Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
:LOL::ROFLMAO:

Не е тоа матична, си слушнал за зборот versus и скратеницата VS? :)
Иначе види дали ја има таа што ја пишав погоре.
Што е? Не сум слушнал за тој збор.
Таа погоре ја нема.
Motherboard MSI Intel i3/i5/i7 што е ова?
--- надополнето: Jun 15, 2011 12:34 PM ---
Добро бе не ме напаѓајте одма ;) јас да се разбирав толку немаше да брам овде помош..
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Што е? Не сум слушнал за тој збор.
Таа погоре ја нема.
Motherboard MSI Intel i3/i5/i7 што е ова?
Епа побарај си на wikipedia што значи. А за ова во болдираново ич не те разбрав што сакаш да кажеш.
--- надополнето: Jun 15, 2011 12:37 PM ---
Добро бе не ме напаѓајте одма ;) јас да се разбирав толку немаше да брам овде помош..
Да ама неможе да очекуваш да ти го објаснуваме секој туѓ збор.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Епа побарај си на wikipedia што значи. А за ова во болдираново ич не те разбрав што сакаш да кажеш.
Па болдираното што е, го има во каталогов ова Мatherboard матична значи колку што знан ама МSI INTEL i3/i5/i7, незнам и јас..
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Па болдираното што е, го има во каталогов ова Мatherboard матична значи колку што знан ама МSI INTEL i3/i5/i7, незнам и јас..
Офф имаа ли таа фирма веб страна? Дај да не се мачиме вака. Тоа што пишува MSI Motherboard i3/i5/i7 може да ги опфаќа сите матични на MSI за старите и новите модели на i3/i5/i7, ништо не кажува конкретно.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Офф имаа ли таа фирма веб страна? Дај да не се мачиме вака. Тоа што пишува MSI Motherboard i3/i5/i7 може да ги опфаќа сите матични на MSI за старите и новите модели на i3/i5/i7, ништо не кажува конкретно.
Има ќе ти ја пратам на пп, ама нема да најдеш ништо на страната барав и јас.. Ама не е то битно, онака прашав. Дај кажи некоја матична и колку ќе е разликата во пари во споредба со Н55М-Е23.
п.с. се одлучив за i5 процесор.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Има ќе ти ја пратам на пп, ама нема да најдеш ништо на страната барав и јас.. Ама не е то битно, онака прашав. Дај кажи некоја матична и колку ќе е разликата во пари во споредба со Н55М-Е23.
п.с. се одлучив за i5 процесор.
Епа дај да линкот да видиме од кои производители носат матични, да не нагаѓаме :D
--- надополнето: Jun 15, 2011 12:50 PM ---
Хм, значи лимитиран си на MSI. Епа види дали ја има MSI P55-GD65. Околу 110 долари е колку што видов на нет, значи околу 5500 ден. ако имаш среќа :)
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Нема матични во каталогов сем ова Н55М
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.204
Поени од реакции
14.529
По подолго читкање по нет барање по продавници и прашување тука склопив нешто (и нарачано е веќе) вклучувајчи и ваши предлози...

Asus P8P67
i5 2500k
Saphire HD 6950 2GB
HDD WD 1TB Sata 3 Caviar Black 6 Gbit/s
Patriot 60GB SATA INFERNO Series SSD
2 x 2GB DDR3 1333 Mhz Patriot Sector 5
Chieftec 500W + Chieftec MESH case
DVD-RW

Цената искочи 54 500

Мислења? згрешив нешто или ок е (ако се гледа и цената)?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
HDD WD 1TB Sata 3 Caviar Black 6 Gbit/s

Прескап е али добар хард, си можел да заштедиш некои 1000 денари со Samsung F3, ем побрз ем поефтин. Другото се е ок! ти фали уште афтермаркет кулер за клокање, 1500 денари Hyper 212+ и на коњ си :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
По подолго читкање по нет барање по продавници и прашување тука склопив нешто (и нарачано е веќе) вклучувајчи и ваши предлози...

Asus P8P67
i5 2500k
Saphire HD 6950 2GB
HDD WD 1TB Sata 3 Caviar Black 6 Gbit/s
Patriot 60GB SATA INFERNO Series SSD
2 x 2GB DDR3 1333 Mhz Patriot Sector 5
Chieftec 500W + Chieftec MESH case
DVD-RW

Цената искочи 54 500

Мислења? згрешив нешто или ок е (ако се гледа и цената)?
Супер е све, само ја би за појако и поквалитетно напајање, како на пр. Corsair TX650 650W, или CM Silent Pro M 600W ако клокаш.

Уште еднаш ќе кажам, топ конфигурација! (y)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.846
Поени од реакции
5.151
По подолго читкање по нет барање по продавници и прашување тука склопив нешто (и нарачано е веќе) вклучувајчи и ваши предлози...

Asus P8P67
i5 2500k
Saphire HD 6950 2GB
HDD WD 1TB Sata 3 Caviar Black 6 Gbit/s
Patriot 60GB SATA INFERNO Series SSD
2 x 2GB DDR3 1333 Mhz Patriot Sector 5
Chieftec 500W + Chieftec MESH case
DVD-RW

Цената искочи 54 500

Мислења? згрешив нешто или ок е (ако се гледа и цената)?
Место тој хард-диск земи два поефтини, може спинпоинт, и тури ги во RAID 1,нема да зажалиш.
И обавезно еден Хајпер или Ноктуа кулер, да го потераш процесорот до небесите. :)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.204
Поени од реакции
14.529
Мислам дека нема потреба од клокање уште на почеток на оваа конфигурација :)
здравје боже понатека ќе видиме, не сум значи изгорен гејмер па на пример да ставам уште една графичка или одма да клокам... али во секој случај сакам во наредни 2-3-4 години да не се замарам со нови делови или ако ми се приигра некоја нов игра да не се мислам дали ќе ми ја поддржи или без проблем и без кочење да си уклучам 7-8 програми (пошто во секој момент коа работам иам уклучено барем 3-4 различни браусери + фотошоп, дримвивер и остали такви срања)
Ако оваа конфигурација го исполнува тоа тогаш сум презадоволен

Иначе ми ја понудија Сафире PB-CI7S42P67/PURE BLACK P67 HYDRA ама 14 бона не ми се даваа за таа.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.846
Поени од реакции
5.151
Мислам дека нема потреба од клокање уште на почеток на оваа конфигурација :)
здравје боже понатека ќе видиме, не сум значи изгорен гејмер па на пример да ставам уште една графичка или одма да клокам... али во секој случај сакам во наредни 2-3-4 години да не се замарам со нови делови или ако ми се приигра некоја нов игра да не се мислам дали ќе ми ја поддржи или без проблем и без кочење да си уклучам 7-8 програми (пошто во секој момент коа работам иам уклучено барем 3-4 различни браусери + фотошоп, дримвивер и остали такви срања)
Ако оваа конфигурација го исполнува тоа тогаш сум презадоволен

Иначе ми ја понудија Сафире PB-CI7S42P67/PURE BLACK P67 HYDRA ама 14 бона не ми се даваа за таа.
Греота е да не го клокаш тој процесор, за тоа е создаден. :cool:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
али во секој случај сакам во наредни 2-3-4 години да не се замарам со нови делови или ако ми се приигра некоја нов игра да не се мислам дали ќе ми ја поддржи или без проблем и без кочење да си уклучам 7-8 програми (пошто во секој момент коа работам иам уклучено барем 3-4 различни браусери + фотошоп, дримвивер и остали такви срања)
Ако оваа конфигурација го исполнува тоа тогаш сум презадоволен

Иначе ми ја понудија Сафире PB-CI7S42P67/PURE BLACK P67 HYDRA ама 14 бона не ми се даваа за таа.
Абсолутно ќе го исполни.

И боље што не си ја земал, overrated piece of crap.

П.С. Се надевам ќе користиш WIN7.
--- надополнето: Jun 17, 2011 11:44 AM ---
Топче бидејќи имаш SSD ти препорачувам да ги следиш прпоракиве,

1. Обавезно да се исклучиш или намали Систем Ристор = ќе ослободиш најмалце 4/5гб на дискот.

2. Хибернацијата исто така.

3. Пејџ Фајлот да се намали на 500мб, најмногу.

4. Да не правиш обилни и многу тестови на почетокот од употреба, особено важно ако имаш Сендфорс базирано SSD, (Inferno има таков контролер) за истите важи ова правило: ако веќе мораш да правиш бенчмарци користи го ATTO бенчмаркот и никако AS-SSD или Crystaldiskmark!

5.Инсталирање на најновиот Интел драјвер (обавезно) RST xxx.

6. Намести Хај перформанс план во павр опшнс/контрол панел.

7.Исклучување на Индексинг опцијата., опционално.

8. Да се остави најмалце 15% слободен простор на дискот.

9. Осигурај се дека Дефрагементацијата ти е исклучена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom