Ја оправдувате ли пиратеријата?

Ја оправдувате пиратеријата?

  • Да

    Гласови: 238 70,4%
  • Не

    Гласови: 24 7,1%
  • Не, но користам пиратски производи

    Гласови: 76 22,5%

  • Вкупно гласачи
    338

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.192
Поени од реакции
4.825
Ние во Македонија сме далеку од стандардот во Америка или Европа, а и малку сме па така да ја оправдувам, со нас или без нас нема многу да се збогатат или осиромашат. Но тоа што мора да се купуваат само оригинали така и треба, but money...
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Не ја оправдувам.. Но ја користам.
Бидејки сеуште сум основно... Така да со џепарлак од родителите, и шо соберам нешто пари, не се купуваат оргинали..

Со цените на оргиналите на музика и филмови не сум запознаен.. Но можам да кажам за игри и софтвер..

Игрите се прескапи.. 50 $.. Но од друга страна, за тие 50$ вие добивате игра што ке ја играте.. Многу.. (имам играно игри по 6-7 саати на ден, за време на распуст..). Сега.. Како расте пиратеријата, така растат и цените...
Доколку се зголеми купувањето на оргиналите, секако дека цените би се намалиле за 10-15$...
Околу стандардот во Македонија..
Секако дека 50$ за игра е прескапо.. Но мора токму таа игра да ја играте?
Колку што знам, има Кантер за 500 денари.. Има варкрафт(која сигурно не е 50$).. Има некои попусти и промоции.. Има комбинации( Orange box, или пак gold edition на некоја игра.. игра + expansion поевтино)... Има и многу freeware игри (баш играта што ја имам играно 6-7 саати дневно е бесплатна), кои се многу интересни... 70% сум сигурен дека на мојот пост ке има коментари како „и ти користиш пиратерија, блабла“. Да.. Јас користев... Но сепак со игри престанав (се откажав од гејминг, сега можеби ке играм некоја браузер базирана, или некоја free mmo).. Исто така и достапноста е проблем... Сеуште не сум видел да се продаваат оргинал игри во Куманово, а да не зборувам за софтвер...

Околу софтвер... Претерано е премногу...
Но сепак размислете од друга гледна точка... Софтверот што е 1000$ е користен од огромни компании кои прават 1000 пати поголем профит... Така да тука е логично... Доколку гледаме што се можат да направат тие парчиња софтвер.. Вредни се за својата цена.. За тие што сакаат да се учат дома, или сакаат да работат како хоби или нешто слично.. Има многу алтернативи... Познавам многу искусни дизајнери кои преферираат GIMP над Photoshop... Може да се користи Linux наместо Windows... И има мноооооогу кои го преферираат Linux над Windows(и јас сум еден од тие)..

За крај.. Гласав Не, но користам пиратски производи.
Користам freeware софтвер, и не играм игри веќе.. Но сепак ја имам целата дискографија на Eminem во пц, и неколку филмови..

Доколку некој планира да ме цитира, или да ме накривува... Нека наведе зошто... Да има некоја поквалитетна дискусија...
 

Eufrat Kurajber

Real cigan from da hood.
Член од
4 декември 2009
Мислења
341
Поени од реакции
12
У Оваа наша држава... 90 % ја одобруваме...можам да се кладам...за тоа шо кај нас цените на секое oригинал ЦД .... ако е оригинал воопште... се на многу места се различни...тоа сум го забележал..на кој колку му текне така им става цена.. а + тоа ко ќе видам стварно оригинал да се продава во нашата мала државичка како шо има по други држави да те е ќеф да го купиш тогаш ќе продолжам да купувам како порано кога беа со нормална цена а со убав квалитет...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
едно пиратско музичко цд = 50 денара
едно оргинал музички албум = 1500 денара

наравно дека ја оправудвам. кога би давале пари за оргинални цедиња еа плата ке ни отиде на нив!
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
90% немаат друг избор! Да купат оригинал Windows? Со што?
Ај да не зборам многу ќе им дадам идеја но нашето информатичко општество да се поделат оригинали на секој ученик...
 

iggo_s

.. sangre blanca en mis venas!
Член од
30 јуни 2009
Мислења
1.389
Поени од реакции
1.077
Тука за у нашиве услови, ако не владее пиратеријата, уште ќе слушавме песни од 90-тите, и ќе чекавме на А1 или Сител да даат некој филм од 2005 година.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
оу јес :)
--- надополнето: Jun 3, 2011 3:38 PM ---
оу јес :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.320
Поени од реакции
30.445
oho itekako bez piraterija los propagjos., sho se zamisluvaat orginalive deka imaat rogovi:LOL:
 
С

сашенко

Гостин
Да не беше пиратеријата ке бевме уназад со светов 5 години минимум..Не дека многу сме во тек сега ама за многу работи ке чекавме и ке чекавме уште долго..За да нема пиратерија треба да се освестат тие што прават оргинал и да спуштат цена малце попристапна за луѓето...Не ми смета да купам цд до 500 денари оргинал од човек кој вреди.Ама за повеќе од тоа би размислил
 
S

smexy

Гостин
Користам и опрадвувам.Софтверот треба да биде достапен за сите.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Pa koga nemaat selektivna cenovna politika , primorani sme da koristime piratski softver(n), ostajte , ne e samo muzika vo prasanje , so koj pamet CAD softverot e poskap kaj nas , vo zemja so 2 milionski pazar sprema da receme 300 milionskiot na SAD , za visinata na standardot da ne zboruvame :mad: !!!!
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Кога стандардот со платите ќе биде зголемен во однос на цените на оригиналните производи тогаш е ок да не се користи пиратерија, до тогаш фучат торенти.
 
Член од
2 август 2010
Мислења
100
Поени од реакции
38
Не ја оправдувам. Секому за трудот треба да му се плати. Ај вие работете во банка за без пари ... онака бе за доброто на народот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom