Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
И така убиство на бебиња, масакр, геноцид, силување, инцест, палење на клада, мачење и принесување човечки жртви стана оправдано ако е извршено во името на црквата и Исус :noze:.

Еден добар мотив за сите сегашни и идни извршувачи на тие дела, покајте се пред и после и немајте гајле, место во рајот ви е загантирано, нормално ако делото го извршите со љубов и во име на црквата.

Во каква ли личност ќе израсне дете на кое татко му ќе му објасни дека сето погоре напишано е во ред ако е направено во име на Бог?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Секоја власт од Бога е дадена...како таква секоја нејзина одлука си е правосилна..
Но, не и секогаш праведна...
--- надополнето: Jul 8, 2011 10:42 AM ---
Заговараш убиства на недолжни деца, спалување на хомосексуалци, елиминирање на неистомисленици. Одобруваш масакри и злосторства против човештвото, а се нарекуваш христијанин и тврдиш дека бог е љубов.

Гнасно.
Бог Е Љубов, како опозит од гнасотиите кои ги чинат одредени категории луѓе, кои практично самите себе се осудуваат, навлекувајќи го гневот Божји на самите себе, ради нивното небогоугодно однесување и живеење.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Бог Е Љубов, како опозит од гнасотиите кои ги чинат одредени категории луѓе, кои практично самите себе се осудуваат, навлекувајќи го гневот Божји на самите себе, ради нивното небогоугодно однесување и живеење.
Мики, ти си една голема срамота. Нема друг збор за тебе, само срамота. Навистина очекуваш некој после твоите писанија овде да го воспитува детето во христијанските начела?

Ти си спротивност на се позитивно во христијанството...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ти си спротивност на се позитивно во христијанството...
За моја среќа, воа е саде Твое расудување до мене, од кое (расудување) не зависи нит мојо живот, нит мојта вера...:cool:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Бог Е Љубов, како опозит од гнасотиите кои ги чинат одредени категории луѓе, кои практично самите себе се осудуваат, навлекувајќи го гневот Божји на самите себе, ради нивното небогоугодно однесување и живеење.
Ти очигледно не си ја читал Библијата чим за тебе Бог е Љубов.
Мене омилен дел ми е Deuteronomy. Тамо е исто ко на Вудсток - све љубав и цвече наоколо...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Веќе одговорив: чак и бебето-индијанче или абориџинче. има вродена совест, Закон за природната креација и слободна волја. Индијанчето не мора да верува во Христа, оти за индијачнето е доволно ако има поимање за Бог Творецот. Св. Ап. Павле за сите незнабожци, вели дека „..самите во себе се закон....„. што значи дека и незнабожците имаат вроден духовен механизам за богоспознавање.
--- надополнето: Jul 8, 2011 8:45 AM ---

.
Дали тоа значи дека ако индијанецот никогаш не слушне за Христос, а длабоко во себе верува во Тотем, и божества, односно, немал никаква можност да ја прочита Библијата или да биде во контакт со христијанство, и не живее според христијански ете православни правила, и тој ќе оди во рајот?
--- надополнето: Jul 8, 2011 11:58 AM ---
Ако некој суд досудил таква пресуда, а таа пресуда е извшрена, за мене нема место за дилема или дискусија: така треба(ло) да биде.

Ако смртната казна е единствен начин да се спречи уште поголемо зло, кое (зло) ќе зафати уште и уште души човекови, на кои пеколот би им бил загарантиран, за мене тоа е праведна пресуда.
Јас сакам тебе да те запалат зошто си хејтер бе, не сакаш хомосексуалци.
Ајде да те запалиме, шириш зло, а?
Или не се согласуваме со тебе, ајде да те запалиме?
--- надополнето: Jul 8, 2011 12:01 PM ---
И така убиство на бебиња, масакр, геноцид, силување, инцест, палење на клада, мачење и принесување човечки жртви стана оправдано ако е извршено во името на црквата и Исус :noze:.

Еден добар мотив за сите сегашни и идни извршувачи на тие дела, покајте се пред и после и немајте гајле, место во рајот ви е загантирано, нормално ако делото го извршите со љубов и во име на црквата.

Во каква ли личност ќе израсне дете на кое татко му ќе му објасни дека сето погоре напишано е во ред ако е направено во име на Бог?
Се надевам дотичниов Мики е сосема неплоден.... Нема да видат живот тие деца.
 
I

Iblis

Гостин
Е ми, тргни од себе, извај ги то гредите и трупците од своите очи, и дој на форумов, и кажи ми дека требит да си ги измијам моите очи, оти во нив имало раски...:confused:
Абе види шупче мало ти се декларираш како Христијанин, тоа чистата божја љубов вие си ја проповедате, дај бе мајка му стара, не останувајте само на зборови нали делата кажувале повеќе од зборовите. Јас сум си агностикк баце од една едноставна причина, ме заболе дали постои или непостои бог, рај, пекој или такви ми ти срања, децата мои ќе бидат учени исто како и јас, во права човечка средина, да се пазат од такви како тебе , а кога можат и да ги искористат!
--- надополнето: Jul 8, 2011 12:10 PM ---
Дали тоа значи дека ако индијанецот никогаш не слушне за Христос, а длабоко во себе верува во Тотем, и божества, односно, немал никаква можност да ја прочита Библијата или да биде во контакт со христијанство, и не живее според христијански ете православни правила, и тој ќе оди во рајот?
Заеби тие пума, замисли каде ќе завршат кутрите мали души кои изумреле пред Христос:coffee:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
За разлика од Твоите сентиментални и неостварливи утопии, кои самиот си ги именуваш за „духовност„ (според Тебе, душевноста е и исто што и духовност...), јас сум многу контретен во изложувањето докази, оти точно ги именувам и посочувам доказите, а не мојата душевна состојба во моментов.
Сентиментални утопии??? Знаеш што значи тоа? Тебе цело твое битисување ти е утопија. Докази никакви досега не си дал. Само верски бладања и цитати од тоа книжулето. Земи прочитај нешто. Не брукај се.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сентиментални утопии??? Знаеш што значи тоа? .
Воа питвуање постави си го на самио себе и ќе видиш дека токму Ти си тој кој нема да одговори.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Воа питвуање постави си го на самио себе и ќе видиш дека токму Ти си тој кој нема да одговори.
Јас барем некои одговори имам дадано
ти не си дал ниеден. Ниту пак знаеш да одговориш
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тебе цело твое битисување ти е утопија.
Напротив: моето живеење е поблиско до реалното и природното и исто толку далеку од маркстиситичата утопија за „...убаата иднина...„.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Напротив: моето живеење е поблиско до реалното и природното и исто толку далеку од маркстиситичата утопија за „...убаата иднина...„.
Марксистичката утопија е твој светоглед, не мој
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Докази никакви досега не си дал..
Дадов куп докази кои рпактично секому му се познати и достапни а не „докази„ од атомскиот Свет.
--- надополнето: Jul 9, 2011 9:55 AM ---
Марксистичката утопија е твој светоглед, не мој
„Не ми ја мати водата„, и рече волкот на овчичката.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Дадов куп докази кои рпактично секому му се познати и достапни а не „докази„ од атомскиот Свет.
--- надополнето: Jul 9, 2011 9:55 AM ---

„Не ми ја мати водата„, и рече волкот на овчичката.
Можеш да брмчиш колку сакаш, со посочениот термин, немам ништо заедничко. Но адвентист, толку и разбира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom