Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Се согласувам а и некако убаво е чуството да те подмладат... :smir:
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Дете, рипаш како прле пред магаре ...

Значи, кога има проблем помеѓу еден оператор со друг оператор има одредени рокови во кои операторот треба да преземе мерки за да се нормализираат работите. Овие рокови не се ни 12 ни 24 часа туку напротив се во рангот на 3-5 денови (да денови).

Од друга страна во моментов МТ има сериозни проблеми со својата инфраструктура и малце шабански, но нив приоритет и ме да се нормализираат работите прво кај нивнисте корисници (АДСЛ, макс ТВ, Кол и сурф ...) па проблемите им треба време додека поминат низ повеќето бирократски лавиринти...

Бидејќи очигледно немаш ни 1 ден работно искуство во секторот на телекомуникации ќе ти кажам ќути и пуши (цигари) ...

Вие сте биле нервозни нели бидејќи ви сецкал нетот одвај 1 ден - што мислите како ми е мене што сите вие ми џавкате по ПП и мсн дека демек нешто не е во ред со форумот, а проблемот секогаш е во МТ, он.нет, итн итн ...

Ако се скине оптички кабел - покрај интернет конекција може да се прекине и гласовната интерконекција ..

Значи за скопје: 02-612-1-612 за техниќка подршка (се јавив пред 5 мин и од прва ги добив) за останатите градови би требало да е 612612 ...

Ајде излезете малце на кафе - убаво е времето надвор доста на нет киснете со денови :pipi:
Ај да не одам реченица по реченица, накратко е вака:
- Ако СК се добива, БТ не се добиваше (поддршка на телефон). Не ме интересира Скопје, ме интересира Битола. Факт е дека никој не крена телефон поради очигледните проблеми со нив (не работеа никаде) а факт е и дека цел град немаше интернет (бар 4-5 души кои ги познавам денес рекоа дека имаа проблеми, а исто и дека проблемите не се само од денес, него и порано ги имале).
- Дали сум дете или не и колку ми треба интернетот, не е твое да процениш, постот не беше наменет против тебе и твоите „телекомуникациски способности“ (не викам дека јас знам повеќе од тебе, ниту сакам да докажам такво нешто, но не се фаќај без потреба на место на кое ниту сум те прозвал ниту сум имал намера) туку постот беше насочен кон целата публика која можеби некојпат ќе сврти токму на оваа страна од форумот и ќе види одредено мислење кое се разликува од типичните „за никаде“, и ќе види до кој степен за никаде. Ако сакаш додај на тоа, или одземи, но не навлегувај во моите потреби и мојата возраст.
- Цигари не пушам, немам ни еден ден искуство во телекомуникации а ако понатаму ти требаат моите референци, побарај ми по ПП. Со мојот пост искажав мое искуство (затоа што таква е и темата) не ми беше намерата ниту да фатам страна во вашата дискусија со Танес (ми се виде интересна, но не доволно за да завземам страни или да бранам ставови) па можеби во занесот на реплики случајно се најде и мојот пост, од чија реплика не сум сосем задоволен. Бар разјаснивме некои работи.
- Благодарам за советот (така ќе го сфатам), навистина времето е убаво за кафе, но мојата работа не е поврзана со „македонски“ рокови. Затоа е и мојата загриженост (нервоза) за стабилноста за интернетот.

Ако евентуално имаш попривлечна понуда (за постабилен интернет) пиши ми, баш би сакал да го видам тоа.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Ај да не одам реченица по реченица, накратко е вака:
- Ако СК се добива, БТ не се добиваше (поддршка на телефон). Не ме интересира Скопје, ме интересира Битола. Факт е дека никој не крена телефон поради очигледните проблеми со нив (не работеа никаде) а факт е и дека цел град немаше интернет (бар 4-5 души кои ги познавам денес рекоа дека имаа проблеми, а исто и дека проблемите не се само од денес, него и порано ги имале).
- Дали сум дете или не и колку ми треба интернетот, не е твое да процениш, постот не беше наменет против тебе и твоите „телекомуникациски способности“ (не викам дека јас знам повеќе од тебе, ниту сакам да докажам такво нешто, но не се фаќај без потреба на место на кое ниту сум те прозвал ниту сум имал намера) туку постот беше насочен кон целата публика која можеби некојпат ќе сврти токму на оваа страна од форумот и ќе види одредено мислење кое се разликува од типичните „за никаде“, и ќе види до кој степен за никаде. Ако сакаш додај на тоа, или одземи, но не навлегувај во моите потреби и мојата возраст.
- Цигари не пушам, немам ни еден ден искуство во телекомуникации а ако понатаму ти требаат моите референци, побарај ми по ПП. Со мојот пост искажав мое искуство (затоа што таква е и темата) не ми беше намерата ниту да фатам страна во вашата дискусија со Танес (ми се виде интересна, но не доволно за да завземам страни или да бранам ставови) па можеби во занесот на реплики случајно се најде и мојот пост, од чија реплика не сум сосем задоволен. Бар разјаснивме некои работи.
- Благодарам за советот (така ќе го сфатам), навистина времето е убаво за кафе, но мојата работа не е поврзана со „македонски“ рокови. Затоа е и мојата загриженост (нервоза) за стабилноста за интернетот.

Ако евентуално имаш попривлечна понуда (за постабилен интернет) пиши ми, баш би сакал да го видам тоа.

Дете, (да сега тебе ти викам дете претходно тоа беше да го подмладам Танес) јас никогаш не реков дека кај тебе проблемот ниту ти солев памет ... мојот пост беше за друг и тој дел се разјасни. Извини ако се најде погоден од некои од искажаните работи ... не ми беше намерата да те навредам ...

Реално во Битола подобра опција од Роби/Моби/Телекабел немаш ... пробај проблемите да ги пријавуваш повеќе пати и пробај да кренеш на приоритет ... општо деновив (па ако не и месециве откако почна Макс ТВ) интернетот на МТ не е во најдобрите моменти ... а бидејќи дел од капацитетите на ТК се преку тој провајдер и кога има проблем можностите на ТК се ограничени (исто како што се ограничени и кога има проблем со телефонската инфраструктура)...

П.С:
Да дете си ... по днесувањето се познава :pos2:
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
Не разбираат ли дека така не се работи???

А зошто да не напишам преставка до АЕК, пазарна инспекција, унија на потрошувачи, медиуми итн...

Малце реклама не е на одмет
Ова ти е најдобро можно решение, ако не се офајдиш ти барем за следните корисници ќе има подобрувања. Треба да пробаш.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Можда погрешно те сфатив, извини, но добро е, бар по технологијата се разбравме на која возрасна граница сме, се согласувам со тебе и затоа и сум на телекабел (Моби).

Затоа и моите постови се во насока за да споделам искуства (какви/такви), се со цел да добиеме подобар и поквалитетен „Провајдер“, кој сега не е ни блиску до таков (бар по стабилноста на интернетот ако не по друго)

П.С
Сепак, можда ми годи да го препознае некој детето во мене ;)
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Вчера немав кабловска ни интернет скоро цел ден...и од како се врати нетов ебење бидна ..


да не го урочам ппп :wink:
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
45
Поени од реакции
2
еве ја разликата кај мене
сабајле во 9 и сега





100 пати им се јавив, ме маткаа вака нака , па почнаа муабети да ми вртат види ако симнуваш торенти намали го аплоадот да не иде многу ... абеее
и на крај муабетот излезе ќе интервенираме во тој реон ... :toe:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Isto i kaj mene e shit, poslednite 2-3 dena. Paga, go nema po 1-2 saati, a i ne ide so nikakva brzina. Ima nekoj od Strumica, so mu pravi problemi?



Na nisto ne lici.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
- Јас: Дечко, да те прашам фино културно: Зошто од сабајле интернетот е најдобар на свет, а како поминува денот станува се позезнат и позезнат? Да не буниме, живеам во Козле, работам во Аеродорм, и на работа имаме нет од вас, истата работа се случува.

- Тој: Дечко, малце сме тнки со нет, еве сеа нови централи ставаме и во Козле и во Аеродром, тебе ти се погодил позафатен линк, па затоа споро иде, ама коа ке ги ставиме новите централи ке биде супер цел ден.

- Јас: Ама ова вака се случува веќе месец и кусур!

- Тој: Епа знаеме дечко, ама ете се одложи малку работава, еве до наредната недела ке инсталираме све, ке биде супер.

- Ајде, како ке кажете.....



ЛОЛ! И до кај се со централите? Да не ги склапа кинезот сеа?:pos2::pos2::pos2:
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
- Јас: Дечко, да те прашам фино културно: Зошто од сабајле интернетот е најдобар на свет, а како поминува денот станува се позезнат и позезнат? Да не буниме, живеам во Козле, работам во Аеродорм, и на работа имаме нет од вас, истата работа се случува.

- Тој: Дечко, малце сме тнки со нет, еве сеа нови централи ставаме и во Козле и во Аеродром, тебе ти се погодил позафатен линк, па затоа споро иде, ама коа ке ги ставиме новите централи ке биде супер цел ден.

- Јас: Ама ова вака се случува веќе месец и кусур!

- Тој: Епа знаеме дечко, ама ете се одложи малку работава, еве до наредната недела ке инсталираме све, ке биде супер.

- Ајде, како ке кажете.....



ЛОЛ! И до кај се со централите? Да не ги склапа кинезот сеа?:pos2::pos2::pos2:
kako i da e najkasno do kraj na LETOTO ke bide :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Ќе ја дочекаме ли некад таа нова централа ? :pos2::pos2::pos2:
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
ke bide ke bide...:))) ne se sekiraj so telekabel daleku ke stignete:)))) da ne postoese duo extreme i ja ke si go papav i ovoj mesec isto kako vas znam kako e, ali glejte koj e vo moznost da plati neka se menja so da vi kazam ja si se spasiv na vreme i neznaete kolku sum sreken od duo extreme stabilen i brz od 10mbps vo tekot na 24/7 nema denje noke variranje brzina extremno od 500kbps denje do 6mbps noke na telekabel epa ne e isto.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Ај не зезај, нетот од ОнНет е најлошиот во државава и најнестабилен.
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
neznam so prikaski ti kazuvale stvarno neznam ama ja veke 1 nedela imam top e a pred da staam 1 mesec sekoj den kaj drugarce so imase na kafe proverki top si bese zatoa i staviv, taka da ne slusaj gatalec slusaj patalec:)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Па ако е за така и јас сум презадоволен од Телекабел, речиси година го користам, пааааааа... :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom