Со каков факултет би имале најдобар просперитет во Македонија?

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
од кои 60% се запишани или дипломирани на Правни и Економски науки................
Кај изброја жити се дека 60% се на правен и економски? Па кај се другите факултети? Кај се приватните?
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Џену ме потсети. Во однос на прашањето средно-факултет. Една од моите најдобри другарки има завршено средно лаборант, девојката работи турбо, си ја познава работата, и постојано се унапредува работејќи од една во друга посовремена ординација. Сега стигна и до Систина, а условите и се прекрасни. Во споредба со неа, иронично ниедна од другите мои другарки вклучувајќи ме и мене од кои сите имаме дипломирано на факултет, не поминува како неа. Она зема и поголема плата од нас и условите и се подобри. Така што, факултет за ништо не ви е гаранција.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Џену ме потсети. Во однос на прашањето средно-факултет. Една од моите најдобри другарки има завршено средно лаборант, девојката работи турбо, си ја познава работата, и постојано се унапредува работејќи од една во друга посовремена ординација. Сега стигна и до Систина, а условите и се прекрасни. Во споредба со неа, иронично ниедна од другите мои другарки вклучувајќи ме и мене од кои сите имаме дипломирано на факултет, не поминува како неа. Она зема и поголема плата од нас и условите и се подобри. Така што, факултет за ништо не ви е гаранција.
Ретки се таквите како неа, многу ретки!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Џену ме потсети. Во однос на прашањето средно-факултет. Една од моите најдобри другарки има завршено средно лаборант, девојката работи турбо, си ја познава работата, и постојано се унапредува работејќи од една во друга посовремена ординација. Сега стигна и до Систина, а условите и се прекрасни. Во споредба со неа, иронично ниедна од другите мои другарки вклучувајќи ме и мене од кои сите имаме дипломирано на факултет, не поминува како неа. Она зема и поголема плата од нас и условите и се подобри. Така што, факултет за ништо не ви е гаранција.
Тоа ми е зборот, продужила да работи со струката средно како лаборант, не отишла на медицински и ете и работа. За едно 5-6 години ќе нема ни лаборанти, ни забни техничари, ни водоводџии како што тргнало ако се продужи со мозокоперењето за факултет.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Џену ме потсети. Во однос на прашањето средно-факултет. Една од моите најдобри другарки има завршено средно лаборант, девојката работи турбо, си ја познава работата, и постојано се унапредува работејќи од една во друга посовремена ординација. Сега стигна и до Систина, а условите и се прекрасни. Во споредба со неа, иронично ниедна од другите мои другарки вклучувајќи ме и мене од кои сите имаме дипломирано на факултет, не поминува како неа. Она зема и поголема плата од нас и условите и се подобри. Така што, факултет за ништо не ви е гаранција.
Тоа ми е зборот, продужила да работи со струката средно како лаборант, не отишла на медицински и ете и работа. За едно 5-6 години ќе нема ни лаборанти, ни забни техничари, ни водоводџии како што тргнало ако се продужи со мозокоперењето за факултет.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.508
Поени од реакции
2.646
Да се надоврзам на постот на RocknRolaa горе.Имам другар кој работи за еден од трите мобилни оператори кај нас.Влезе уште кога студираше некако во call center и еве го после 3 години работење во 3 смени се докажа погоре и го унапредија како менаџер во некој си одел таму.Апсолвент е на факултет еве две години забушава али си има веќе име си има статус во фирмата запозна доста влијателни луѓе си зима едно убави 30 000 денари а неговите колеги кој завршија факултет и пред 2 години седат дома и се пцујат самите себе што не влегоа на работа како него во тоа време додека студираа.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Фрибој јас те цитирав токму заради фактот што твојот пост гласеше дека во земјава само некоја врста на луѓе останала без диплома, а во постот не пишуваше со кој факултет ти предлагаш дека е подобро да се снајдеш во земјава.
Втора работа, може има неписмени таксисти, ама имаш и неписмени вработени во државни институции, е баш тие што нејќеле да учат имале некој чичко, вујна, татко, мајка, или книшка што ги наместил таму.
Трето, женско сум:wink:
:kesa: на брзање сум ке одговорам у следен пост.. имаку следен пат ке знам дека си женско нема да се усрамам :)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
и како тоа нема да те примат на работа без факултет? има работни места кои си бараат средно стручно образование, кој к*р ќе ти е факултет за таму?

--- надополнето ---

А забар пример ни јас не би вработила во моја ординација без диплома. Не дека тоа е неккаков фактор ама сепак, никогаш не можам да знам зошто не му ја даваат дипломата. Тоа е, не сакам утре некој да го убие на столица па да се наруши угледот на моето име.
Какви се овие глупости? Забар и да сакаш не можеш да вработиш без диплома (и без положен државен испит), ниту пак архитект. Не си правете бајрам на умот овде. Се знае какво образование се бара за секое работно место.

--- надополнето ---

кај нас најпросперитетен факултет е електро, иако бара големо жртвување ама се исплати. Единствено со тој факултет имаш и најголеми шанси за вработување во странство зошто е најпризнаен. Незнам за пмф и технолошки ама машински е многу нивоа подоле од електро како многу полесен ама и помалку вреднуван. А за другите факултети медицина може да се исплати ама таму ако немаш врски многу ризикуваш.
машински нит е полесен (посебно ако споредиме смерови како на пример термичко инженерство или флуиди со програмирање на електро, на пример) нит е помалку вреднуван; но друга работа е што моментално нема толку работа за машинци како што има за програмери и телекомуникации; исто така, се запишуваат доста “каубојци“ баш верувајќи дека е полесно, па професорите, сакале-нејќеле, некако ги пропуштаат затоа што нема што да им прават, па со тоа паѓа и стандардот на факултетот. Но пак, зависи од смер до смер.

За медицина се согласувам, но во смисла ако немаш врски за вработување; сам да започнеш да работиш и добро да заработуваш е доста тешко.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
и како тоа нема да те примат на работа без факултет? има работни места кои си бараат средно стручно образование, кој к*р ќе ти е факултет за таму?

--- надополнето ---


Какви се овие глупости? Забар и да сакаш не можеш да вработиш без диплома (и без положен државен испит), ниту пак архитект. Не си правете бајрам на умот овде. Се знае какво образование се бара за секое работно место.

--- надополнето ---

машински нит е полесен (посебно ако споредиме смерови како на пример термичко инженерство или флуиди со програмирање на електро, на пример) нит е помалку вреднуван; но друга работа е што моментално нема толку работа за машинци како што има за програмери и телекомуникации; исто така, се запишуваат доста “каубојци“ баш верувајќи дека е полесно, па професорите, сакале-нејќеле, некако ги пропуштаат затоа што нема што да им прават, па со тоа паѓа и стандардот на факултетот. Но пак, зависи од смер до смер.

За медицина се согласувам, но во смисла ако немаш врски за вработување; сам да започнеш да работиш и добро да заработуваш е доста тешко.
знам од другари од средно двојки што имаа се положуваат на машински споредувам и материјали математика и други предмети, повеќето професори им кажуваат кои прашања ќе се паднат и какви задачи и можеш да се сконцентрираш само на тоа, каде каде е полесно на машински. Затоа и сите што неможат да издржат на електро се префрлаат на машински.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Да, тие што сега завршуват средно добри 80-90% се запишуваат на факултет.
и мислиш сите ќе завршат? па и да завршат (а нема), никаква предност не е диплома за работно место кое не бара диплома - види го примерот што го даде Џену Грл.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Кај изброја жити се дека 60% се на правен и економски? Па кај се другите факултети? Кај се приватните?
зборам општо,без разлика приватен државен...............можеби претерав но 40% од запишаните бруцоши се на тие два факултети
посочи ми некој друг факултет каде што на еден смер,за една година се запишуваат околу 500 студенти????..............
на Филозофски,Филолошки,Електро,ПМФ,Машински,Педагошки,Технолошки,немам видено некој институт да дозволи на некој смер да се запишат повеќе од 120 студенти за една година?!?!?!

п.с. да не се пронајде во муабетов
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
знам од другари од средно двојки што имаа се положуваат на машински споредувам и материјали математика и други предмети, повеќето професори им кажуваат кои прашања ќе се паднат и какви задачи и можеш да се сконцентрираш само на тоа, каде каде е полесно на машински. Затоа и сите што неможат да издржат на електро се префрлаат на машински.
затоа се дефицитарни добрите машински инженери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom