Светско првенство во фудбал, 2010 година, Јужна Африка

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Јужноамериканските труби нема да бидат забранети на СП!
среда, 02 јуни 2010
Иако „удираат во мозок“, познатите вувузела-труби, кои се исклучително бучни и главен декор на фудбалските мечеви во Јужна Африка нема да добијат забрана за време на мечевите од претстојниот Мундијал, кој почнува идниот петок


Првиот човек на организацискиот комитет, Дени Џордан изјави дека вувузелите се дел од СП, иако првично беше планирано на отварањето на новиот „Сокер сити“ стадион во Јоханесбург, каде ќе се игра финалето да се тестира гласноста на трубите. Стадионот собира 90.000 гледачи, а тестот требаше да покаже, колку бучавата која „произвесува звук сличен на говорот на слоновите“ исклучително им штети на фудбалерите при концентрацијата на теренот.
- Во моментов вувузела е на СП, таа е дел од СП - рече Џордан, кој потенцираше дека звуците од познатите труби нема да ги има само за време на интонирањето на химните.
И претседателот на ФИФА, Сеп Блатер застана во одбрана на трубите, истакнувајќи дека трубите се дел од фолклорот на навивање на јужноафриканците, како што се и тапаните или скандирањата на навивачите од другите земји.
За време на ланскиот Куп на конфедерациите, кој беше тест за СП во Јужна Африка, селекциите се жалеа на бучавата на вувзела. Најмногу се жалеа фудбалерите затоа што имаат отежната комуникација на теренот, но и тренерите, кои не може да се разберат со своите играчи.
Поради оваа одлука, сега во потготовката на репрезентациите ќе мора да има справување, психичко пред се со вувузела.


Кирилица




Ај у пм многу замараат ова нигериве,неможам да ги трпам :tapp::tapp::tapp:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Меси: Аргентина располага со најсилниот тим



Напаѓачот на Аргентина, Лионел Меси изјави дека гаучосите располагаат со најсилниот тим од сите останати држави учеснички на првенството во ЈАР.
Покрај тоа што во овој момент аргентинците воопшто не се дел од топ листата на фаворити за титулата на Мундиалот сепак Меси смета дека тие имаат шанси.

Аргентина на ова светско првенство ќе цели кон освојување на третата шампионска титула во својата историја откако до сега два пати го имаат кренато победничкиот пехар.

„Ако ги разгледаме сите тимови играч по играч, тогаш јасно се гледа дека нема посилен тим од нашиот, во моментов јас не чувствувам потреба нешто да докажувам“.

„Ќе отидам на светското првенство за да покажам на што сум способен и да му помогнам на мојот тим. Верувам дека можеме да ја освоиме титулата“
, изјави Меси.
 
Член од
19 септември 2008
Мислења
730
Поени од реакции
62
Меси: Аргентина располага со најсилниот тим
Ова го прочитав и можеби е точно ама мора да се потенцира и со најглупиот тренер EVER. Штета за Меси стварно со онаков бараба за селектор. Сепак му посаквам успех само заради него.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.963
Поени од реакции
57.704
А и во што е поубав дресот на Гана од дресот на САД на пример?!?!?!??!?!?!?:toe:
И двата се едни од поубавите, не знам зошто САД го ставиле во најлоши. Убедливо најсрање дресови имаат Италјанците, Корејците и Јапонците... па и Хондурас и Уругвај. А и не знам што толку се убави дресовите од Австралија и Нов Зеланд? :uvo:

Топ 5 за мене се Шпанија, Бразил, Гана, БСК и Германија.

Него... ајде уште една недела :vozbud:
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.656
Поени од реакции
43.500
http://uk.eurosport.yahoo.com/04062010/58/world-cup-2010-reports-drogba-world-cup.html

Колку и да не го сакам педеров, жал ќе ми биде доколку не игра..исто како и за Балак... Балак,Есиен,Дрогба....кој е следниот фудбалер на Челзи што нема да игра СП поради повреда???

--- надополнето ---

http://uk.eurosport.yahoo.com/04062010/58/world-cup-2010-reports-ferdinand-world-cup.html

Аман кој курац се дешава со фудбалерите?? Исто и Бекам се повреди и ќе го пропушти неговото последно СП.. ајде бе у пм!
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Ова го прочитав и можеби е точно ама мора да се потенцира и со најглупиот тренер EVER. Штета за Меси стварно со онаков бараба за селектор. Сепак му посаквам успех само заради него.

Абе и Франција има тежок камен за селектор па стигнаа до финале минатото светско. Кога станува збор за утакмица против голема репрезентација многу зависи и до играчите, а не само до селекторот.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.656
Поени од реакции
43.500

Aко знае некој од каде да се слимне играва нека става линк, или нека отвори тема, за сите да видат :)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Дрогба и Рио Фердинанд ќе го пропуштат СП. Лошо, лошо многу добри играчи поради повреди ќе го пропуштат турнирот. Вака губат само навивачите зашто премногу ѕвезди нема да играат и мечевите губат атрактивност.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Играта World Cup 2010 е излезена само за Xbox i Playstation 3, и официјално е кажано од ЕА дека нема да има верзија за компјутер.
Ионака играва е само порт од ФИФА 2010, единствено добро е што ги има сите земји од квалификациите и истите може да се играат.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Излезе денес конечно и во Ас-Спорт билтен за СП.

Како попривлечни типови ми се чинат следните, само штета е што не можат да се комбинираат сите:

Мексико победник на група А @ 4.00
Парагвај победник на група Ф @ 4.00
Најдобар стрелец Клосе @ 40.00 (ова само поради фактот што има шанса да стане најдобар стрелец на СП досега, па мислам дека ќе го форсираат немците, пенали можеби тој ќе изведува........)
Вејн Руни најдобар стрелец во Англија @ 2.10
Нов Зеланд да заврши група со 0 бода @ 2.00
Шпанија 7+ (во група) @ 2.20
Португалија 5+ (во група) @ 2.10
Парагвај 4+ (во група) @ 2.05
Германија да добие црвен картон @ 2.20 (знаејќи го нивниот фашистички менталитет ова е и те како добар тип)
Ќе има хет-трик на цело светско @ 2.80
Вкупно црвени 0-17 @ 2.80
Вкупно голови во групна фаза 0-120 @ 2.40
 

tienly

Robbie, one and only!
Член од
6 октомври 2007
Мислења
60
Поени од реакции
5
Anglija (England) :salut:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.963
Поени од реакции
57.704
Што им стана пред СП бе, почнаа секојдневно по 2-3ца да се повредуваат. Особено жал ми е за Дрогба и слоновите ако не се опорави.

Aко знае некој од каде да се слимне играва нека става линк, или нека отвори тема, за сите да видат :)
Лично ич не ми се свиѓа играва, ја иам играно на ПС3. Практично е екстензија на Фифа 10, ист гејмплеј. Позитивна работа е тоа што ги имаш сите селекции.

--- надополнето ---

Излезе денес конечно и во Ас-Спорт билтен за СП.

Како попривлечни типови ми се чинат следните, само штета е што не можат да се комбинираат сите:

Германија да добие црвен картон @ 2.20
У група ова? :icon_lol:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Што им стана пред СП бе, почнаа секојдневно по 2-3ца да се повредуваат. Особено жал ми е за Дрогба и слоновите ако не се опорави.



Лично ич не ми се свиѓа играва, ја иам играно на ПС3. Практично е екстензија на Фифа 10, ист гејмплеј. Позитивна работа е тоа што ги имаш сите селекции.

--- надополнето ---



У група ова? :icon_lol:
Јок. На цело првенство:smir:
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Излезе денес конечно и во Ас-Спорт билтен за СП.

Како попривлечни типови ми се чинат следните, само штета е што не можат да се комбинираат сите:

Мексико победник на група А @ 4.00
Парагвај победник на група Ф @ 4.00
Најдобар стрелец Клосе @ 40.00 (ова само поради фактот што има шанса да стане најдобар стрелец на СП досега, па мислам дека ќе го форсираат немците, пенали можеби тој ќе изведува........)
Вејн Руни најдобар стрелец во Англија @ 2.10
Нов Зеланд да заврши група со 0 бода @ 2.00
Шпанија 7+ (во група) @ 2.20
Португалија 5+ (во група) @ 2.10
Парагвај 4+ (во група) @ 2.05
Германија да добие црвен картон @ 2.20 (знаејќи го нивниот фашистички менталитет ова е и те како добар тип)
Ќе има хет-трик на цело светско @ 2.80
Вкупно црвени 0-17 @ 2.80
Вкупно голови во групна фаза 0-120 @ 2.40
Повеќето од типовиве ги нема во додатокот за СП што им е на веб страната, ти во билтен ги гледаш така?
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Англија барем во првата фаза нема ни да го осети отсуството на Рио кој не беше во врвна форма,но сепак капитен си е капитен.Уште потежок удар за БСК,без Дрогба шансите за пролаз во 1/8 финале според мене им се минимални.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom