Erepublik - помогнете на еМакедонија

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Ај некој поискусен нека ми каже како да им досадам на админите и на крај да ми го вратат акаунтот...
Permanent ban? Ако да, џабе ти е. На трепки застани, нема шанси да ти го вратат. Уствари може ќе се согласат ако им платиш хаха. Зинуло им је дупе за паре.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Permanent ban? Ако да, џабе ти е. На трепки застани, нема шанси да ти го вратат. Уствари може ќе се согласат ако им платиш хаха. Зинуло им је дупе за паре.
не ми е баниран акаунтот туку хакнат...
и некој друг го игра, а ја го иам уште мејлот шо ми го пратија за да го потврдам акаунтот кога се регистрирав шо значи можам да им докажам дека сум вистинскиот сопственик и плус иам скриншот од пин кодот. Им пишав на support@erepublik.com ама уште ми немаат вратено а 2 дена поминаа
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
не ми е баниран акаунтот туку хакнат...
и некој друг го игра, а ја го иам уште мејлот шо ми го пратија за да го потврдам акаунтот кога се регистрирав шо значи можам да им докажам дека сум вистинскиот сопственик и плус иам скриншот од пин кодот. Им пишав на support@erepublik.com ама уште ми немаат вратено а 2 дена поминаа
Денес, најкасно утре би требало да ти пишат. Деновиве праат некои измени и ваљда поради тоа каснат.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Шо е поисплатливо, да отворам фирма за жито, или да отворам фирма за храна.
Друго што сакам да прашам. Пример ја отворам фирмава и пуштам понуда за работа. Некој се вработува, и одработува за денот. Е сега, сакам да прашам, дали за платата треба јас лично да му дадам од мој средства, или платата ќе можам да му ја дадам од тие 10 голд што се во фирмата?
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Шо е поисплатливо, да отворам фирма за жито, или да отворам фирма за храна.
Друго што сакам да прашам. Пример ја отворам фирмава и пуштам понуда за работа. Некој се вработува, и одработува за денот. Е сега, сакам да прашам, дали за платата треба јас лично да му дадам од мој средства, или платата ќе можам да му ја дадам од тие 10 голд што се во фирмата?
Прво купи за жито, кога ќе собериш 10 голд купи уште една за жито, па дури отпосле третата може да ти биде за леб...Значи 2 за жито ранат 1 за леб.
Друга варијанта ти е да си купиш директно за леб и да си купуваш од маркет жито...
Поисплатливо ти е да имаш фирма за жито, отколку за леб...доколку почнуваш со фирма за прв пат.

А за платите, тие се даваат аутоматски од фирмата..значи на фирмата треба да бидат парите, претворени во валутата, ако ти е во Македонија во денари треба да бидат. И откога некој ќе ти изработи, парите аутоматски му се префрлаат.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Шо е поисплатливо, да отворам фирма за жито, или да отворам фирма за храна.
Друго што сакам да прашам. Пример ја отворам фирмава и пуштам понуда за работа. Некој се вработува, и одработува за денот. Е сега, сакам да прашам, дали за платата треба јас лично да му дадам од мој средства, или платата ќе можам да му ја дадам од тие 10 голд што се во фирмата?
Ја мислам дека најдобро е да си отвориш прво фирма за жито, а понатаму за храна или оружје...
Плата даваш од средствата што ти се у фирмата а тие 10 голд шо ти требаат да ја отвориш фирмата ти „пропаѓаат“ зошто више неможеш да ги користиш туку си ги искористил за да отвориш фирма
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Прво купи за жито, кога ќе собериш 10 голд купи уште една за жито, па дури отпосле третата може да ти биде за леб...Значи 2 за жито ранат 1 за леб.
Друга варијанта ти е да си купиш директно за леб и да си купуваш од маркет жито...
Поисплатливо ти е да имаш фирма за жито, отколку за леб...доколку почнуваш со фирма за прв пат.

А за платите, тие се даваат аутоматски од фирмата..значи на фирмата треба да бидат парите, претворени во валутата, ако ти е во Македонија во денари треба да бидат. И откога некој ќе ти изработи, парите аутоматски му се префрлаат.
Уште ова да те прашам, пошо нејасно ми е малку. Нели сега ја купив фирмава 10 голд. Е сега, во фирмава има моментално 10 голд кој што ќе бидат за плати, или плус треба јас сега да префрлам МКД во фирмава, за да можам да вработам работници, на кој што фирмата ќе му префрли пари?
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Уште ова да те прашам, пошо нејасно ми е малку. Нели сега ја купив фирмава 10 голд. Е сега, во фирмава има моментално 10 голд кој што ќе бидат за плати, или плус треба јас сега да префрлам МКД во фирмава, за да можам да вработам работници, на кој што фирмата ќе му префрли пари?
Не ми е јасно како имаш 10 голд на фирмата :) ама како и да е, оди на Монетари маркет и размени ги парите во денари...тоа го правиш кога десно горе го менуваш од профилот и го ставаш профилот на фирмата ...ај пробај така и види дали така ке ти даде дека имаш 10 голд...ако има, размени ги :)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Барам работници, ако има заинтересирани нека се јават :)
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
дај кој има оружја така прашина шо му фаќаат 10 за мисија ми треба..колку има нека дае.. specanz
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Член од
19 септември 2008
Мислења
730
Поени од реакции
62
Некој знае дали може да се откупува жито директно од фирма, да не се бара на маркет пазарот. Јас ја имам erepublik advanced дали е таа или некоја друга???

--- надополнето ---

Hogar7 напиша:
Некој знае дали може да се откупува жито директно од фирма, да не се бара на маркет пазарот. Јас ја имам erepublik advanced дали е таа или некоја друга???
Најдов сам :)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.138
Поени од реакции
4.777
Некој знае дали може да се откупува жито директно од фирма, да не се бара на маркет пазарот. Јас ја имам erepublik advanced дали е таа или некоја друга???

--- надополнето ---



Најдов сам :)
Како? :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.286
Поени од реакции
16.316
Абе шо е работава, не можам да си ги обавам дневните обврски ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom