Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
T

Tetro

Гостин
Епа вака: Од фундаменталистиве на форумов, Omer ни се угаси, Чорбаџија ни е на крстоносен поход по внатрешноста или на доквалификација во надворешноста, па пошто Јоан одамна го нема, те имаме само тебе.

Е, сеа, ако и тебе те снема, страв ми е да не колективно се религиозираме ние неверниците тука.
Првиот чекор е откако ќе добиеме доказ дека "нешто" постои. А тоа не верувам дека ќе се случи наскоро.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Хммм, многу беа па така ни ја не ги памтам више, ама памтам дека ниту едно не беше саглам одговорено.

Но еве едно: каде се јавува новата генетско-генеричка информација, која продуцира промена кај породот (кај наредната генерација):
-кај родителите,
-кај породот,
-некаде „помеѓу„?
Сосема е јасно дека секое прашање на кое науката не може да даде прецизен одговор, оди во прилог на тезата дека тоа е од Бога.

Само ваквите обиди немаат голема вродостојност бидејќи не користат ниту еден аргумент кој би одел во прилог на религиското убедување, туку едноставно се користи девизата: "Ете штом науката нема одговор, тогаш тоа е од Бога дадено". Ова множество на непознати работи за човекот порано било енормно големо, но лека полека се намалува, а со самото тоа се потиснува "семоќта" на Богот (од Олимп сега е префрлен некаде во вселената).

Погрешно е со немоќта на едната страна (во случајов науката да докаже одредени работи ) да се изведе заклучок дека другата страна е семоќна.

Бидејќи на конкретното прашање каков и непрецизен одговор во моментов да има од стило дека тоа се должи на Х мутации кои се случуваат во телото на човекот, секој пат ќе постои моментот дека тие мутации се последици на Божјата волја.

Пред да биде измислен пеницилинот дек од смртоносните болести беа толкувани како Божја волја. Човекот се спротивстави на својот Господар со пеницилинот и покажа дека не мора да биде се по божјата волја.

Ако малку подлабоко ѕирнеме во религијата како што ја толкува црквата и многумина од вас го прифаќаат таквиот начин на толкување, излегува дека човечкиот род со помош на својо тинтелект и развој на науката е во постојана борба со Божјите казни. Излегува дека секое ново достигнување кое го подобрува квалитетот на човечкиот земски живот е една мала победа во борбата да се избегнат и минимизираат божјите казни. Ако многу работи за кои науката нема одговор (пред се некои болести) во овој момент , треба да ги сметаме дека се Божја работа, тогаш пријателе тоа е казна и човекот се бунтува против казната на својот господар оти е неправедна. Да шовекот се бунтува против одлуката на Господ(арот) да секое негово чедо го носи исконскиот грев на Адам и Ева за кои патем реченео е виновен самиот Господ(ар).

Крајно време е ЦРКВАТА пред се како двигател на религијата да го смени толкувањето на апсолутната вистина дадена од БОГА. Доста е пријателе живот во страв од Казната Божја, живот подреден на својот Господ(ар) кој се повеќе сфаќаме дека и не е толку љубезен и мил.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
За твојата духовна логика можда, но за овосветовната е ФАКТ.
Ај да го видиме то „факто„ а во меѓувреме, седни и троа поднаучи за генерирањето и за ентропијата на информациите и дој да прајме муабет....:rolleyes:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Ај да го видиме то „факто„ а во меѓувреме, седни и троа поднаучи за генерирањето и за ентропијата на информациите и дој да прајме муабет....:rolleyes:
Јас колку што сум читал ти влакна немаш на главата, (освен ако не си ќелав).
Бараше одговор, доби, не мрчи сега. Тоа што не ти се допаѓа е твој проблем.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Најновите истражувања докажале дека земјата не е толку стара колку што масоните ги натерале модерните истражувачи, како Дарвин, дека се работи за милијарди години. Во седиментните карпи нема пронајдено никаков фосил, ниту од природа, ниту од животно. Ако една карпа се создава со милиони години, како тогаш нема ниту еден фосил, туку само наноси на земја и камења? Тоа докажува дека тие се создадени само за неколку дена, а може и саати.
Мојот коментар се однесуваше на еден идиот кој заработи бан од 7 дена. Назад на темата, новите истражувања покажале дека земјата е стара 4.5 милијарди години а да бидам попрецизен не се работи баш за НОВИ истражувања. Се мери преку радиометриско датирање, просто кажано, мерење на распаѓањето на радиоактивни материјали. Има десетина методи, сите мерат различни елементи кои се распаѓаат со различна брзина и сите покажуваат иста бројка.
Има фотографии од стапки на диносауруси во вертикална положба. Како е можно да нема никакви други стапки или отисоци од нешто друго, ако се се создавало со милиони години. Тоа значи дека промение на земјата, структурата и созадањето, се оди многу брзо. Ако не си го гледал филмот, Ден по утрешнината, тогаш гледај го, зошто таму се покажува дека климата може да се смени за неколку дена.
Земјата се создавала милиони години АМА и ова е големо ама, првите знаци на живот се појавиле пред околу 3.5 милијарди години а измерената старост на земјата е 4.5 милијарди, додека диносаурусите се појавиле многу многу подоцна. И браво за препораката, холивудски филм е твојот доказ, хех... :rolleyes:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
1. Најновите истражувања докажале дека земјата не е толку стара колку што масоните ги натерале модерните истражувачи, како Дарвин, дека се работи за милијарди години.

2. Во седиментните карпи нема пронајдено никаков фосил, ниту од природа, ниту од животно. Ако една карпа се создава со милиони години, како тогаш нема ниту еден фосил, туку само наноси на земја и камења? Тоа докажува дека тие се создадени само за неколку дена, а може и саати.

3. Има фотографии од стапки на диносауруси во вертикална положба. Како е можно да нема никакви други стапки или отисоци од нешто друго, ако се се создавало со милиони години. Тоа значи дека промение на земјата, структурата и созадањето, се оди многу брзо.

4. Ако не си го гледал филмот, Ден по утрешнината, тогаш гледај го, зошто таму се покажува дека климата може да се смени за неколку дена.
Мислам дека полека, но сигурно, ги губиш симпатиите кај зависниците од овој под-форум. Сериозно.

1. Те молам, како што самоуверено го пиша тврдењето, сега исто така самоуверено да го цитираш истражувањето кое докажало дека земјата не е стара милијарди години.

2. Речиси сите фосили се пронаоѓаат во седиментни карпи. Многу поретко се во карпести формации. Еве ти почетна точка за проучување. Да знаеш дека е голема срамота да пишуваш вакви креационистички глупости без никако да го провериш инфантилното тврдење. Срамота е, озбилно.

3. Што ти значи тоа „во вертикална положба“? Мислам дека нешто не си дочитала на тоа сајтот. Од каде ти е тврдењето „нема никакви други стапки или отисоци од нешто друго“? Не знам дали си свесна колку е погрешно ова твое тврдење. Доволно ти било да пишеш fossil tracks, па ќе го прочиташе ОВА и немаше сега јас да ти се курчам вака. Постојат фосилизирани траги од диносауруси, влекачи, цицачи, птици, црви, бактерии и што све не друго. Една страница е - погледни.

4. Не знам дали си го гледала „Планетата на мајмуните“. Многу страшен филм. Ајде да ги испотепаме сите примати за да не не' владеат наскоро. Исто, ако не си го гледала, Алиса во земјата на чудата е многу контраверзен филм. Таму има еден зајак што зборува, така што Змијата од Битие не е воопшто научна фантастика.

За крај, пошто си тазе на под-форумов, внимавај со крути тврдења, пошто ние лешинариве од другата страна едвај чекаме да му се нафрлиме на некого. Боље почни со прашања, наместо со тврдења.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
1. Најновите истражувања докажале дека земјата не е толку стара колку што масоните ги натерале модерните истражувачи, како Дарвин, дека се работи за милијарди години. Во седиментните карпи нема пронајдено никаков фосил, ниту од природа, ниту од животно. Ако една карпа се создава со милиони години, како тогаш нема ниту еден фосил, туку само наноси на земја и камења? Тоа докажува дека тие се создадени само за неколку дена, а може и саати.

2. Има фотографии од стапки на диносауруси во вертикална положба. Како е можно да нема никакви други стапки или отисоци од нешто друго, ако се се создавало со милиони години. Тоа значи дека промение на земјата, структурата и созадањето, се оди многу брзо.

3.Ако не си го гледал филмот, Ден по утрешнината, тогаш гледај го, зошто таму се покажува дека климата може да се смени за неколку дена.
Луиза многу се радувам што се појави на форумов:) Многумина ти одговорија зашто сметаат дека твоиве написе се неточни од научна гледна точка. Но ова е тема за Христијанството и тргаме од фактот БОГ постои и Бибилијата е неговото слово.

1. ТИ си во право се тоа е создадено за неколку саати. Земјата не е стара милијарди години и тоа и сво право. КАКО ОВА ПОКАЖУВА ДЕКА ПОСТОИ БОГ ТАКОВ КАКО ШТО ГО ТОЛКУВА ЦРКВАТА. Ќе дојде една вонземска експедиција и ќе ни ебе матер на планетава а ние ќе мислиме Бог не казнува!!!!

2. ТИ си во право. Се оди така брзо. КАДЕ Е ТУКА БОЖЈЕТО ДЕЛО? Со ова само си покажала дека науката згрешила во некој дел.

3. Филмот е одличен и точно прикажува како Бог ќе не покоси оти сме непослушни.
Па добро бе Луиза нели сме негови деца сите, па зарем така ли ќе не казнува сите, а сме непослушни и не му веруваме дај отепај ги децата.
Па добро бе Луиза нели сме створени по ликот Божји и да функционираме по 10 те божји заповеди. Зар таму ни вика ако детето не те слуша по дома, акни му ножот ќе напраиш друго попослушно?
Зарем Бог не не сака подеднакво како негови чеда. Нормално е да е некој послушен некој не, Ако сакал сите да се еднакво послушни што не напраил роботи?


 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Јас колку што сум читал ти влакна немаш на главата, (освен ако не си ќелав).
..а од то шо си се „турил„ од читајне, ја од Тебе ги гитам саде Твојте критики до мене лично, но никако не можа да го вида то „факто„, освен ако е то некој „факат„ кој постои, ама троа е невидлив...:D
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Devina,
жит Ти све, а чии грешки имаш откриено?: Кои са тија „...наши...„ грешки: мои, твои, туѓи, нечии, сечии?....Ај троа подетаљно, разбираш...[/quote]

Зборувам за грешки, кои ги правиме ние Христијаните, од никого неспречени, туку напротив,- охрабрени од страна на нашите пастори..
Мислам на следново:
1) Обичај да се крштеваат деца (бебиња), а во Библијата читаме дека се крштеваат луѓе, кои се оформени личности, (младинци, возрасни, стари) и кои свесно, информирано и со желба прифаќаат да ја почитуваат христијанската религија.. Што знае едно бебе за Исус и за големината на Чинот на Божествената Љубов, искажана преку преземањето на гревовите на целиот свет од страна на Исус, умирањето на крстот наместо нас, Исусовото воскреснување, како претходница на воскресението на сите оние кои умреле, а претходно верувале во Него. Симболиката на потопувањето во вода, при крштевањето, кое означува: а) легнување, со целосно потопување во вода = умирање (водата е симболиката на умирањето, „воден“ гроб), б) станувањето од водата = воскреснување, и тоа не само со значење на воскреснување од умрените, туку и воскреснување во нова личност, уште за време на нашите животи (како чисти и побожни Христијани), в) облекувањето на бели кошули = бела облека која ќе ја добиеме од Исус, кога ќе се соочиме со Него (Крвта на Јагнето не „обелува“ од нашите со грев извалкани алишта)
Римјаните: 6:4 И така, преку крштавањето во смртта, погребани сме заедно со Него, - та како што Христос воскресна од мртвите преку славата на Таткото, - така и ние да одиме во нов живот.

2) Идолопоклонство – Правиме, се клањаме и бацуваме икони, а Јахве во јасно ни кажал дека тоа му е одвратно и дека за тоа – КАЗНУВА!

ИЗЛЕЗ - ВТОРА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава
20

1 Тогаш Бог ги изговори сите овие зборови:
2 „Јас Сум Господ, твој Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од куќата на ропството.
3 Не ќе имаш никакви други богови покрај Мене.
4 Не ќе си правиш врезан лик, ниту некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја.
5 Не ќе им се поклонуваш ниту ќе им служиш, зашто Јас, Господ, твојот Бог, Сум ревнив Бог. Ја посетувам неправдата на татковците - на оние кои Ме мразат - на децата до третото и четвртото поколение,

3) Слави – Некаде во Христијанскиот свет не се славата слави, туку само кај нас - Православните Христијани, а Господ вели
Римјаните: 1:23 и ја заменија славата на нераспадливиот Бог со слика слична на распадлив човек, на птици, на четвороножни животни, и на лазачи.
4) Непоучување на Христијаните за нужноста за почитување на заповедта за почитување на Седмиот ден – Саботата

иако Исус ја потврдил ВЕЧНАТА важност на Заповедите
Матеј 5: 17 ”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.
18 Зашто вистина ви велам, додека не поминат небото и земјата, ниту најмалата буква, ни цртичка, не ќе ја снема од Законот, додека не се збидне сè.
19 И така, кој ќе наруши една од овие најмали заповеди и така ги научи луѓето, ќе биде наречен најмал во царството небесно; а кој ги држи и поучува, ќе биде наречен голем во царството небесно;

Откровение: 12:17 И змевот се разгневи на жената и отиде да војува против другите од нејзиното семе, против оние, кои ги пазат Божјите заповеди и го имаат Исусовото сведоштво.
14:12
Тука е трпението на светите, кои ги пазат Божјите заповеди и верата во Исуса.

(Како може сите останати Заповеди да важат, а да не важи Четвртата Заповед)?!
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
..а од то шо си се „турил„ од читајне, ја од Тебе ги гитам саде Твојте критики до мене лично, но никако не можа да го вида то „факто„, освен ако е то некој „факат„ кој постои, ама троа е невидлив...:D
Се додека се однесуваш ко мало дете, така и ќе бидеш третиран. Посочени ти беа многу работи, ама ти не смееш да прочиташ оти тоа ќе те убие. (твоја изјава)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Devina,
жит Ти све, а чии грешки имаш откриено?: Кои са тија „...наши...„ грешки: мои, твои, туѓи, нечии, сечии?....Ај троа подетаљно, разбираш...
Зборувам за грешки, кои ги правиме ние Христијаните, од никого неспречени, туку напротив,- охрабрени од страна на нашите пастори..
Мислам на следново:
1) Обичај да се крштеваат деца (бебиња), а во Библијата читаме дека се крштеваат луѓе, кои се оформени личности, (младинци, возрасни,стари) и кои свесно, информирано и со желба прифаќаат да ја почитуваат христијанската религија.. Што знае едно бебе за Исус и за големината на Чинот на Божествената Љубов, искажана преку преземањето на гревовите на целиот свет од страна на Исус, умирањето на крстот наместо нас, Исусовото воскреснување, како претходница на воскресението на сите оние кои умреле, а претходно верувале во Него. Симболиката на потопувањето во вода, при крштевањето, кое означува: а) легнување, со целосно потопување во вода = умирање (водата е симболиката на умирањето, „воден“ гроб), б) станувањето од водата = воскреснување, и тоа не само со значење на воскреснување од умрените, туку и воскреснување во нова личност, уште за време на нашите животи (како чисти и побожни Христијани), в) облекувањето на бели кошули = бела облека која ќе ја добиеме од Исус, кога ќе се соочиме со Него (Крвта на Јагнето не „обелува“ од нашите со грев извалкани алишта)
Римјаните: 6:4 И така, преку крштавањето во смртта, погребани сме заедно со Него, - та како што Христос воскресна од мртвите преку славата на Таткото, - така и ние да одиме во нов живот.

2) Идолопоклонство – Правиме, се клањаме и бацуваме икони, а Јахве во јасно ни кажал дека тоа му е одвратно и дека за тоа – КАЗНУВА!

ИЗЛЕЗ - ВТОРА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава 20
1 Тогаш Бог ги изговори сите овие зборови:
2 „Јас Сум Господ, твој Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од куќата на ропството.
3 Не ќе имаш никакви други богови покрај Мене.
4 Не ќе си правиш врезан лик, ниту некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја.
5 Не ќе им се поклонуваш ниту ќе им служиш, зашто Јас, Господ, твојот Бог, Сум ревнив Бог. Ја посетувам неправдата на татковците - на оние кои Ме мразат - на децата до третото и четвртото поколение,

3) Слави – Некаде во Христијанскиот свет не се славата слави, туку само кај нас - Православните Христијани, а Господ вели
Римјаните: 1:23 и ја заменија славата на нераспадливиот Бог со слика слична на распадлив човек, на птици, на четвороножни животни, и на лазачи.
4) Непоучување на Христијаните за нужноста за почитување на заповедта за почитување на Седмиот ден – Саботата
иако Исус ја потврдил ВЕЧНАТА важност на Заповедите
Матеј 5: 17 ”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.
18 Зашто вистина ви велам, додека не поминат небото и земјата, ниту најмалата буква, ни цртичка, не ќе ја снема од Законот, додека не се збидне сè.
19 И така, кој ќе наруши една од овие најмали заповеди и така ги научи луѓето, ќе биде наречен најмал во царството небесно; а кој ги држи и поучува, ќе биде наречен голем во царството небесно;

Откровение: 12:17И змевот се разгневи на жената и отиде да војува против другите од нејзиното семе, против оние, кои ги пазат Божјите заповеди и го имаат Исусовото сведоштво.
14:12 Тука е трпението на светите, кои ги пазат Божјите заповеди и верата во Исуса.

(Како може сите останати Заповеди да важат, а да не важи Четвртата Заповед)?![/quote]

Хммммм, воа кое го пишуеш, од некаде више ми е познато....Ќе ми текнит и од каде. :)
--- надополнето: Jul 15, 2011 10:44 AM ---
Се додека се однесуваш ко мало дете, така и ќе бидеш третиран. Посочени ти беа многу работи, ама ти не смееш да прочиташ оти тоа ќе те убие. (твоја изјава)
До сеа, не ме убил ниту еден „факат„. Разбира се, фактите се, како и обично, „ствар„ на толкување: може да е и „вака„ ама може да е и „така„.
А што се тиче фактите, ги изнесов еден куп, и тоа неколку пати откако сум на форумов, ама се чини дека тија факти, наспроти нивната очигледности и проверливост, не Ти са по кеифо...:D
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
До сеа, не ме убил ниту еден „факат„. Разбира се, фактите се, како и обично, „ствар„ на толкување: може да е и „вака„ ама може да е и „така„.
А што се тиче фактите, ги изнесов еден куп, и тоа неколку пати откако сум на форумов, ама се чини дека тија факти, наспроти нивната очигледности и проверливост, не Ти са по кеифо...:D
Се негираш себе си. Сам рече, не те шибав јас дека не сакаш да читаш тоа што ти е посочено оти тоа ќе те убие. Твоја изјава
Не сум ги читал наведениве книги а тешко и дека ќе ги прочитам, оти тие сигунро нема да ми го посочат патоп ккон Рајот, туку патот кон смртта. По она што дознавам од форумов, тоа се содржини, пишувани на типично протестантски финти, каде целата теорија за еволуцијата се гради на ситници и
Твојата Изјава „Ти не си изнесол факти, јас сум изнел“ воопшто не е меродавна. Гледаме и Читаме. Ни факт ни бутур си изнесол до сега.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Кои се соновите, ако не се тајна :)
1 сон: пред околу 22-23 години: Сонував дека талкам низ магла, облечена сум во бела облека, носам искунат чевел и притоа, доаѓам до некоја Црква. Таму ме сретнува поп и ми дава - пари. Попот ми рече:„ Ова ти се пари за чеиз“
Мое толкување: Сега по толку години, мислам дека попот го претставува Господ, а парите што тој ми ги дава за чеиз е всушност мојата вера во Господ со која сум влегла во новото семејство, во кое сега сум мажена. Таа вера, која ми дава насока и според која си го уредувам животот, постапките кои ги преземам или ги планирам е најголемото богатсво (чеиз) што го имам или што воопшто сум можела да го добијам (а сум го добила благодарејќи на Божјата милост).

2 сон:
Се наоѓам надвор од планетата земја, во некое место, што личи на пештера, во кое се собрани луѓе кои носат бела облека. Нивните облеки се бели наметки, тоги и личат на оние што сум ги гледала од сликите – такви облеки носеле апостолите во минатото. Сепак, знам дека не се луѓе, туку духовни суштества – ангели. Ниту јас во сонот не сум човечко, туку духовно суштество. Лебдам високо во воздухот и набљудувам одозгора она што се случува во пештерата. Слушам групата како разговара, но не знам – не разбирам, што. Еден од нив е Исус, тоа ми е сосема јасно во сонот. Тој ги убедува нешто другите, но не успева да ги убеди. Тој ги советува нешто добро, но тие се лути, и не прифаќаат совет од Него. Одненадеж, тие се раздвижуваат, се разлетуваат. Од тоа сваќам дека се наоѓам некаде на небото, каде што се собираат ангелите / духовните суштества. Во еден миг, тие ме забележуваат и мене. Всушност, добив слика на темнинаво вселената и огромно Око, ширум отворено како ме гледа. Се чувствувам исплашена, многу ми е нелагодно и речиси во истиот момент, брзо како струја (поточно, со брзина на светлоста) се враќам дома, во реалниот живот, на планетата Земја. Така исплашена, влегувам во куќата и заштитнички ги гушнувам двата мали сина (тогаш 3 и 5 г). Речиси во истиот момент на вратата се слуша тропање, слушам како Некој силно чука 3 пати. Јас премирам од страв, се плашам дека злото ми тропа на вратата.

Мое толкување: Сега разбирам дека огромното Око кое ме гледа е симбол за Господ. Неговото Око е тоа, кое се гледа и се знае, ништо не му одминува, а да не го забележи. Господ меѓу мношвото луѓе на овој свет ме има забележено и мене. Тоа што се плашам е всушност страв да не му згрешам на Господ. Се надевам дека тој страв ќе ме држи цел живот, за да не му згрешам на Господ. Господ Исус Христос тропнал на вратата, која е симбол на моето срце (како што тој тоа симболично го кажува во Библијата). Со цела душа, срcе и ум Господе ти велам: Ја отворам вратата од моето срце! Всели се таму и изгори го секој грев од мене! Те молам!

3. Сон - Тоа е одговор на Господ на моите молитви, во една непријатна семејна околност. Молев за спас и оздравување на свекрва ми, која пред 8 год. беше болна од рак. Во сонот, Огромно Суштество (Свети Петар или Господ) ми рече: „Запишано е до 63“. - Кога свекрва ми почина, таа навистина имаше 63 години.

4. сон - јули 2010 - Дејството на сонот се случуваше ноќе. Јас седев во воз со отворен вагон, кој се движеше нагоре во воздухот и за кратко време беше надвор во вселената. Од местото каде што седев, се завртив, погледнав назад и ја видов сината планета Земја како лебди во темниот простор во вселената. Чувствував дека до мене седеа некои членови од моето семејство, но во сонот јас не можев да видам кои беа тие. Додека возот се движеше нагоре во вселената, јас видов еден темен облак како ја завиткува планетата Земја и знаев дека најтешките маки почнуваат за жителите на Земјата. Јас се чувствував безбедна во вагонот, но ми беше жал и бев тажна, затоа што некако знаев дека во возот не беа сите луѓе од моето семејство. Набрзо потоа, јас се разбудив. Сонот траеше кратко, но беше исполнет со многу емоции и ми остави силен впечаток.Имам впечаток дека овој сон беше одговор од Господ на моето прашање - ДАЛИ ГОСПОД ЌЕ МЕ ВБРОИ МЕЃУ ОНИЕ КОИ ЌЕ БИДАТ ЗЕМЕНИ - ВОЗНЕСЕНИ. Сепак, нема да дозволам да го земам здраво за готово. Си давам обврска да продолжам да го имам Исус Христос како Централна Личност во мојот живот, за навистина да го заслужам тоа што ми се случи во сонот.

5. сон - фебруари 2011 - Дејството на сонот се случува некаде взори и траеше многу кратко. Се будам од спиење, заради некој звук кој ме разбуди. Чувствувам возбуда и очекување во сонот, додека од надвор се слушаат гласови.. Нешто како да се стресе, благ земјотрес.. Јас почнувам да лебдам и се издигнувам НАГОРЕ!!!
Мое толкување: ГО СОНУВАВ СОПСТВЕНОТО ВОЗНЕСУВАЊЕ! Самиот факт дека дејството на сонот се случуваше рано взори - ме тера да поверувам дека овој прекрасен настан навистина ќе се случи мноогу брзо!
АЛЕЛУЈА!!!
ПОСАКУВАМ ОВА ШТО ГО СПОДЕЛУВАМ СО ВАС - ДА ВЕ ПОНЕСЕ И ВАС - ОЧЕКУВАЊЕТО НА ПОВИКОТ ОД ИСУС И ВОЗНЕСУВАЊЕТО, ПО БОЖЈА МИЛОСТ - ДА ВИ СЕ СЛУЧИ И ВАМ!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom