Бремената притвореничка во случајот „Пајажина“ го изгуби бебето

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Мислам дека е време да гласаме

Жена на 40 години забременила откако е направен увид во фирмите на Перо Наков бб. И веднаш потоа е притворена. Пометнала од стресот и го изгубила гестацискиот неколку неделен плод.

Кој е виновен за нејзиниот стрес?

1. Велија
2. Грујо
3. Бранко

?????????????
А1 пошто дигна многу џева и скоро цела Македонија ја разбра дека е вмешана во криминал, притворот не причинува толку стресс колку јавната дискредитација која е приредена од страна на А1!!!
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ова се 5-те причини зошто робијашкава решила да ја испланирала својата бременост.

1.Криминален ум (да ви врати продавачот макар 5 денари плус кусур одма ќе ви се јави грижа на совест) женава имала затапена совест- пред нејзини очи се одвивал криминал тежок милиони евра без притоа око да и трепне.

2.Газда Велија (да соработуваш со ваква битанга мора бајаги да си пореметен)

3.Стресот(при голем стрес луѓето се спремни на разни работи)

4.Адвокатот Вујиќ-адвокатот (човекот кој ја советувал намерно да забремени, овој човек редовно ги застапува најголемите криминалци во држава, не случајна е поговорката со кого си таков си)

5.За само еден месец (од претресот на Перо Наков) она успела да забремени, ако имплицирате дека куртонот пукнал или останале лефт оверс баш во тие критични 30 дена (кога една 40 годишна жена со очигледно намален секс драјв инклиниран од големиот стрес дека секој момент можат да ја приведат) тука е мала веројатноста.

Знам дека се обидувам да изигравам детектив но само ви ги фрлам на маса можните варијанти.
Незнам, можно е и да грешам.
Но сите фактори говорат во полза на тезава.

Вие луѓе очигледно не гледате Дискавери таму деца си ги трујат сопстените родители за да извадат пари од осигурањето, а вие тука сте застанале во одбрана на жена која ниту ја знаете ниту ја познавате, жена која е престапничка според сите параметри.

Ви се чудам на безумието да му дадете на едно битие ореол на безгрешност само затоа што може да забремени е врв на глупоста.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Хммм...законот не познава степенување на кривичните дела. Ако ги степенуваш според казните делата, тоа е веќе друго.
Ама ајде, да те вратам малце назад со муабетов:
Зборуваме за осомничени лица. Сеуште се води истрага. Во таа истрага постои можност истата да биде на пр. осуетена од осомничените, да се прикријат докази, да побегнат осомничени...да влијаат врз сведоци...
Затоа, во истрагата постои мерка притвор. Постојат и гаранција, одземање патна исправа, и алтернативната мерка домашен притвор.
Истражниот судија самиот цени која мерка ќе ја изрече во односниот предмет ценејќи ги сите материјали кои ги има на увид.
Бидејќи не сакам да шпекулирам, а не коментирам нешто за кое немам списи пред мене, не би се впуштил во расправа околу конкретниот случај.
Не се разбирам во право и никогаш не сум можела да сфатам како нема степенување на делата.Во економијата без степени неможеш ништо да докажеш и од таа логика тргам.Чудни сте вие правниците :)
Фала за објаснувањето.

--- надополнето ---

Ова се 5-те причини зошто робијашкава решила да ја испланирала својата бременост.
Знам дека се обидувам да изигравам детектив но само ви ги фрлам на маса можните варијанти.
Незнам, можно е и да грешам.
Но сите фактори говорат во полза на тезава.
Сите фактори говорат дека Македонија треба да се исчисти од вакви умови.Што побргу,тоа подобро.Најубаво со солна киселина,да не остане ни траг.
 
H

HITCH

Гостин
Се изначитав глупости на темава! Очигледно и треба клуч и да се избришат сите траги дека постоела!

Искрено, ме изненади до каде еволуирал македонскиот мозок. Јас сум против Велија Рамковски, јас малку повеќе ги знам дубарите кои ги има правено, ама од многу поодамна, НО имајте срце за жената која го изгубила бебето! Дали сте свесни кој грев си го ставате на срце?
Жената забременила, ништо чудно ништо ново. Бремена жена завршила во притвор, или во затвор сеедно, пак нема ништо чудно. Жената во затвор го абортирала бебето, некои ги раѓаат, некои имаат спонтан абортус, некои намерно абортираат, ПАК ништо ново!
Направивте непотребен филм! Наседнавте на глупостите на А1. Дечки мислете со своја глава. На крајот на краиштата ако намерно забременила што ви е на вас гајле?! Зар сега и во кревет ќе им се мешате на луѓето?

П.С. Да ве потсетам дека Соња Тарчуловска забремени во Шевенинген, а Јохан децата си ги гледа кога ќе му дозволат посета. :wink:
 
T

Tetro

Гостин
Се изначитав глупости на темава! Очигледно и треба клуч и да се избришат сите траги дека постоела!
Ќе се сложам со ова и нема да те читам што имаш напишано подолу. Не мора и мене никој да ме чита, хејтер сум.

Криминал=затвор.
Бременост=вонредна состојба.

Кој е крив? Адвокатот.
Зошто? Не се залагал за домашен притвор.

Фала, чао, пријатно. Мило ми беше.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ова се 5-те причини зошто робијашкава решила да ја испланирала својата бременост.
Абе тикварче, ова се петте минути каде твојот болен мозок ја носи привилегијата да во неговата егзистенцијална подробост ја дефекира од себе цела своја болест а во едно излевајќи се во една синтаксичка вирусоидна хомојомерија. Зошто хомојомерија? Затоа што ти тикварче (јеховино сведоче) треба да разбереш дека ти не си болен, туку ти си болеста. Колку и да ти даде тебе човек привилегија и позиција на клетка, макар и една, твојата антрополошка еволуција ќе биде во ЧЕКОР НАПРЕД. Јас не ја вреѓам човечката природа, не можам. Ти си вирус, изродбеничи вирус во една иста форма, во којашто се распркува и пак останува исто. Не може да има напредок, ни хипертрофија ни атрофија.
Твоето дејствување треба да се скрати, да се елиминира, во најдобар случај да се бастардиса од општествените текови. Болест (т.е. ТИ), користејќија оваа имунолошка (интелектуална) слабост на општеството, подобноста за добра ракоблудност и манипулација на овие пошироки маси, оваа родена синекура под пазувите на ВМРО-вците, е само една акутна болест која што бара итекако побрза интервенција и кратење на маките на оние заболени, во исто време карантински бункери, и до корен со нив и вирусот (ти и таквите како тебе).
Јако е што и ти и таквите шапшали како тебе ја држат дршктата на камшикот и во ова општество на спектаклот размаваа насекаде, давајќи си на себеси улога на "помазениот" и со тоа мислејќи дека фрлаат грстови со сено, жито, 'рж итн., тие само оргијашат со и онака нездравиот промискуитетен собир на масата...

Викам јас, такви како тебе, треба да се скратат, за сите агилни и закострежени делови од нивната физиономија. Да егзистираш ама како што ти налага твојата природа, казмиче, лопатче и зелниче на нива... И по некој златен прстен на раце...

--- надополнето ---

Ќе се сложам со ова и нема да те читам што имаш напишано подолу. Не мора и мене никој да ме чита, хејтер сум.

Криминал=затвор.
Бременост=вонредна состојба.

Кој е крив? Адвокатот.
Зошто? Не се залагал за домашен притвор.

Фала, чао, пријатно. Мило ми беше.
А шо мислиш дека ќе ти кажи тебе ВМРОец бе будало! Мислиш дека вината ќе си ја задржи во сопствениот табор?
Нема шо да реагира адвокат, СУДОТ ДОБИВА ИЗВЕШТАЈ ДЕКА Е БРЕМЕНА, АЈТ ДОМА!

Перверзни идјоти.
 
T

Tetro

Гостин
А шо мислиш дека ќе ти кажи тебе ВМРОец бе будало! Мислиш дека вината ќе си ја задржи во сопствениот табор?
Нема шо да реагира адвокат, СУДОТ ДОБИВА ИЗВЕШТАЈ ДЕКА Е БРЕМЕНА, АЈТ ДОМА!

Перверзни идјоти.
Пикасо бе, златен. Зошто мора секогаш кога нема да ти се допаѓа нечие мислење да користиш изрази од средниот век за комуникација со луѓето. Тоа докажува колку имаш култура бе, златен.
Или си паднал од сливата кога си бил мал?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Хиииииииу, што да кажам ?

Ме остави без текст човече !

За момент помислив дека го читам Фрчко во свои најдобри дани.

Брилираш човече брилираш ! :)
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Во законот јасно стои дека:
"Останува на првостепените судии да ценат дали криминалец осуден за тешко кривично дело, ќе го пуштат на слобода се додека пресудата за него не стане правосилна."
Жената што имаше спонтан абортус не е ОСУДЕНА за тешко кривчно дело, туку се ТЕРЕТИ за тешко кривично дело, а според нашиот устав додека нема пресуда, не може никој да те прогласува за криминалец.
И не знам што се фаќате за дали е виновна или не, ако е виновна ќе си лежи затвор, ако не е нема, се збори за мерката притвор, а таа опфаќа и меѓудругото и домашен притвор.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Има и уште многу вакви случаеви по нашите затвори, па никој уста не отвори да каже..ни А1 ни ни еден новинар.. И жени се пораѓале у затвор и абортирале и триста врагови
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Има и уште многу вакви случаеви по нашите затвори, па никој уста не отвори да каже..ни А1 ни ни еден новинар.. И жени се пораѓале у затвор и абортирале и триста врагови
Дојде времето се тоа да се спречи.Кој молчел досега треба да се казни.Да почнеме од негде.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Жената што имаше спонтан абортус не е ОСУДЕНА за тешко кривчно дело, туку се ТЕРЕТИ за тешко кривично дело, а според нашиот устав додека нема пресуда, не може никој да те прогласува за криминалец.
И не знам што се фаќате за дали е виновна или не, ако е виновна ќе си лежи затвор, ако не е нема, се збори за мерката притвор, а таа опфаќа и меѓудругото и домашен притвор.
Дај ти се молам немој со тоа буквално тумачење на законите.Ако таа не е виновна тогаш и за нејзината загуба НИКОЈ НЕ Е ВИНОВЕН - Се додека не се докаже спротивното.Крај на темава.Безпотребно пишуваме.

--- надополнето ---

Дојде времето се тоа да се спречи.Кој молчел досега треба да се казни.Да почнеме од негде.
Почнаа од Велија и бандата - ама некако тешко оди. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дај ти се молам немој со тоа буквално тумачење на законите.Ако таа не е виновна тогаш и за нејзината загуба НИКОЈ НЕ Е ВИНОВЕН - Се додека не се докаже спротивното.Крај на темава.Безпотребно пишуваме.

--- надополнето ---



Почнаа од Велија и бандата - ама некако тешко оди. :)
За првиот дел-ноу комент.
За вториот дел...прво треба да почнат од судството,за да бидеме сигурни дека подоцна се ќе биде во ред и со вакви неранимајковци.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Дај ти се молам немој со тоа буквално тумачење на законите.Ако таа не е виновна тогаш и за нејзината загуба НИКОЈ НЕ Е ВИНОВЕН - Се додека не се докаже спротивното.Крај на темава.Безпотребно пишуваме.



Па ти бе дечко цитираше закон, јас само ти го поврзав со случајов за кој што збориме, не се нервирај безпотребно.
А јас незнам кај виде дека кажувам кој е виновен
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Па ти бе дечко цитираше закон, јас само ти го поврзав со случајов за кој што збориме, не се нервирај безпотребно.
А јас незнам кај виде дека кажувам кој е виновен
Па ваљда не е темава каде што сите изразуваме сочуство и сите глумат светци.И не,не се нервирам,ама веќе 100 пати е повторено на темава она: Жената не е виновна,се додека не се докаже спротивното.А спротивно на тоа - сите други се виновни за нејзината загуба.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom