Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 април 2010
Мислења
194
Поени од реакции
3
има некој од тука што бил на дополнителен статистика за да ми каже што отприлика прашуваат материјалот е доста голем па незнам на што точно да се задржам:(
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Postari kolegi ve molam kazete nesto za upravuvacko smetk. Koi lekcii pagaat najcesto na ispit, i sto zadaci? I kako e lesno ili tesko?
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
eli=];4043209 напиша:
Kolegi ke moze nekoj sto znae da kaze kakvi prasanja i zadaci imase na vtoriot kolokvium Mikroekonomija?
Prasanjata bea najobi4ni kako i na prviot kolokvium i kako tie na domasnite,a za zada4ite ne mi teknuva,no znam deka digitron bese zabranet za koristenje i mislam deka trebase neso da objasnis i grafi4ki da go prikazes:):):):))))))
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
74
Поени од реакции
2
Zdravo kolegi. Ke moze nekoj da mi objasni kako odi prezapisuvanje na predmet. Eve na pr. Treba sega da prezapisam statistika od prva ,i sega koj predmet treba da go otfrlam od vtora vo leten sem. koj sakam ili izborniot sto treba da go zemam vo leten?
 
Член од
19 април 2010
Мислења
194
Поени од реакции
3
Zdravo kolegi. Ke moze nekoj da mi objasni kako odi prezapisuvanje na predmet. Eve na pr. Treba sega da prezapisam statistika od prva ,i sega koj predmet treba da go otfrlam od vtora vo leten sem. koj sakam ili izborniot sto treba da go zemam vo leten?
изборниот се отфрла а на негово место статистика
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Zdravo kolegi. Ke moze nekoj da mi objasni kako odi prezapisuvanje na predmet. Eve na pr. Treba sega da prezapisam statistika od prva ,i sega koj predmet treba da go otfrlam od vtora vo leten sem. koj sakam ili izborniot sto treba da go zemam vo leten?
Ако имаш просек 8.5 или повеќе можеш до 40 кредити да запишеш.Пресметај си колку кредити ти носат сите предмети.

Ако не, како што кажаа погоре, изборниот нема да го запишеш.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
115
Поени од реакции
8
Kolegi moze li nesto poveke da kazite za ispitot po upravuvacko smetkovotstvo? Kolku lekcii se raskazuvaat,kolku zadaci i sl...:smir:
3 лекции и 3 задачи има на испитот управувачко сметководство.

--- надополнето ---

Postari kolegi ve molam kazete nesto za upravuvacko smetk. Koi lekcii pagaat najcesto na ispit, i sto zadaci? I kako e lesno ili tesko?
Пиши ми емаил на ПП и ќе ти ги пратам прашањата-лекциите што ги повторувал на испити
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
3 лекции и 3 задачи има на испитот управувачко сметководство.

--- надополнето ---



Пиши ми емаил на ПП и ќе ти ги пратам прашањата-лекциите што ги повторувал на испити
Колега ти имаш полагано на испит?
Задачите какви се одприлика?
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Здраво Колеги од економски, сакав да ве прашам некој од форумов ако знае како е дополнителниот испит Финансиски Менаџмент, пошо морам да полагам сега пак на дополнителен на 25, ми кажа дека бил на пишување, но сакав да знам поконкретно што прашува задачи или формули или што и да е... И истотака некој ако знае во кој датум во Јунската Сесија беше лани Финансиски Менаџмент?
Ај ве молам некој што знае нека пише веднаш
Поздрав

--- надополнето ---

Колеги вака пошто сум 1ва год. би ве замолил да предложите некој лесен изборен предмет за Втор семестар пошо нејкам и со тоа да се замарам во јуни !!!!xDxDxD
P.S Ако може да ми кажете дали е тешко Сметководство на испит ???? :)
Ако ти одат јазиците земи си англиски 1, јас така ќе правам.. Иначе сметководство лани во Јунска беше боза испитот. Пола ти е со Т/Н Пола ти е со повеќекратни одговори со само 1 евентуално некое прашање со 2, ептен е лесно
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
115
Поени од реакции
8
Колега ти имаш полагано на испит?
Задачите какви се одприлика?
Да, на испит го положив. Не се сеќавам баш на сите задачи зашто го положив пред 2 години. Отприлика вакви беа задачите во Јунска и Септемвриска сесија. Првата задача во една сесија беше со даден биланс на успех и требаше да се пресметаат праг на рентабилност и останатите работи што беа поврзани со праг на рентабилност, а во другата сесија требаше да се пресметаат отстапувањата (ценовно, часовно и др. отстапувања со формулите што беа дадени). Втората задача во едната сесија беше да се прокнижат настаните во дневник и на Т-сметки, а во другата сесија втората задача беше да се состават неколку планови (план на продажба, планиран биланс на успех и другите планови од таа лекција), мислам дека требаше 3 плана да се состават. И третата задача во едната сесија беше за алокација на трошоците според сметководството на активностите - традиционален систем (основа директни h), а во другата сесија за распределба на трошоците во услужните и производствените претпријатија според сукцесивниот-постепен метод.

Се надевам дека ќе го разбереш ова што ти го пишав и дека ќе ти помогне бар малку :)
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
колеги дај кажете од што учите менаџмент,дали имате некои прашања,скрипти.... не можам веќе од учебник. бар дајте материјали за втор колоквиум,за прв веќе научив од учебник:angry2:
За втор колокфиум, е полесен материјалот, има една скрипта околу 140 стр кај Зоки, 70 за втор колокфиум само, многу се падна од таа, скоро сите поделби се во скриптата, и така материјалот на првиот учи го добро од вториот ако планираш да тераш од книга само од сликите повеќе праша, главните поделби само. Се надевам ова ќе ти помага.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Ке може малку помош: Како се земаат оценки кај Таки? Гледам дека пишал во амфитеатар сите што положиле на колоквиум. Ќе сака ли некој да ми каже како оди тоа, дали мора лични или може и некоја колешка?? Гледам дека доста положиле на колоквиум, зарем ќе има време да не чита сите?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom