Со каков факултет би имале најдобар просперитет во Македонија?

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
зборам општо,без разлика приватен државен...............можеби претерав но 40% од запишаните бруцоши се на тие два факултети
посочи ми некој друг факултет каде што на еден смер,за една година се запишуваат околу 500 студенти????..............
на Филозофски,Филолошки,Електро,ПМФ,Машински,Педагошки,Технолошки,немам видено некој институт да дозволи на некој смер да се запишат повеќе од 120 студенти за една година?!?!?!

п.с. да не се пронајде во муабетов
А од кај ти е таа информација дека на еден смер се запишуваат по 500 студенти? Еве јас сум на економски и ќе ти кажам дека на секој смер се по 120-130 студенти.
А на филозофски, технолошки и други слични и 5000 да ставиш да може да се запишат пак нема да има, не сум јас крива што е мала заинтересираноста за тие факултети, и немој да мислиш дека ако се многу студенти дека лесно се завршува...
П.С. зашто да се пронајдам? Се запишав и воопшто не се каам за одлуката ни најмалку, зашто знам дека тоа што го учам е актуелно, ме интересира и ме исполнува.
И уште нешто: еден прашалник и извичник ја има истата функција како и сто.:salut:

--- надополнето ---

и мислиш сите ќе завршат? па и да завршат (а нема), никаква предност не е диплома за работно место кое не бара диплома - види го примерот што го даде Џену Грл.
Има има, и тоа каква предност. Стави се на местото на работодавец. Што ќе биде клучно за твојата одлука кого ќе вработиш на работното место? На пример конкурира забен техничар со средно 5,00 и стручен забен техничар со 3 години висок просек? Будала да не си да земеш некој со средно кога можеш со факултет?:uvo:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
и мислиш сите ќе завршат? па и да завршат (а нема), никаква предност не е диплома за работно место кое не бара диплома - види го примерот што го даде Џену Грл.
И не завршуваат сите дел се откажуваат уште на старт, затоа покрај твојов муабет ќе се надоврзан и на оној на RocknRolaa
Во нормална земја си има дел факултетски образовани и дел кои се со средно, но затоа имаш распределба на работите. Смешно е да помислиш дека 90% се способни да завршат факс.

Изгледа тука и ни е проблемот, кај нас се е ненормално сите имаат амбиција да бидат на големи и платени функции. Тоа си им е сон, во ред, еве се прави што повеќе да можат да се запишат да си го пробаат патот до тој сон. Но самите треба да се реални кон себе, затоа што се веќе возрасни и да се храбри да си ги признаат можностите и способностите.

Постојат работни места за кои, не треба да си факултетски образован, и ако си добар во тоа што го работиш, никогаш нема да може да те замени некој друг.
Но како што и на старт зборевме псотојат професии кои никако не можеш да ги работиш без диплома. Навистина дипломата е само парче хартија кое збира прашина но патот до неа е битен, како е стекната и колку е заслужена. Но битно е и искуството првите 2-3 години, за кои сметам дека се клучни, за понатамошниот успех.

Во некои земји на светов постојат курсеви од 6,12, 18... месеци, па за да бидеш воспитувач, преведувач и така натаму доволно е да ги имаш тие за да работиш.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
А од кај ти е таа информација дека на еден смер се запишуваат по 500 студенти? Еве јас сум на економски и ќе ти кажам дека на секој смер се по 120-130 студенти.
А на филозофски, технолошки и други слични и 5000 да ставиш да може да се запишат пак нема да има, не сум јас крива што е мала заинтересираноста за тие факултети, и немој да мислиш дека ако се многу студенти дека лесно се завршува...
П.С. зашто да се пронајдам? Се запишав и воопшто не се каам за одлуката ни најмалку, зашто знам дека тоа што го учам е актуелно, ме интересира и ме исполнува.
И уште нешто: еден прашалник и извичник ја има истата функција како и сто.:salut:
не се секирај не си единствената/единствениот со кој сум правел муабет на оваа тема.......и верувај секогаш другата страна мислела дека е во право:)
на Филозофски на еден смер се запишуваат 60 редовни(државна и кофинансирање) и 30 вонредни студенти на една насока........
нема да има знаеш ли зашто?(еден прашалник едно значење нели:)......затоа што кога ќе дојде време за вработување сите бараат луѓе со завршен Правен или Економски факултет и логично е сите поради тоа да се запишуваат.............но на толкав број дипломирани правници и економисти да се има недостаток од тие кадри навистина за мене е чудно(зборам за државна администрација)

на Правникот и на Економистот гледаат како на натпросечен чоек кој може на секое работно место да се вклопи,ова го зборам од лично искуство(од 50 пратени ЦВ само две компании ме викнаа на разговор-причина не сум имал адекватно образование за нивните компании),додека Ти(или кој било правник и економист) поднесе исто толкав број на ЦВ0иа ќе има можност да бира која компанија му нуди подобри услови

оваа фрустрација лежи од фактот што моите студии се занемерени при вработувања во МВР и МО,во однос на правниците и економисти(за ова можеш слободно да прашаш последниве 6 години колкав е односот на вработување правници/економисти vs безбедњаци и дефендолози)
 
П

Паспарту

Гостин
Најголема шанса за просперитет во ваква држава ќе имате доколку се запишете на било која насока на "Плакатолепачки факултет"...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.308
Поени од реакции
15.544
Не знам што толку ги правите Правниот и Економскиот лоши факултети од аспект на вработување. За секоја отворена фирма мораш да имаш правник и економист, без разлика дали е фирмата за компјутерски кабли или преработка на ориз.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Не знам што толку ги правите Правниот и Економскиот лоши факултети од аспект на вработување. За секоја отворена фирма мораш да имаш правник и економист, без разлика дали е фирмата за компјутерски кабли или преработка на ориз.
Изгледа затоа што годишно се запишуваат над 2-3 000 на овие два факултети.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Колку завршуваат?

Кога ќе ги додадеме оние што каснат со години ќе излезат повеќе од половина. Кога на сето тоа ќе ги додадеш тие кои завршиле 2-3 години пред тебе и сеуште бараат работа и оние кои претходно останале без работа испаѓа да си во конкуренција со многумина во мала држава со голема невработеност и со еден куп затворени некогашни гиганти.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Колку завршуваат?
пола завршуваат,пола од тие се вработуваат(според звање).......е сега направи споредба и со другите факултети,колку се запишуваат,колку завршуваат,и колку се вработуваат.........па да донесеме заклучок како е можно да се има дефицит од правници и економисти?:)
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
не се секирај не си единствената/единствениот со кој сум правел муабет на оваа тема.......и верувај секогаш другата страна мислела дека е во право:)
на Филозофски на еден смер се запишуваат 60 редовни(државна и кофинансирање) и 30 вонредни студенти на една насока........
нема да има знаеш ли зашто?(еден прашалник едно значење нели:)......затоа што кога ќе дојде време за вработување сите бараат луѓе со завршен Правен или Економски факултет и логично е сите поради тоа да се запишуваат.............но на толкав број дипломирани правници и економисти да се има недостаток од тие кадри навистина за мене е чудно(зборам за државна администрација)

на Правникот и на Економистот гледаат како на натпросечен чоек кој може на секое работно место да се вклопи,ова го зборам од лично искуство(од 50 пратени ЦВ само две компании ме викнаа на разговор-причина не сум имал адекватно образование за нивните компании),додека Ти(или кој било правник и економист) поднесе исто толкав број на ЦВ0иа ќе има можност да бира која компанија му нуди подобри услови

оваа фрустрација лежи од фактот што моите студии се занемерени при вработувања во МВР и МО,во однос на правниците и економисти(за ова можеш слободно да прашаш последниве 6 години колкав е односот на вработување правници/економисти vs безбедњаци и дефендолози)
Можеби ова е навистина така, и кога не си учел на економски не ШЉАПАЈ работи без врска, тоа е така затоа што економијата досега во сите сфери од приватниот и општествениот живот. Дури и во самите домаќинства, треба да израчунаш како ќе ги потрошиш парите што си ги земал, а камоли во некоја општествена институција, тоа е факт дека денеска се се врти околу парите и крај на крај и една обична прехрамбена продавница да отвориш ти треба сметководител, а да не збориме за оние огромни корпорации компании и институции кои имаат огромна потреба од ваков кадар а очигледно немаат толкава потреба од безбедњаци, филозофи, дефендолози итн...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.308
Поени од реакции
15.544
Кога ќе ги додадеме оние што каснат со години ќе излезат повеќе од половина. Кога на сето тоа ќе ги додадеш тие кои завршиле 2-3 години пред тебе и сеуште бараат работа и оние кои претходно останале без работа испаѓа да си во конкуренција со многумина во мала држава со голема невработеност и со еден куп затворени некогашни гиганти.
Кај болдот лежи зајакот, невработеност = недостиг на работни места :)

пола завршуваат,пола од тие се вработуваат(според звање).......е сега направи споредба и со другите факултети,колку се запишуваат,колку завршуваат,и колку се вработуваат.........па да донесеме заклучок како е можно да се има дефицит од правници и економисти?:)
Суфицит, нема дефицит :)

Да се разбереме, не реков дека сигурно наоѓаш работа, ти заврши факултет, после со својата среќа и просекот. Зашто, конкуренцијата е голем како што кажа Алекс
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
На една рака се бројат областите каде имаме дефицит.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Можеби ова е навистина така, и кога не си учел на економски не ШЉАПАЈ работи без врска, тоа е така затоа што економијата досега во сите сфери од приватниот и општествениот живот. Дури и во самите домаќинства, треба да израчунаш како ќе ги потрошиш парите што си ги земал, а камоли во некоја општествена институција, тоа е факт дека денеска се се врти околу парите и крај на крај и една обична прехрамбена продавница да отвориш ти треба сметководител, а да не збориме за оние огромни корпорации компании и институции кои имаат огромна потреба од ваков кадар а очигледно немаат толкава потреба од безбедњаци, филозофи, дефендолози итн...
кажи им го тоа на твоите колеги од МВР и МО,кои ми го земаат моето работно место;)...........да те потсетам и таму има потреба од сметководители и правници но тие сочинуваат 20% од вкупниот вработен персонал...


знам дека нема толку да посветиш внимание,но барем потруди се да видиш колку е потребен тој кадар во овие две Министерства


јас ти го оспорувам фактот за вработувања од областа на моите звања(нешто што за тебе е безвредно и некорисно,исто како што и за мене се правниот и економскиот факултет за лица на кои ОКОЛИНАТА им ја диктира иднината-зборам општо,не те посочувам лично тебе,како што ти со иритација пишуваш за мене)
па види сега дали е потребно и е нормално тоа вработување во тие Министерства,и верувај сите не работат како правници и економисти во компаниите и институциите,но сите имаат поголема шанса и предност за некоја работна позиција од мене,филозофи,социолози итн пак ќе ти напоменам од лично искуство......

--- надополнето ---

Суфицит, нема дефицит :)

с
упс:pipi:
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.013
Не знам што толку ги правите Правниот и Економскиот лоши факултети од аспект на вработување. За секоја отворена фирма мораш да имаш правник и економист, без разлика дали е фирмата за компјутерски кабли или преработка на ориз.
Колку правници или економисти се потребни во програмерска фирма во однос на програмери, на пример?
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
кажи им го тоа на твоите колеги од МВР и МО,кои ми го земаат моето работно место;)...........да те потсетам и таму има потреба од сметководители и правници но тие сочинуваат 20% од вкупниот вработен персонал...




знам дека нема толку да посветиш внимание,но барем потруди се да видиш колку е потребен тој кадар во овие две Министерства


јас ти го оспорувам фактот за вработувања од областа на моите звања(нешто што за тебе е безвредно и некорисно,исто како што и за мене се правниот и економскиот факултет за лица на кои ОКОЛИНАТА им ја диктира иднината-зборам општо,не те посочувам лично тебе,како што ти со иритација пишуваш за мене)

--- надополнето ---


упс:pipi:


Извини, ама јас не зборувам со иритација кон тебе, врати се назад и убаво прочитај си ги коментарите да видиш кој прв ја почна работата и кој прв почна да ги напаѓа правен и економски. И те молам немој да ми се истресуваш на мене заради твојата исфрустрираност и разочараност од вработувањето, уште во мојот прв пост на оваа тема кажав дека покрај завршениот факултет среќата и снаодливоста се клучните фактори за просперитетно вработување.​
 

Kajgana Shop

На врв Bottom