Македонците со највисока платежна моќ во регионот

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
На четричлено босанско семејство му требаат две просечни плати за да ја наполни потрошувачката кошничка



Македонците и Словенците имаат највисока платежна моќ меѓу земјите од поранешна Југославија. Според официјалните статистики, ова се единствените земји од овој блок кои можат со просечната плата да ги обезбедат месечните потреби за храна на едно четиричлено семејство и да им остане дел од платата. Последните податоци на Заводот за статистика покажуваат дека во Македонија, просечната нето плата е околу 20500 денари, а цената на потрошувачката кошничка е околу 12000 денари. Во најлоша позиција се босанците на кои им требаат две просечни плати за една месечна потрошувачка кошничка. Босанците имаат просечна плата од 805 конвертибилни марки, а цената на просечната потрошувачка кошничка надминува 1500 марки.

Нешто подобри се Црногорците на кои им недостига 40% од платата за да ја наполнат потрошувачката кошничка.
На Србите им фали една третина од платата, а на Хрватите 20%.
Добро бе народе македонски, нормални ли се овие???

До вчера ако некој го спомнеше моето име првата асоцијација што ќе ја добиеше беше ВМРО !

Сега планирам да си го сменам името во АНТИ-ВМРО !

Никој не вика дека не работат но овие веќе ги преминаа сите граници.

Видете каде сме во светот по стапка на невработеност:


Невработеност по држави според ЦИА

181. Libya 30%

182. Equatorial Guinea 30%

183.Macedonia 33%

184.Afghanistan 35%

185.Yemen 35%
Стотици милиони евра годишно ни одат за флегматичната неефикасна админстрација.

40 милиони евра се дадоа за компјутери за неписмена средношколска багра да игра кантер и ДОТА.

Со тие пари ќе се направеше институт кој ќе работеше за создавање на технолошки иновации.
Софтвер,портабл компјутери,бела теxника,медицински апарати...
100 врвни наши инжињери ќе работеа на создавање на овие прототипови.

Прототипите ќе беа презентирани пред јавноста пред странски и домашни инвеститори,пред нашите луѓе од дијаспората, пред обичните македонски граѓани...

Не сум економист сигурно ќе се изнајде некаков модел.
Самите граѓани (кои имаат депозити во банките од фантастични 2.5 милјарди евра) ќе инвестираат во дел од овие проекти.

Ќе се формираа компании со парите на граѓаните.

Нека се направат кампањи кои ќе одат 24/7 во медиумскиот етер.

Нека се охрабруваат граѓаните да не ги чуваат парите под перница или во банка тука нека ги инвестираат во акции на извозни компании, во комании кои пласираат готови производи.

Преку курот од муабети за Ау и Шато.
Ако сакаме да излезме од летаргијава ќе мора самите тоа да го сториме.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
мн е убаво коа ке видиш вмровец на кој му дошло преку к*р и конечно реално почнал да гледа на работите а не како што ке пласира никола на тв.. :)
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Абе супер ни е на нас бе! Среќа што постои зимница, инаку умревме од „пренајаденост“! :tapp:

Ебате ретардираната влада и земја и се.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Сега имам јас грав со ребра за ручек и за 200 денари имам три килограми јаболка два килограми портокали и нешто повеќе од половина килограм лимони што значи добро е за мене отприлика.

Ама од друга страна ги имаме народните кујни и луѓето кои својата храна ја земаат од контејнери и нивниот број не се намалува туку се зголемува.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Ах Чоузи сопартијецу, почнаа и мене малку по малку да ме разочаруваат. Економијата ни оди надоле, треба доста реформи да се направат.

Просечна нето плата од 20 500? ? ?

Добро де овие нормални ли се од статистика? ? ?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
мн е убаво коа ке видиш вмровец на кој му дошло преку к*р и конечно реално почнал да гледа на работите а не како што ке пласира никола на тв.. :)
Типична преродба :icon_lol:
Чим и Цитро почна да мрчи чат пат ќе се преврти светот.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Добро е Chosen, виде дека рекламиве што ги штанцаат не се апсолутна вистина :icon_lol:
Работава излезе, ние да сме ти живееле ТОП, само не сме свесни за тоа. Е вака некој треба статистички да не потсети. Единствениот проблем е што јас не познавам човек што зема 20 000 плата, освен ако блискиве ми кријат цифри:raz:

--- надополнето ---

Типична преродба :icon_lol:
Чим и Цитро почна да мрчи чат пат ќе се преврти светот.
У десет чекори.
 
С

сашенко

Гостин
Ај ај не се правете наудрени сега :icon_lol:
Ако просечната плата е 20,500 тогаш во вардар се фрлам утре...Има семејства каде едвај 20,000 месечно се внесуваат во куќата со 2ца вработени и пензија, има семејства каде ни толку не се внесува.Јас би рекол просечен семеен буџет може да биде над 20,000 но не премногу ама просечна плата по поеднинец нема шанси...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.293
Абе што кукаат само 33% невработеност???

Тоа е само по статистика, инаку реалната бројка е околу 9%, Македонија има огромен дел сива економија, која за да не се наруши социјалниот мир ниедна влада не најде храброст тоа да го регулира.

Македонија има пари!
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Оваа анализа изгледа е правена на оние што идат на шопинг во Солун. 20 500 ден немаат видено во живо барем пола од населениот во државава ни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom