Припадник на полицијата претепал момче до смрт! - ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ

Статус
Затворена за нови мислења.

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Беа многу луѓе, дали 1000-2000 не знам точно, ама многу. Работата е кога ги видоа оклопните возила пред МВР, специјалците, полната ратна опрема, па и плус еден чопор обични цајкани, луѓето се подисплашија. Тоа е работата. Кога може сред центар да претепаат до смрт дете, тогаш се плашиш што можат еден чопор специјалци да направат кога се ептен на готовс.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.190
Поени од реакции
14.468
Политиката длабоко навлезе во ова еве што изјавува мајката на детево “Ќе дадам изјава, државата ми го уби син ми, тие го убија! Државата ми го уби син ми! Детето помош барало и два дена го држат да го прикријат делото.
- Ми кажуваат денеска дека детето од неделата е починато. Ништо не знаевме, од работа денес си дојдов, ми кажуваат дека син ми е мртов, а работев за државата, во комисија бев, за нив и ова нешто да се случи, да ми го убијат детето.“ Значи два дена не знае кај и е синот и не превзема ништо па мојте за 2 часа ќе кренат паника а не за 2 дена како и да е дефинитивно ја скокам темава
Аман бе дај одјеби веќе, што не ти е јасно сега на тебе, кога све е веќе разјаснето што ПАК не ти е јасно?
Детето било за ВМРО според очевидците и било на прослава на митингот така да ако сакаа да мешаат политички никој немаше да го изјави тоа...
Воедно не е и битно од која партија бил и зашто бил на плоштад битн е дека Мартин веќе го нема поради некој насилник во полицијата, ова само го потенцирам за да ти влезе нешто во тоа главата дека ОВА НЕ Е ПАРТИСКИ!!!

Ме заболе мене за сите политичари, убаво кажа некој погоре, јас не сум ни а1 ни БЦ ни НГ, ЈАС СУМ МАРТИН!!!
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Утре ќе има дупло повеќе џандари. Се што пишувате овде на форум се чита и од нивна страна.
И што ако има, што страшно правиме? Аман со тој страв веќе..
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.479
Поени од реакции
68.950
Појма немам :/ не бев денес, ама утре пак ќе има од 18 часот мислам пак кај мајка Тереза ќе се збира, ќе пренесам за сигурно утре :)
И утре е собирањето кај Мајка тереза. Денеска протестите траеа од 16 часот до 20 (ваљда), а патеката беше од Мајка Тереза до МВР, па после до судството (на последнава релација не отидов затоа незнам кога завршило се).
Вчера од парк, на плоштад, па блокирање на улицата кај рекорд, потоа пред МВР (таму се остана до полноќ) после повторно групата тргна накај Центарн а јас си отидов :)
Горе доле тоа би требало одново да бисдат релациите и во овие наредни денови со задржување пред МВР...
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Да пастирам само еден твит тука:

Многу другари ми рекоа дека не смеат да бидат видени на протестот, само затоа што имаат некој свој што работи во администрација
Тоа е главниот момент во целава приказна, сите се плашат да не ја изгубат работата, или оние што се невработени се плашат да не случајно не се вработат, а не разбираат дека администрацијата е веќе 3 пати повеќе пополнета одколку што би требало да биде, работа нема, ама пуста надеж и најлесно е така да си се надеваш со години и години се додека не напуниш 40+ без работа па да ти текне дека ХЕј! од што ќе се издржавам јас бе до крај на живот, значи мора малце да се опушти народов, и да се разбере дека ова не е протест со политичка позадина, туку ова е изразување на РЕВОЛТ против насилството, без разлика од кого доаѓа, ама посебно кога доаѓа од таков значаен претставник на законот, полицаецот треба да го штити законот а не да го крши!
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Точно е тоа за камерите, секој втор џандар од страна снимаше, дали снимаа да се одмаздуваат после?! Се надевам не!

:)
Нормално дека не таман работа да се снима за да после се одмаздуваат.
Снимањето е за ако дојде до инцидент полесно да се откријат инволвираните во инцидентот и тој што го предизвикал инцидентот за потоа да следуваат казни...
 
K

kalimer0

Гостин
Политиката длабоко навлезе во ова еве што изјавува мајката на детево “Ќе дадам изјава, државата ми го уби син ми, тие го убија! Државата ми го уби син ми! Детето помош барало и два дена го држат да го прикријат делото.
- Ми кажуваат денеска дека детето од неделата е починато. Ништо не знаевме, од работа денес си дојдов, ми кажуваат дека син ми е мртов, а работев за државата, во комисија бев, за нив и ова нешто да се случи, да ми го убијат детето.“ Значи два дена не знае кај и е синот и не превзема ништо па мојте за 2 часа ќе кренат паника а не за 2 дена како и да е дефинитивно ја скокам темава
Мартин често отсуствувал од дома дури и неколку денови така да тоа што не се вратил дома за неговите била нормална појава.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.271
Поени од реакции
41.828
Ова убиство ниту е нарачано од некоја државна институција,ниту некој владин,полициски претставник го нарачал туку е дело на некој искомплексира,дебилна,кретенска,злонамерна личност и затоа воопшто не смее ,не треба да се третира како убиство од државата.Кога истрагата ќе докаже дека некој претставник од влада,полиција го нарачал убиството тогаш може да зборуваме за убиство.Неможеш да бараш колективна одговорност за некое дело коешто го извршил поединец.Друго е кога би имало студентски,работнички протести и владата нареди полицијата да тепа крвнички и бесмилосно.Тогаш можеш да бараш одговорност од државата,министерката,полицијата,а вака не.Тигарот што убил тој ќе си ја сноси вината и ќе си одговара пред законите затоа што тоа е негова постапка,а не на никој друг.
Затоа се прашањата ...
Зошто МВР криеа цел ден што навистина се случило, зошто лажеа народ дека детето немало модринки кога први стигаат на местото на злосторот, зашто од таткото на детето барале тој да молчи, т.е. го молеле, зашто сите провладини медиуми беа во стопроцентен молк ...

Ова е убиство направено од човек кој е вработен во државна институција одговорна за нештата кои се набројани во постот кој ти го цитираше, секогаш кога полицаец крева рака врз обичен граѓанин тоа е кревање на рака од самата држава. Ако државата се поистоветува со борбата против криминалот, истата се поистоветува и со убиство врз 22 годишно дете, или сега ќе ги разграничуваме нештата така како што нам ни одговара.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.479
Поени од реакции
68.950
Точно е тоа за камерите, секој втор џандар од страна снимаше, дали снимаа да се одмаздуваат после?! Се надевам не!
Таква е праксата денеска, Истото се случува и на утакмиците каде што има присуство на навивачки тгрупи. не снимаат цело време, и кога има инциденти барем еден останува да снима. Дури некогаш се случува да не реагираат на време, па откако ќе настане инцидентот тек после тоа апсат според снимките. Таква наредба имаат, после ако има инциденти те бараат преку снимиките....
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
И што ако има, што страшно правиме? Аман со тој страв веќе..
Не е стравот у прашање, ако блокираат они пак ко што ти кажа за пред МВР сигурно нема со сила да ги тргнеш...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Политиката длабоко навлезе во ова еве што изјавува мајката на детево “Ќе дадам изјава, државата ми го уби син ми, тие го убија! Државата ми го уби син ми! Детето помош барало и два дена го држат да го прикријат делото.
- Ми кажуваат денеска дека детето од неделата е починато. Ништо не знаевме, од работа денес си дојдов, ми кажуваат дека син ми е мртов, а работев за државата, во комисија бев, за нив и ова нешто да се случи, да ми го убијат детето.“ Значи два дена не знае кај и е синот и не превзема ништо па мојте за 2 часа ќе кренат паника а не за 2 дена како и да е дефинитивно ја скокам темава
Шо нема значи...ццц...
Скокни ја темата, а не би било лошо да направиш уште еден скок...позначаен секако...:D
После тоа твоите родители политички мотивирани ќе тажат, а носењето црнина ќе е знак дека навиваат за Партизан...
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Политиката длабоко навлезе во ова еве што изјавува мајката на детево “Ќе дадам изјава, државата ми го уби син ми, тие го убија! Државата ми го уби син ми! Детето помош барало и два дена го држат да го прикријат делото.
- Ми кажуваат денеска дека детето од неделата е починато. Ништо не знаевме, од работа денес си дојдов, ми кажуваат дека син ми е мртов, а работев за државата, во комисија бев, за нив и ова нешто да се случи, да ми го убијат детето.“ Значи два дена не знае кај и е синот и не превзема ништо па мојте за 2 часа ќе кренат паника а не за 2 дена како и да е дефинитивно ја скокам темава
Добро бе, ти мислиш малце пред да пишуваш? Забораваш дека убиле невин човек... Го убиле, слепецу еден, ти ми се фаќаш за тоа дека родителите не го барале 2 дена... Со што заслужил да го убијат кажи ми? Имал пиштол, се заканувал на некој јавно со пиштол? Нож? Со што бе ќор еден? Бот ботосан.

Родител зборува за дете што му го убиле, ти види за што се фаќаш... Демек да се јавуваа овие и да го прашат каде е (по што сигурен сум 100000 пати му ѕвонале, ама кој да се јави? ти? пошо ако си глуп и слеп и не прочита детето беше мртво)

Колку си глуп ејј... Не сакам ни да ти речам да замислеш нешто вака на некој твој да се деси, затоа што тиква за сите е тиква.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Шо нема значи...ццц...
Скокни ја темата, а не би било лошо да направиш уште еден скок...позначаен секако...:D
После тоа твоите родители политички мотивирани ќе тажат, а носењето црнина ќе е знак дека навиваат за Партизан...
I jas bi mu sovetuval uste eden skok na deckoto, vo imeto na etikata i estetikata...:D
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Беа многу луѓе, дали 1000-2000 не знам точно, ама многу. Работата е кога ги видоа оклопните возила пред МВР, специјалците, полната ратна опрема, па и плус еден чопор обични цајкани, луѓето се подисплашија. Тоа е работата. Кога може сред центар да претепаат до смрт дете, тогаш се плашиш што можат еден чопор специјалци да направат кога се ептен на готовс.
А што мислеше дека ќе се влага во МВР?
 
Член од
6 јуни 2011
Мислења
52
Поени од реакции
25
Беа многу луѓе, дали 1000-2000 не знам точно, ама многу. Работата е кога ги видоа оклопните возила пред МВР, специјалците, полната ратна опрема, па и плус еден чопор обични цајкани, луѓето се подисплашија. Тоа е работата. Кога може сред центар да претепаат до смрт дете, тогаш се плашиш што можат еден чопор специјалци да направат кога се ептен на готовс.
Не се подисплашиле туку третина од нив веднаш ја дувнале.
Е ова ако не е полициска држава не знам што е?! Нека се замислат сите што тврдат спротивно. Оклопни возила ееееј.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom