Диети и слабеење

S

Stef Bachatero

Гостин
Ах море си треба и физичка активност, кој како сака нека вика. Со вежбање повеќе се зацврстува телото. Зимава качив некое килце плус и држев диета да се вратам во нормала, 5-6кг беа во прашање. Започнав со диета ама не вежбав, симнав 3-4кг и се откажав. Потоа се префрлив на вежбање, вежбав на орбитрек и ставав појас околу стомакот, помага го топи вишокот. Јадев нормално само го избегнував благото кое искрено ми е слаба точка, туку зборот ми беше дека со вежбањето имаше повеќе резултати од со диетата. Помага во обликување и зацврстување на телото а вежбав некое време и тае бо, ама лоша навика имам што не сум постојана.Значи тоа е лекот храни се здраво,не се прејадувај и секако физичка активност и ќе се одржува тежината додека со диетата е поинаку, се враќаат килограмите по престанувањето.
Chocolate and diamonds are girls best friends :)
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Јас секој ден возев точак од Капиштец до Катланово по стариот пат. Единствен проблем ми беше водата. Не можеш да носиш многу вода а конзумираш многу. Така морав да идам и до локалните ниви и од луѓето да барам вода. За 1 месец 20 кг. До 64 кила стигнав. Пошто тоа не е орбитек да кажеш а доста е се симнувам. Овде ако застанеш ќе си останеш кај што си. :) Единствено правев 30 мин одмор во колонијата идризово и после од почеток.
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
90
Јас секој ден возев точак од Капиштец до Катланово по стариот пат. Единствен проблем ми беше водата. Не можеш да носиш многу вода а конзумираш многу. Така морав да идам и до локалните ниви и од луѓето да барам вода. За 1 месец 20 кг. До 64 кила стигнав. Пошто тоа не е орбитек да кажеш а доста е се симнувам. Овде ако застанеш ќе си останеш кај што си. :)
За 1 месец 20 килограми ослабе? А провери крвна слика?
Баш ме интересира во каква здравстена состојба си сега.
Секоја чест ако се е во ред со тебе.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
За 1 месец 20 килограми ослабе? А провери крвна слика?
Баш ме интересира во каква здравстена состојба си сега.
Секоја чест ако се е во ред со тебе.
Не проверив крвна слика а не сум ни бил на доктор. Не осекав билокакви потешкотии. Сега сум во очајна состојба околу 100-тче сум:(. Тоа беше пред 2 години и супер се чувствував. Кога почнав со работа ете ти беља. Немаш можност за такви активности. Единствено ми останува диета сега. Нема кафани веќе...
 
S

Stef Bachatero

Гостин
1 оброк 50 гр мусли(корнфлекс,овесни снегулки) со 300 мл млеко
2 оброк 300 гр месо(пилешко или риба) со салата
3 оброк 300 гр ориз или шпагети со 5 белки
4 оброк 300 гр месо со салата
5 оброк пред легнување млеко 500 мл
Ако ми речете ова е многу калкулирано е 2000 калории што е доволно за дневните потреби
План за вежбање
1 ден грб+ 20 мин кардио
2 ден кардио(одмор)
3 ден нозе + 20 мин кардио
4 ден гради + 20 мин кардио
5 ден рамо + 20 мин кардио
6 ден раце + 20 мин кардио
7 ден јадеш што сакаш :)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
1 оброк 50 гр мусли(корнфлекс,овесни снегулки) со 300 мл млеко
2 оброк 300 гр месо(пилешко или риба) со салата
3 оброк 300 гр ориз или шпагети со 5 белки
4 оброк 300 гр месо со салата
5 оброк пред легнување млеко 500 мл
Ако ми речете ова е многу калкулирано е 2000 калории што е доволно за дневните потреби
План за вежбање
1 ден грб+ 20 мин кардио
2 ден кардио(одмор)
3 ден нозе + 20 мин кардио
4 ден гради + 20 мин кардио
5 ден рамо + 20 мин кардио
6 ден раце + 20 мин кардио
7 ден јадеш што сакаш :)
Голема грешка е тоа јадеш што сакаш.. Нека има 1 оброк да јаде што сака.. Може во тој ден целата напорна работа да му замине ако јаде леб,благо пие алкохол и сл.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Денот за себе е денот кога се релаксираш и баш ти е гајле за друго.Не треба скроз да се опуштиш,но да се релаксираш еден ден во неделата е екстра и препорачувам на сите,затоа што ќе се чувстувате со повеќе енергија и со повеќе сила за утре :)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Денот за себе е денот кога се релаксираш и баш ти е гајле за друго.Не треба скроз да се опуштиш,но да се релаксираш еден ден во неделата е екстра и препорачувам на сите,затоа што ќе се чувстувате со повеќе енергија и со повеќе сила за утре :)
тоа да али кој како ќе си го свати.. :)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Некој да ја има диетата од Жан Митрев за А група и да е склон да ја сподели по ПП?

Имам за 0 група, и веројатно не е преголема разликата, ама сепак. И некој ако имал искуство да каже што како.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.010
Поени од реакции
5.326
Ај ако сака некој нека споедли некоја добро организирана исхрана..
деновиве почнав со возење велоспиед и трчање па сакам да намалам и со исхрана за да симнам едно 7-8 кила..
 

Слепо Црево

Оџачар Грла
Член од
26 мај 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
223
Ај ако сака некој нека споедли некоја добро организирана исхрана..
деновиве почнав со возење велоспиед и трчање па сакам да намалам и со исхрана за да симнам едно 7-8 кила..
Не поеќе од 200гр јагленохидрати на ден, што поеќе протеини, салати и вода. Благо, брза храна и остали заебанции заборави... со практикување кардио тренинг бар 3 пати неделно и плус тежински тренинг у теретана ако додадеш уште подобро, уште по првите 2 недели ќе осетиш разлика.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Јас сум повеќе од убеден дека цела недела исхрана базирана на салата, во неограничени количини за 7 дена носи сигурно 5 килограми помалце на вашето тело.

Секако физичката активност е потребна, но не е задолжителна.
 
Член од
22 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ај ако сака некој нека споедли некоја добро организирана исхрана..
деновиве почнав со возење велоспиед и трчање па сакам да намалам и со исхрана за да симнам едно 7-8 кила..
според мене и мој совет е да го смениш целиот начин на исхрана тоа значи да внесуваш повеќе зеленчук и овошје, избегнувај го благото, пржени работи поготово ако е со многу зејтин, наутро како оброк нека ти биде чаша јогурт со овес, пиј јаболков оцет со сок или млака вода. јас така ослабев 7 кила за еден месец. јас не верувам во диетите што се со дефинирано што да се јаде прв ден наутро овошје на ручек 200 гр месо и такви ствари. вака ќе го смениш начинот на исхрана ке ослабеш и ке ти биде многу поубаво, а да и биди физички активна/ен колку што можеш повеќе
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Мојве нешто зеле дома точак за вежбање па да си прашам колку е ефикасен точакот, колку време да се вежба и тако даље :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom