Реставрација на автомобили и моторцикли, расклопување мотори и слично?

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
takov taunus imase porano bratucedmi ama zavrsi vo otpad mnogu odamna :toe:
А јас за малку не станав сопственик на таков, од 1968, со 40000 км. БЕл...како нов...ист модел како на сликата.
мака ми е...
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
До пред некое време во Кавадарци возеа ваков еден. Син, ентериерот зачуван како фабрички, моторот не се слуша, сите лајсни, раткапни тракатанци на број... Одамна го немам видено, барем да го сликав.


П.С Ми текна дека нешто имам случајно сликано - колата е средена а не ја возат, претпоставувам дека е тој Форд...

 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Баш таков е тој што го имаше другарот....
 

JerryMK

Sexy Girls in your town for night
Член од
5 мај 2009
Мислења
259
Поени од реакции
12
abe ima nekoj od kocani inaku vo kocani ima eden crn mercedes mn dobar old timer vnatre so bela koza
Mercedes-Benz E-Klasse (W110) ne znam so motor ima ako znae nekoj nesto poveke neka kaze
 

Crnko

Излуфтиран, комплетно
Член од
4 јули 2008
Мислења
203
Поени од реакции
5
Форд таунус 15 м од прв газда во топ состојба нерегистриран само за 850 евра...Од прв газда, чича... Бујрум кому му прави мерак , Скопје.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Во петокот бевме на екскурзија низ Македонија и во Струмица налетав на ова.


Сега го загледав Фордов и приметив нешто. Табличките се некако хоум-мејд или само мене така ми се гледа :raz:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Не се хоум мејд. Такви се стандардни, квадратна назад.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Не се хоум мејд. Такви се стандардни, квадратна назад.
Квадратна назад имам и на Махиндрата :) Мислев на напишаното, делот во црвеното каде што буквите се кирилични, како и целата табличка ми изгледаат дека се пишувани рачно. Рељефот исто не се познава ако ја зумираш сликата. Зборот ми е дека не е оригинална табличката :)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
zdravo batka.kaj me pogodi so temava zastava1300.moja prva i neprezalena ljubov.kak o bekar se ucev na nea kako se vozi.covece toa bese auto.pamtam edna zima imase sneg vo sk pa malku praevme balerina:)))))) so nego.tatko mi kazuvase deka nekade 1980 pustile probna serija od zastava 1300 so dizel motor po licenca na perkins pred da gi ukinat,za da vidat kako ke se kupuvaat ama lugeto ne gi sakaa samo poradi potrosnjata.inaku do sega najkvalitetno vozilo izlezeno od crvena zastava.nasiot bese 1977 a na patosot uste mu stoese originalniot bitumen.so potrosnjata go resiv so originalen solex karburator od fiat1300 od avtopazar kupen za skopsko0.5l:vozbud:.edno perenje i masinata trosese gradska10-11l.pozadi imase disk kocnici,prvata serija so disk i so alternator.maksimalna mu bese 165km(jas licno go vozev so vreka cement vo gepek:uvo:).filingot druze e nezaboraven.sekogas koga ke pomine po zvukot ke go poznaes.komsija kaj mene uste go cuva.veli sega da gi ima novi bi kupil.vo belgrad imalo nekoj batka koj turil vo tristac kroserija motor od fiat132 so menjac 5-ka.ludnica bila kolata covece.ostaval se zad sebe.inaku makpetrol ima za nikluvanje pogon vo sk ama kade e neznam!!prasaj na informacii ke ti kazat.LONG LIVE FIAT1300
 
Член од
25 мај 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Имам еден опел рекорд од 1973 !!! сакам да го напрам олд тајмер ама не знам како ај ке ве молам за некоја идеја и некој совет зш нов сум и не се разбирам толку од коли:helou:

еве и некој слики!!!!!!!

иначе само олку е оштетен ама ме плашит ова на десново крило шо е !!!!!!!!
 

Attachments

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Имам еден опел рекорд од 1973 !!! сакам да го напрам олд тајмер ама не знам како ај ке ве молам за некоја идеја и некој совет зш нов сум и не се разбирам толку од коли:helou:

еве и некој слики!!!!!!!

иначе само олку е оштетен ама ме плашит ова на десново крило шо е !!!!!!!!
Ништо страшно, ова се санира. Битно ти е, сите делови на него да ги најдеш. Како што гледам на крилото ти фали лајсна.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
eve sliki na zaboraveni modeli koi lezat na skopskite parkinza
Овој Sunbeam-от, има фарови од 101/128/Пегле. Секој ден врвам покрај него. Во Јане Сандански е. Аеродром.
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
26
Поени од реакции
1
Мислиш на еден црн кој што имаше фарови од лада и црвена хауба и багажник? Еееее.... отиде за Ресен. Дур му се думав одам неодам (a блиску ми беше на баиро), го даде замена за Форд Гранада.



Ваков модел жолта, само во катастрофа состојба со нафтена печка под хауба од Мерцедес 240
Здраво на сите
Ијас имам FORD CONSUL и веќе започнав со негова реставрација
Ако знае некој каде мозе да најдам крила за него или цела кола нека казува. Овој што го земале трампа кај се наоѓа.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Здраво на сите
Ијас имам FORD CONSUL и веќе започнав со негова реставрација
Ако знае некој каде мозе да најдам крила за него или цела кола нека казува. Овој што го земале трампа кај се наоѓа.
Битола е, ама не е во добра состојба + колку си сигурен дека на конзул пасуваат крила од гранада? Вака визуелно се исти во изгледот на предниците, но дали е иста должината?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom