Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
Значи ти е страв да ја дискутираш тенката линија меѓ абортусот и контрацепцијата а? Така и си мислев. Ај чао.
не бе само се обидуем да сум на висина на задачата, мешање баби и жаби не ми е навика на мене.

фала пријатно.:back:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Види сеа, ние уште пред да почниме дискусија се договоривме дека јас сум бесчуствителен гад и уопште не ме засега шо како изгледа ембрионот.

Него јас пак ќе те прашам, пошто рече дека живот се вдахнува во моментот на оплодување на јајце клетката, дали би употребила апче после сексуален однос?

Шо ако јајце клетката е оплодена? Ти уништуваш живот нели? Не му даваш шанса, кој ти го дава тебе правото на тоа бебе да му ја скратиш можноста за живот. И сега немој да си измислиш терминологија и да ми речиш, стоп стоп не важи, за бебе се рачуна после 72 часа и 1 секунда точно кога апчињата веќе не делуваат.

И пак ти давам хипотетичка ситуација. Некој ти го тура впичка, како се случило најмалце битно, гнаса е те лажи не клал кондом, а те натртил и ти не гледаш поднапиена си плус дури да се сетиш тој ти свршава впич, а ти пак ко за беља овулираш. И сега дали по секоја цена си стоиш на принципите. Користиш ап, али не?

Кој лажи, ќор думри. :baeh::baeh::baeh:
Пошо и ја сум страшно емотивна по пририда, сакав да те фатам на емоции со видеото. Damn, не успеав.

Не, туку сакав да илустрирам дека прекинуваш животни функции на нешто кое итекако личи на човек, а не на амеба двоклеточна и дека има зошто се нарекува убиство, а причината за тоа не е лажен морал.
Патем кога сме кај амебите...оплодената јајце клетка после 72 часа е ова:
Two cell stage embryo.The size 150µ
(0.15mm) of the embryo stays the same
throughout early cleavage. Cell division is
asynchronous and the blastomeres get smaller
and smaller.
A, после 5/6 недели...ехе, мало човече.
Нејсе, сметам дека е лицемерно да браниш човечки живот кој трае 4 недели, а да оправдуваш уништување на ембрион која е стар 3 дена, така да оној кој е стварно против абортус, би требало да биде и против day after pills.

Е сега...Ни бранам, ни напаѓам абортус особено. Среќа не сум се нашла у ситуација да морам да бирам абортус или не, али ако дојдам пред таква дилема, не тврдам дека нема да изберам да абортирам.
Само сакам да нема хипокризија и да се нарекуваат нештата со прави поими...
Кога абортираш, лишуваш човечко суштество од живот, т.е го убиваш.
Кога абортираш, бегаш од последиците за твоите постапки.
Кога абортираш, мислиш само на себе.
Нешо као убиство, кукавичлук и себичност in one.

Али и со тоа може да се живее. Можда и на мене ќе ми се деси баш она што го спомна у примерот и ќе земам the day-after pill. Можда ќе дознаам подоцна дека сум бремена па ќе направам класичен абортус.
Само нема да се залажувам дека сум направила нешто така безопасно, банално или дека одлуката ми е морално оправдана.
Не, ќе знам дека сум сјебала ствар, дека сум сакала да се извлечам лесно и дека сум убила човечки живот.
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
Само сакам да нема хипокризија и да се нарекуваат нештата со прави поими...
Кога абортираш, лишуваш човечко суштество од живот, т.е го убиваш.
Кога абортираш, бегаш од последиците за твоите постапки.
Кога абортираш, мислиш само на себе.
Нешо као убиство, кукавичлук и себичност in one.



,,,баш така, можеш со тоа да живееш, ама можеш и да живееш исполнето, затоа и коа свирам ја дека сексот не би требало да дојде без љубов, се мисли и на ова...велат убави деца се рагаат од голема љубов, и од мешана крв секако.


а зошто и би го прифатиле абортусот, коа дел од нашата смисла е нашето постоење и репродукција...која е логиката ние да сме родени, а на друг да му го ускратиме тоа ...:toe:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Дивне, види вака снајќе. Јас кажав дека не оправдувам абортус, ама сметам дека е избор на жената и не сметам дека треба да се забрани. Главно не оправдувам во многу случаи заради тоа што жената во голема мера си ги компромитира шансите за понатамошно зачнување.

Ете по традиција ко секоја радикалка шо се вклучва во дискусијата ќе те прашам, малку на посуптилен начин оти осетлива си. Дали после водење на љубов со неодговорен партнер кој ејакулира семен во твоето срамно место, би користела апче за превенција после сексуален однос? Што ако веќе е оплодена јајце клетката, а ти нема како да знаеш со сигурност дека не е. Би го убила бебенцето (бебе е, да не дискриминираме по возраст 1 секунда, 3 месеци или 9 е исто)?
Јас колку што знам, форумов е место за кој каде сака да се вклучи во дискусија, значи не ми го надгорувај тој момент.:baeh: Башка смешен ми е дијалектов твој и иако сто пати сум кажала мислење, морам да ти повторувам тебе за да си прајме муабет.
Значи свате, благодарам на попријатниот пристап и прашање и еве да ти одговорам. Прво, мислам дека имам начукано доволно години за да знам со кој и каков партнер ќе легнам. За да си дозволам да биде тоа некој неодговорен кој непромислено или намерно би ми направил нешто такво, треба да сум извеана и да се вратам во забавиште, ама добро, еве да речиме дека се случува, дека ништо не можеме да гарантираме, нали. Во тој случај, јас лично не верувам дека би земала апче. Но добро, тоа е веќе индивидуално. Јас не сум ни средношколка која ја ранат родителите, ни уплашено девојче кое не би знаело што со детето доколку го има. Затоа може и не сум ти најпогоден пример.
А од страна гледано држи вода и твојата логика и таа на Еци, а знаеш мене и на другите (најверојатно) зошто тоа ни изгледа како поблага варијанта за спречување бременост? Па затоа што апчето го пиеш и тоа е тоа, а при абортусот знаеме нели дека од мајката или девојката сепак се вади некаков плод, од кој сите сме виделе слики како изгледа. Тоа и да не ти каже некој дека е нешто што утре ќе е дете, изгледа така и нормално дека некој ќе го осудува чинот.
Но вака или така, јас сум и против апчињата, ако вреди нешто тоа и ако некого го интересира. Јас сум за паметно живеење и превенција пред да се згреши, а не после тоа. И од тоа не отстапувам затоа што се гадам од женишта кои по неколку пати прават абортуси, пред да имаат деца или после тоа, ако им се згреши непланирано. Тоа е мода, посебно во брачните парови. Значи не мелам на празно, имам причина зошто од дно на душа го мразам таквото поправање на "грешките".
Ајде свате, види дали ти штима, па прашај пак ако не ме сфати.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
,,,баш така, можеш со тоа да живееш, ама можеш и да живееш исполнето, затоа и коа свирам ја дека сексот не би требало да дојде без љубов, се мисли и на ова...велат убави деца се рагаат од голема љубов, и од мешана крв секако.


а зошто и би го прифатиле абортусот, коа дел од нашата смисла е нашето постоење и репродукција...која е логиката ние да сме родени, а на друг да му го ускратиме тоа ...:toe:
Се живее и се спие мирно и со најгнасни ствари. Ама прашањето е, како тогаш живееш?
Сакал или не (освен ако не си социопат, лишен од чувство на совест), ќе те мачи совеста. Можеби не свесно и директно, ама потсвесно ќе те разјадува.

А, чинот ко абортус се претставува ко нешто банално и нормално, само за да човекот си ја смири совеста. Да ја залаже. Демек, не не направив ништо страшно. И таквиот став автоматски ти остава можност и оправдување да ја повториш грешката и втропат, и третпат и четвртпат.
Пошо ти се развива резон: Спиев еднаш без заштита и се стаив на ризик од бременост и полова болест. Ме исчистија од плодот, а не закачив STD. Упс, ми се деси тоа и вторпат. Ајмо пак абортус. И така до недоглед.

Кога не ги кажуваш јасно последиците од твојот чин, не може да ти биде јасна ни неговата тежина. Кога не ги сносиш последиците од твојот чин, ќе го повторуваш безброј пати.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
А така, е ова го поштовам. Аплауз за ада и ко пример да ви служи.

Точно така и јас се согласвам абортусот не е доблесна и формална работа, ама како избор мора да го има.

Мое потенцијално дете е крај краева, ако на некој ќе му биди тешко то мене ќе ми биди. Сеа не ќе се прајме алтруисти тука со сила ќе припаѓаме на абортус, а деј-афтер апој користиме ич не ни чуе. Во најмала рака хипокризија е, а да донесиме ултимативен одговор до каде е етички да се пресече нема никогаш. Барем не таков шо ќе биди заснован на некоја когнитивна теорија, недискутабилна.
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
ма која сака нема пишуе тука, веруем дека, недај боже, абортусот дефинитивно после се... е траума по психата и здравјето на жената...не е тоа баш така...ама има и егоисти многу секако.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ајде свате, види дали ти штима, па прашај пак ако не ме сфати.
Сваќам сваќам јас сваќе уште пред да напишиш. Јас сесро знам шо ти ја мачи душицата тебе уште по првите два поста шо ќе ги напишиш јас имам способност да ти напрам целосна психоанализа и знам кај те боли најмногу. Туку терај сега, не е место тука да те соблеквам пред сите, ај шо ќе се срамиш ама и да не те шиба промаја.

Викаш шубо ќе ти дој детенце а? хехехе
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Сваќам сваќам јас сваќе уште пред да напишиш. Јас сесро знам шо ти ја мачи душицата тебе уште по првите два поста шо ќе ги напишиш јас имам способност да ти напрам целосна психоанализа и знам кај те боли најмногу. Туку терај сега, не е место тука да те соблеквам пред сите, ај шо ќе се срамиш ама и да не те шиба промаја.

Викаш шубо ќе ти дој детенце а? хехехе
Ќе си дозволам оф топик за да ти вратам. Ако те бива за анализи имаш тема за тоа, а и тука ако е во врска со темава не се срамам, кажи што ме мачи.:vozbud:

п.с. Не сум размислувала нешто посебно ... да видам па ќе ти кажам дали шубо ќе ми дој детенце сега.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
:pos2::pos2::pos2:

Исто како да затвориш некој во гасна комора и да речиш. Не го убив јас, гасот шо беше внатре го угуши.

И доста ајде не се срами појќе.
Ич не ми е срам да го кажам тоа што го мислам, посебно на вака чувствителна тема. Ако неможе човек да разграничи некои работи, ги игнорира и затупува, па така и ти.
Баш ме интгересира како би ја убедил девојка ти да направи абортус на твое бебе. Хипотетички.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ич не ми е срам да го кажам тоа што го мислам, посебно на вака чувствителна тема. Ако неможе човек да разграничи некои работи, ги игнорира и затупува, па така и ти.
Баш ме интгересира како би ја убедил девојка ти да направи абортус на твое бебе. Хипотетички.
Стварно жалам шо не се разбираме, ама ова шо ти сега го напиша ми покажува само дека залудно сум пишел пошто апсолутно ништо немаш разбрано.

Жалам едноставно некои програми се наменети за побрз процесор.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
132
Поени од реакции
2
Opravduvam abortus, ne ni veruvam deka e ubistvo, zasto mislam deka nesto sto ne misli i ne cuvstvuva ne moze da bide ubieno. Zosto zivotot na edna mlada devojka koja si imala planovi i celi da bide unisten poradi edna nesakana bremenost? Ne me sfakajte pogresno, ne vikam deka bebeto go unistuva zivovot, ama sepak sekoj si ima pravo na svoj izbor. Da, abortusot ostava belezi i po nego nisto veke nikogas nema da bide isto, ama definitivno e bolje da se abortira otkolku deteto da se zadrzi i da raste bez potrebnata ljubov, griza i nega.
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Opravduvam abortus, ne ni veruvam deka e ubistvo, zasto mislam deka nesto sto ne misli i ne cuvstvuva ne moze da bide ubieno. Zosto zivotot na edna mlada devojka koja si imala planovi i celi da bide unisten poradi edna nesakana bremenost? Ne me sfakajte pogresno, ne vikam deka bebeto go unistuva zivovot, ama sepak sekoj si ima pravo na svoj izbor. Da, abortusot ostava belezi i po nego nisto veke nikogas nema da bide isto, ama definitivno e bolje da se abortira otkolku deteto da se zadrzi i da raste bez potrebnata ljubov, griza i nega.
Јас мислам дека ти не чувствуваш и не размислуваш, ај да те отепаме...
Значи нема право на живот и е казнето бидејќи е мало??
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Opravduvam abortus, ne ni veruvam deka e ubistvo, zasto mislam deka nesto sto ne misli i ne cuvstvuva ne moze da bide ubieno. Zosto zivotot na edna mlada devojka koja si imala planovi i celi da bide unisten poradi edna nesakana bremenost? Ne me sfakajte pogresno, ne vikam deka bebeto go unistuva zivovot, ama sepak sekoj si ima pravo na svoj izbor. Da, abortusot ostava belezi i po nego nisto veke nikogas nema da bide isto, ama definitivno e bolje da se abortira otkolku deteto da se zadrzi i da raste bez potrebnata ljubov, griza i nega.
болд:дали во тие планови, спаѓа и редовен секс (кој поради тоа што веќе дошло до абортус, бил без заштита)???
Ако веќе планираш секс, соочувај се и со последиците кои ги носи тој, сам по себе...
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
болд:дали во тие планови, спаѓа и редовен секс (кој поради тоа што веќе дошло до абортус, бил без заштита)???
Ако веќе планираш секс, соочувај се и со последиците кои ги носи тој, сам по себе...
Ај малце да се пофилмаме сега јас и ти... одиш со женската три години... сте се штителе еве првата една...ти си машина за секс,се контролираш ептен упм никогаш не си згрешил.После одење три години ќе користиш заштита?Во случај на пијанство секој Би... во трезна состојба- ќе користиш...?(земи го во предвид тоа дека апчињата против бременост и штетат на женската твоја,користела веќе и значително и се зголемила тежината...)значи...друг вид на заштита, Би користел ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom