Хрватска во ЕУ од 1.јули 2013. година

V

viktora

Гостин
Cel svet ocekuva RASPAD na NATO i EU a samo eden mal del takanareceni balkanci so proevropski stavovi veruvaat vo NAJGOLEMATA GLUPOST takanarecena obedineta EVROPA!
Eve vi primer pa napravete si sporedba;
Роберт Гејтс: Можен е распад на НАТО!

http://www.idividi.com.mk/vesti/svet/690443/index.html

P.S
licno jas poveke veruvam vo dedo mraz i tom i dzeri nego vo idninata na EU i NATO aj pozdrav.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
хрватите не сакаат во ЕУ-
ама кој ги прашува :(

 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
183
Поени од реакции
289
Хрватската влада одамна веќе игра по директива на ЕУ. Прво ја сменија границата, ги прдадоа генералите, ги „симнаа гаќите“, народот се буни, во анкетите евроскептицизам до максимум.
Ама Хрватска ќе влезе во ЕУ, не дека народот сака така, туку дека ЕУ така сака... А после народот ќе ја осети ЕУ, исто како Словенија...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Ние и сега не сме во ЕУ па сме живи. Има невработеност ама тоа не е ради ЕУ туку ради нашава таканаречена транзиција која никако да заврши (исто не по вина на ЕУ).

Зашто нечленството во ЕУ го врзуваш за изолација? Кој тоа тебе те изолира да извезуваш и увезуваш на тој пазар како и на било кој друг на планетава. Има и други земји освен ЕУ, Русија, арапските и да не одам подалеку.

Здрава економија може да се постигне и без членство во ЕУ ама треба да се сака а не да се мисли ЕУ ќе ни ги среди работите. Точно е дека нешто ќе се подобри ама по која цена? Ќе платиме многу поскапо отколку ќе добиеме а излез нема да има, еднаш се влегува ама повеќе не се излегува.

Голем дел од позитивните работи можат да се постигнат и со договор помеѓу нас и ЕУ без да се бара членство што сметам а најоптимална варијанта на долги патеки посебно што ни го зачувува името (барем званично да не го дадеме).

Македонија е доволно мала и богата со ресурси да може сама да живее и просперира, пример Словенија која има многу помалку ресурси од нас а имаа солидна економија и пред приемот во ЕУ. За нив ние сме џин во однос на можности и ресурси ама сме џуџе во однос на памет а нашите комплекси и мрзливост само не дотепуваат и тоа е нашата најголема слабост.
Да,ама да достигне Македонија такво ниво сама,да бидеме реални не е можно барем не во овие 20-30 години.
Ако ништо друго од ЕУ огромни средства за проекти се слеваат,се отвара цел европски пазар за многу фирми кои можат да бидат конкурентни таму(а денес тие да извезат нешто таму или да добијат некој тендер им е скоро невозможна мисија),луѓе многу лесно ќе можат да отидат да студираат и да работат некаде на страна,да се патува низ цела Европа ќе биде многу полесно,а и бројот на странските инвестиции со влез во ЕУ значително се зголемува.Не е баш така црно,далеку од тоа,али не е ни мед и млеко како што многу луѓе си претставуваат......
Уствари од влезот во ЕУ секоја земја има толку придобивки и ќар колку што е самата способна да ги добие и да искористи некои од привилегиите.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Да,ама да достигне Македонија такво ниво сама,да бидеме реални не е можно барем не во овие 20-30 години.
Ако ништо друго од ЕУ огромни средства за проекти се слеваат,се отвара цел европски пазар за многу фирми кои можат да бидат конкурентни таму(а денес тие да извезат нешто таму или да добијат некој тендер им е скоро невозможна мисија),луѓе многу лесно ќе можат да отидат да студираат и да работат некаде на страна,да се патува низ цела Европа ќе биде многу полесно,а и бројот на странските инвестиции со влез во ЕУ значително се зголемува.Не е баш така црно,далеку од тоа,али не е ни мед и млеко како што многу луѓе си претставуваат......
Уствари од влезот во ЕУ секоја земја има толку придобивки и ќар колку што е самата способна да ги добие и да искористи некои од привилегиите.
Ти ги кажа придобивките кои се несомнени иако поголем дел од нив можат да се постигнат и со привилегиран статус како компензација што не не примаат заради името, нормално под услов да не го смениме што се надевам.

Повеќето гледаат само ни призма на пари а не разбираат дека голем дел од суверенитетот се предава на Брисел и таму ќе се одлучува каква храна ќе јадеш, каква храна ќе увезуваш, какви семиња ќе садиш, какви лекови и кои вакцини ќе ги користиш а државата нема да има право да рече НЕ.

Тоа се само некои од негативностите на приемот кои според мене се многу поголеми отколку предностите и затоа сум против влез во ЕУ.

Пс. И тебе ќе те прашам под кое име ќе влезеш во ЕУ?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Ти ги кажа придобивките кои се несомнени иако поголем дел од нив можат да се постигнат и со привилегиран статус како компензација што не не примаат заради името, нормално под услов да не го смениме што се надевам.

Повеќето гледаат само ни призма на пари а не разбираат дека голем дел од суверенитетот се предава на Брисел и таму ќе се одлучува каква храна ќе јадеш, каква храна ќе увезуваш, какви семиња ќе садиш, какви лекови и кои вакцини ќе ги користиш а државата нема да има право да рече НЕ.

Тоа се само некои од негативностите на приемот кои според мене се многу поголеми отколку предностите и затоа сум против влез во ЕУ.

Пс. И тебе ќе те прашам под кое име ќе влезеш во ЕУ?
Ти стварно мислиш дека би ни дале вакви работи?Каква компензација?Мислиш има ЕУ некоја грижа на совест па ќе ни дава компензација некоја,а ? Или ние сме им многу битни и јаки како Швајцарија и Норвешка па да ни дадат било што,а да не сме членка?
Не можеш да земаш се,а да не се натртиш бар малку.....Да беше тоа така ко што викаш ти никој немаше да влага во ЕУ.
Јеби га,ЕУ зема,ама и дава.
Иначе мислиш дека без ЕУ дека сме скроз суверени и правиме се како што нас ни одговара?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ти стварно мислиш дека би ни дале вакви работи?Каква компензација?Мислиш има ЕУ некоја грижа на совест па ќе ни дава компензација некоја,а ? Или ние сме им многу битни и јаки како Швајцарија и Норвешка па да ни дадат било што,а да не сме членка?
Не можеш да земаш се,а да не се натртиш бар малку.....Да беше тоа така ко што викаш ти никој немаше да влага во ЕУ.
Јеби га,ЕУ зема,ама и дава.
Иначе мислиш дека без ЕУ дека сме скроз суверени и правиме се како што нас ни одговара?
Нема да земеш се ама нешто ќе земеш со вешти дипломати, тоа е доволно :). Сега не сме суверени ама можеме ако сакаме а тогаш и да сакаме нема да можеме. Јас не сакам да се натртам ни малку а кој сака нека се трти :).

Не ми одговори под кое име ќе влезеш во ЕУ баш би сакал да слушнам предлог од вас подржувачите на ЕУ?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Нема да земеш се ама нешто ќе земеш со вешти дипломати, тоа е доволно :). Сега не сме суверени ама можеме ако сакаме а тогаш и да сакаме нема да можеме. Јас не сакам да се натртам ни малку а кој сака нека се трти :).

Не ми одговори под кое име ќе влезеш во ЕУ баш би сакал да слушнам предлог од вас подржувачите на ЕУ?
Ти разгледуваш ЕУ како функциja на некоj друг,а не на државите и граганите на ЕУ. Не знам до колко сте запознаени, но има механизми за зачуване на националните интереси и ако си во ЕУ.
Да не зборувам дека ако сметаш дека нешто е МНОГУ побитно имаш можоност и за референдум и така натаму...
Не разбирам зашто сметаш,дека ако нешто е во улога на германскиот граганин (лекови,храна ... ),това нема да е во твоja улога? Или кога зборуваш за лекови сакаш да ни убедиш дека за французите и германците лекот А е добар,а за нас е лош?
--- надополнето: Jun 12, 2011 8:53 PM ---
Кога сме каj негативите треба да споменем,дека ке мора да плакja такса за членство како % от БВП.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ти разгледуваш ЕУ како функциja на некоj друг,а не на државите и граганите на ЕУ. Не знам до колко сте запознаени, но има механизми за зачуване на националните интереси и ако си во ЕУ.
Да не зборувам дека ако сметаш дека нешто е МНОГУ побитно имаш можоност и за референдум и така натаму...
Не разбирам зашто сметаш,дека ако нешто е во улога на германскиот граганин (лекови,храна ... ),това нема да е во твоja улога? Или кога зборуваш за лекови сакаш да ни убедиш дека за французите и германците лекот А е добар,а за нас е лош?
--- надополнето: Jun 12, 2011 8:53 PM ---
Кога сме каj негативите треба да споменем,дека ке мора да плакja такса за членство како % от БВП.
Нема никого да убедувам кажав што имав, кој сака нека менува име и нека оди во ЕУ, јас ќе останам против.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Една работа е да бидеш евроскептик, друга работа е да веруваш дека ЕУ и НАТО ќе се распаднат. Или ова како со расипаниот саат, некогаш ќе бидете во право.
--- надополнето: Jun 12, 2011 9:43 PM ---
Нема никого да убедувам кажав што имав, кој сака нека менува име и нека оди во ЕУ, јас ќе останам против.
Ова доаѓа од тип чија земја веќе го смени знамето, потпиша капитулација 2001 година, и чии граѓани 2004та самите си изгласаа дека сакаат друг да им биде газда во нивната куќа. Интересно.
--- надополнето: Jun 12, 2011 9:44 PM ---
Da ne gi prespa poslednive 4-5 godini ili?
Не брат, барав работа овие 4-5 години во земја со 32 проценти невработеност. Ти како, мама носи тате меси, или онака од омраза кон ЕУ се храниш, а со омразата кон НАТО плаќаш за облека и бензин.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ова доаѓа од тип чија земја веќе го смени знамето, потпиша капитулација 2001 година, и чии гражани самите си изгласаа дека сакаат друг да им биде газда во нивната куќа. Интересно.
Не инсинуирај, не сум бил во влада па да гласам за смена на име и знаме ниту сум гласал ЗА на референдумот така да пукаш во празно или којзнае што ти е намерата.

Тоа е мој став кому не му се свиѓа не е мој проблем.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Нема да земеш се ама нешто ќе земеш со вешти дипломати, тоа е доволно :). Сега не сме суверени ама можеме ако сакаме а тогаш и да сакаме нема да можеме. Јас не сакам да се натртам ни малку а кој сака нека се трти :).

Не ми одговори под кое име ќе влезеш во ЕУ баш би сакал да слушнам предлог од вас подржувачите на ЕУ?
Прв болд... Ајде најди ги тие вешти дипломати да те видам.......За вешти дипломати ги има секоја земја,но со вешти дипломати ништо од тоа не добиваш.Највешт дипломат може да ти е ако си богат како Норвешка и Швајцарија и да им ги држиш парите кај тебе у банки и нафтата кај тебе во море.

Втор болд...Што може Македонија да направи сега надвор од ЕУ?Курац може.....
Башка во ЕУ имаш разни механизми за да ги зачуваш своите интереси...

Трет болд......А сега да не не си ФИРОМ? Иначе менување на името да мораме самите државата да ја нарекуваме со друго име,во уставот друго име да ни стои,институциите сите да бидат институции на Северна/Горна,да имаме на пасошот друго име тоа не прифаќам во никој случај.Но име за меѓународна употреба,кое е сега ФИРОМ би можел да прифатам.Дали БЈРМ или Северна пак не си Република Македонија.....Иначе ЕУ не ти го поставува името како пречка,туку една од членките на ЕУ(ете ти иначе уште еден механизам за заштита на своите интереси).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

Kajgana Shop

На врв Bottom