Хип хоп културата во Македонија

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Еден од најпотценетите емсија во Македонија.

 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Добро извинете наставниче. Не е за сите Скелеку Скас. Ок е, разбирам.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Inace deckovo vo pesnava e od mozaik nekoj ili se lazam .. no kako i da e sekoj od clenovite na CISTA e navistina na povisoko liricko nivo ... taka da RESPEKT za lugevo .. kako i da zvuci sepak respekt oti sepak ne e KLISHE !
 
B

Braum

Гостин
Добро извинете наставниче. Не е за сите Скелеку Скас. Ок е, разбирам.
Види музиката како звучи воопсшто не наликува на рап...
И не секое рецитирање е рап, можеби почнале меѓу првите и самото тоа секако заслужуваат респект но, пак ќе речам убаво е тоа што рецитираат но самата инструменталка нема допирни точки со рап!
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Да да тој ја оформи првата рап-џез група во Македонија, по распаѓањето на Чиста. Имав и можност да го запознам на времето, кога настапуваа на Таксират. Супер особа, сега во последно слушнав дека бил монах во Слепче - Прилеп.


P.S
Види музиката како звучи воопсшто не наликува на рап...
И не секое рецитирање е рап, можеби почнале меѓу првите и самото тоа секако заслужуваат респект но, пак ќе речам убаво е тоа што рецитираат но самата инструменталка нема допирни точки со рап!
Јас паметам што напишав..."Еден од најпотценетите емсија во Македонија". Не напишав:" Еве слушнете ја песната и ова нека ви е дефиниција за рап." Затоа не ми е јасно зошто толку бучава за инструменталата, кога треба да е посотот за раперот.

Јас сакав да го споменам Скелеку како емси и човек кој почнал да експериментира со рапот и добил супер продукт со неговиот експеримент.
 
B

Braum

Гостин
Не не зошто бучава ? кај слушаш бучава ? само реков дека музиката не наликува на рап што е и точно, и во кросоверот се репа па не е рап...
Почит за него и за цела Чиста Околина
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не е Мозаик за секој "рапер" треба едно 10 години да слуша рап па потоа да свати што е Мозаик.

Додека не исполни некои критериуми и да ја свати самата хип-хоп култура, да почне да живее со неа, нема Мозаик да ги смета за рап било која индивидуа или фан на рапот.
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Слична работа ми се има случено со Мозаик. Штедев на времето од парите за на голем одмор, да го купам оргиналот од Мозаик. И по некое време го купив, и кога почнав да му се фалам на локалните рапери што држам во рацете, почнаа да ми се смеат како тоа не било рап , само нелогично вриштење на мајк и слушање на човек кој не може да ја изговири буквата р. Е арно ама таму имаше и еден тип кој свиреше во една многу добра HC група. И тој на општо изненадување, го обожавал Скелеку од времето на Чиста. Е од кога типот ја покажал својата љубов кон Мозаик, сите рапери почнаа со сила да го слушаат Скелеку , затоа што типот беше далеку постар од нас и беше ствано музичку поткован.

И не само тој, сега пред некое време бев во Велес на Анти - Воен концерт и таму седев со Бернајс пропаганда и зборував со Васко , најстариот нивни член и тој збоурваше со воодушевување за Скастот.

Иронија, луѓето што не слушат рап или не слушат стиктно рап ги почитуваат повеќе Мозаик одошто раперите.

Многу ретко се раѓаат типови/бенд ко Скелеку Скаст/Мозаик.
 
B

Braum

Гостин
Не е Мозаик за секој "рапер" треба едно 10 години да слуша рап па потоа да свати што е Мозаик.

Додека не исполни некои критериуми и да ја свати самата хип-хоп култура, да почне да живее со неа, нема Мозаик да ги смета за рап било која индивидуа или фан на рапот.
Зошто го ставаш тоа во наводници Не е Мозаик за секој "рапер"? Не значи дека ако јас не го слушам него дека не ми го прави меракот дека не сум рапер...дека незнам што е рап, слушам рап повеќе од 10 години, уште во прво оделение купував касети во тоа време...ама секој според вкусот да! Како мал и јас сум слушал некој со сила под влијание на некој поголеми батковци од маало као демек тоа и тоа е најак или вистински рап, а мене лично не ми го правеле ќејфот...но за среќа малку време сум дозволил да влијаат другите вкусови над мене...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ова може да е се...само рап не!
Сега зборуваме за вкус или непознавање?

Што е за тебе рап ? Само изреченото/извиканото/изрецитирано римување на текстови со силна ритмичка придружба врз веќе познатите методи при компонирање на композиција за користење во рап музиката (значи средана матрица/инструменталка на компјутер) или и рапот кој е компониран/свирен во живо го сметаш за џез/кросовер/рок-метал?
 
B

Braum

Гостин
Зборуваме за вкус и ПОЗНАВАЊЕ!!!
Ако тебе ти звучи за рап и ако воопшто навистина ги вртиш песните дома што се сомневам во тоа тогаш кажи откај процени дека музиката е рап ???
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725

Јас овде гледам/слушам содржина во овој хип-хоп текст (поезија), и неговата интеракција со флоуто (ритам и рима).

Иако ги има и елементите на промена, константно менување на висината, бојата и тонот при рецитирањето не значи дека е чисто пеење или било кој друг стил кој го има за карактеристика овој вид на вокал.

Значи неможе да биде ништо друго освен РАП.
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Супер избор, Зборот е феноменална песна. Исто тука е и "Така ти стои". 12 години стара песна но сепак уште ја опишува ситуацијата тука. Едноставно безвременска песна.

 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
ahah .. se sekavam koga dj slave prv par go vidov na TV na edno show na toni mihajlovski .. nesto so muzika bese .. skrecuvase i rapuvase ovoj deckovo r sto ne kazuva ubavo .. Ako ne se lazam togas toa bese mozebi i prviot nastap kako reklama za MOZAIQ... togas bev vlezen vo rapov ... toa e nekade 2002 godina ako ne se lazam .. a moze i porano ..

Toa bea golden vreminjata vo MK ... posle 2004 pocna populariziranje na muzikata .. a so toa se promeni i samata poradi opstoto vlijanie ... sepak ostanuva memorijata i takvi video klipovi kako ovie :)

Pozdrav .... dobar izbor :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom