Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.660
Има зомбиња, има колење, хорор е. Има секакви хорори.
Не го оспорувам ова. Генералната линаја е: вампири во место каде 30 дена е ноќ. Без да го гледаат ќе го етикираат хоро. Но целев кон малку лично класифицирање и.. мањебитно, подобро да бил комедија-хорор, место срање-фузија од толку акција со хорор елементите. Плус Josh Hartnett. :\

xD. Хејташ ти хејтам јас и после пак дури не ни снема време. А ако напишеше објективна рецензија како што една рецензија треба да биди никој немаше да шири омраза.
Како уосталом ќе е забавно, и како ќе се дојде до вистинската рецензија? Спротивни мислења. Немам ништо лично против тебе, еве зеленкото е поради дружењето, НО МАМОО МРАЗАМ АКЦИЈААА. :icon_lol:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Како уосталом ќе е забавно, и како ќе се дојде до вистинската рецензија? Спротивни мислења.
Слободне време + форум + расположен за спротивставување и тоа е тоа.
НО МАМОО МРАЗАМ АКЦИЈААА. :icon_lol:
A да почнам јас еден маратон акциони филмови и сите да ги рецензирам :icon_lol: па да видиш дека има и квалитетна и неквалитетна акција.

Ај следна акција кога ќе ми се фати (маратон нема да има) ќе ја рецензирам.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
^^^^
Филмот ради кој почна целата дискусија после 30 минутно гледање го изгаснав(има можеби 2 месеци каде што ги жалам тие 700 мб потрошени на него)....Еден од ретките филмови кои што сум почнал да ги гледам а не сум ги догледал...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
^ Браво за Пи, филм што мора да се види за да се свати, уникатен дефинитвно. Мислам дека е единствен филм што ја обработува оваа тематика. Од мене чиста 10.
Па како подруго ќе го сфатиш, со слушање? И Американска пита мора да го видиш за да го сфатиш :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Па како подруго ќе го сфатиш, со слушање? И Американска пита мора да го видиш за да го сфатиш :)
Така се изразив затоа што сакав да го опишам, да направам кратка рецензија, но е тип на филм кој неможе да се објасни со зборови, во тој контекст беше изјавата.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Valter brani Sarajevo

Bata Zivoinovic kako Valter

Site preostaniti likovi kako "Svabe" ili "Nemci"

Kulten Citat:
Merkwürdig! Seit ich in Sarajevo bin, suche ich Walter und finde ihn nicht. Und jetzt, wo ich gehen muss, weiss ich wer er ist.
-Sie wissen wer Walter ist?! Sagen Sie mir sofort seinen Namen!
-Ich werde ihn Ihnen zeigen... Sehen Sie diese Stadt? Das ist Walter!"

Fakt: Najgledan film na site vreminja vo Kina

Das ist Walter
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.866
Дали мојт некој да ми најт убав торент од Zombieland, го барам веќе некое време и никако да најдам добар торент. Ај ве молам :D
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Breaking the waves (1996) aka Breaking your minds (since 1996) на Ларс вон Трир. Го гледав вчера.
(Следната реченица е кажано со мало преувелучување)
Абе... џоа филмовите се за забава ама со овај да ти падни тешко на душата како некој да умрел. Ептен тешка драма, нема ни х од хорор како во Антихрист, 100% драма, но е потежок филм од него.
Колку што разбриам до сега, Вон Трир ни дава реалистично, а понекогаш преминува и надреалистично прикажување на човечките чувства и односи. Идејата зад овај филм е веројатно таа.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Си ебав матер од смеење на сценава:


Инаку, од Groundhog Day е. Кежуал филмче, солидна комедија.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Еј луѓе да ве прашам нешто можда го промашив форумов али нема везе.
Ме интересира за едно филмче го иам глеано пред едно 3-4 години можда
Се работи за една теткица многу јака, си наоѓа муштерии за онаа работа ги врзуе со лисици и ги убива со шило за мраз..
Ејј кој ќе ми го најде филмчево има алкохол од мене :smir:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Еј луѓе да ве прашам нешто можда го промашив форумов али нема везе.
Ме интересира за едно филмче го иам глеано пред едно 3-4 години можда
Се работи за една теткица многу јака, си наоѓа муштерии за онаа работа ги врзуе со лисици и ги убива со шило за мраз..
Ејј кој ќе ми го најде филмчево има алкохол од мене :smir:
Основен инстинкт одговара на болдираното.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Се прегледав филмови овие два - три дена, па еве дел од нив со кратка рецензија:)

Прегледај го приврзокот 31840
Aeon Flux - sci-fi филм со Шарлиз Терон.
Главната поента на филмот е дека низ цел свет се појавила некоја болест која ја збришала скоро цела популација освен луѓето кои живееат во Брегна, ограден град. 400 години подоцна во овој град се уште владее семејството Гудчајлд чиј член пред цели четири векови го пронашол лекот за вирусот. Ион добива задача да го убие Тревор Гудчајлд што воедно и ќе биде нејзината прва неуспешна мисија како дел од мониканите кои се борат против режимот на семејството Гудчајлд.
Главната причина за нејзиниот неуспех ќе бидат чудните flashback-ови кои ќе ги има при секоја средба со Тревор. Наскоро ќе дознае дека сите луѓе во Брегна се клонираат цели 400 години уназад за да може успешно да се пронајде лекот кој ќе ја излечи неплодноста кај жените. Односно flashback-овите на Ион се всушност нејзиниот претходен живот.
На филмов му давам 9/10 затоа што му фалат малку подобри ефекти иако и оние кои ги нуди се на завидно ниво.



From Paris with love - крими - трилер/акција
Одличен филм во кој се раскажува за акцијата на Џејмс и Чарли кои се на мисија да ја заштита американската делегација од терористички напади. Дејствието се одвива низ Париз каде се прикажани акциите на двајцата агенти кои при откривањето на оние кои стојат зад планираниот терористички напад ќе откријат дека свршеницата на Џејмс, Керолин, е всушност дел од целиот план. Таа го има заведено со цел полесно да добие пристап до Американската амбасада во Париз и притоа како бомбаш - самоубиец да го изврши нападот. На крајот, Чарли и Џејмс успеваат да го решат целиот случај и да го спречат нападот на тој начин што Џејмс иако заљубен во Керолин, ќе мора да ја убие за таа да не ја разнесе целата амбасада во воздух.
Одлична акција на Џон Траволта со многу занимлива приказна. 10/10 за филмов.
Леле за овие 2 бљувотини 10? не ми се верува, и другите оцени ти се превисоки. :)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Леле за овие 2 бљувотини 10? не ми се верува, и другите оцени ти се превисоки. :)
Знаеш дека сите имаат различен вкус за филмови, така? Според мои потреби, оцените си се на место:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom