Реставрација на автомобили и моторцикли, расклопување мотори и слично?

Член од
26 мај 2009
Мислења
26
Поени од реакции
1
Битола е, ама не е во добра состојба + колку си сигурен дека на конзул пасуваат крила од гранада? Вака визуелно се исти во изгледот на предниците, но дали е иста должината?
Ако е како на сликата ке се фатат крилата
А се продава ли колата и која е цената.
Еве сликi од мојот
[img=http://img43.imageshack.us/img43/5510/conzul.th.jpg]
[img=http://img39.imageshack.us/img39/1697/dsc00003tdn.th.jpg]
[img=http://img529.imageshack.us/img529/8282/dsc00002ufn.th.jpg]
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Сега го загледав Фордов и приметив нешто. Табличките се некако хоум-мејд или само мене така ми се гледа :raz:
Денес поминав покрај Фордот, табличките си се нормални, ништо хоум мејд :)

Битола е, ама не е во добра состојба + колку си сигурен дека на конзул пасуваат крила од гранада? Вака визуелно се исти во изгледот на предниците, но дали е иста должината?
99% сум сигурен дека се исти...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ако е како на сликата ке се фатат крилата
А се продава ли колата и која е цената.
Еве сликi од мојот
[img=http://img43.imageshack.us/img43/5510/conzul.th.jpg]
[img=http://img39.imageshack.us/img39/1697/dsc00003tdn.th.jpg]
[img=http://img529.imageshack.us/img529/8282/dsc00002ufn.th.jpg]
Искрено незнам дали се продава, треба да поминам да видам...
Патем ова е Форд Конзул



а твоето е гранада.
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
26
Поени од реакции
1
Искрено незнам дали се продава, треба да поминам да видам...
Патем ова е Форд Конзул



а твоето е гранада.
Мозе ли да го сликаш и да ставиш некоја слика да го видам.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Мозе ли да го сликаш и да ставиш некоја слика да го видам.
Ако сеуште го има таму, ке го сликам. Мада не ветувам ништо, бидејки мое мислење е дека баеги беше трул уште кога го донесоа.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
eve uste nekoja fotka za oldtajmeri po skopje

eve uste nekoja fotka od zaboraveni oldtajmeri koi cekaat na restavracija
 

Attachments

Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
oldtajmeri niz makedonija

prviot na slikata e eden megu retkite modeli na togasniot opel kadet no vo kupe verzija, a drugiot mislam deka e taunus 15m koj e vo relativno solidna sostojba.taunusot se naoga pozadi tri biseri kaj aerodrom,kaj parkingot prema vardar,a opelceto e vednas sproti sportskata sala na mzt.

bratce fiatceto ti e ludnica.mislam deka modelot e fiat1100r koj e proizveduvan vo crvena zastava po licenca cinam.na tatko mi drugar imase vakov go pamtam kako mal ne vozese so nego.znam deka vo indija gi proizveduvaa posle vo fabrikata TATA sega kade gi proizveduvaat pic up-ite.vo sekoj slucaj super modelce za restavracija,samo so delovi kako ke odi.pozdrav
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
26
Поени од реакции
1
Да не има некој за продавање предна шофершајвна за FORD GRANADA od 80-те години или ако знае некој кај мозе да најдам нека казе.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
prviot na slikata e eden megu retkite modeli na togasniot opel kadet no vo kupe verzija, a drugiot mislam deka e taunus 15m koj e vo relativno solidna sostojba.taunusot se naoga pozadi tri biseri kaj aerodrom,kaj parkingot prema vardar,a opelceto e vednas sproti sportskata sala na mzt.
Ваков Кадет, кој е стварно редок, има еден среден 100% во Кавадарци. Џиш се сеќава, човекот има и две Изети (меури), други Кадети и Рекорд.

Овој можеби и го имам видено, ама местото не знам како се вика во Скопје. Имам видено ваков на паркинг на делницата каде што се лоцирани Фас-Вас (Фрад филтери & Селенија). Продолжуваш право и стигаш на Тутунски, Мин. за образование и Злате :vozbud: Дали се работиа за тој Кадет?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ваков Кадет, кој е стварно редок, има еден среден 100% во Кавадарци. Џиш се сеќава, човекот има и две Изети (меури), други Кадети и Рекорд.
Kadett B coupe има и во Битола и тоа неколку возила. Лично се познавам со еден од сопствениците, црвен е со црн покрив човекот е бербер и колата е буквално ганц нова, воопшто не е возена :)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
ne se naoga vo naselbata jane sandanski(aerodrom)kaj salata na mzt kosarka.inaku ima uste eden no na drugiot kraj od naselbata vo vozna sostojba.ke go slikam i ke go pratam
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
ubav restavriran fiat vo naselba aerodrom

sinot koga odel na skolo na parkingot bil parkiran pa go slikal znae dete sto e klasika:helou:.navistina redok i ubav primerok
 

Attachments

Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
slika od zatava1300 od servisna kniska(original)

neka vi pobudi ovaa fotografija na edno vreme koga kolite bea koli:helou:
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
kako dete edniot vujko koj bese totalka zagrean za ridsko-brzinskite trki non stop me nosese so tajfata na vodno koga ke imase trki.togas vodno bese najvazna trka vo togasna sfrj na nivo na sampionat.pamtam vo klasata1300m3 iamse dosta koli koi gore dole bea fabricki bidejki samata klasa ne dozvoluvase mnogu prepravki(samo kratenje na federi,gumi,sport filter i sitni dorabotki).go pamtam bese od donit olimpija(slovenec)dojden so zastava 1300.site mu se smeeja zosto bese so zaden pogon.togas prv pat vidov kako se vozi "tristak"na trka,pa nesto bese kako sega na drifting ovie sto pravat.site gi turi vo malo dzepce.ianku dosta teski koli bea za friziranje bar vujko mi kako sto ni kazuvase poradi ventilite koi stojat pod agol kako i dolgiot od na klipovite.no vo sekoj slucaj za denesno vreme bi bilo fantasticno avto za drift.

najdobro avto za drifting megu oldtajmerite-zastava1300
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
1300 има вентили кои деновиве се познати како „push rod“.:)
Т.е. вентилите се во главата, ама брегастата е во блокот и клацкалиците се придвижуваат со вретена, и тие се под агол, а не самите вентили.
Инаку...спортските возила...сите имаат заден погон, нели? :)
Макар што 1300 има и за тоа време застарена концепција на мотор, со три лежишта на радилицата, „камионски“ заден трап и сл...ама и 4 диска, серво кочници...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom