326
56
Тогаш, драги модератори, избришете го и овој пост на „драгиот„ колега. Овој негов пост не е на македонски, да беше на македонски ќе пишуваше српски, а не србски.

Благодарам. :smir:

И само да дополнам, јас се радувам на овој пораз на Србија. Сакам сите пријателски да ги изгубиме.
Така ке се радуваш и на поразите во групата на Светско првенство. Кога ќе размилсам и треба да се радувате на поразов од Нов Зеланд. Изгубивте само 1:0, сте знаеле да си лапате по 5,6 гола:pos2::pos2::pos2:

Bavarecot

Доле Влада !!!
4 март 2008
2.813
358
Се радува на пораз на репрезентација што ја сака:tapp: Нешто несватливо макар што е пријателска.

Нешто го нема трт Милојко...

P

PewDiePie

хаха хаха Нов Зеланд,мора да е гадно да си србоман во моментов.......а па уште кога ќе ми текне со кој се во група мх мх :tv:

Bavarecot

4 март 2008
2.813
358
Германија ја победи Унгарија 3:0 со головите на Полди од пенал, Гомез и Какау.
Иако млади многу искусно изиграа јес да играа против Унгарија.

Beta​
Reprezentacije Srbije izgubila je od Novog Zelanda sa 1:0 prvi pripremni meč uoči Svetskog prvenstva u Južnoj Africi.

Radomir Antić izveo je na teren u Klagenfurtu kombinovanu postavu bez Dejana Stankovića, MIloša Krasića, Milana Jovanovića i Baneta Ivanovića, a rival je pobedio golom Šejna Šmelca u 22. minutu.
Antić je napravio šest izmena tokom meča, a pola sata je igrao sa tri napadača. Srbija je uglavnom napadala, propustila dve odlične šanse preko Subotića i Žigića, dok je odbrana imala problema sa dugim loptama.
Možda i najaktivniji naš igrač bio je Zoran Tošić koji je uglavnom centaršutima sa leve strane pokušao da pronađe Nikolu Žigića. Rival je snažnom i često grubom igrom branio svoj gol, te iskoristio prvu šansu na meču koja je usledila posle loših reakcija Vidića i Rukavine.

FoNet​
Prvu priliku Srbija je imala u 12. minutu. Zoran Tošić je preigrao Marka Pantelića ne lovoj strani kaznenog prostora, srpski napadač je dobro odigrao i poslao je u sredinu, ali tamo nije bio ni jedan njegov saigrač.

Nekoliko minuta kasnije Rori Felon je udario Ivana Obradovića laktom u glavu pa je srpski reprezentativac usled krvarenja morao da napusti teren, a zamenio ga je Aleksandar Kolarov.

U 22. minutu Novi Zeland je poveo protiv Srbije. Dugu loptu iz sredine Nemanja Vidić je loše procenio, Vinston Rid ju je zakačio dovoljno da ona ode do šesnaesterca gde je Šejn Šmelc prihvatio pored Antonija Rukavine, prevario ga i lagano savladao Vladimira Stojkovića.

Samo dva minuta kasnije rival "orlova" je mogao i do drugug gola. Kris Vud je sjajno reagovao na desnoj strani i vratio loptu u sredinu na ivicu kaznenog prostora, Rori Felon je dobro šutirao ali je Stojković zaustavio šut.

FoNet​
U 38. minutu Srbija je mogla i morala da izjednači. Ninković je sjano izveo slobodan udarac sa leve strane, Nikola Žigić je promašio loptu koja je stigla do usamljenog Nevena Subotića na drugoj stativi, ali je defanzivac Borusije iz Dortmunda loše reagovao i loptu glavom poslao pored stative.

U ovom periodu meča naša reprezentacije je bila mnogo bolja od rivala koji su većinu napada "orlova" zaustavljali prekršajima.

Na poluvremenu Antić je napravio prve izmene. Ušli su golman Anđelko Đuričić, Radosav Petrović i Gojko Kačar. Već u prvom napadu u drugom delu Srbija je zapretila. Tošić je posle duplog pasa sa Kačarom sjajno prošao po levoj strani do gol-aut linije, vratio loptu na penal do Pantelića ali on nije uspeo da je pošalje u mrežu.

Petnaest minuta kasnije Antić je uveo i Dragana Mrđu umesto Zdravka Kuzmanovića i tako zaigrao sa tri napadača. U 63. minutu Žigić je imao najbolju priliku na utakmici. Pantelić je proigrao Mrđu koji je utrčao u šesnaesterac sa leve strane, proigrao Žigića na pet metara ali novi igrač Birmingema nije dovoljno jako uklizao pa je Paston lako uhvatio loptu. Uskoro je teren napustio i Pantelić, a zamenio ga je Danko Lazović.

Beta​
Nastavili su se napadi "orlova", najaktivniji je bio Tošić koji je centaršutima sa leve strane pokušavao da pronađe Žigića, ali ni jedna njegova lopta nije stigla do našeg napadača. Novi Zeland u drugom poluvremenu nije bio mnogo opasan, ali su naši defanzivci i dalje imali problema da sugim loptama rivala, pa je jednu takvu zamalo iskoristio rezervista Broki koji je šutirao pored stative u 80. minutu.

Naličje prijateljskog meča u Klagenfurtu bila je mala grupa od nekoliko navijača koja je ulazila u teren i prekidala meč zbog čega ih je i kapiten Vidić morao da moli da se smire. Na kraju je glavni sudija svirao kraj bez nadoknade izgubljenog vremena.

FoNet​
Uoči prve provere naše reprezentacije francuski L'Ekip je preneo da se kapiten "Orlova" Dejan Stanković povredio na treningu selekcije u petak i da je ugrožen njegov nastup na SP. Vezni igrač ne igra protiv Novog Zelanda ali je iz reprezentacije demantovana njegova povreda i istaknuto da je pošteđen napora pošto je poslednji stigao na pripreme. Iz privatnih razloga i Branislav Ivanović propušta meč.

Drugi pripremni meč Srbija igra 2. juna protiv Poljske, a tri dana kasnije oprostiće se od srpske publike na stadionu Partizana protiv Kameruna.

13 февруари 2007
5.126
5.901
Колку само го чекам тој натпревар против северните ни соседи и онака да ги плеснеме у немачки стил и да ги спуштиме доооолееее.
Очигледно многу летаат во облаци(не ја знаат силата на Германија на големите турнири како СП и ЕП)
Што бе, со Данска играте на светско?

Иначе интересна работа, сереш против Србија, а користиш српски збор :)

--- надополнето ---

Боби[Мкд];3587107 напиша:
Гарфилд, мислам не е дозволено да се копираат вести на србски јазик, само македонски и англиски се дозволени јазици, види и тука и фан клуб Србија избриши све што е на србски напишано.
Да бе, вестиве подоле се на англиски. Или на македонски да не се???

2 март 2007
4.097
893
Германија ќе настапи со во просек најладиот состав кој кога и да е го изнеле на едно СП.

Синоќа гледав со Ингарија - офанзивата е одлична, проблеми ќе има позади 100%. Ноер е модерен „играчки“ голман, ко либеро скоро игра, вклучен е и знае кога да истрча. Само по мое мислење и знае и да претера и може некој пацер да направи со некоја лоша процена за истрчување.

Проблеми ќе има на левата бековска позиција. Вчера Вестерман играше таму ама мислам дека местото него му е внатре до Мертесакер. Фридрих е искусен ама сепак Вестерман според мене треба да игра цебтрално. Лево тогаш би требало Аого само не знам зш не го тестира...

Кедира ми оставо добар впечаток офанзивно, назад мислам дека имаше неколку непромислени потези. Кроос во малку подефанзивната улога тотално се изгуби. Озил, Полди и Троховски феноменално изиграа, шанси ко од шала правеа. Озил што испоутна. Кога влезе и Марин одлично одигра. Клосе врска нема, Гомез и Какау дале подобро одиграа, не само поради головите.

20 ноември 2009
8.150
8.893
Србија изгуби од Нов Зеланд.....ама што ќе биде од Германија,Австралија и Гана ????????????

Koлку што знам минатото СП србија прими 6 гола од Аргентина.....

P

PoisonLady

Ама битно Србија е најјака и ќе биде прва во групава :pos2: Нема врска сеа што губи од Нов Зеланд...:pos2::pos2:

Тоа што Германија има прилично млад состав може скапо да го плати (не мора да значи ама така ми делува).
А Ноер е киксер во клучни моменти и Лев направи глупост што го зема.Ок,можда ни Бут не е некоја класа ама од овој е подобар (барем е поискусен,а на Германија во моментов и треба тоа).

Гробар Мкд

Не дамо Титулу !!!
19 ноември 2008
5.335
1.442

Добро бре историчари... и Франција беше Светски Првак во 1998 и Европски во 2000 година, па во 2002 испадна уште во групите од Сенегал... Трпение-спасение :helou:

А

Анноун

ајде србии , нема што да одите у ј.африка , од нов зеланд изгубивте во ПРИЈАТЕЛСКА , а германците ги исчистија СВЕТСКАТА ВЕЛЕСИЛА ВО ФУДБАЛ (ама во 60тите години Унгарија ) .
леле и овие шпанциве нека се враќаат , едвај ја тепаа саудиска арабија вчера у 92ра минута , ц,ц,ц кај ќе освојат овие бе ?! еве и Англија губи дома од јапонија сега. Алооо FRIENDLY MATCH
Радост ќе ги отепа , србија изгубила пријателска . а случајно да не видовте дека нов зеланд и водеше на австралија пред 4 дена у гости , и беа дури и подобар противник од нив ?

гледам почнавте да пуфкате , нојер киксер , овој него бива , оној не знаа да избаци . ќе има кукање , и пцуење играчи после 11ти :)

Гробар Мкд

5.335
1.442
Радост ќе ги отепа , србија изгубила пријателска .
Боби МКД веќе и снесе јајце од среќа :icon_lol:

П.С. Прашање за SASUKE... Што е разликата помеѓу Фудбалери и Ногометаши? :helou:

5.126
5.901
Ногометашите не губат од нов зеланд:salut:
Ногометашите не губат од Нов Зеланд, од Македонија губат :pos2:

Србија не играше на претходното СП. Тогаш беше Србија и Црна Гора. Црногорците само што се одвоија како посебна држава и не им се играше веќе за таа стара репрезентација, така да они заебаа работа и репрезентацијата не беше организирана како што треба.

Ф

Фил Ајви

А знаат "швабиве" дека не играа Ивановиќ, Красиќ и Станковиќ и дека Нов Зеланд постигна гол од единствената шанса што ја имаа?

Незнам мене Жигиќ и Пантелиќ воопшто не ми делуваат убедливо напред, Тошиќ полесно доаѓа во шанса од нив. Коларов и Рукавина свака част, сечат момциве. А и Суботиќ имаше една шанса со глава во која е потешко да се промаши отколку да се погоди. Не играа којзнае што но ова нормално немора ништо да значи, кога влегуваа навивачите на терен барем да ја прекинаа да ми се смета коефициент 1 на ливче. :pos2: