Сонови, толкување на сонови

Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Сонував онакви скали подвижни како во трговски и сум се возела нагоре па надолу, нагоре надолу и на крај стасав долу имаше еден подрум и така кревети со луѓе ама како во некој затвор, темно, кревети на спрат, и така мислам прелетував на ниска височина набљудувајќи ги креветите и послем се сретнав со еден ром, имав еден капут виолетова боја, и сакав да му го продадам зашто немав пари, капутот како што разбрав во сонот јас сум го купила по цена од 1000 ден, а на ромов сакав да му го продадам 4500 хаха,го излажав дека сум го купила 7000ден. и тој ми поверува и ептен го бендиса а башка другарите роми околу него го фалеа му викаа дека добро му стоел и на крај ми тутна пари во рака и избега и јас си помислив е овој ми скрати 500 ден. од цената, и се изнервирав зашто јас во сонот немав пари за да преживеам и така заврши сонот. знам глупав сон али тоа е:)
..e ne e bas glupav sonot...kakvi idei imas vo momentov ...so sto se zanimavas, sto ti go odzema vremeto i vnimanieto (i energijata), najverojatno nesto materijalno, trkata po materijalnoto ...ova na vnatresen(duhoven)plan te vrakja nazad , te spusta nadolu , na ponisko nivo na egzistencija ....si bila vo pekolot(gornite sloevi)...tamu te odnele skalite ,ciganot sto si go sretnala e necista i necesna sila, a i dobro si pominala ako samo ti zabusil 500 den. tie lugje sto lezat tamu se zarobeni dushi so koi mracnite sili se hranat(so nivnata energija)vo realniot zivot se najverojatno , mentalno poremeteni ili nekoi so simptomi na teska bolest , ama bez dijagnoza...mozebi i nekoi koi se trampile so necesnite za da imaat korist vo materijalniot svet , pa sega se tamu vo tie nivni zatvori , a ne go ni znaat toa(...moram ova da go kazam , ima eden na planetata , sto gi otkupuva tie dushi , ama ne e mesto da go kazam , ako zaglavis , javi mi) Znaci romot ti e necesna i necista sila , a ima i polosi od nego (koj e pocrn od ciganite?) kaputot sto si go prodala e tvojata zastita koja si ja dobila od edna bozestvena sila so takva boja koja ni pristapuva preku krunskata chakra....znaci nesto necesno i neubavo pravis vo zivotot, ova ti e predupreduvanje, ti vo takvi uslovi ne mozes da prezivees , ne e toa za tebe , preispitaj se najdi sto e toa i trgni se od toj pat...si videla deka tamu ne mozes da prezivees, i deka ne e ubavo vo toa drustvo , ne ti e mestoto tamu...
pozdrav!
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Сонував многу гаден сон. Седам во една стара соба и во собата има дупка од која искачаат бубашваби и скакулци. Јас цело време ги тепам ама искачаат нови и нови и стануваат се повеќе......какво значење има сонов????

Однапред благодарам за толкувањето:)
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
75
Значи,почнаф да соувам,веќе сум во кола црвена ЈУГО,и одиме со класната и 2-ца другари негде,незнам ни ја каде...и сеа нас не оставаат и доаѓаат уште два другари,и се качуваме на некој рид и сега таму наоѓаме гробишта и таму седиме,потоа ја сам одам до другиот рид,а таму сретнувам дете од 7-одд и незнам беше со точак,и ми викаше нешто дали можам и ја вадам пиштол од џеб и пукам во него,ама каде шо го пукнаф беше бело,незнам како да објаснам...и сеа го прашуам едно дете шо да праам со гумата,оти беше дупната и ми рече да скокнам со точакот,и ја зиам залет скокам дури на другиот рид и точно од кај шо тргнаф..и сега таму пак сакаф да скокнам на другиот рид,арно ама скокнаф и се удриф во споменик,а на споменикот го видоф ВАСИЛ ГЛАВИНОВ(во тоа училиште учам) и сеа се качувам нагоре и незнам од каде ми испадна дрес,а тој дрес ми е за шо играм фудбал,со презиме НЕДЕЛКОВСКИ,и број 9..и сега и се јавуваме на класната,оти ја сакаф да си одам и класната рече дека неморало сега да си одиме..и се шетаме со децава нагоре и само од едно мало патче одиме до една куќа и внатре влегуеме и кога глеаме поп и не прими...и толку после се разбудив! ОДНАПРЕД БЛАГОДАРАМ ЗА ТОЛКУВАЊЕРО! :'(
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
ОК значи јас со соништава деф. не сум нешто у ред, треба да одам да ми забајат или не знам што, пошо вака не иде више, вака значи сонував полубудна, јасно гледав со отворени очи во собата но како парализирана неможев да станам, се измачував да стана но неможев, еден глас ми зборуваше дека треба да поминам покрај обалата на езерото(тоа езеро беше пеколот)и скроз да го заобиколам за да стасам до рајот,дека не мора да навлезам во езерото за да стигнам до другата страна,. јас реков не, не ме залажувај, јас знам дека треба да влезам во езерото и да го препливам за да стасам до другата страна, т.е рајот, и така се разбудив. мислам дека во сонот јас за езерото имав чувство дека е земскиот живот што сега го живеам, но испреплетен со пеколот на некој начин.
 
Член од
4 април 2011
Мислења
152
Поени од реакции
89
Сонував како еден човек ми ја потстрижува косата. Какво значење има тоа?
Тоа значи дека или си се ослободил или ќе се ослободиш од голема мака или гајле :)
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Стоев на мост камениот во скопје, и гледав како некои мои блиски роднини плачеа,
имаше едно мртво тело во реката но не во водата, беше паднало на некаква дрвена подлога која стоеше среде реката,
вратот му беше скршен, веднаш сватив дека е многу близок роднина, другите плачеа а јас само
немо гледав, но потоа додека гледав во телото се појави силно чуство на ослободување и тага.
Потоа се најдов во една соба, имаше еден човек и ми рече, сеуште е жив и здрав но тоа ќе се случи,
но има уште време до тогаш.

Кога се разбудив размислував зошто ваков сон имав и што навистина значи тој,
потоа сватив дека неможам да дадам никакво предупредување на тој човек,
но и се сетив колку само пораки преку други ликови ми биле дадени во соновите за
да не се исплашам, потоа сфатив за кого беше наменет сонот,
но сепак можеби целосно не бев сигурен и незнаев зошто.

Затоа што знаев дека сонот е сериозен, истиот ден преку молитва побарав од
Бог да ми покаже што значи можеби затоа што се плашев не сакав да го признаам
тоа што го чуствував. Наредната вечер имав сон ако можам да го наречам така, глас ми рече,
игра е тоа со која вашиот суров живот ќе заврши.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
bratucetka mi sonuvala isti son pa moze 6-7 pati> znaci ide neso ko na poljana polna so treva zelena so jorgovani rascvetan, trca po livadatai i zastanuva na kraj i tamu ima manastir...ali nekoj sto ne i e poznat...e sea, saka da vleze vnatre, ama deka e star mnogu manastirot zatvoren e..i ima eden covek ja brka i ona bega okolu manastirot trca.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.506
Поени од реакции
4.269
Прво мојот сон...сум сонувал како сме биле на час по историја и на клупата сме имале црвено вино ама не сме го пиеле...

Второ сонот на еден мој школски...Мојот школски сонувал како требало да оди на лозје и спремале алатите се и видел саат полузакопан во земјата. Тој го прашал татко му што било тоа и татко му одговорил ајде нека е ништо не е...и после немало никој дома и како си идел од улицата и се случило експлозија во неговата соба и почнале да идат крадци во неговата куќа. И потоа тој ги бркал крадците и повеќето од крадците избегале и тој фатил само еден, а тоа да бил некој негов пријател и му рекол од мене ли најде да крадиш? и тој му одговорил дека немал никаква врска со тоа...и потоа се разбудил.

Поважно ми е толкувањето на вториот сон...ако може побрзо да ми дадете некое толкување

Фала однапред.
 
Член од
8 јули 2009
Мислења
68
Поени од реакции
0
sonuvsv kako vo kosa mi se sapletkuvaat dve osi ednata nekoj ja izbrka a drugata me kasana na vrat ,pota go izvadiv osiloto no ubodot me bolese .Navodno nekoj rece deka nebila otrovana pa stavav maraz .pota od zadmene poftorno me napada edna osa i se obiduvase da me kasni no ne uspea imav neso kako stit .Ke mi bide milo ako nekoj mi kaze sto bi mozelo ova da znaci blagodaram :)
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
bratucetka mi sonuvala isti son pa moze 6-7 pati> znaci ide neso ko na poljana polna so treva zelena so jorgovani rascvetan, trca po livadatai i zastanuva na kraj i tamu ima manastir...ali nekoj sto ne i e poznat...e sea, saka da vleze vnatre, ama deka e star mnogu manastirot zatvoren e..i ima eden covek ja brka i ona bega okolu manastirot trca.
ako znae kade e toa mesto neka odi tamu ...ke dobie posle nasoka za ponatamu , nesto ili nekoj ja vika tamu , znaci treba da sledime , i posle ke dobieme sto treba za ponatamu
--- надополнето: Jun 3, 2011 9:35 PM ---
Стоев на мост камениот во скопје, и гледав како некои мои блиски роднини плачеа,
имаше едно мртво тело во реката но не во водата, беше паднало на некаква дрвена подлога која стоеше среде реката,
вратот му беше скршен, веднаш сватив дека е многу близок роднина, другите плачеа а јас само
немо гледав, но потоа додека гледав во телото се појави силно чуство на ослободување и тага.
Потоа се најдов во една соба, имаше еден човек и ми рече, сеуште е жив и здрав но тоа ќе се случи,
но има уште време до тогаш.

Кога се разбудив размислував зошто ваков сон имав и што навистина значи тој,
потоа сватив дека неможам да дадам никакво предупредување на тој човек,
но и се сетив колку само пораки преку други ликови ми биле дадени во соновите за
да не се исплашам, потоа сфатив за кого беше наменет сонот,
но сепак можеби целосно не бев сигурен и незнаев зошто.

Затоа што знаев дека сонот е сериозен, истиот ден преку молитва побарав од
Бог да ми покаже што значи можеби затоа што се плашев не сакав да го признаам
тоа што го чуствував. Наредната вечер имав сон ако можам да го наречам така, глас ми рече,
игра е тоа со која вашиот суров живот ќе заврши.
povtorno potvrduvas deka ne si kako drugite ... ne treba da se place po umrenite , toa e tocno ... a sto li zakluci od porakata , kako ke zavrsi nasiot surov zivot...ne so smrt sigurno , tuku so osloboduvanje , i ke ni bide tesko sto si odime , zatoa sto ke go zasakame ova mesto ... gi gledas dvata aspekti na ovoj nastan , morbidnata , covecka strana i osloboduvanjeto,cuvstvoto, odnosno bozestvenata strana , koja e vistinskata a koja iluzornata ? Zivotot ne e surov...(za mene zboruvam) zavisi kako gledas na rabotite ... i najteskata bolest e dar od boga , i smrtta e dar za nekogo , odnosno si videl deka e osloboduvanje i malku taga ...treba li da se plasime???... Ti spomnav vekje koj ti pomaga ... baraj gi odgovorite od nego (niv) ke gi dobies mnogu pobrgu, bog gi stvoril i gi ispratil niv za da tie ni pomagaat ...
--- надополнето: Jun 3, 2011 9:36 PM ---
Сонував многу гаден сон. Седам во една стара соба и во собата има дупка од која искачаат бубашваби и скакулци. Јас цело време ги тепам ама искачаат нови и нови и стануваат се повеќе......какво значење има сонов????

Однапред благодарам за толкувањето:)
tvoja li e sobata, ako e tvoja ne cini , ako e na drug ili nepoznata ne cini za nego , ne obrakjaj vnimanie
--- надополнето: Jun 3, 2011 9:41 PM ---
ОК значи јас со соништава деф. не сум нешто у ред, треба да одам да ми забајат или не знам што, пошо вака не иде више, вака значи сонував полубудна, јасно гледав со отворени очи во собата но како парализирана неможев да станам, се измачував да стана но неможев, еден глас ми зборуваше дека треба да поминам покрај обалата на езерото(тоа езеро беше пеколот)и скроз да го заобиколам за да стасам до рајот,дека не мора да навлезам во езерото за да стигнам до другата страна,. јас реков не, не ме залажувај, јас знам дека треба да влезам во езерото и да го препливам за да стасам до другата страна, т.е рајот, и така се разбудив. мислам дека во сонот јас за езерото имав чувство дека е земскиот живот што сега го живеам, но испреплетен со пеколот на некој начин.
cuvstvoto ne te laze voopsto ... toa e , ti se nudi pomos , dali e vistinska ili lazna ne znam tocno , ti treba da odlucis ,ama veruvam deka tvojot duh vo sonot donel pravilna odluka sto ne go sledel glasot, znaci imas ponuda da gi zaobikolis teskotiite i problemite i da odis tamu kade sto trevba da se odi , a ti vo isto vreme znaes(cuvstvuvas) deka treba da go pomines toa sto e pred tebe , a ne da go zaobikoluvas , smetam deka ti e dobra i zrela odlukata
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Ne sum sonuval dolgo vreme ama sinoc imav son ko nikad u zivot me ostavi zaprepasten i potresen uste mi igraat racete od adrenalinot nesto neverojatno..ccc.........Se pocna uste pred dva dena me pratija da smenam bedz vo druga baza i letam taka u heli preku Bagdad me puka neverojatna sila na vetar nemozam da disam zguzvan ko 10 denari u dzep stigam posle 3 stopiranja cel ziva voda, se vozam da se smestam i taman da izlezam gledam trcaat ludgje od pushalna u bunker ecat sireni se slusa incoming incoming ja so full ratna oprema pancir slem trcam ko budala u bunker snemav zdiv mi trebase pola sat da se povratam... se zavrshi toa sranje ama nemozev da spijam veke i taka cel noc presedev ispusiv pakla cigari i nekoe vreme sabajle sum zaspal tapa se razbudiv drugata noc i toa pak od sireni i pak me ostavija bes spienje, i sabajle zavrshiv rabota sto imav i tako nenaspien se vracam od rucek u sred pladne mi gori se okolu mene 50 setepeni u senka samo sto nema senka nigde odam da vidam let koga imam i me pratija odma se spremiv na brzina i direkt helidrom cekav edno pet sati i vece noc fati dojde toa black hawkot ne ukrcaja poletavme ama sve bese zatvoreno vozduh se nema kako sauna bese vnatre plus loso se namestiv me stiska pancir nemozam da disam brojam sekundi koga ce stigneme.. letame taka preku gradot svetla se gledaat i odednash totalen mrak usite zatnati so tamponi si go slusam srceto samo kako mi cuka... stignav nekako nazad i se vracam u soba tus vrela voda i u krevet ama imam custvo deka sum premoren nemozam da zaspijam pustiv nekoja serija da izgledam na komp i sum zadremal koga nekoja detonacija pak me razbudi ama samo za del od sekunda tolku bev umoren sto ne ni stanav samo prodolziv da ja gledam serijata koga od ednash gubam zdiv nemozam da disham srceto mi prestanuva poleka da raboti se budam ko kroz son so maska za vozduh i gledam svetla kako vo operaciona sala se poslabo disam slusam kako vika doktorot da mi shibnat nekoja inekcija da me vratat ali nema reakcija prava linija srceto mi prestanuva go disam posledniot zdiv mi davaat elektrosokovi ama nema nikakva promena slusam samo zvuk na prava linija jaka svetlina za sekunda i odednash totalen mrak nema zdiv nema sluh nema nisto praznina.... u toj moment gi otvoriv ocite imav custvo deka srceto ce mi izleta od gradite 7000 rpm nemozam da veruvam deka sum sonuval se bese taka realno nemozam da se setam koga sum zaspal da razgranicam sto bese realno a sto son... Neznam sto drugo da kazam seuste sum zbunet me stavi na misla ovoj son....
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Ne sum sonuval dolgo vreme ama sinoc imav son ko nikad u zivot me ostavi zaprepasten i potresen uste mi igraat racete od adrenalinot nesto neverojatno..ccc.........Se pocna uste pred dva dena me pratija da smenam bedz vo druga baza i letam taka u heli preku Bagdad me puka neverojatna sila na vetar nemozam da disam zguzvan ko 10 denari u dzep stigam posle 3 stopiranja cel ziva voda, se vozam da se smestam i taman da izlezam gledam trcaat ludgje od pushalna u bunker ecat sireni se slusa incoming incoming ja so full ratna oprema pancir slem trcam ko budala u bunker snemav zdiv mi trebase pola sat da se povratam... se zavrshi toa sranje ama nemozev da spijam veke i taka cel noc presedev ispusiv pakla cigari i nekoe vreme sabajle sum zaspal tapa se razbudiv drugata noc i toa pak od sireni i pak me ostavija bes spienje, i sabajle zavrshiv rabota sto imav i tako nenaspien se vracam od rucek u sred pladne mi gori se okolu mene 50 setepeni u senka samo sto nema senka nigde odam da vidam let koga imam i me pratija odma se spremiv na brzina i direkt helidrom cekav edno pet sati i vece noc fati dojde toa black hawkot ne ukrcaja poletavme ama sve bese zatvoreno vozduh se nema kako sauna bese vnatre plus loso se namestiv me stiska pancir nemozam da disam brojam sekundi koga ce stigneme.. letame taka preku gradot svetla se gledaat i odednash totalen mrak usite zatnati so tamponi si go slusam srceto samo kako mi cuka... stignav nekako nazad i se vracam u soba tus vrela voda i u krevet ama imam custvo deka sum premoren nemozam da zaspijam pustiv nekoja serija da izgledam na komp i sum zadremal koga nekoja detonacija pak me razbudi ama samo za del od sekunda tolku bev umoren sto ne ni stanav samo prodolziv da ja gledam serijata koga od ednash gubam zdiv nemozam da disham srceto mi prestanuva poleka da raboti se budam ko kroz son so maska za vozduh i gledam svetla kako vo operaciona sala se poslabo disam slusam kako vika doktorot da mi shibnat nekoja inekcija da me vratat ali nema reakcija prava linija srceto mi prestanuva go disam posledniot zdiv mi davaat elektrosokovi ama nema nikakva promena slusam samo zvuk na prava linija jaka svetlina za sekunda i odednash totalen mrak nema zdiv nema sluh nema nisto praznina.... u toj moment gi otvoriv ocite imav custvo deka srceto ce mi izleta od gradite 7000 rpm nemozam da veruvam deka sum sonuval se bese taka realno nemozam da se setam koga sum zaspal da razgranicam sto bese realno a sto son... Neznam sto drugo da kazam seuste sum zbunet me stavi na misla ovoj son....
...ocigledno ti e prv pat da umiras ...haha... mozam samo da ti se iznasmeam.... imam umirano nekolku pati vo son , sekogas koga tamu umres , vo toj moment se budis.... ovde... na sekogo sto sum go kazal sonot kako umiram , pocnuva da place .....interesno ...., vo koj del bese gusenjeto , vo gradite ili vo stomakot...kade ti cukase srceto?
...i najbitnoto , nemoj voopsto da se plasis , seto ova kolku i da ti e cudno e DOBRO...
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
...ocigledno ti e prv pat da umiras ...haha... mozam samo da ti se iznasmeam.... imam umirano nekolku pati vo son , sekogas koga tamu umres , vo toj moment se budis.... ovde... na sekogo sto sum go kazal sonot kako umiram , pocnuva da place .....interesno ...., vo koj del bese gusenjeto , vo gradite ili vo stomakot...kade ti cukase srceto?
...i najbitnoto , nemoj voopsto da se plasis , seto ova kolku i da ti e cudno e DOBRO...
Ne mi e prv pat da umiram u son ali ova mi e prv pat da umram i nekoe vreme da sum mrtov i plus nemozev da desifriram u koj moment nastapi sonot se bese kako prodolzetok na realnosta strasna rabota.... gusenjeto u sonot bese kako koga ispustis skroz vazduh pod voda i nemozes da zemesh srceto go slusav kako u mozok da mi lupa potsvesno neopisivo... Ama dont beri gajle ne sum jas tolku isplasen samo mi bese cudno mi se nema sluceno vakvo nesto....
 
Член од
19 април 2010
Мислења
100
Поени од реакции
20
Јас веке 3-4 вечери сонувам како ми паѓаат заби а нема ни крв ни ништо како да се шупливи, ми се клатаат и јс ќе подмрднам некој заб со некој друг и паѓа.
 
K

kalimer0

Гостин
Јас веке 3-4 вечери сонувам како ми паѓаат заби а нема ни крв ни ништо како да се шупливи, ми се клатаат и јс ќе подмрднам некој заб со некој друг и паѓа.
Ова значи многу проблеми за кои тешко е да се пристапи со едноставно решение бидејќи како што кажа забите прават верижна реакција и паѓаат.
Се зезам бе брат врска си немам од толкувања...
Ова го најдов во соновникот:

ЗАБИ
Ако ви паѓаат - смрт во семејството;
Ако извадите заб - ќе ги прекинете односите со некое непријатно лице;
Ако поправате заби - ќе си ја средите ситуацијата;
Расипани заби - болест;
Убави, бели заби - здравје;
Нов заб - ќе чуете нешто што не сте го знаеле досега;
Златни заби - богатство;
Бештачки заб - разочарување;
Ако на сон миете заби - штета;
Ако ве болат заби - блиските луѓе ќе ви нанесат навреда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom