Другарство, па љубов, па пак другарство. Дали е можно?

R

reactive89

Гостин
Ne znam zosto no preziram papucari kako tebe,nisto licno:uvo:

хахахахаха, само ме насмеа, ако ти тоа го рачунаш за папучар тогаш ќе те утешам НЕ СУМ ЕДИНСТВЕН, хахаха...

п.с. само ако не си информирана, во поново време повеќето луѓе и по врска остануваат другари, зошто, зашто конечно некои сфатија оти другарството е повредно од се на светов... отколку губење на некоја мила и драга личност од својот живот... ако ти пример си повеќе по губењето никој не ти е крив, а некој како мене што другарството го обзема и без кое неможе да живее и кое му значи полно, одлучува и понатаму да другарува со таа личност, макар и лошо да прошле во врската или пак токму спротивното...
сепак секој со свое право:smir:
НИШТО ЛИЧНО!!! хехехехе

знаеш некои луѓе остануваат на тоа од порано, идев со него и немам веќе ни здраво со него... па не ме чуди ова со тебе...

кај мене, другарство со љубовна врска, едно со друго заедно не се поклапаат, другарство ти е едно, а веќе љубовна врска ти е сосема друго... ако не веруваш дека е така, побарај дефиниции по нет, или по некој речник за тие два поима :smir:
кај мене иде другарството, ако прерасне во љубовна врска, тогаш уште толку ќе се израдувам (нормално ако ја сакам/засфиѓам) притоа другарството прераснува во љубовна врска, ако таа љубовна врска има проблеми и се раскине, не гледам зашто би прекинало другарството, зашто на другарска база немаме ништо чепнато-расправано, туку во љубовната врска се' се дешавало тоа, значи, јас ќе си терам со другарството, а љубовната врска ќе ја прекинам:smir:

Само кој како си го сфаќа тоа, се е во зависност од виугите и двоењето на работите во животот:smir:

Поздрав од "папучарот":smir: хахаха

п.с. фала што ми го разубави денот уште толку... и така ми беше весел, сеа уште толку ми е... хахахахаха
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Другар - дечко - мозе да биде... али од дечко и пак другар .. уффф тешка работа барем зборам од искуство
 
R

reactive89

Гостин
Зависи сепак од тоа кој како ќе си ја нареди работата :)
мариче, тешко но со многу голема желба ќе успее... :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Зависи сепак од тоа кој како ќе си ја нареди работата :)
мариче, тешко но со многу голема желба ќе успее... :)
Овде си во право.Ако има (голема) желба од двете страни - може, зошто да не.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не треба само желба,се зависи и од начинот на кој двајцата раскинале.

Инаку во пријателство,добри односи и слично да, верувам - ама во ДРУГАРСТВО, НЕ!!!
 
R

reactive89

Гостин
Овде си во право.Ако има (голема) желба од двете страни - може, зошто да не.
За секоја желба треба и жртва... така да... и двајцата мора да се жртвуваат, јако и вистинско да го посакаат тоа во својот живот и да се жртвуваат за тоа за да можат да ја постигнат целта...

п.с. од лично искуство ви кажувам :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
За секоја желба треба и жртва... така да... и двајцата мора да се жртвуваат, јако и вистинско да го посакаат тоа во својот живот и да се жртвуваат за тоа за да можат да ја постигнат целта...

п.с. од лично искуство ви кажувам :)
За какво жртвување збориш?
Што треба да се жртвува за да го задржиш другарството со некоја личност?

Не треба само желба,се зависи и од начинот на кој двајцата раскинале.

Инаку во пријателство,добри односи и слично да,верувам - ама во ДРУГАРСТВО, Не!!!
Мислиш дека некој што те сакал искрено не може да ти биде вистински другар?
Напротив, најдобар другар може да ти биде.
 
R

reactive89

Гостин
За какво жртвување збориш?
Што треба да се жртвува за да го задржиш другарството со некоја личност?



Мислиш дека некој што те сакал искрено не може да ти биде вистински другар?
Напротив, најдобар другар може да ти биде.
Па пример, може едната страна сеуште ја сака личноста на љубовен начин, па ќе мора да намали со чувствата и слични ситуации... и да ги воведе на другарски план :)

Друга ситуација е *надворешните муабети во врска со тоа

*надворешни - другари/ки, општество...

А за второто болдирано тотално точно... :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Па пример, може едната страна сеуште ја сака личноста на љубовен начин, па ќе мора да намали со чувствата и слични ситуации... и да ги воведе на другарски план :)

Друга ситуација е *надворешните муабети во врска со тоа

*надворешни - другари/ки, општество...
Вака сега, чувствата ќе мора да ги намали и да не останат другари.Мора да бара нова личност, не може и после раскинувањето да негува поинакви чувства од другарски.Мислам, може, ама кога-тогаш ќе мора да се збогува со таа љубов, зашто тоа било и поминало.
Значи, таа жртва не се важи.:)

А тоа за надворешните муабети....вреди ли да се замарам за тоа што ќе мислат/зборуваат другите? Ноу веј.:)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мислиш дека некој што те сакал искрено не може да ти биде вистински другар?
Напротив, најдобар другар може да ти биде.
Па на најдобар другар ја му кажувам и љубовни маки и се. Сигурно дека на бивш дечко кој многу сум го сакала или сум имала чувства нема да му кажувам со кој сум се смувала или кој ми се свиѓа. Едноставно не би ми било пријатно. Може уствари, ама да поминат години.

Има една реченица која пред некое време и ја постирав на темава:

Ако двајца по раскинувањето се другари - или никогаш не се сакале или љубовта никогаш не згаснала.
 
R

reactive89

Гостин
Вака сега, чувствата ќе мора да ги намали и да не останат другари.Мора да бара нова личност, не може и после раскинувањето да негува поинакви чувства од другарски.Мислам, може, ама кога-тогаш ќе мора да се збогува со таа љубов, зашто тоа било и поминало.
Значи, таа жртва не се важи.:)

А тоа за надворешните муабети....вреди ли да се замарам за тоа што ќе мислат/зборуваат другите? Ноу веј.:)

Нормално не вреди... и ја се согласувам и исто така не ме интересираат, но што се случува ако веќе стварно почнат да гушат со тоа?! Зарем и понатаму ќе се ќути?! Ја игнорирам, не се замара, и не ми е грижа до некоја граница, но после тоа преземам веднаш нешто за да се смират разговорите...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Ако двајца по раскинувањето се другари - или никогаш не се сакале или љубовта никогаш не згаснала.
Хмм...значи, не постои трета опција-љубовта престанала, исчезнала...Или имало или немало...
Како да третава опција нема шанси да се случи...Глупаво е, според мене.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Може но само доколку престанат чувствата од двете страни, доколку едната страна чувствува љубов, пријателството би било уништување за тој што чувствува љубов...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Хмм...значи, не постои трета опција-љубовта престанала, исчезнала...Или имало или немало...
Како да третава опција нема шанси да се случи...Глупаво е, според мене.
Хм и јас не се согласувам тотално, ама сепак држи вода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom