Група Д (Германија, Австралија, Србија, Гана)

Статус
Затворена за нови мислења.

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.746
Поени од реакции
9.757
Aко на темава видам уште некое мислење со мешање на политика, ќе следува бан од истата.

Продолжете со дискусија каква што доликува, не мора и у спортот политики да мешате мајкуму...
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Aко на темава видам уште некое мислење со мешање на политика, ќе следува бан од истата.

Продолжете со дискусија каква што доликува, не мора и у спортот политики да мешате мајкуму...
По чему ми го избриша постот со знаме на Србија, текст Србија и видео клип. Ај кажи ми што има политичко во тоа осим што некој недоквакани тоа така го наметнаа од преголемите комплекси и неспособноста да живееат со туѓата величина.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.746
Поени од реакции
9.757
По чему ми го избриша постот со знаме на Србија, текст Србија и видео клип. Ај кажи ми што има политичко во тоа осим што некој недоквакани тоа така го наметнаа од преголемите комплекси и неспособноста да живееат со туѓата величина.
Како можеш да речеш дека нема политичко, кога песната е српска патриотска песна... Стави некоја навивачка фудбалска песна, впрочем и тоа е подфорумот кај што се наоѓа темава - Фудбал.

Доста е со оф топик, вратете се на темата.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Па нормално дека ќе биде патриотска песна.

--- надополнето ---

Subotić: "Srce je izabralo Srbiju"

Reprezentativac Srbije Neven Subotić biće u na Svetskom prvenstvu u Južnoj Africi jedan od mnogih talenata koji će pokušati da dokažu svoj kvalitet.

U intervjuu za zvanični sajt FIFA, rođeni Banjalučanin priča o tome zašto je izabrao da igra za Srbiju i kako je dospeo u mladu reprezentaciju SAD-a.
21-godišnji defanzivac je trenutno član Borusije iz Dortmunda, a pored Srbije imao je pozive da brani boje Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Nemačke i SAD-a. Na kraju je izabrao "Bele orlove".
"Srbija je moj dom, Srbi su moj narod. Nisam odlučio ni protiv jedne zemlje, jednostavno sam izabrao Srbiju. To je bila odluka koja je došla iz srca", istakao je Subotić koji pored srpskog govori još engleski i nemački jezik.

Rođen je u Banjaluci 1988. godine, a tokom građanskog rata u BiH njegova porodica se preselila u Nemačku. Posle četiri godine morao je da napusti zemlju, pa su se Subotići odlučili za Jutu i Solt Lejk Siti gde je Nevenom otac imao rođaka. SAD je Subotiću bila zemlja šansi, a fudbal je u oduvek bio deo njegove ličnosti.
Vrlo brzo porodica Subotić se preselila na Floridu gde je Subotić slučajno prišao jednom treneru i pitao ga može li da trenira sa ekipom koju on vodi. Taj trener bio je Kit Falk, asistent u U17 reprezentaciji SAD-a. Subotić ga je svojom sirovom tehnikom, korpulentnošću i entuzijazmom toliko impresionirao da ga je odmah preporučio Fudbalskom savezu SAD-a (USSF).

"Pozvali su me na probu i ostao sam sa U17 timom sledećih godinu i po. Bio je to veliki korak napred. Tamo sam stvarno naučio da igram fudbal i mnogo o taktici".

Uskoro je Subotić završio u Nemačkoj i Majncu, a sjajnim igrama u drugoligašu preporučio se Borusiji. Tamo je izrastao u jednog od najboljih defanzivaca Bundeslige, a nisu mu strani ni golovi. Postigao ih je 13 u tri sezone.

"Kao odbranbeni igrač retko imate priliku da krenete napred i uopšte pomislite da date gol. Zato je gol defanzivaca duplo značajniji nego kada ga postigne napadač. Neki igrači mogu mnogo da skoče, ali da bi dobro igrali glavom morate biti hrabri i baciti se ka lopti sa svim što imate".

Iako je odigrao samo pet mečeva za Srbiju u kvalifikacijama za SP, Subotić napreduje iz dana u dan, a Mundijal u Južnoj Africi je najbolje moguće mesto da postane prava zvezda.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Гарфилд, мислам не е дозволено да се копираат вести на србски јазик, само македонски и англиски се дозволени јазици, види и тука и фан клуб Србија избриши све што е на србски напишано.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Боби[Мкд];3587107 напиша:
Гарфилд, мислам не е дозволено да се копираат вести на србски јазик, само македонски и англиски се дозволени јазици, види и тука и фан клуб Србија избриши све што е на србски напишано.
КОМПЛЕКСИ СУ НЕИЗЛЕЧИВИ ...

да не сакаш и на данке дојчланд да ти го преведам?


Од 17.15 на РТС, првата контролна Србија - Нов Зеланд.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Колку само го чекам тој натпревар против северните ни соседи и онака да ги плеснеме у немачки стил и да ги спуштиме доооолееее.
Очигледно многу летаат во облаци(не ја знаат силата на Германија на големите турнири како СП и ЕП)
 
P

PewDiePie

Гостин
Не админи и модератори дозволувајте вакво однесување на 2-3-ца србоманчиња,ама ако ќе ви се удри од глава!
 
M

Mario Gómez

Гостин
Нови Зеланд бе. :pos::pos:

Вака бе ќе ја тепате Немачка... :pos:

Аман бе.. :pos::pos::pos:
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Боби[Мкд];3587107 напиша:
Гарфилд, мислам не е дозволено да се копираат вести на србски јазик, само македонски и англиски се дозволени јазици, види и тука и фан клуб Србија избриши све што е на србски напишано.
Тогаш, драги модератори, избришете го и овој пост на „драгиот„ колега. Овој негов пост не е на македонски, да беше на македонски ќе пишуваше српски, а не србски.

Благодарам. :smir:

И само да дополнам, јас се радувам на овој пораз на Србија. Сакам сите пријателски да ги изгубиме.
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.955
Поени од реакции
1.349
Оф леле бе, ќе ве протурат швабиве...
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Стварно не можам да ве сфатам и едните и другите. Сигурен сум, Македонија да беше у прашање немаше волку да се замарате. :tapp:

Инаку за групава, кажав ако Србија успее да ја избегне Англија во осминафинале, може да стигне далеку. За Германија не знам шо да кажам, многу се непредвидливи, секогаш се во врвот и се освен најмалку полуфинале ќе биде неуспех за нив. Но, не веруам дека ќе стигнат до таму овојпат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom