Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
До тебе е нешто - ако имаш проблеми со сигналот јави се во техничка подршка и мери кога немаш торент упалено и немаш вируси во ПЦ :tapp:

 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
До тебе е нешто - ако имаш проблеми со сигналот јави се во техничка подршка и мери кога немаш торент упалено и немаш вируси во ПЦ :tapp:

Друже, мрчиш исто како тие од техничка подршка.
п.с. Очигледно не сме на истиот пакет за да споредуваш speedtest, а колку шо ми е познато и со оптика си врзан така да... :tapp:
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Друже, мрчиш исто како тие од техничка подршка.
п.с. Очигледно не сме на истиот пакет за да споредуваш speedtest, а колку шо ми е познато и со оптика си врзан така да... :tapp:
Assumption is the mother of all fuck ups - побарај интервенција на терен ќе видиш ќе излезе или дека не ти чини сигналот или имаш вирус ... Сите што културно побарале интервенција на терен секогаш им се решавал проблемот ...

Иначе мерењето е направено од кабелски модем ... зашто ако пуштам тест од оптиката ќе имаме зголем број на срцеви напади на форумов :kesa:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Duboko se izvinjavam :smir:do Operata mi bilo, ja prainstalisav i sea e Ok
Samo edna sporedba ke dadam Opera vs Safari speedtest:
Ova e od Operata:

A ova od Safari:

Pingot go primetuvate?? 241 vs 36 :toe:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Duboko se izvinjavam :smir:do Operata mi bilo, ja prainstalisav i sea e Ok
Samo edna sporedba ke dadam Opera vs Safari speedtest:
Ova e od Operata:

A ova od Safari:

Pingot go primetuvate?? 241 vs 36 :toe:
Телекабел и Мозила (Битниот дел е пингот) :)



Едит: Али една ствар не ми е јасна... и јас и ти мериме на Белград... а дистанцата е различна :raz:
Едит2: Ама ти изгледа не си Скопјанец :icon_lol:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Телекабел и Мозила (Битниот дел е пингот) :)



Едит: Али една ствар не ми е јасна... и јас и ти мериме на Белград... а дистанцата е различна :raz:
Едит2: Ама ти изгледа не си Скопјанец :icon_lol:
Da razlicna e distancata, ja sum u Centar a ti izgleda gravitiras nakaj Aerodrom ili Lisice t.e poblisku si do severniot sosed :D
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Нетов што е тапа деновиве тапа е но освен еден ден што беше катастрофа некој 5-6 саата да има проблем брзина и дисконекции не видов проблем после тоа.
Едно прашање:
На speedteset.net мерам брзина и ми дава резултат со испод 1Mbps, додека навечер околу 3-4 ми покажува онака како што треба да биде.
А при двете мерења пробав да симнувам нешто и си идеше со 600-700KB/s
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Нетов што е тапа деновиве тапа е но освен еден ден што беше катастрофа некој 5-6 саата да има проблем брзина и дисконекции не видов проблем после тоа.
Едно прашање:
На speedteset.net мерам брзина и ми дава резултат со испод 1Mbps, додека навечер околу 3-4 ми покажува онака како што треба да биде.
А при двете мерења пробав да симнувам нешто и си идеше со 600-700KB/s
За жал непостои сто посто прецизен тест систем ... сепак и тоа е сервер кој е колку-толку оптеретен ...

Пример мерам Белград дава 4мбита - мерам после 5 мин дава 8 мбита

После дете мерења надградба од MSDN одеше полна брзина ... плус софија иако е „препорачан поради блзиина“ секогаш дава драстично полош резултат дури и од англија ако до островот има илјадници километри повеќе :pipi:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Има ли некој некоја информација околу тоа што Телекабел го нуди ,т.е Бесплатен модем за нов приклучок.. Ваљда тоа ке иде со договор !?!?


Освен тоа.. вчера беше топ нетот..
Денес пак тапа

 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Denes (na vakvo nevreme) dobro so i struja imame ne pa net :)
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Denes (na vakvo nevreme) dobro so i struja imame ne pa net :)
Убаво кажано - после овакво невреме и толку празнења во атмосвера добро е што имаме струја - иако повеќе провајдери пријавија проблеми кај дел од корисници ... :kesa:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
У
курац
, денес нетов ми е тапа... ццц... :duel:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
У
курац
, денес нетов ми е тапа... ццц... :duel:
I second that.. само не ми е јасно која е причината. Работат торенти, ги пинга Google и Yahoo без ниеден загубен пакет (од 500+ испратени), ама се мачи по 5-10 минути да отвори било кој сајт хостиран надвор од мрежата на ТК (што значи, се` освен Кајгана).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom