Аудио Опрема: Засилувачи, Ресивери, Тунери, Звучници...

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А за DTS-от некој да ми каже нешто? Не сум баш запознаеш што е поточно, каква врска има, што ако го нема, дали е голем минус и слично?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Јас колку што видов тие што ги постирал аудиофил во линкот се со блу-реј плеер и со DTS, youtube и нема што немаат, ама гледав цени во странство и се движат околу 500 фунти ~ 45.000 денари.

Тие во техномаркет и нептун ваљда се со истиот изглед само со двд плеер и без DTS и затоа се прилично ефтини.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Нормално дека кај нас е се поскапо. Плеерот не ми е воопшто битен бидејќи имам прекрасен плеер, ми треба само влез за оптички кабел да има. Иначе ако може да ми подобјасниш нешто повеќе околу DTS-от? Не сум баш запознаен што е поточно, каква врска има, што ако го нема, дали е голем минус и слично?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Ех незнам и јас не сум се заинтересирал многу околу оваа проблематика, колку што знам е некој си екстра квалитетен дигитален сараунд ваљда како во современите кино сали што се користи штознам...

Еве некоја информација околу DTS:
http://www.dts.com/DTS_Audio_Formats/DTS-HD_Master_Audio.aspx
http://en.wikipedia.org/wiki/DTS_(sound_system)

мислам аудиофил е поупатен и може "попластично" да ни објасни дали вреди да се дадат повеќе пари за DTS.
 

Kajgana e sranje

Македонија Шампион
Член од
9 април 2010
Мислења
225
Поени од реакции
64
WOOW
тие Microlab Solo бар според спецификации се нешто феноменално. за тие пари се најдобрите пц звучници па и не само за пц
не се скапи али многу пдобри од многу извикани имиња како creative и logitech
штета што никој не ги носе кај нас
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Тие Microlab мислам дека ги видов во една продавница карши кафицот Круг!
(има едно месец дена од тогаш,а и господ знае што сум видел,бев болен)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ех незнам и јас не сум се заинтересирал многу околу оваа проблематика, колку што знам е некој си екстра квалитетен дигитален сараунд ваљда како во современите кино сали што се користи штознам...

Еве некоја информација околу DTS:
http://www.dts.com/DTS_Audio_Formats/DTS-HD_Master_Audio.aspx
http://en.wikipedia.org/wiki/DTS_(sound_system)

мислам аудиофил е поупатен и може "попластично" да ни објасни дали вреди да се дадат повеќе пари за DTS.
Епа ај ќе причекам да ми објасни со негови зборови. Друго е кога читам спецификации, друго е кога ќе ми каже од искуство дали вреди или не.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Некој ќе може да ми објасни ова погоре што прашав?
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
DTS e систем за звук, како што е долби диџитал.

Дтс дава моќен продорен звук, со проширени фрекфенции за висококвалитетно аудио во стерео и сараунд формат.

Имам дома хоум синема што има Долби Диџитал Лоџик 2 и ДТС.. Дтс е значително подобар за изострување на звукот, значи ги подобрува фрекфенциите во сите опсези, ретко се случува да од ефектите не ги слушаш карактерите што зборуваат, или пак обратно. Ама затоа од друга страна, сараунд ефектите не се толку многу застапени (незначи дека ги нема, само да речеме се смалени на 70%)

Долби Диџитал пак, од ги проширува стерео и сараунд фрекфенциите, што дава извонреден 3д ефект, ама многу често се случува да слушаш грмење, и чкрипење гуми, а муабетот е скоро незастапен.
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Само што џабе ти се овие 2 ефекти ако филмот што го гледаш ги нема т.е. ако гледаш DivX филмови
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
DTS e систем за звук, како што е долби диџитал.

Дтс дава моќен продорен звук, со проширени фрекфенции за висококвалитетно аудио во стерео и сараунд формат.

Имам дома хоум синема што има Долби Диџитал Лоџик 2 и ДТС.. Дтс е значително подобар за изострување на звукот, значи ги подобрува фрекфенциите во сите опсези, ретко се случува да од ефектите не ги слушаш карактерите што зборуваат, или пак обратно. Ама затоа од друга страна, сараунд ефектите не се толку многу застапени (незначи дека ги нема, само да речеме се смалени на 70%)

Долби Диџитал пак, од ги проширува стерео и сараунд фрекфенциите, што дава извонреден 3д ефект, ама многу често се случува да слушаш грмење, и чкрипење гуми, а муабетот е скоро незастапен.
Значи океј е и без DTS или подобро да собирам пари да купам некое со DTS?

Само што џабе ти се овие 2 ефекти ако филмот што го гледаш ги нема т.е. ако гледаш DivX филмови
Не се секирај, 720р и 1080р филмчиња имам, и добар дел од нив имаат DTS, а останатите се AC3 мислам;)
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Гледам овде се зборува повеќе за звучници за генерална употреба ама имам прашање за некој ако користел студиски звучници.

Планирам да купам некои од следниве па ако има некој искуство да ми пренесе дел од него: KRK RP8 G2 (500/520 EU), Yamaha HS80m (450+ EU), M-Audio BX8a (400 EU). Во заградите се цените во глобала во овој дел од Европа, за разлика од тука во Британија и САД цените за истите звучници се 20/30% пониски.
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
aj ako se razbira nekoj vo zvucni , vredi li upgrade od audigy se na xonar d1 a poso ednas se kupuva moze i varijanta essense stx zvuckite se microlab solo 7c koj se razbira neka pise pls.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Од кај ги зема Solo 7c и колку пари? Иначе Audigy вади поинтересен звук во игри, а Xonar е подобар за слушање музика. И двете картички се топ, особено споени со Microlab Solo 7c. Зависи што ќе правиш повеќе, музика или игри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom