Израел ја нападна хуманитарната флотила

  • Креатор на темата nako
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Израел нареди.
Абе гледаи, колко деца и жени истепаа во Газа. Ако сметат дека во един 10 етажен блок се крие човек дека го барат, целиот блок го сабарат.
Независно колко жени и деца ке погинат.
Не сум рекол,дека израелците са светци...
Но пази,те предупредиха неколко пати,дека ке спрат флотилиjaта со сите сили... Некоj да направи нешто?

--- надополнето ---

Бидејќи не знам што тоа Израел им побарал ќе ми дозволиш малку да карикирам. Јас да сум на местото на Израел.Прво не би им ја кажал брзината на проверка на бродовите па така тие сигурно би ги проверувал барем 7-8 месеци.Второ листата на дозволени артикли би им ја скратил така да многу од артиклите кои тие ги имаат во бродовите за Израелците ќе се од црната листа кои не смеат да се однесат во Газа.Има и многу други работи кои ги натерало на хуманитарците да не сложат со тоа да допловат на тоа израелско пристаниште.Инаку на хуманитарниве бродови имало и видни личности не се тоа обични будали.
Мислам целта на хуманитарната помошт е да стигне до граганите во Газа,а не сега да биде конфискувана от Израел или вратена или незнам што...
Реално беше направена провокациja ком Израел,таа предупреди,след което реагира.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160





Мислам целта на хуманитарната помошт е да стигне до граганите во Газа,а не сега да биде конфискувана от Израел или вратена или незнам што...
Реално беше направена провокациja ком Израел,таа предупреди,след което реагира.
Целта на Израел е хуманитарната помош да не стигне до Газа,А целта на хуманитарциве е токму споротивната и затоа е судирот.Предупредувањата и сите други оправдувања немаат врска со суштината на проблемот кој пак е судирот помеѓу евреите и палестинците.Ова е само уште една од тие битки
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Samo da ve potsetam deka EU i mnogu drzavi na svetot gi osudija napadite..

--- надополнето ---

ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh :tapp::tapp::tapp::drk: da ebam sve sto e izraelsko,, kako prvo brodot ne e od tursktata vlada,tuku od nekolku nevladini organizaciii od Turcija,, a kako VTORO, zosto ne ja napadnaaa koga turskiot voen brod nosese pomos,pred nekolku meseci ,,????? ili lesno e vaka civili kade sto ima da se napadne,, picka im mater,mi ida da gi izgoram i da palam sve sto e izraelsko...

hahahahahahah pa normalno ne napadnaa,nemat muda,tie se silni samo na civilite...
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Кога ги тепаа сите арапски земји ко магариња силни на цивили беа само пак.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh :tapp::tapp::tapp::drk: da ebam sve sto e izraelsko,, kako prvo brodot ne e od tursktata vlada,tuku od nekolku nevladini organizaciii od Turcija,, a kako VTORO, zosto ne go napadnaaa koga turskiot voen brod nosese pomos,pred nekolku meseci ,,????? ili lesno e vaka civili kade sto ima da se napadne,, picka im mater,mi ida da gi izgoram i da palam sve sto e izraelsko...
А като предупредиха преди неколко дни,вие што не туривте военен брод да ги брани?

--- надополнето ---

Целта на Израел е хуманитарната помош да не стигне до Газа,А целта на хуманитарциве е токму споротивната и затоа е судирот.Предупредувањата и сите други оправдувања немаат врска со суштината на проблемот кој пак е судирот помеѓу евреите и палестинците.Ова е само уште една од тие битки
Многу трудно Израел ке даде образложение зашто не пуска помошта ако беше изполнето се што бараха.
Мислам нормално е цел номер 1 на хуманитарна помошт е да стигне. Без значение след колко време,но да стигне. Сега един господ знае дали ке стигне....
Сега им е наjлесно-не са се подчинили ... интервенира са.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.039
Поени од реакции
9.214
ББЦ вели дека кога се обиделе да се качат командосите на првиот брод биле нападнати. Ке видам после што се случило. Искрено верувам дека вистината е во средина меѓу Израелската верзија и верзијата на Ал Џезеира.

Недозволувањето за влез на помошта е дека имало цемент и градежни материјали кои Израел ги забранува да се внесуваат во Газа дека ХАМАС ги користи за градење бункери и слично. Палестинските цивили што имаат срушени куќи ке живеат во шатори додека Израел не ја симне оваа забрана. Мислам дека затоа и конвојот бродови тргнал кон Газа дека и срушените болници и амбуланти не може да се обноват без цемент а Израел ке го симнел цементот пред да ја пушти помошта (ако ги послушале Израелците и отишле на контрола).

Интересно што Израел врши блокада во меѓународни води, како големите сили што не се плашат од последици.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
strasno abe znaci nema da ima mir vo svetot zategnati odnosi severna koreja juzna koreja ,severna koreja mu potopi podmornica via pa izveduvaat voena vezba i e vo borbena gotovnost
sega turcija izrael moze da napravat nekoj incident izrael ima teritorija kolku makedonija 7 miliona naselenie i ima najmoderno oruzje nukleatno i ne mu se dava ni na turcija ni na iran a se pogolemi 10 pati i vo naselenie i mnogu vo teritorija
a nie makedoncite ce gi trpoime Albancite da ni go pikaaat
ama nie sme krivi mu popustame a coveckoto oko e nenasitno i kade e meko tamu dupat,
neka ni bide izrael primer kako treba da bideme
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Zosto ne go napadnaa voeniot brod na Turcija koga im nosese pomos na Palestincite????
А зашто сега след предупредуването на Израел (дека ке ги запре на сека цена), Турциja не прати военен брод?
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
А зашто сега след предупредуването на Израел (дека ке ги запре на сека цена), Турциja не прати военен брод?

ama rabotata e sto brodot ne e od Turcija,tuku od nevladini organizacii kako sto ti kaza i polaris
 
Член од
31 мај 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Целта на Израел е хуманитарната помош да не стигне до Газа,А целта на хуманитарциве е токму споротивната и затоа е судирот.Предупредувањата и сите други оправдувања немаат врска со суштината на проблемот кој пак е судирот помеѓу евреите и палестинците.Ова е само уште една од тие битки
Целата оваа работа ни асоцира на тоа дека во скора иднина Иран ќе "го папа", е сега овој инцидент (во кој за жал има цивилни жртви) е само испитување на реакциите на Турција, која во иднина доколку сака може да им наштети до одреден степен на америчко-израелските планови за новата инвазија во Иран.
 

PowerUp

Реалист
Член од
21 септември 2009
Мислења
311
Поени од реакции
5
Во цитирана од Ројтерс информација се вели дека меѓу уапсените се и луѓе од:
САД, Британија, Австралија, Грција, Канада, Малезија, Алжир, Србија, Белгија, Ирска, Норвешка, Шведска и Кувајт.
Засега се знае дека на бродот биле двајца германски депутати и двајца Палестинци од израелскиот парламент.

Според ТВ канал БиТиВи меѓу учесниците на флотилијата се двајца негови новинари.
source link
----------------------------
Сериозно присуство - не ми личи на случаен инцидент.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
strasno abe znaci nema da ima mir vo svetot zategnati odnosi severna koreja juzna koreja ,severna koreja mu potopi podmornica via pa izveduvaat voena vezba i e vo borbena gotovnost
sega turcija izrael moze da napravat nekoj incident izrael ima teritorija kolku makedonija 7 miliona naselenie i ima najmoderno oruzje nukleatno i ne mu se dava ni na turcija ni na iran a se pogolemi 10 pati i vo naselenie i mnogu vo teritorija
a nie makedoncite ce gi trpoime Albancite da ni go pikaaat
ama nie sme krivi mu popustame a coveckoto oko e nenasitno i kade e meko tamu dupat,
neka ni bide izrael primer kako treba da bideme

Abe ne bidite glupi,Izrael nema ni teoretski sansi da ja napadne Turcija,ni so nuklearki ni so nisto,zatoa sto,Turcija e clenka na NATO,a vo edno Turcija ne e Iran ili nekoja bilo koja arapska zemja,plus eventualno Turcija da bide napadnata so nuklearki,odma i i turcite imat 40 nuklearki za upotreba,dokolku se desi vojna vo takov razmer.
Plus Turcja e treta naj jaka vozdusna flota vo NATO,posle SAD i Velika Britanija

Turkish Air Force



NATO nuclear sharing

Main article: Nuclear sharing
Turkey is one of five NATO member states which are part of the nuclear sharing policy of the alliance, together with Belgium, Germany, Italy and the Netherlands.[8] A total of 90 B61 nuclear bombs are hosted at the Incirlik Air Base, 40 of which are allocated for use by the Turkish Air Force in case of a nuclear conflict, but their use requires the approval of NATO.[9]


http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Air_Force#NATO_nuclear_sharing

--- надополнето ---

Во цитирана од Ројтерс информација се вели дека меѓу уапсените се и луѓе од:
САД, Британија, Австралија, Грција, Канада, Малезија, Алжир, Србија, Белгија, Ирска, Норвешка, Шведска и Кувајт.
Засега се знае дека на бродот биле двајца германски депутати и двајца Палестинци од израелскиот парламент.

Според ТВ канал БиТиВи меѓу учесниците на флотилијата се двајца негови новинари.
source link
----------------------------
Сериозно присуство - не ми личи на случаен инцидент.
PA da de,brodot bese podrzan od durgi nevladini organizacii od drugi evropski zemji,znaci ne e samo turskata nevladina organizacija..
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.324
Поени од реакции
4.922
Abe ne bidite glupi,Izrael nema ni teoretski sansi da ja napadne Turcija,ni so nuklearki ni so nisto,zatoa sto,Turcija e clenka na NATO,a vo edno Turcija ne e Iran ili nekoja bilo koja arapska zemja,plus eventualno Turcija da bide napadnata so nuklearki,odma i i turcite imat 40 nuklearki za upotreba,dokolku se desi vojna vo takov razmer.
Plus Turcja e treta naj jaka vozdusna flota vo NATO,posle SAD i Velika Britanija
[/URL]
Навистина?! А Турција има антиракетен систем? Плус Израел има 200 нуклеарки. Хехехе
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom