Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ако бебето порасне во нерисјанска средина, тоа сепак ќе ја има совеста, разумот и слободната волја, кои од Бога ни се дадени, така да бебето, кога ќе порасне, .ќе нема на што да се „...вади од небрано...„. демек, „,,,ја никад не сум чул за Бога...„.
Бебето индијанче никогаш не слуша за Христос нит за Мухамед... Како тоа ќе го препознае и одбере?
Африканските племиња немаат достапен интернет што значи немаат контакт со ,,рисјанскиот свет,, како тие па ќе го спознаат Христа??? Хм?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Ја па сум заебан и агресивен до балчака. Нон стоп сум у клинч со некого и редовно и` пружам ќутек на жена ми, колку да ја потсетам кој е глаа у куќа. А на форум изигравам финоќа и се понашам. Али штом сум дал реч за пиво, само ме смрт може спречити.:)
А јас и Пума сме уствари многу набожни рисјанки,ортодоксни вернички,пееме во црковен хор,традиционални и конзервативни до коска, само глумиме лудило демек нешо либерални и модерни жени, ова она:DЈас лично едвај чекам татко ми да ме омажи, па да го посветам остатотокот од овоземниот живот на служење и покорување на мојот господар.
А Мики се кладам дека е вистински безбожник и еретик во реален живот.:D
(Се зезам Мики, no hard feelings)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
А јас и Пума сме уствари многу набожни рисјанки,ортодоксни вернички,пееме во црковен хор,традиционални и конзервативни до коска, само глумиме лудило демек нешо либерални и модерни жени, ова она:DЈас лично едвај чекам татко ми да ме омажи, па да го посветам остатотокот од овоземниот живот на служење и покорување на мојот господар.
А Мики се кладам дека е вистински безбожник и еретик во реален живот.:D
(Се зезам Мики, no hard feelings)
Абе татко ми преговара уште, еден има ниви, другиот има фарма на ноеви, не знаеме кој подобро ќе ме чува... викаат овој првиов арна свекрва нудел, другиов катил....
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ќе го цитирам мојот омилен пофесор, кој рече: „....Тоа е знаење кое ни е дадено со мајчиното млеко....„.

Затоа. им се чидам на типоси, кои, глумејќи барање „објективен„ доказ, редовно го/ги прескокаат најочигледните и вродените докази, (барајќи ја „вистината„ надвор од себе..). не така што ќе ги ВИДАТ и ЗАБЕЛЕЖАТ лично и самостојно, туку ќе зинат и ќе чекаат некој да им „тури„ доказ во устата, оти, се чини дека туѓите „докази„ се секогаш „поточни„ од личните...:D

Така, се чини дека Коперник е „...повеќе во право...„, од мене, кога тврди дека Земјата се „врти„ околу Сонцето, а моето вродено око, демек, ме лаже кога ми пренесува изворна информација дека „у ствари„, Сонцето се „врти„ околу Земјата.
Повторно личен став, никаков доказ. Впрочем и за ништо немаш доказ. саде лични ставови. Дали твои или на папата, сеедно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ја нема да се извинам за говорот што ќе следи понатаму, ама нели беат тоа црквите кои мачеа , убиваа луѓе? Она вештерки кој беше спалувал? А Шпанската Инквизиција е била спортски клуб? Не ли беше Црквата таа што гонеше Евреи од 100 година па се наваму или натаму, како ви одговара, истата таа црква што го поддржување Адолф Хитлер? Таа ваша црква не ли беше што ни го подари средниот век, кога луѓето робуваа под моќен феудалец, благословен од црквата? Не ли беше во името на црквата колонизацијата на Америките, колку божји чеда ли уби само таму?
Тоа е „чиста„ вистина, оти така Те учеа по историја „...у шесто...„ а ти им поверува. А вистината за Црквата не е во нашиот посран образован систем, туку вистината е ВО Црквата.
--- надополнето: Jul 8, 2011 8:39 AM ---
Ако може да ми го подобјасниш ова, не капирам баш што сакаш да кажеш.На кој начин ја погазил духовната страна на човекот?Со тоа што ги побил тогашните црковни догми?
Црковните догми воопшто не велат дека Земјата е рамна и слични будалаштини. Црковнтие догми се учења од духовно-етичка природа а не од овосветовно-материјална.

Тоа што Коперник го „утна„ тоа е само негов продолжеток на ренесанскниот принцип на замена на местото Божјо со местото човечко. Од ренесансот, а особено од рационализмот и емпиризмот, сложенаоста на човековото битие е „срозана„ на проста телесно-рационална егзистеција, без духовност. Тоа е грешката од Коперник: за него и за сличние на него, Светов и човекот се саде материјални битија, кои нештата ги воспремааат исклучиво на телесно (сетилно) и рационално ниво: и тоа е све!

За Црквата, Земјата е средиште на Вселената во духовна смислаа не во астрономска, оти све што се случило, се случува и допрва ќе се случи, све се тоа насатни НА Земјава а не на Плутон. За геоцентричниот светоглед, Земјава е саде една малецка зелено-сина планета, која се „врти„ околу Сонцето и тоа е неверојатно „рамна„ и бесциелна вистина, која ни ја нуди астрономијата. Затоа и велам, ако Земјава е само вртечки планетче околу Сонцето, тоа е саде обичен овосветовен податок, кон нема никаква подлабока смисла и цел и податок кол е „измиен„ од духовност.
--- надополнето: Jul 8, 2011 8:43 AM ---
Бебето индијанче никогаш не слуша за Христос нит за Мухамед... Како тоа ќе го препознае и одбере?
Африканските племиња немаат достапен интернет што значи немаат контакт со ,,рисјанскиот свет,, како тие па ќе го спознаат Христа??? Хм?
Веќе одговорив: чак и бебето-индијанче или абориџинче. има вродена совест, Закон за природната креација и слободна волја. Индијанчето не мора да верува во Христа, оти за индијачнето е доволно ако има поимање за Бог Творецот. Св. Ап. Павле за сите незнабожци, вели дека „..самите во себе се закон....„. што значи дека и незнабожците имаат вроден духовен механизам за богоспознавање.
--- надополнето: Jul 8, 2011 8:45 AM ---
Повторно личен став, никаков доказ. Впрочем и за ништо немаш доказ. саде лични ставови. Дали твои или на папата, сеедно.
За разлика од Твоите сентиментални и неостварливи утопии, кои самиот си ги именуваш за „духовност„ (според Тебе, душевноста е и исто што и духовност...), јас сум многу контретен во изложувањето докази, оти точно ги именувам и посочувам доказите, а не мојата душевна состојба во моментов.
 
I

Iblis

Гостин
Тоа е „чиста„ вистина, оти така Те учеа по историја „...у шесто...„ а ти им поверува. А вистината за Црквата не е во нашиот посран образован систем, туку вистината е ВО Црквата.
Да да да, а Џордано Бруно сам се спалил пошто му било ќејф.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не е хумано да го воспитувам по некој си религиски шаблон.
Who the fuck am I да интерпретирам свети книги од некои и си богови, башка ако е одметнат на госпоџата, па да стане религиозен фанатик ќе му сечам рацете право.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
За разлика од Твоите сентиментални и неостварливи утопии, кои самиот си ги именуваш за „духовност„ (според Тебе, душевноста е и исто што и духовност...), јас сум многу контретен во изложувањето докази, оти точно ги именувам и посочувам доказите, а не мојата душевна состојба во моментов.
Како што не разбираш што е миллијарда, така не разбираш ниту што е доказ.

Мислам дека треба да ти се забрани да го користиш тој збор.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да да да, а Џордано Бруно сам се спалил пошто му било ќејф.
Бруно воопшто не бил запален, оти учел дека Земјата се „врти„ околу Сонцето, туку оти го воскреснал античкиот пантеизам, кој е во спротивност со учењето дури и од Римската Црква.

Ама, сигурен сум дека „...у шесто...„ не Те учеа така, нели? :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Бруно воопшто не бил запален, оти учел дека Земјата се „врти„ околу Сонцето, туку оти го воскреснал античкиот пантеизам, кој е во спротивност со учењето дури и од Римската Црква.

Ама, сигурен сум дека „...у шесто...„ не Те учеа така, нели? :)
Мислиш дека е во ред да се запали некој кој проповеда антички пантеизам?

Да или не?

Мислиш дека е во ред да се ископачат Богумилите затоа што проповедале суштински (и логичен) дуализам?

Да или не?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мислиш дека е во ред да се запали некој кој проповеда антички пантеизам?

Да или не?

Мислиш дека е во ред да се ископачат Богумилите затоа што проповедале суштински (и логичен) дуализам?

Да или не?
Ако некој суд досудил таква пресуда, а таа пресуда е извшрена, за мене нема место за дилема или дискусија: така треба(ло) да биде.

Ако смртната казна е единствен начин да се спречи уште поголемо зло, кое (зло) ќе зафати уште и уште души човекови, на кои пеколот би им бил загарантиран, за мене тоа е праведна пресуда.
 
I

Iblis

Гостин
Ако некој суд досудил таква пресуда, а таа пресуда е извшрена, за мене нема место за дилема или дискусија: така треба(ло) да биде.

Ако смртната казна е единствен начин да се спречи уште поголемо зло, кое (зло) ќе зафати уште и уште души човекови, на кои пеколот би им бил загарантиран, за мене тоа е праведна пресуда.
Еве ти сега суд и извршна пресуда од мене: "Глуп си!"; нема место за дилема или дискусија: така треба(ло) да биде.
Ова го прифаќаш екстремисту?
И каде отиде она"не убивај" и "Нека го фрли каменот оној кој нема гревови" ?
Ебатти лицемерите, исти политичари, кој ти одговара на оној му вртите г'зот.
И сега децата вие ќе ни ги учите за правдина, интегритет и хуманост, а ?
Или само ги сакате да да им ги дркате малите курчиња и да им го ставате пстето в г'зче уствари последново е од историја "учебник за шесто" нема педофили во црквата .......
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И каде отиде она"не убивај" и "Нека го фрли каменот оној кој нема гревови" ?
Е ми, тргни од себе, извај ги то гредите и трупците од своите очи, и дој на форумов, и кажи ми дека требит да си ги измијам моите очи, оти во нив имало раски...:confused:
 
S

smexy

Гостин
Секоја власт од Бога е дадена...како таква секоја нејзина одлука си е правосилна.Се друго од лукавиот е.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Е ми, тргни од себе, извај ги то гредите и трупците од своите очи, и дој на форумов, и кажи ми дека требит да си ги измијам моите очи, оти во нив имало раски...:confused:
Заговараш убиства на недолжни деца, спалување на хомосексуалци, елиминирање на неистомисленици. Одобруваш масакри и злосторства против човештвото, а се нарекуваш христијанин и тврдиш дека бог е љубов.

Гнасно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom