Економски факултет (reloaded)

Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.121
Поени од реакции
830
Можеш, на факултет се до 15-ти јули (т.е би требало да се).
Еве Дракулевски разбрав дека тек утре ќе давал оценки по некој предмет.
Тука треба да се :)
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
13
Поени од реакции
0
Zdravo kolegi moze li nekoj da mi kaze koi prasanja se padnaa na ispit u juni megjunarodna ekonomija?
 

ripcence7

ripcence
Член од
26 јануари 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
Decki da ne znaete koga ke ima rezultati od dopolnitelniot matematika?
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Да прашам , има некој на маркетинг или е-бизнис што е да ми објасни кој се доблестите од овие смерови ?
Годинава треба да се запишувам на факултет и овие смерови интересно ми звучеа.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Да прашам , има некој на маркетинг или е-бизнис што е да ми објасни кој се доблестите од овие смерови ?
Годинава треба да се запишувам на факултет и овие смерови интересно ми звучеа.
Појасни што подразбираш под доблести :)
 
Член од
4 јули 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво на сите!
Планирам да се запишам економски, но незнам точно кој смер... Ми ѓи препорачуваат: е-бизнис, сметководство и ревизија и финансиски манаџмент.
Што мислите вие кој од тие смерови е најдобар? Со кој најлесно би нашла работа?
Поздрав ;)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.960
Поени од реакции
5.537
Здраво на сите!
Планирам да се запишам економски, но незнам точно кој смер... Ми ѓи препорачуваат: е-бизнис, сметководство и ревизија и финансиски манаџмент.
Што мислите вие кој од тие смерови е најдобар? Со кој најлесно би нашла работа?
Поздрав ;)
Па најлесно би нашла работа со среќата ;) Така да, нема којзнае колкава врска која струка би ја одбрала, иако јас доколку имам можност повторно да избирам би избрал финансиски менаџмент.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Наоѓање работа/интерест од страна на фирми. :)
Во основа ако завршиш на маркетинг не значи дека не можеш да се вработиш како сметководител, а за интерес од фирми поврзано директно со факултет и не може баш да се оцени. Секако можеш низ огласи да видиш што се бара, но ретко ќе наидеш да пишува: "Барам дипломиран на департман тој и тој".

Инаку задниве години Е - бизнис е доста форсиран, а и имам неколку огласи нниз факултет видено од фирми што бараат стриктно студенти на е - бизнис. ама за пракса не за работа. Сепак мене ми е некако најнеконкретен смер, затоа што се учи скоро од се по нешто.

Маркетинг мислам дека 20 предмети може да асе сместат во 3 предмети, се тоа па тоа. Ама од друга страна во денешно време многу компании ставаат силен акцент на рекламирање така да има работа.

Реално сметководство има во секоја фирма, така да од тој аспект и тоа е добро, но за мене лично досадна струка.

Финансиски менаџмент има интересни предмети и корисни, а и најспремен си теоретски за банките, а менаџмент многу тупаџиски смер и лично не го преферирам.

Економија е најопшт смер и најмалку си насочен на нешто конкретно што ќе го работиш.

Јас сум надворешна трговија и се учи многу за Европска Унија, надворешна трговија и слично и мене ми е тоа интересно, но не секого го интересира тоа.

Значи генерално, ова важи за сите што прашуваат за смеровите, секој смер си има предности и недостатоци, ама кога ќе дипломирате не значи дека баш до тоа ќе се држите. Така да разгледајте си ги предметите на веб, видете што мислите дека ќе ви биде интересно и ќе сакате фда го учите и земете го тоа :)
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Дечки дали имате некои прашања по Маркетинг на трговски претпријатија? Барав по либровци ама немаат ништо за тој предмет :S
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Дечки дали имате некои прашања по Маркетинг на трговски претпријатија? Барав по либровци ама немаат ништо за тој предмет :S
Можно е да се најде нешто низ компјутер, прати ми меил.
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
133
Поени од реакции
31
Во основа ако завршиш на маркетинг не значи дека не можеш да се вработиш како сметководител, а за интерес од фирми поврзано директно со факултет и не може баш да се оцени. Секако можеш низ огласи да видиш што се бара, но ретко ќе наидеш да пишува: "Барам дипломиран на департман тој и тој".

Инаку задниве години Е - бизнис е доста форсиран, а и имам неколку огласи нниз факултет видено од фирми што бараат стриктно студенти на е - бизнис. ама за пракса не за работа. Сепак мене ми е некако најнеконкретен смер, затоа што се учи скоро од се по нешто.

Маркетинг мислам дека 20 предмети може да асе сместат во 3 предмети, се тоа па тоа. Ама од друга страна во денешно време многу компании ставаат силен акцент на рекламирање така да има работа.

Реално сметководство има во секоја фирма, така да од тој аспект и тоа е добро, но за мене лично досадна струка.

Финансиски менаџмент има интересни предмети и корисни, а и најспремен си теоретски за банките, а менаџмент многу тупаџиски смер и лично не го преферирам.

Економија е најопшт смер и најмалку си насочен на нешто конкретно што ќе го работиш.

Јас сум надворешна трговија и се учи многу за Европска Унија, надворешна трговија и слично и мене ми е тоа интересно, но не секого го интересира тоа.

Значи генерално, ова важи за сите што прашуваат за смеровите, секој смер си има предности и недостатоци, ама кога ќе дипломирате не значи дека баш до тоа ќе се држите. Така да разгледајте си ги предметите на веб, видете што мислите дека ќе ви биде интересно и ќе сакате фда го учите и земете го тоа :)
ke moze malce poopsirno da kazes za tvojot smer nadvoresna trgovija profesorite kako se,predmetii , koj bi bile moznostite za rabotenje so toj fakultet i taka nataka
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
76
Поени од реакции
4
Оваа година задолжителна е праксата или не е ве молам за одговор
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
ke moze malce poopsirno da kazes za tvojot smer nadvoresna trgovija profesorite kako se,predmetii , koj bi bile moznostite za rabotenje so toj fakultet i taka nataka
Па предметите можеш да си ги видиш на веб сајтот на факултетот, генерално се поврзани со Европска Унија, Надворешна трговија, Светска трговска организација и слично.

ЗА разлика од другите смерови, голем дел од предметите се целосно на пишување, а не со заокружување што мене лично ми одговара, но тие што имаат проблем да се изразат пошироко не го сакаат овој принцип.

Професорите горе доле се ок, но има неколку леви кои може да прават помали проблеми, ама на секој смер ќе ти се погоди некој таков, не може сите по вкус да ни се.

Гледано теоретски со овој смер би можел/а да работиш во царина, шпедиција и слично, ама секако не мора да значи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom