Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
За мене лично најверодостојно е ова Евангелието по Тома
A таму вика вака:
When you know yourselves, then you will be known, and you will understand that you are children of the living Father. But if you do not know yourselves, then you live in poverty, and you are the poverty.
Зошто сметаш дека е најверодостојно? Само затоа што ти се согласуваш со изјавите таму? Тоа не е валиден и објективен критериум за веродостојност.
Зборот „веро-достојно“ значи достојно за верба. Како може да биде веродостојно „евангелието“ по Тома, кога тоа е познат и одамна разобличен фалсификат составен од некој гностик (или гностици) во 2-от век. Ткн. „евангелие“ воопшто и нема структура на евангелие туку тоа е колекција на гностички мудрувања, противречни на учењето на Исус и апостолите, а е во согласност со учењето на гностиците од тоа време.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Чорбаџија, ме мрзи да ти одговорам на се.
Како и сите верници, и ти така. А мене ми е заморно да ви објаснувам дека грешите.

Јас сметам дека ТРЕБА секој да го прави тоа што сака да го прави, доколку не нарушува закон како не убивај, не кради, не врши насилство. Пиењето може да стане зависност, а и не мора. Проституција е девијантна појава, сексуален живот е право на избор. Облеката секој си ја носи како што сака.
Според тоа, религијата е FAIL. Во моите очи, а добро е, што не е само во моите очи.
--- надополнето: Jun 26, 2011 1:54 PM ---
А мислиш дека можеш да влијаеш на верата?
Kako можам да знам дека Исус е се тоа што го кажа?
Да беше сега пред мене и да си полафевме малку тогаш ок.
Вака не ми останува ништо друго освен ставот дека незнам што бил.
Ако станува збор за тоа дали осеќам сочуство према него можам да кажам да.
Дали морал да страда за да ми се простат "гревовите"......не.
Сакам на мои плешки да си ги носам, и не заради некои мои лични болни потреби.
Јас не верувам во верување...не ми е доволно.
Знам за празнотијата која ја носи, за лицемерието кое ја носи.
Jok не е доволно.
Toa во што јас верувам е срцето, и немора да си чул за Исус за да го имаш.
Ako постои пасош до рајот тогаш тоа е срцето.
--- надополнето: Jun 25, 2011 5:29 PM ---

А што да кажеме за илјадниците кои секој ден умираат заради законот?
Teбе те боли за другите, важно ти да уживаш.
Aма не се секирај ке те стигне казна за подржувањето на законот сакала ти или не.
Кој умира заради закон?
Како тоа јас уживам заради закон?
И јас ако сакам некого да убијам, ќе си ја потиснам желбата! А ако го направам тоа, и јас ќе бидам пред лицето на правдата!!!!
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Зошто сметаш дека е најверодостојно? Само затоа што ти се согласуваш со изјавите таму? Тоа не е валиден и објективен критериум за веродостојност.
Зборот „веро-достојно“ значи достојно за верба. Како може да биде веродостојно „евангелието“ по Тома, кога тоа е познат и одамна разобличен фалсификат составен од некој гностик (или гностици) во 2-от век. Ткн. „евангелие“ воопшто и нема структура на евангелие туку тоа е колекција на гностички мудрувања, противречни на учењето на Исус и апостолите, а е во согласност со учењето на гностиците од тоа време.
A koj вика дека се противречни?
Има ли некој "попаметен" од мене што треба да ми каже што е што?
Имаше една песна од Пепи Бафтировски мислам дека беше....ако згрешам нека изгорам.
На крајот на краиштата не е битно кое евангелие е веродостојно, туку кое би го напишал ти.
Ако не си во состојба да ги напишеш истите евангелија тогаш си папагал што учи на памет.
Не е работата да следиш некого туку да бидеш како некого.
Сите патишта водат кон едно, затоа што сите сме манифестација на тоа едно.
И тука влегува ова што ме погаѓа длабоко во срце, што ме енергетизира како ретко која работа.
When you know yourselves, then you will be known, and you will understand that you are children of the living Father. But if you do not know yourselves, then you live in poverty, and you are the poverty.
Oва не го кажува секој, тие приказни за фалсификати може црквите на друг да му ги кажуваат.



 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Толстој беше само еден пример. Тврдам дека моногамијата е казна за човекот, и дека никој не е среќен во неа...
Не се согласувам дека е казна за сите, мала жртва од одредени задоволства со други да, ама не значи дека мора трагично да се сфати посебно ако ти е партнерката погодена. Има луѓе кои можат и кои не можат да бидат моногамни и само за вторите би била казна. Таквите најубаво да не се врзуваат за еден партнер или да му кажат на партнерот дека сакаат полигамен живот што па од друга страна значи и партнерот да биде полигамен што посебно мажите нема шанси да прифатат.

Мнозинството (посебно мажите) се жалат од моногамија но не се спремни за комплетна туку само за селективна полигамија која само ним им носи задоволство додека очекуваат партнерот да остане моногамен. Со други зборови хипокризија до крајност.

Но во случај да не ти е погоден партнерот а не сакаш да се разведеш или да вараш тогаш е моногамијата катастрофа.

И овие теми треба да се продискутираат со децата кога ќе дојде време да знаат што може да ги снајде покасно во љубовниот живот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не се согласувам дека е казна за сите, мала жртва од одредени задоволства со други да, ама не значи дека мора трагично да се сфати посебно ако ти е партнерката погодена. Има луѓе кои можат и кои не можат да бидат моногамни и само за вторите би била казна. Таквите најубаво да не се врзуваат за еден партнер или да му кажат на партнерот дека сакаат полигамен живот што па од друга страна значи и партнерот да биде полигамен што посебно мажите нема шанси да прифатат.

Мнозинството (посебно мажите) се жалат од моногамија но не се спремни за комплетна туку само за селективна полигамија која само ним им носи задоволство додека очекуваат партнерот да остане моногамен. Со други зборови хипокризија до крајност.

Но во случај да не ти е погоден партнерот а не сакаш да се разведеш или да вараш тогаш е моногамијата катастрофа.

И овие теми треба да се продискутираат со децата кога ќе дојде време да знаат што може да ги снајде покасно во љубовниот живот.
Токму затоа ќе ги учам и на критериумите за барање партнер. Оти, нашиве верници, арно им е ,,понекогаш,, да го послушаат лукавиот, ама, ако невестата е сексуално активна, ааааа нечиста до крај. Биди што сакаш и со кого сакаш, не забегувај во ништо само....
И ако гледаме религиозно, треба да си ги венчаме децата на 18 (а и помали) па санки ќе дознаат што е убаво моногамност или полигамност... До 25 ќе им се одмили животот.......
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Зошто сметаш дека е најверодостојно? Само затоа што ти се согласуваш со изјавите таму? Тоа не е валиден и објективен критериум за веродостојност.
Зборот „веро-достојно“ значи достојно за верба. Како може да биде веродостојно „евангелието“ по Тома, кога тоа е познат и одамна разобличен фалсификат составен од некој гностик (или гностици) во 2-от век. Ткн. „евангелие“ воопшто и нема структура на евангелие туку тоа е колекција на гностички мудрувања, противречни на учењето на Исус и апостолите, а е во согласност со учењето на гностиците од тоа време.
Значи не е веродостојно ако само дмт не се согласува, а е веродостојно ако ти се согласуваш?
Кој е тој објективен критериум за веродостојност? Достојно за верба според кого?
Пред никејскиот собир имало стотина евангелија, од нив само 4 се одбрани со гласање! И дали ти имаш доказ дека денешниве евангелија не се фалсификат? Како ќе докажеш дека се валидни, кога и меѓу нив 4-те има разлики?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
И ако гледаме религиозно, треба да си ги венчаме децата на 18 (а и помали) па санки ќе дознаат што е убаво моногамност или полигамност... До 25 ќе им се одмили животот.......
Која е таа религија која што учи дека децата треба да се венчаваат на 18 години (или помали)?
--- надополнето: Jun 26, 2011 2:51 PM ---
Пред никејскиот собир имало стотина евангелија, од нив само 4 се одбрани со гласање! И дали ти имаш доказ дека денешниве евангелија не се фалсификат? Како ќе докажеш дека се валидни, кога и меѓу нив 4-те има разлики?
И ти ли си застапникот на Ден Браун теориите, за кои што самиот Ден Браун кажува дека се плод на фантазија (роман), зачинети со малку историја колку да звучат реално.
Прашањата што ги поставуваш се супер, ама бараат многу долг и детален одговор кој ем немам време сега да ти го пишувам, ем не е тоа темата. Само ќе ти кажам дека на Никејскиот собор воопшто не станало збор за канонот на Светото Писмо, ниту пак се гласале некакви евангелија. 20те одлуки од тој собор се сочувани и ниту една од нив не се однесува на канонот на Светото Писмо. Никејскиот собор бил свикан заради Аријевската ерес и таа повотрно не е поврзана со канонот или веродостојноста на евангелијата.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Чорбаџија,знаеш ли дека баш тие што влегуваат во брак невини, се највеќе склони кон изневерување?Можеби не веднаш, ама по некоја година се јавува љубопитност каков би бил сексот со друг партнер/ка ...Мислам да не се лажеме, ти си тој што верува во некаква утопија, а искрено мислам дека дури и ти не живееш според правилата што ги наведе,ама тоа е веќе друга тема.А, да и мислам дека невини девојки бараат само луѓе несигурни во себе и своите способности во креветот, и сето тоа го маскираат под превезот на религијата.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
И ти ли си застапникот на Ден Браун теориите, за кои што самиот Ден Браун кажува дека се плод на фантазија (роман), зачинети со малку историја колку да звучат реално.
Прашањата што ги поставуваш се супер, ама бараат многу долг и детален одговор кој ем немам време сега да ти го пишувам, ем не е тоа темата. Само ќе ти кажам дека на Никејскиот собор воопшто не станало збор за канонот на Светото Писмо, ниту пак се гласале некакви евангелија. 20те одлуки од тој собор се сочувани и ниту една од нив не се однесува на канонот на Светото Писмо. Никејскиот собор бил свикан заради Аријевската ерес и таа повотрно не е поврзана со канонот или веродостојноста на евангелијата.
Дека имало повеќе евангелија е факт! Оние кој црквата не успела да ги уништи излегуваат на виделина и ден денес, како она според Јуда на пример. Тоа не го измислил Ден Браун, од стотина евангелија, одбрани се четири, објективен критериум зошто баш тие - непостои, а дури и меѓу тие четири има разлики, и нема доказ дека не се пишувани во некој подоцнежен период.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Токму затоа ќе ги учам и на критериумите за барање партнер. Оти, нашиве верници, арно им е ,,понекогаш,, да го послушаат лукавиот, ама, ако невестата е сексуално активна, ааааа нечиста до крај. Биди што сакаш и со кого сакаш, не забегувај во ништо само....
И ако гледаме религиозно, треба да си ги венчаме децата на 18 (а и помали) па санки ќе дознаат што е убаво моногамност или полигамност... До 25 ќе им се одмили животот.......
Нема чаре или ќе апстинираат од секс додека не си најдат партнер за брак што може да биде и на 50 години (под услов да не сакаат да симнат критериум) или ќе мора да имаат толку бракови колку што имаат сексуални партнери што е само по себе бесмислено :).

Пред 2000 години ова може имало некоја смисол ама денес е 100% погрешно и те принудува или да земеш мачка во вреќа или да апстинираш што е смешно затоа што можеш да мастурбираш ама не смееш да направиш жена (маж) среќна :).
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Нема чаре или ќе апстинираат од секс додека не си најдат партнер за брак што може да биде и на 50 години (под услов да не сакаат да симнат критериум) или ќе мора да имаат толку бракови колку што имаат сексуални партнери што е само по себе бесмислено :).

Пред 2000 години ова може имало некоја смисол ама денес е 100% погрешно и те принудува или да земеш мачка во вреќа или да апстинираш што е смешно затоа што можеш да мастурбираш ама не смееш да направиш жена (маж) среќна :).
Според христијанството несмееш ни да мастурбираш колку што знам! :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Нема чаре или ќе апстинираат од секс додека не си најдат партнер за брак што може да биде и на 50 години (под услов да не сакаат да симнат критериум) или ќе мора да имаат толку бракови колку што имаат сексуални партнери што е само по себе бесмислено :).

Пред 2000 години ова може имало некоја смисол ама денес е 100% погрешно и те принудува или да земеш мачка во вреќа или да апстинираш што е смешно затоа што можеш да мастурбираш ама не смееш да направиш жена (маж) среќна :).
Не смееш ниту да мастурбираш :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Според христијанството несмееш ни да мастурбираш колку што знам! :)
Со други зборови, умри од рак на тестиси.... И ако ти се деси случајно нешто ,,ноќе,, 10 ,,оче наш,, или ,,аве марии,, (зависи) и ќе ти биде гревот простен, зачини го сето тоа со по некој камшик и така..........
--- надополнето: Jun 26, 2011 3:24 PM ---
И од ова што заклучивме? :)
Револуционерен поглед во педагогијата и воспитувањето - СТОП за религии!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Дека имало повеќе евангелија е факт! Оние кој црквата не успела да ги уништи излегуваат на виделина и ден денес, како она според Јуда на пример. Тоа не го измислил Ден Браун, од стотина евангелија, одбрани се четири, објективен критериум зошто баш тие - непостои, а дури и меѓу тие четири има разлики, и нема доказ дека не се пишувани во некој подоцнежен период.
Бидејќи сме тука надвор од топикот, ти реплицирав на ова на темата Прашања за христијанството. Ако имаш дополнителни забелешки или прашања, ќе ти одговорам вечер. Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom