Емоционално неверство

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Постојано на дебата е прашањето околу неверството, дали е оправдано, дали треба да се прости или не, но поголемиот дел се согласуваат дека полошо е емоционалното неверство отколку физичкото и дека повеќе боли.

Но, што е всушност емоционалното изневерување? Ако истото никогаш не е физичко, дали некогаш изневерената особа би можела тоа да го дознае па да ја заболи?

Дали може човек да изневери само емоционално, да го изостави физичкото неверство?

Дали сте изневериле емоционално?

Или сепак емоционалното изневерување оди под рака со физичкото?

Дали мислите за друга особа претставуваат емоционално изневерување?
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Емоционалното неверство е многу полошо од физичкото. Физичкото нема врска со чувства, а во емоционалното се замешани токму тие.
Чувствата се тие кој можат да те натераат да ти се одмили личноста со која веке си во врска.Чувствата се тие кои можат да направат да се смени односот помеѓу двајцата партнери, тие можат да го сменат начинот на размислување и тие можат да бидат причина за крај.
Лесно се осека кога некој е емоционално изневерен, иако не можеш да бидеш сигурен дека тоа не било и физичко, но ладнокрвноста е показател за тоа.
Нема шанси да се однесува едниот од партнерите исто како и пред тоа да се случи.
И да најчесто емоционално знаат да изневерат женските, а машките кога веке изневеруваат емоционално се трудат тоа да стане и физички... јебеш ги...стоки:toe:
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Ако под емоционално неверство се подразбира да помислиш или да се попалиш на друг дечко/ девојка ... тогаш сметам дека сите помалку или повеќе сме изневериле во тој поглед ... тоа е во човековата природа ... ние сме социјални суштества и сме во континуирана интеракција со други луѓе, стимулации од околината и слично ... оттука ... мислам дека е излишно да осудам некој што мисли ... или по секоја цена да му ги држам мислите концентрирани на мене ... сепак, доколку постои љубов, разбирање и страст меѓу двајца ... тие ќе си бидат доволни еден на друг ... а змарањата со други ... ќе ги остават на страна
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ако под емоционално неверство се подразбира да помислиш или да се попалиш на друг дечко/ девојка ... тогаш сметам дека сите помалку или повеќе сме изневериле во тој поглед ... тоа е во човековата природа ... ние сме социјални суштества и сме во континуирана интеракција со други луѓе, стимулации од околината и слично ... оттука ... мислам дека е излишно да осудам некој што мисли ... или по секоја цена да му ги држам мислите концентрирани на мене ... сепак, доколку постои љубов, разбирање и страст меѓу двајца ... тие ќе си бидат доволни еден на друг ... а змарањата со други ... ќе ги остават на страна
Според мене емоционално неверство е кога постојано мислиш на еден човек, кога имаш постојани чувства кон еден човек, значи мислиш цело време на него, а имаш веќе партнер. Имаш чувства кон еден, а си со друг.
И дефинитивно повеќе боли од физичкото неверство, макар што и двете поеднакво ја уништуваат и поткопуваат врската.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
И дефинитивно повеќе боли од физичкото неверство, макар што и двете поеднакво ја уништуваат и поткопуваат врската.
На вас жените крајо не ви се наоѓа!
Кризирате ако дечкото си клецка некоја отстрана, кризирате ако дечкото мисли на друга додека свршава со вас....
А ако обеќаме дека додека клецкаме други ќе мислиме на вас дали поарно ќе се осеќате?? дали помалце ќе ве боли ако дојдиме од швалерација и речеме “море едно мало што онадев... пооо какви газиња какви цицња... али цело време со мислите бев со тебе...“
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Според мене емоционално неверство е кога постојано мислиш на еден човек, кога имаш постојани чувства кон еден човек, значи мислиш цело време на него, а имаш веќе партнер. Имаш чувства кон еден, а си со друг.
И дефинитивно повеќе боли од физичкото неверство, макар што и двете поеднакво ја уништуваат и поткопуваат врската.
Oва веќе е крај. Единствено чаре е прекин на врската.

И аман што зборите глупости дека емоционалното неверство е полошо од физичкото. Па емоционалното е подмножество на физичкото. Или што мислите, дека физичко се дешава онака во занес, пред да сфати што прави? Како не, тоа само на филмови го има.

Инаку, ништо чудно да помисли на друга еднаш двапати, секому се случува. На тој што не му се случува - лаже. Проблемот е кога повеќе мисли на неа отколку на девојката.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Постојано на дебата е прашањето околу неверството, дали е оправдано, дали треба да се прости или не, но поголемиот дел се согласуваат дека полошо е емоционалното неверство отколку физичкото и дека повеќе боли.

Но, што е всушност емоционалното изневерување? Ако истото никогаш не е физичко, дали некогаш изневерената особа би можела тоа да го дознае па да ја заболи?

Дали може човек да изневери само емоционално, да го изостави физичкото неверство?

Дали сте изневериле емоционално?

Или сепак емоционалното изневерување оди под рака со физичкото?

Дали мислите за друга особа претставуваат емоционално изневерување?
Да, да мислиш на друг додека си во врска (константно) и сеуште да си у таа врска треба да си или гад, невиден, или, од сожалување. Т.Е. не се сакаш ни самиот нити пак неа, што на некој чуден начин пак те праи негативен.

Секогаш сум бил либерарен у поглед дури и на екстремни околности, секс со други у врска/мување. Но се разбира доколку не е нешто серизоно и слично. Ама ако се крие некаква силна емоција... преку тоа неможам да поминам.
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Не мислам туку сигурна сум дека човек може да изневери емоционално ...тоа е многу побитната работа од физичкото неверство кое не го изоставувам !Емоционалното неверство е рамно на пропаѓање на врската и завршување со реченицата `мислам дека е подобро да останеме другари` - ппппфффф даааааа!!! Иначе може одма да се примети ако со личноста со која сте во врска сте се сакале,разбирале,ве сака ... Друго нешто што е многу битно во врска со емоционалното изневерување дека доаѓа спонтано ,барем мене ми дошло МНОГУ спонтано и преминало во нешто што до сега го немам почувствувано за никого !Само почувствувано ... не изневерив физичко ама доволно беше се` (врската) да отиде јабана !
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Неквалитетниот секс е крив.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Неквалитетниот секс најчесто е причина за физичко неврство, не за емоционално :icon_lol:
Епа тогаш што е причина за емоционалното?
Стварно ич не ги сваќам жениве во последно време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom