Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
!. Nema racionalna logika.
2. Ima duhovna logika.
Така.... нема фактичка логика, него има фигуративна логика.

„Као“ има логика... У ствари нема, ама „као“ да има...

Разбирам.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Da receme deka si vo pravo-nema logika.

Ajde sega, so koja logika ke mi ja objasnis potrebata od rotacija/spin na sub-atomska cesticka od 720 stepeni za da postigne rotacija od 360 stepeni? Znaci, se "vrti" dva pati za da se "zavrti" ednas? Toa go velit slavniot Hoking vo "Krakta istorija na vremeto"!
Fizicki zakoni, nesto dokumentirano vo prirodata za razlika od cudata na Isus, site cesticki nemaat ista priroda (ne znam dali toa e vistinskiot zbor) t.e imaat razlicni nacini na vrtenje kako spin-1, spin-2, spin-1/2, nie zosto ziveeme vo svet na vektori t.e spin-1 pa ova ni paga cudno, zosto edna cesticka bi se vrtela dvapati za da stigne vo nejzinata originalna sostojba (spin-1/2) i ne smee da se zaboravi deka vo kvantnata fizika vrtenjata nemozat fizicki da se nabljuduvaat tuku mora apstraktno da se vizueliziraat. No, iako e cudno toa e sepak nesto sto e dokazano deka postoi i se slucuva i zatoa ne mi se svigja kako lukavo se obiduvas da sporedis cuden fenomen koj se slucuva vo poleto na kvantnata fizika so obicna izmislica koja se kosi so zdraviot razum, da ne zborime sto nikogas ne bila dokazana.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398

Sukur...

--- надополнето ---

ne smee da se zaboravi deka vo kvantnata fizika vrtenjata nemozat fizicki da se nabljuduvaat
Ej de, e mi ist e i slucajot so duhovnite kategorii i licniot duhoven opit, koj e nevidliv za oko! I sea?...

--- надополнето ---

tuku mora apstraktno da se vizueliziraat..

I kako Ti uspeva da "vizueliziras" edna dvojno-edinecno-polovicna rotacija od sub-atomska cesticka?

--- надополнето ---

No, iako e cudno toa e sepak nesto sto e dokazano
Ajde de! Kako e "toa" dokazano? E mi , so mi fali mene ili so me sprecue da veruma deka postoi Gospod Bog Koj odi i po zemja i po voda?
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Разговорот морав да го копирам, да се види уште еднаш.


ne smee da se zaboravi deka vo kvantnata fizika vrtenjata nemozat fizicki da se nabljuduvaat
Ej de, e mi ist e i slucajot so duhovnite kategorii i licniot duhoven opit, koj e nevidliv za oko! I sea?...

tuku mora apstraktno da se vizueliziraat..
I kako Ti uspeva da "vizueliziras" edna dvojno-edinecno-polovicna rotacija od sub-atomska cesticka?

No, iako e cudno toa e sepak nesto sto e dokazano
Ajde de! Kako e "toa" dokazano? E mi , so mi fali mene ili so me sprecue da veruma deka postoi Gospod Bog Koj odi i po zemja i po voda?


Ах бре атеисти. До кога со двојните стандарди?
 
F

Frankie Yale

Гостин
Ej de, e mi ist e i slucajot so duhovnite kategorii i licniot duhoven opit, koj e nevidliv za oko! I sea?...
Kako e isto? Ednoto e dokazano drugoto ne e... Toa sto nemozat da se gledaat fizicki kako se vrtat ne znaci deka istite nemozat da se izmerat.

I kako Ti uspeva da "vizueliziras" edna dvojno-edinecno-polovicna rotacija od sub-atomska cesticka?
Imas cel sistem za toa, tie se merat no poradi nivnata golemina mora da se vizueliziraat za podobro sfakanje...

Ovaa slika pretstavuva vizuelizacija, ne znaci deka vo realnosta atomite vaka izgledaat! Ama ti ne go znaes ova, sto posto si procital onaka povrsno za spin-1/2 i ajde ova mi e izgovor za moeto veruvanje vo fizicki nevozmozni cuda.
Ajde de! Kako e "toa" dokazano? E mi , so mi fali mene ili so me sprecue da veruma deka postoi Gospod Bog Koj odi i po zemja i po voda?
Pamet ti fali... Abe jas sfativ sto ti bese namerata, zatoa i se dvoumev dali da ti repliciram i da ti objasnam, znam deka ne te interesira tebe toa tuku samo baras dupka za da go potkrepis tvoeto veruvanje. Demek, pretvaranje na voda vo vino i odenje po voda nemaat logika ama ima nekoi raboti vo naukata sto nemaat logika i hey presto na isto ramniste se ergo veruvanjeto mi e opravdano. Problemot e sto vo naukata se ima logika, duri i onie cudnite raboti.

Duri i eve se popravam samiot sebe, zemav da procitam poveke da si go osvezam znaenjeto, ima nov metod za direktno merenje na vrtenjata na elektronite - http://www.trnmag.com/Stories/2004/0...in_081104.html... Toa e toa, tehnologija ide napred.
Ах бре атеисти. До кога со двојните стандарди?
Kakvi dvojni standardi? Ednoto e interesen fenomen koj e dokazan, izmeren i potvrden a drugoto e cista glupost sto se kosi so realnosta i fizickite zakoni.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Kako e isto? Ednoto e dokazano drugoto ne e... Toa sto nemozat da se gledaat fizicki kako se vrtat ne znaci deka istite nemozat da se izmerat.

Imas cel sistem za toa, tie se merat no poradi nivnata golemina mora da se vizueliziraat za podobro sfakanje...

Ovaa slika pretstavuva vizuelizacija, ne znaci deka vo realnosta atomite vaka izgledaat! Ama ti ne go znaes ova, sto posto si procital onaka povrsno za spin-1/2 i ajde ova mi e izgovor za moeto veruvanje vo fizicki nevozmozni cuda.
Pamet ti fali... Abe jas sfativ sto ti bese namerata, zatoa i se dvoumev dali da ti repliciram i da ti objasnam, znam deka ne te interesira tebe toa tuku samo baras dupka za da go potkrepis tvoeto veruvanje. Demek, pretvaranje na voda vo vino i odenje po voda nemaat logika ama ima nekoi raboti vo naukata sto nemaat logika i hey presto na isto ramniste se ergo veruvanjeto mi e opravdano. Problemot e sto vo naukata se ima logika, duri i onie cudnite raboti.

Duri i eve se popravam samiot sebe, zemav da procitam poveke da si go osvezam znaenjeto, ima nov metod za direktno merenje na vrtenjata na elektronite - http://www.trnmag.com/Stories/2004/0...in_081104.html... Toa e toa, tehnologija ide napred.

Kakvi dvojni standardi? Ednoto e interesen fenomen koj e dokazan, izmeren i potvrden a drugoto e cista glupost sto se kosi so realnosta i fizickite zakoni.
August 11/18, 2004 Chips measure electron spin
И можам да се кладам дека веќе има квантни компјутери ;)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Rajot .t. e. Edem ("Edem" e persiski izraz koj znaci "bogatsvo/izobilstvo/uzivanje") e ogranicen del od ranata Zemja, lociran vo megjurecjeto na 2-te (4-te) golemi reki vo denesen Irak, Tigar i Eufrat.

Значи на таа локација се наоѓа дрвото на животот кое го чуваат херувими со огнени мечеви? И ако е таму зошто никој не го видел тоа место чувано од херувимите?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Значи на таа локација се наоѓа дрвото на животот кое го чуваат херувими со огнени мечеви? И ако е таму зошто никој не го видел тоа место чувано од херувимите?
Toa Ti velis deka nikoj ne go videl. Del od Svetie Oci velat deka toa drvo seuste e na istoto mesto, no problemot e sto ne mozeme da go vidimie so nasite telesni oci, tuku samo so ocite od duhot.

--- надополнето ---

Ednoto e dokazano drugoto ne e...
A sto e toa sto "...e dokazano.." i kako i komu mu e dokazano?

Dali nekad vo Tvojot zivot si videl atom i negovata struktura?

--- надополнето ---

merat.

Imas cel sistem za toa, tie se merat no poradi nivnata golemina mora da se vizueliziraat za podobro sfakanje...

Aaaaaaaaa...Znaci, za da ja razberes mojata vera, sea trebit da Ti crtam "slikici", taka? Demek, ako postiras model od atom, toa avtomatski i go razbiras, a ako postiram duhoven stav, toa bilo nerazbirlivo?

--- надополнето ---

Ovaa slika pretstavuva vizuelizacija, ne znaci deka vo realnosta atomite vaka izgledaat! .
Aaaaa, znaci, "...atomite vaka izlgedaat.." ama moze da se sluci "..vaka i da ne izgledaat..", taka? I sega, koj e tocniot atomski model?

--- надополнето ---

[/COLOR]Pamet ti fali...
Ajdeee, da ne se vregjame, oti istovo i za Tebe veke go pomisliv...

--- надополнето ---

Abe jas sfativ sto ti bese namerata, zatoa i se dvoumev dali da ti repliciram i da ti objasnam, znam deka ne te interesira tebe toa tuku samo baras dupka za da go potkrepis tvoeto veruvanje.
Greska si: moeto veruvanje apsolutno nema potreba od naucni modeli, dokazi, pobivanja, eksperimenti, zakluchoci i to...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Greska si: moeto veruvanje apsolutno nema potreba od naucni modeli, dokazi, pobivanja, eksperimenti, zakluchoci i to...
Ако немаш потреба зошто тогаш го правиш обратното?? Се обидуваше дури и докази да дадеш.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Toa Ti velis deka nikoj ne go videl. Del od Svetie Oci velat deka toa drvo seuste e na istoto mesto, no problemot e sto ne mozeme da go vidimie so nasite telesni oci, tuku samo so ocite od duhot.
Cccc, kakvo glupo razmisluvanje, ako edna rabota nemozeme da vidime so oci ne znaci deka istata nemozeme da ja dokazeme! Mozebi nemozeme da vidime so golo oko atom ama mozeme da go izmerime.
A sto e toa sto "...e dokazano.." i kako i komu mu e dokazano? Dali nekad vo Tvojot zivot si videl atom i negovata struktura?
Ako veke po toa ideme, dali ti si go videl Gospod kako izgleda i dali si go videl Isus kako pravi cuda?

Aaaaaaaaa...Znaci, za da ja razberes mojata vera, sea trebit da Ti crtam "slikici", taka? Demek, ako postiras model od atom, toa avtomatski i go razbiras, a ako postiram duhoven stav, toa bilo nerazbirlivo?
Kako moze na vakov nacin da razmisluvas? Navistina li si tolku glupav? Jas mislam deka ne si, ubavo ti raboti klikerot samo obicnoto baranje na izgovori za da se opravdas te pravi da izgledas glupav. Inace ubavo go razbiram tvojot "duhoven stav", problemot e sto e netocen.
Aaaaa, znaci, "...atomite vaka izlgedaat.." ama moze da se sluci "..vaka i da ne izgledaat..", taka? I sega, koj e tocniot atomski model?
Ne mozebi, sigurno ne izgledaat taka, toj model t.e taa vizuelizacija se koristi za podobro objasnuvanje. Ti mislese atomite se crveni topcenca so pomali plavi i zolti topcenca koi se vrtat okolu niv i toa moze fizicki da se nabluduva so golo oko???



Ajdeee, da ne se vregjame, oti istovo i za Tebe veke go pomisliv...
Vidi, ne sum jas toj sto tropa gluposti i se inaeti kako malo dete.


Greska si: moeto veruvanje apsolutno nema potreba od naucni modeli, dokazi, pobivanja, eksperimenti, zakluchoci i to...
Bas zatoa e glupavo. Zosto e NEOSNOVANO!!!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ако немаш потреба зошто тогаш го правиш обратното?? .
Oti taka trebit!

Na forimov se iznacitav na prepisani dokazi, po principot "rekla-kazala", a za ralizka od tija jaaaaaaki "dokazi", dokazite od verata e licni i neposredni, i nemaat potreba od dokazuvanje! Smesno mi e koga nekoj na forumoiv mi veli deka postojat atomi a samiot nikad ne gi videl, a koga velam deka veruvam deka postoi Bog, mi velat-dokazi deka si Go videl!

Ete gi dvojnite standardi!

--- надополнето ---

ako edna rabota nemozeme da vidime so oci ne znaci deka istata nemozeme da ja dokazeme!
Tuuu sto ti se veli "dokaz"! ."...ne mozeme da go vidime (???) ama mozeme da go izmerime (???)...".

Pa i ja velam deka Boga ne mozam da Go vidam ama veruvam deka On postoi!

--- надополнето ---

Ne mozebi, sigurno ne izgledaat taka, toj model t.e taa vizuelizacija se koristi za podobro objasnuvanje.
Znaci, mozam da si vizueliziram kako mi e keifot i taka ke bide, ne?

--- надополнето ---

Ti mislese atomite se crveni topcenca so pomali plavi i zolti topcenca koi se vrtat okolu niv i toa moze fizicki da se nabluduva so golo oko???
C....

Ja vise gi "vizuelizirav" to atomiite vo "zeleno" koe udira na "zolto"....
 
F

Frankie Yale

Гостин
Oti taka trebit!

Na forimov se iznacitav na prepisani dokazi, po principot "rekla-kazala", a za ralizka od tija jaaaaaaki "dokazi", dokazite od verata e licni i neposredni, i nemaat potreba od dokazuvanje! Smesno mi e koga nekoj na forumoiv mi veli deka postojat atomi a samiot nikad ne gi videl, a koga velam deka veruvam deka postoi Bog, mi velat-dokazi deka si Go videl!

Ete gi dvojnite standardi!
E emi ne trebit taka, dokazite se objektivni i nepristrasni dodeka licnoto isksutvo e neverodostojno i najcesto pogresno protolkuvano. Zatoa na primer vo ponaprednite zemji veke nemoze da se osudi covek za ubistvo samo vrz baza na svedocenja tuku mora i dokazi da ima koi gi potvrduvaat svedocenjata. A za boldot ne znam sto da kazam, me nasmea ubavo. Ti nikad ne si videl virusi i bakterii, od kaj znaes deka postojat? Pa slikani atomi ti postirav. Daj molim ti se ne se blamiraj poveke.
Tuuu sto ti se veli "dokaz"! ."...ne mozeme da go vidime (???) ama mozeme da go izmerime (???)...".
Pa i ja velam deka Boga ne mozam da Go vidam ama veruvam deka On postoi!
Lele prost... Pa i kislorodot nemozeme da go vidime a mozeme da go izmerime, poprost primer od ova, AMIN! A za dokazuvanje na bog ne e dovolno da se kaze 'jas veruvam'. Ako postoi, izmeri go! :pos:
Znaci, mozam da si vizueliziram kako mi e keifot i taka ke bide, ne?
C....

Ja vise gi "vizuelizirav" to atomiite vo "zeleno" koe udira na "zolto"...
Znaes deka ne e taka i te molam prestani da se blamiras.

I za kraj, se prasuvam so ovie ispadi i brukanja sto se obiduvas da pokazes, mislam deka si dovolno svesen da znaes deka so vakvi blamazi nema da uspees da ubedis nikogo deka si vo pravo, dali ova go pisuvas samo za sebe za da mozes da si dades izgovor pa da prodolzis da se zalazuvas samiot sebe?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
E emi ne trebit taka, dokazite se objektivni i nepristrasni
Velis, so cel um, deka dokazite bile "..nepristrasni.." pa cak i "..objektivni.."?"". Daj brzo kazi mi, kako moze subjektot da bide objektiven!

--- надополнето ---

dodeka licnoto isksutvo e neverodostojno i najcesto pogresno protolkuvano.
Kako moze subjektivno iskustvo, koe e provereno, proveruvano i sporeduvano, da bide "..pogresno protolkuvano..."? Od kogo "pogresno" protolkuvano? A demek, naucnoto tolkuvanje e e tocno?

--- надополнето ---

Ti nikad ne si videl virusi i bakterii, od kaj znaes deka postojat?
Pa od via moi 6300 postovi, nikade nemam napisani deka "...znam deka postojat ednokelski organizmi..."!

--- надополнето ---

Lele prost... Pa i kislorodot nemozeme da go vidime a mozeme da go izmerime,
E ajde de, sto mozet Ti lisno da mu izmeris na kislorodot? Atomskata masa? Tezinata na 1m3 vozduh? Sto?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Velis, so cel um, deka dokazite bile "..nepristrasni.." pa cak i "..objektivni.."?"". Daj brzo kazi mi, kako moze subjektot da bide objektiven!

--- надополнето ---



Kako moze subjektivno iskustvo, koe e provereno, proveruvano i sporeduvano, da bide "..pogresno protolkuvano..."? Od kogo "pogresno" protolkuvano? A demek, naucnoto tolkuvanje e e tocno?

--- надополнето ---



Pa od via moi 6300 postovi, nikade nemam napisani deka "...znam deka postojat ednokelski organizmi..."!

--- надополнето ---



E ajde de, sto mozet Ti lisno da mu izmeris na kislorodot? Atomskata masa? Tezinata na 1m3 vozduh? Sto?
Која е вредноста на покајанието?
Дали некогаш е касно за каење?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom