Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Абе зашто вака на дожд кога ке заврне Матизот почна да ми гаси кога ке отпуштам гас,или на семафори?Влага ли е,кој ли враг му е ...
 

CF.REAL MADRID

ЦЕВКА
Член од
9 септември 2009
Мислења
335
Поени од реакции
9
Абе зашто вака на дожд кога ке заврне Матизот почна да ми гаси кога ке отпуштам гас,или на семафори?Влага ли е,кој ли враг му е ...
Свеќицата нешто да не те дупи,таа знам е осетлива на вода
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Абе зашто вака на дожд кога ке заврне Матизот почна да ми гаси кога ке отпуштам гас,или на семафори?Влага ли е,кој ли враг му е ...
Ако влегла влага во разводната капа, тоа е. Или зачисти ја или нова.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Ќе да е нешто со разводната капа,не му е првпат на влага и дожд да го прави ова,до свеќиците не ми се верува да е :/
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Разводна капа и кабли! Друго нема!
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Од кога го тргнаа законот за затемнети стакла, сега колку може да се затемнат стаклата? И дали може сите (освен шофершајбната де :) ) или има некое ограничување?
Стаклата на задните врати и задна шофершајбна дозволено е да се затемнат до 99% (во превод, колку сакаш), стаклата на предните врати до 30% затемнување (бидејќи кај повеќето модели на возила, стаклата се веќе фабрчки затемнети, доколу се затемнат стаклта на предните врати и со најсветла фолија, измерената затемнетост ќе ја надмине границата од 30 проценти) . Откога ќе се затемнат, процедурата за А-тест е како и за вграден плински уред -
1. Записник за А-тест од технички преглед
2. упат за А-тест од полиција (тоа е во македонска телевизија, за Скопје)
3. Машински факултет (акредитација имаат и АМС и аутомакедонија, меѓутоа сеуште на започнале)
Процедурата чини околу 2000 денари. Еве го kano-eko-systemi дојде , вика 2200 денари.
--- надополнето: Jul 2, 2011 9:15 AM ---
Шо е финтата со законот? Не сум во тек...

Инаку забранет е влезот во Бугарија за возила со затемнети стакла, така да внимавајте.
Генерално, Dzish, немаат право да прават проблем доколку поседуваш зелен картон. Колегите пак, од бугарија, се плашат да патуваат во Грција со возила со затемнети стакла. На нашето службено возило, сите прозори се затемнети (94% затемнетост), и ветробранското стакло е затемнео со фолија (мал процент), досега не сме имале проблем во Бугарија или Грција.
Мада... кај Бугарите, све е можно...
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
22
Поени од реакции
2
Плимонт на предте стакла не смееш воопшто да ги затемнуваш....инаку ке те натера соколов на машински да ги вадиш :)
А задните можеш колку сакаш да ги затемниш;)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Плимонт на предте стакла не смееш воопшто да ги затемнуваш....инаку ке те натера соколов на машински да ги вадиш :)
А задните можеш колку сакаш да ги затемниш;)
Затоа ќе си одиш во Автомакедонија, може и таму.
 
Член од
13 април 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
Ме интересира ваше мислење за "Alfa Romeo 156 1.9 JTD"
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
22
Поени од реакции
2
За сите алфи имам лошо мислење..поготово 156 има многу лоша скапа и комплицирана предница,моторчето не е толку лошо
И многу тешко да најдеш сочувана 156 каросериски и да не дими низ ауспух :)

Ја не би ти препорачал Алфа,
Имам другар што вели
“Алфа е бате тоа,со добро одржување ке тера до нареден сервис“ :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Генерално, Dzish, немаат право да прават проблем доколку поседуваш зелен картон. Колегите пак, од бугарија, се плашат да патуваат во Грција со возила со затемнети стакла. На нашето службено возило, сите прозори се затемнети (94% затемнетост), и ветробранското стакло е затемнео со фолија (мал процент), досега не сме имале проблем во Бугарија или Грција.
Аха, значи искуството покажува поинаку... баш би сакал да ме информираш ако нешто се смени.

Мада... кај Бугарите, све е можно...
Е не само кај Бугарите... секаде се е можно. Комшија мој некни го гњавеа на Грчката граница заради кука. Чоекот оди до Солун секој втор ден, и ете некни ги мана точката, па му бараја А-тест на куката на возилото. Кај нас во Мкд куката не е задолжителна да се А-тестира, ниту пак се внесува во сообраќајната дозвола дека возилото поседува таква. Кај грците тоа е задолжително, па македонско возило со кука + накурчен грчки цариник е доволно да ти манат сабајлечки секс на граница.
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Затоа ќе си одиш во Автомакедонија, може и таму.
Доколку почнат со издавање на А-тест, и Аутомакедонија ке те врати за стаклата на предните врати, доколку мерниот инструмен (тинт метер), покаже поголемо затемнување. Од причина што враговите демнеат од секаде, а за таков пропуст, се губи лиценцата (акредитација).
--- надополнето: Jul 2, 2011 2:41 PM ---
Аха, значи искуството покажува поинаку... баш би сакал да ме информираш ако нешто се смени.

Е не само кај Бугарите... секаде се е можно. Комшија мој некни го гњавеа на Грчката граница заради кука. Чоекот оди до Солун секој втор ден, и ете некни ги мана точката, па му бараја А-тест на куката на возилото. Кај нас во Мкд куката не е задолжителна да се А-тестира, ниту пак се внесува во сообраќајната дозвола дека возилото поседува таква. Кај грците тоа е задолжително, па македонско возило со кука + накурчен грчки цариник е доволно да ти манат сабајлечки секс на граница.
Значи, вистина е за проблемот со куката. Истото ме предупреди и сервисот кој ми намонтира кука на колата пред десетина дена...
--- надополнето: Jul 2, 2011 2:55 PM ---
Плимонт на предте стакла не смееш воопшто да ги затемнуваш....инаку ке те натера соколов на машински да ги вадиш :)
А задните можеш колку сакаш да ги затемниш;)
Генерално, точно така...
 

Richie_81mk

United 4life
Член од
4 март 2010
Мислења
173
Поени од реакции
3
Бев на технички-контролен во АМСМ и ми кажаа по итно да си ги сменам гумите. Кога возам ми иде воланот лево-десно. Го пуштам и сам си иде. Бев и на балансирање и тој ми кажа дека морам да купам нови гуми за моево Пунто 2-ка, димензиите се - R14-165-70.
Е сега дајте предлог што да земам, што марка-нешто проверено ама да е по приступачна цена до кај 3000 и да даваат на рати?
И како што разбрав не се продаваат више зимско-летни гуми туку само зимски или летни. Дали е ова вистина. И што значи дека зимно време ќе морам да купувам нови гуми?
Од каде да купам гуми и цена ако знаете би било убаво. Фала
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Бев на технички-контролен во АМСМ и ми кажаа по итно да си ги сменам гумите. Кога возам ми иде воланот лево-десно. Го пуштам и сам си иде. Бев и на балансирање и тој ми кажа дека морам да купам нови гуми за моево Пунто 2-ка, димензиите се - R14-165-70.
Е сега дајте предлог што да земам, што марка-нешто проверено ама да е по приступачна цена до кај 3000 и да даваат на рати?
И како што разбрав не се продаваат више зимско-летни гуми туку само зимски или летни. Дали е ова вистина. И што значи дека зимно време ќе морам да купувам нови гуми?
Од каде да купам гуми и цена ако знаете би било убаво. Фала
На ескортот една година веќе имам Sportiva. Сум ги возел во буквално секакви услови досега и супер се покажале. А и во тој опсег шо ти одговара е цената.
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
22
Поени од реакции
2
Бев на технички-контролен во АМСМ и ми кажаа по итно да си ги сменам гумите. Кога возам ми иде воланот лево-десно. Го пуштам и сам си иде. Бев и на балансирање и тој ми кажа дека морам да купам нови гуми за моево Пунто 2-ка, димензиите се - R14-165-70.
Е сега дајте предлог што да земам, што марка-нешто проверено ама да е по приступачна цена до кај 3000 и да даваат на рати?
И како што разбрав не се продаваат више зимско-летни гуми туку само зимски или летни. Дали е ова вистина. И што значи дека зимно време ќе морам да купувам нови гуми?
Од каде да купам гуми и цена ако знаете би било убаво. Фала
Земиси Bringstone Turanza многу убава и покажана гума е ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom