Машки шовинизам

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Бидејќи само шофинизам означува и нешто друго, што мислите за машкиот шовинизам.
Според дефиниција тоа е верување на мажите дека се подобри од жените по секој основ и тоа само заради полот.

Кај нас, имам чувство дека феминизмот како движење се сфаќа негативно и означува сфаќање дека жените се подобри од мажите (општо), додека шовинизмот како збор означува сфаќање дека мажите се подобри од жените (општо), па во тој правец и нека оди дискусијата откако се надевам ќе го прифатите ова разграничување околу значењето на зборот Шовинизам.

Значи, оправдан ли е? Кои се неговите граници? Треба ли да се третираат жените како вид од понизог ранг? Имаат ли право шовинистите да се чувствуваат така надмоќно? Се осеќате ли и сами шовинисти? Што мислите за ова општо?
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Тие-шовинистите се тие што се , затоа што им се лепат глупачи па после крив им е ѓаоло.
Просто кажано муви за л***О се лепат.
Не ги оправдувам и не треба така да ги третираат жените ама да не е долги коси краток ум се ке
си биде убаво.
Се додека има овци ке има и волна.
Ке го снема шовинизмот кога ке снема овци.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
80% е точно од ова што го кажува типов.
 
T

TheJester

Гостин
Лично сум против шовинизмот....зошто мора да го има? Може да се најде компромис за све...

Ако е ептен ама ептен болна може да си стаам за јадење сам под услов секако да не глуми, ако си ја заврши работата и ако и остане време нека иде кај сака до 20h да е дома, кога ке го прочитам весникот може да го прочита и она под услов да не коментира за тоа што го прочитала, ако не сум дома слободно може да гледа ТВ или радио за време на ефтина струја. Ако не сум испеглан убо, нема да практикувам физичка пресметка одма, ке птобам прво мирно да ја утврдам причината за тоа. Сила ке употребам у краен случај ако сум многу нервозен или ако тоа намерно го прави. Ако детето настине или недај боже закачи нешто по сериозно она ке има слободна волја да бира кој прво ке тепам неа или него. Се е до компромис, кога ке го има се ке може. Ќе може да се шминка под услов да не купува шминки (сама ќе си го реши тој проблем), ќе може да се бања и кога ќе сум лошо расположен, ќе може да ги покани пријателките и родителите само доколку има сериозна причина за тоа, ќе може на секои три месеци да купува нова метла (ако најде правосмукалка со пригушувач јас лично и ја купам), Добриот маж никогаш не заборава, ќе се трудам за целото нејзино внимание да вратам рамноправно...кога ке заслужи ќе ја наградам и ќе го истакнам тоа што е за истакнување. Ќе бидам добар маж и многу од работите ке ги земам на свој грб на пример искачање по кафани, патувања, шетања, различни социјални дружења како добар маж ќе се грижам за нејзиното достоинство, и ке се трудам никад да не ја повредам нејзината личност (нели и жените се луѓе).
Никогаш нема да ја исфрлам на улица може само на тераса, за да и го зачувам угледот никад не би ја тепал пред луѓе или пред децата, ако јадењето не е вкусно ќе се воздржувам од кршење или можеби за нејзино добро ќе воведам метални тањири.

Секогаш се наоѓа компромис. Би била совршена жена, а јас совршен маж. И се разбира никогаш нема да и ускратам од секс дури и кога сум и многу лут...ќе се обидам да ја задоволам.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Сите луѓе се еднакви без разлика на полот. „Си бил некој човек имал две деца и едно девојче“ -Сте чуле ли за ова!? Мене страшно ме нервираат вакви работи.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Шовинизмот/Феминизмот се уште еден продукт на поделба на западното општество.

Шовинисти : Мали куриња што неможат да задоволат жена
Феминисти: Жени со мали цицки

НЗС на сите овие : Исфрустрирани личности....
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Сите луѓе се еднакви без разлика на полот. „Си бил некој човек имал две деца и едно девојче“ -Сте чуле ли за ова!? Мене страшно ме нервираат вакви работи.
Zaso ? oti ima 3 deca ? :)

Ne sum shovinist , nitu gi opravduvam tie ..
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Ма се мрднал начисто народов у права смисла.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Мажите се попаметни, посили оно ово ама жените убаво готват, се сексаат и така наваму така да летс кик шовинизм аут оф д кичен !
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Сите луѓе се еднакви без разлика на полот.
Чудно, не сум видел жена да инсталира струја по бандери, ниту канал да копат, нит скраја далеку со канализација да се занимават. (прам муабет за професионално вработена жена во таа струка, не за „мајсторки“)

Кај е тука еднаквоста?
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Чудно, не сум видел жена да инсталира струја по бандери, ниту канал да копат, нит скраја далеку со канализација да се занимават. (прам муабет за професионално вработена жена во таа струка, не за „мајсторки“)

Кај е тука еднаквоста?
Епа не си ги видел ѕверките со кои јас се дружам.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Епа не си ги видел ѕверките со кои јас се дружам.
Е со ова ме победи во аргументираната и издржана дискусија. :(
I rest my case.

Хакуна матата, останете еднакви. :wink:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.794
^ Да дополниме , зашто не се запишуваат во стручните школи ко пример електро,машинско итн .. од 3000 капацитет само една две преку сила ќе отиде , значи далеку од еднаквост , во многу полиња е различно ...пред се такви се генетските преиспозиции :toe: кај ќе видиш пичка во рудник или нешто слично да ти работи , не ни треба таму да биде :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom