Приватен или Државен факултет?

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Дали за вас значи квалитетно образование државно? Од кога нешто што е државно е квалитетно? Како го опишувате поимот "квалитетно образование"? Дали знаете дека на приватен универзитет многу деца има што не им била толку мила книгата баш заради пристапот на професорите во средно школо или па на државен универзитет. Кога го видоа пристапот и начинот на студирање на приватните универзитети едноставно им се замили книгата односно науката. Јас имам многу примери за такви студенти, сите се трудат околу нив и се доста успешни. Неможе професорот само да дојде да предаде и да си замине. Кај нас секогаш дискутира со студентите, прати кој колку е активен, помага во совладување на материјалот, секогаш одговара на мејлови, дава дополнителни часови ако смета дека некоја тема не е добро разбрана... Не сте виделе и не знаете како е да се студира на приватен универзитет. Во ниеден момент немам речено, е денес не идам на факс досадно ми е, или кај ќе го слушам оној. Со ќејф идам на сите предавања, се на све ако имам отсуствовано 5-6 пати овие 3 години и тоа оправдано. А на државен неможеш студент да видеш во предавална, освен бруцошите. Јас сум презадоволен, многу научив, имам литература на МАКЕДОНСКИ јазик по сите предмети (а сум на информатика btw), секоја оценка што сум ја добил ми била заслужена. Колку што имам разбрано на електро студентите користат литература од на мојот универзитет поради недостиг на нивниот. Компјутерската технологија е во целост примената на универзитетот. Се е компјутеризирано, испити се пријавуваат на нет, резултати има на нет, секое предавање наредниот ден ни е достапно на нет и дополнителна литература се разбира, не вклучуваат во сите проекти што ги прави универзитетот.... Значи се ова што го напишав погоре е услов и правилно исполнување и работа по ЕКТС систем, а не само оценувањето како што го сватиле на државен, ќе ставиме 3 колоквиуми, собирање на кредити и готово го исполнавме ЕКТС.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Приватните факултети се за оние што сакаат диплома колку да се рече, а државен ти е за оние што сакат знаење.

Има многу што даваат 2000 евра за да не учат и да поминат полесно до диплома.ФАКТ!!!!!!!
Вакви случаи нема на државен? Секој професор има ценовник кај вас...така да не би рекол дека ми треба којзнае колку знаење за да земам диплома на државен. Имаш кеш секаде е лесно. Сигурен сум ако заглавиш на државен (незначи дека се заглавува само ради неучење) најубав ќе ти е приватниот, тогаш ќе го плукаш државниот и ќе кажуваш се најцрно за него :wink:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Приватните факултети се за оние што сакаат диплома колку да се рече, а државен ти е за оние што сакат знаење.
Ахам да, сезнајко се викаше ти? deXterche се образложи,убаво си кажа, и немојте ве молам тие муабети, за вас квалитет ли е корупција, мито и злоупотребување на правото на студентот кое е и така е мало? Више смешни ми се тие коментари, па знаете ли колку има корупција на државните? Или битно ви е да кажете нешто против приватните, брееј. И тие и тие имаат квалеитет, и таму и таму се учи и има лоши студенти. Квалитет е за вас да ви се јавуваат на телефон и да ви бараат пари за да го положите испитот? Не сум знаела дека така вреднувате работи, хах. Оние кои сакаат знаење ќе учат секаде без разлика каде се запишани. Само некои луѓе треба да сфатат нешто и да се информираат малку повеќе.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Абе самиот Бојо си кажува дека студент на негов факултет неможе да заглави. Да знаете само со колку студенти сум праел муабет од ФОН што се таму само за да поминат полесно и да земат диплома. Знаете што џабе ќе се расправаме времето ќе покаже кој факултет е подобар.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Се слагам со Батерфлај дека има сегде забушанти и врскаџии( и на приватните ги има, ама јас ви кажувам времето на врскаџиите ќе помине. Секој газда ќе гледа да вработи некој што ќе му врши рабоита, а не некој идиот со диплома.
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Приватните факултети се за оние што сакаат диплома колку да се рече, а државен ти е за оние што сакат знаење.
Zapisi se vidi i posle komentiraj a ne vaka samo zborite a vrska nemate!
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Има многу што даваат 2000 евра за да не учат и да поминат полесно до диплома.ФАКТ!!!!!!!
NE E TOCNO ne etaka deka aj 2000 evra i ke pominam bez ucenje nemoj da bidesh siguren , zapisi se pa vidi, dali ke pomines bez ucenje!
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Zapisi se vidi i posle komentiraj a ne vaka samo zborite a vrska nemate!
Нема потреба , иам другари на фон и ѕнам дека им е лесно.Плус јас не викам без воопшто учење али каде каде е полесно . Тоа што имате помалку материјал не мора да значи дека ние учиме поише глупости. Види девојко на крај се се свдува на субјективна оцена.
 

John Doe

Not handsome enough to tempt me
Член од
29 мај 2007
Мислења
784
Поени од реакции
7
Државни (за да го завршиш) = бубање на памет книги од по 1000 страни.. учење што треба и нетреба.
Приватни (за да го завршиш) = само еднаш прелистување скрипти од по 80-200 страни и пишување семинарски


edit: Нема љутиш ни за едните ни за другите.. само зборувам отприлика како иде.. (+150%)
:koka:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Абе самиот Бојо си кажува дека студент на негов факултет неможе да заглави. Да знаете само со колку студенти сум праел муабет од ФОН што се таму само за да поминат полесно и да земат диплома. Знаете што џабе ќе се расправаме времето ќе покаже кој факултет е подобар.
Хмм вака, Бојо и ФОН немаат додирни точки кога станува збор за оваа тема. Друго ако можеш да ми ја најдеш таа изјава ќе ти бидам вечно задоволна, ама изгледа нема да се случи тоа. Заглавиле и ќе заглавуваат ако навреме не си научат. Ти и твоите муабети, значи само тоа ти е главен извор хах така и си мислев. Не знаев дека мислење за некоја институција или што и да е се стекнува само од муабети од другарите, многу површно за мене е , извини :nenene:

Државни (за да го завршиш) = бубање на памет книги од по 1000 страни.. учење што треба и нетреба.
Приватни (за да го завршиш) = само еднаш прелистување скрипти од по 80-200 страни и пишување семинарски

edit: Нема љутиш ни за едните ни за другите.. само зборувам отприлика како иде.. (+150%)
:koka:
Мислиш учење на државни факултети од скрипти, зашто книгите се премногу скапи? Односно учење на приватни со свои книги на македонски што е доста битно, нема скрипти, сега ако сакаш направи си и 100. Стручните трудови се ценат зашто студентот истражува и се ангажира околу предметот. Апсолвентите одат на пракса што е за поздрав.

Нема љутиш само да ти поправам некои грешки:pipi: отприлика вака е:helou:
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Нема потреба , иам другари на фон и ѕнам дека им е лесно.Плус јас не викам без воопшто учење али каде каде е полесно . Тоа што имате помалку материјал не мора да значи дека ние учиме поише глупости. Види девојко на крај се се свдува на субјективна оцена.
Dojdi sea na fon da te vidam pocni da studirash pa ke te vidam dalie od po 80 do 100 strani skripta toash ke prajme moabet vaka od delkanje na prano nisho neznaete
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
Дали за вас значи квалитетно образование државно? Од кога нешто што е државно е квалитетно? Како го опишувате поимот "квалитетно образование"? Дали знаете дека на приватен универзитет многу деца има што не им била толку мила книгата баш заради пристапот на професорите во средно школо или па на државен универзитет. Кога го видоа пристапот и начинот на студирање на приватните универзитети едноставно им се замили книгата односно науката. Јас имам многу примери за такви студенти, сите се трудат околу нив и се доста успешни. Неможе професорот само да дојде да предаде и да си замине. Кај нас секогаш дискутира со студентите, прати кој колку е активен, помага во совладување на материјалот, секогаш одговара на мејлови, дава дополнителни часови ако смета дека некоја тема не е добро разбрана... Не сте виделе и не знаете како е да се студира на приватен универзитет. Во ниеден момент немам речено, е денес не идам на факс досадно ми е, или кај ќе го слушам оној. Со ќејф идам на сите предавања, се на све ако имам отсуствовано 5-6 пати овие 3 години и тоа оправдано. А на државен неможеш студент да видеш во предавална, освен бруцошите. Јас сум презадоволен, многу научив, имам литература на МАКЕДОНСКИ јазик по сите предмети (а сум на информатика btw), секоја оценка што сум ја добил ми била заслужена. Колку што имам разбрано на електро студентите користат литература од на мојот универзитет поради недостиг на нивниот. Компјутерската технологија е во целост примената на универзитетот. Се е компјутеризирано, испити се пријавуваат на нет, резултати има на нет, секое предавање наредниот ден ни е достапно на нет и дополнителна литература се разбира, не вклучуваат во сите проекти што ги прави универзитетот.... Значи се ова што го напишав погоре е услов и правилно исполнување и работа по ЕКТС систем, а не само оценувањето како што го сватиле на државен, ќе ставиме 3 колоквиуми, собирање на кредити и готово го исполнавме ЕКТС.
убаво си напишал човекот. Јас студирам на државниот универзитет ама да ја има мојата струка на приватен веднаш би се префрлила. плаќам 1000 евра и студирам во мизерни услови а професорите немаат никаков однос а мозат да просперираат само тие што имаат кеш, познато презиме и добри врски
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Хмм вака, Бојо и ФОН немаат додирни точки кога станува збор за оваа тема. Друго ако можеш да ми ја најдеш таа изјава ќе ти бидам вечно задоволна, ама изгледа нема да се случи тоа. Заглавиле и ќе заглавуваат ако навреме не си научат. Ти и твоите муабети, значи само тоа ти е главен извор хах така и си мислев. Не знаев дека мислење за некоја институција или што и да е се стекнува само од муабети од другарите, многу површно за мене е , извини :nenene:

А јас се извинувам што споредувам според муабети, не знаев дека темава е само за оние што студирале и на државен и на приватен. Епа тогаш би те прашал од каде ти знаеш какво е на државен ....од муабет со другари или...???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom