Припадник на полицијата претепал момче до смрт! - ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ

Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Еве сега гледате дека постои...дека го убиле детето.
Еве ви и разжалостена фамилија, и сведоци и пријава во полиција.
Жалосно е што мозочињата ви се до толку испрани па не верувате дека во оваа земја може се да се закашка.
Видовте.
Инаку, прв пат се гордеам што некој кај нас решил да крене глас. Камо поводите да се поретки, а реакцијата уште посилна.
За некои пак е ова нејасен случај, уште да прашаат зошто биле разведени родителите на детето, сигурно имало нешто со тоа.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Баш ако си гледала ТВ тогаш не си добро запознаена со последните информации.
Последните и најверодостојните информации се добиваат од народот и преку интернет.

Резултатот од последниов случај е:
Интернет 1:0 Телевизија.
Па повеќето информации ги собрав од провладини и проопозициски медиуми, кои ни едните ни другите даваат реални податоци, одма прават екипи на детективи, инспектори, душкала, ожалостен народ, психолози..... се се се се само не тоа што треба да го направат, еднаш во животот да кажат што и како се случило, без да алудираат или претпоставуваат.
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Ќе се одржува ли простест во петок или не е сигурно?
Jaс сметам дека е сигурно.. А за утре е дефинитивно пред споменикот на Мајка Тереза во 18:00
http://www.facebook.com/event.php?eid=191714867542280&ref=ts
Нема да кривам никого се додека не се расветли причината за убиството..Само од една страна народов е ПРЕМНОГУ изигран..вчера сите ко идиоти извикуваа по име на некој што НЕ постои..ги кудеа Алфите...ме интересира само..дали сега ќе барате распуштање или ПРОЧЕШЛУВАЊЕ на Тигриве?
Што да се расветли бе друже? Бегал. Тоа е причината. Молел, уште една причина. Малку се? Дај не се правете на 3 и пол и да се видиме на протест.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Политиката длабоко навлезе во ова еве што изјавува мајката на детево “Ќе дадам изјава, државата ми го уби син ми, тие го убија! Државата ми го уби син ми! Детето помош барало и два дена го држат да го прикријат делото.
- Ми кажуваат денеска дека детето од неделата е починато. Ништо не знаевме, од работа денес си дојдов, ми кажуваат дека син ми е мртов, а работев за државата, во комисија бев, за нив и ова нешто да се случи, да ми го убијат детето.“ Значи два дена не знае кај и е синот и не превзема ништо па мојте за 2 часа ќе кренат паника а не за 2 дена како и да е дефинитивно ја скокам темава
Аха,значи затоа што мајката не кренала паника за 2 часа како твоите, автоматски е во ред што и го убиле синот...Туку кажи ми , знаат ли твоите какви небулози пишуваш и дали би кренале паника ако дознаат??
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Не, не му дава право да го убие. Ама му дава право да го брка и да го тепа, па ако овој бегалецов отвори оган на нив смеат и да пукаат по него. Се додека не се оневозможи да се брани, имаат право да го тепаат. Но, овој очигледно претерал, до душа не алфа, туку тигар, наместо полицаец, станал гневен човек, имаш тука 1000 зошто, 1000 затоа, можда тигарот бил лут на Груевски, а малиов уште толку го донервирал.... не можеме цела полиција да ја окривиме, зошто овој поединец убил човек. Јас имам добри искуства со полицијата кога сум имала потреба од нив. Со алфите се имам срчкано, но од друга страна, ми имаат и помогнато во една сосема друга ситуација....
Еве да ти го убиле Бубуто, вака ке пишеше? Дека има 1000 зошто и 1000 затоа? Кого ке окривеше ти?

Не, извини вака што лични работи ти земам за пример, ама не сум сигурен дека сфаќаш што се случило. Алфа/Кур/Ташак/Полиција убил човек, не за време на акција, не некој криминалец, него рандом човек. Ако имаше нешто, пример: нож (било тоа швајцарски), пиштол, скршено шише, одма истиот ден МВР ке излезеше да глуми дека се заканувал детето и во само одбрана го убил “криминалецот“ кој е познат по тоа што неколку пати правел немири во дискотеките (вака ке беше 100%). Ама не е така, на овој тигарот/полицаецот курот му станал и го тепал до смрт, нема трето тука, нема ни зошто ни затоа тука. Тигарот ако му е лут на Груевски ајде и него нека го убие? Па каде живееме бе?

Кого да окривиме тука? Мене или тебе, затоа што викаш еве не била полицијата. Полицијата го вработе, полицијата треба да знае кого вработува.

Па уште кога ќе прочитам “ можда тигарот бил лут на Груевски, а малиов уште толку го донервирал....“... (y)
 
M

Mario Gómez

Гостин
На народот му е страв и да прозборе во оваа држава, нема ни ефикасен систем за заштита за сведоци, специјалните единици немаат никакви ограничувања, мафијата и тајнате служби ја водат државата, ситуацијата е надвор од контрола, убиено е младо момче. Во нормална држава со јаки анархистички здруженија ќе имаше стотици запалени коли и испревртени. Нејќам да коментирам повеќе, не се осеќам сигурен да излезам на улица, незнам ни каква е ситуацијата надвор, медиумите си ја доловуваат на свој начин, да не продолжуваме понатаму. Посветли денови не идат.
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Само што видов на фб дека ставаат слика од Спасов Игор убиецот на Мартин ама од тие што ставија пола и ја избришаа ...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.752
Не, не му дава право да го убие. Ама му дава право да го брка и да го тепа,
Пробај да сватиш дека тој што брка е набилдана горила а тој што бега е беспомошно дете.

Значи не е некој судир полиција Vs терористи/рекетари и слично. Нема борба тука, се е јасно. Треба само да го приведеш.

Јас сум имал лично искуство во протести кога специјалците тепаа млади деца, а како причина беше наведено следново: „јас ли ќе станувам од дома навечер заради тебе мајмун еден!“

Видиш, повеќето од нив многу лично ги сваќаат работите. Нема тука ништо лично, мора да си професионалец. Бркај, фати, апси. Тоа ти е работа. Не се изживувај.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Еве да ти го убиле Бубуто, вака ке пишеше? Дека има 1000 зошто и 1000 затоа? Кого ке окривеше ти?

Не, извини вака што лични работи ти земам за пример, ама не сум сигурен дека сфаќаш што се случило. Алфа/Кур/Ташак/Полиција убил човек, не за време на акција, не некој криминалец, него рандом човек. Ако имаше нешто, пример: нож (било тоа швајцарски), пиштол, скршено шише, одма истиот ден МВР ке излезеше да глуми дека се заканувал детето и во само одбрана го убил “криминалецот“ кој е познат по тоа што неколку пати правел немири во дискотеките (вака ке беше 100%). Ама не е така, на овој тигарот/полицаецот курот му станал и го тепал до смрт, нема трето тука, нема ни зошто ни затоа тука. Тигарот ако му е лут на Груевски ајде и него нека го убие? Па каде живееме бе?

Кого да окривиме тука? Мене или тебе, затоа што викаш еве не била полицијата. Полицијата го вработе, полицијата треба да знае кого вработува.

Па уште кога ќе прочитам “ можда тигарот бил лут на Груевски, а малиов уште толку го донервирал....“... (y)
А ти ја сфати поентата? Ради едно црвјосано јаболко, не се сече цело дрво. Овој полицаец ќе биде казнет. Полицијата не може да ,,предвиди,, каков човек вработува, и ,,најдобриот,, често излегува лудак. Но, околу причините и нервозите на џандаров, поентата ми беше дека некој погоре кажал ,,политичка заднина,, а мене не ми личи дека има таква, ме разбираш? Проблемот е до самата личност исфрустрирана на џандарот. И затоа ќе си лежи затвор, а другите ќе му ја мислат пред да малтретираат некого на улица. И мислам дека детево, не било толку невино, колку што го правите. Да било, немало да бега. Кој блесав бега од полиција ако нема што да скрие???? Нема оправдување за убиството, ама и вие не забегувајте во друг правец........
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
А јас го оправдав ли овој чин?
Само е погрешно да се окривува цела полиција зошто некој тигар бил слаб со нерви!!!!
--- надополнето: Jun 7, 2011 9:33 PM ---

Не знам како не ти е досадно. Мувите се позабавни од тебе.
Јас, исто така, не те сфаќам...Тигарот бил СЛАБ СО НЕРВИ??? Па, ја предлагам, да направат испитување, колку обучени командо-животињи што располагаат со оружје и борилачки вештини се ИСТО ТАКА слаби со нервите? Не за друго, само за да не ги нервираме.

Сфаќаш ли што збориш?

Некогаш, не така одамна, алфите, тигрите, шкорпионите, волците и др. такозвани специјални единици беа наша гордост. Сега, за жал, овие специјалци имаат многу членови што се слаби со нервите. Мене тоа ме плаши. Многу.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
А ти ја сфати поентата? Ради едно црвјосано јаболко, не се сече цело дрво. Овој полицаец ќе биде казнет. Полицијата не може да ,,предвиди,, каков човек вработува, и ,,најдобриот,, често излегува лудак. Но, околу причините и нервозите на џандаров, поентата ми беше дека некој погоре кажал ,,политичка заднина,, а мене не ми личи дека има таква, ме разбираш? Проблемот е до самата личност исфрустрирана на џандарот. И затоа ќе си лежи затвор, а другите ќе му ја мислат пред да малтретираат некого на улица. И мислам дека детево, не било толку невино, колку што го правите. Да било, немало да бега. Кој блесав бега од полиција ако нема што да скрие???? Нема оправдување за убиството, ама и вие не забегувајте во друг правец........
Значи читате ли зошто се зборува цело време. Ова не е прв пат, ова не е изолиран случај, ФАКТ е дека постојано ги пречекоруваат своите овластувања алфите. Тргни од фактот дека како лудаци возат по улициве, не почитуваат никакви сообраќајни знаци а со тоа ја загрозуваат безбедноста на сите по улиците. Мора да се стави крај на нивното самоволие...
Ако се тука да не бранат нека го прават тоа, а не да се сереме кога ти се во близина...
 
С

Спенсер

Гостин
Јас, исто така, не те сфаќам...Тигарот бил СЛАБ СО НЕРВИ??? Па, ја предлагам, да направат испитување, колку обучени командо-животињи што располагаат со оружје и борилачки вештини се ИСТО ТАКА слаби со нервите? Не за друго, само за да не ги нервираме.

Сфаќаш ли што збориш?

Некогаш, не така одамна, алфите, тигрите, шкорпионите, волците и др. такозвани специјални единици беа наша гордост. Сега, за жал, овие специјалци имаат многу членови што се слаби со нервите. Мене тоа ме плаши. Многу.
Имаат партиски примени членови :) тоа е проблемот.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Не, не му дава право да го убие. Ама му дава право да го брка и да го тепа, па ако овој бегалецов отвори оган на нив смеат и да пукаат по него. Се додека не се оневозможи да се брани, имаат право да го тепаат. Но, овој очигледно претерал, до душа не алфа, туку тигар, наместо полицаец, станал гневен човек, имаш тука 1000 зошто, 1000 затоа, можда тигарот бил лут на Груевски, а малиов уште толку го донервирал.... не можеме цела полиција да ја окривиме, зошто овој поединец убил човек. Јас имам добри искуства со полицијата кога сум имала потреба од нив. Со алфите се имам срчкано, но од друга страна, ми имаат и помогнато во една сосема друга ситуација....
--- надополнето: Jun 7, 2011 9:29 PM ---

Не, намерно го бркал и намерно го удирал. Немал намера да го убие. Но го убил и ќе одговара за тоа.
Те молам, не ме замарај и тука. Аман најди друг да замараш. Ме следиш и ми досаѓаш. Кај што не те сеам таму никнуваш!
По кој закон има право да го тепа ако бега?
Ај да видиме баш...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Пробај да сватиш дека тој што брка е набилдана горила а тој што бега е беспомошно дете.

Значи не е некој судир полиција Vs терористи/рекетари и слично. Нема борба тука, се е јасно. Треба само да го приведеш.

Јас сум имал лично искуство во протести кога специјалците тепаа млади деца, а како причина беше наведено следново: „јас ли ќе станувам од дома навечер заради тебе мајмун еден!“

Видиш, повеќето од нив многу лично ги сваќаат работите. Нема тука ништо лично, мора да си професионалец. Бркај, фати, апси. Тоа ти е работа. Не се изживувај.
Да, се согласувам Бркај, Фати, Апси. Ако тој што го апсиш пружа отпор, тепај и оневозможи го да те повреди.
А горила нема да те брка без причина или да те скрши од мавање без причина. Јас сум благодарна пред се на Алфите иако се напорни крајно, ама од кога се кај мене во населба не ми шетаат наркоманчињава толку, и не ми застануваат опасни манги да ми нудат превоз. Алфите ми помогнаа кога една пијаница се обиде да ме силува кај мене во населба, и сум благодарна што се најдоа таму на тоа место. И таа пијаница изеде ќутек опасен, демек, без причина? НО секаде постои некој расипан, и ете се виде тоа. Но тоа не значи дека цела полиција не е во ред, дека сите полицајци се корумпирани, дека сите се расипани. Јас немам такво искуство, иако, неколку пати веќе кажав, имам пријавено алфи (кои беа подоцна санкционирани) зошто во 5 ипол сабајле ме малтретираа зошто сум го шетала кучето без документи на 200 м од дома. Само заборавија да се идентификуваат. Не е вистина дека не ни функционира цела полиција, јас имам сосема поинакви искуства.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom