Диети и слабеење

Е

експерт

Гостин
Одамна е ова . Ќе се најади , па нема ни 5 минути после оброкот , иде у WC , глаата у шолја , прстот у грло и се што има јадење иде down the drain .. Коа видеш на крај тоа исто ти се фаќа ко да не си ставил ништо у уста in the first place .. И коа ова ќе стане хронично резултира со анорексија и девојки кои личат на чачкалки ..
знам, ама во последно време многу се проширило, а не знаат дека тоа е болест.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
@viksamkd

Прам 2 x 50 нормални и 2 x 25 странични стомачни. Плус трчам од 3-4 километри на лента со нормална брзина на блага угорница.
Можам да кажам дека резултат секој ден се гледа, па дури и на вага.. 200 грам/ден :)))
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Ke moze nekoj sto ja koristel dietata so javorov sirup, da mi kaze kako se prigotvuva toa, znam deka se mesa voda , limon i sirupot, ama ne znam tocno po kolku od sto se stava :toe:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.403
Поени од реакции
28.374
Ke moze nekoj sto ja koristel dietata so javorov sirup, da mi kaze kako se prigotvuva toa, znam deka se mesa voda , limon i sirupot, ama ne znam tocno po kolku od sto se stava :toe:
Јас пред 2 години бев таканаречено "гуде" така ме викаа:pos:Али нормално сеа сум слаб па ги заебавам..Али ајде тебе да ти помогнам...Јас јаворов сируп пиев со вода без лимун во филџан за кафе ке ставиш пола вода пола сирупот и пиеш секое сабајле, нормално лимун немаш количина тоа ваљда по желба се става...Иначе оваад иета ја практикував 2-3 недели и не ми помогна многу, една другарка ми даде една книга и се си пишуваше убаво за диетата па ај да ја споделам со вас ако ви затреба.
Секое сабајле 1-2 јабуки кисели да се изедат и еден портокал исцеден малку вода...тоа накај 9-10 саат околу 12 саат суво овошје(грозје, банани, смокви, сливи итн) во 2 саат колку сакаш овошје неограничено али банана во денот максимум 1-2 не знам зашто али така требало.:wink:Во 4 саат ручек по желба но нормално без леб и додека да јадете никако да се пие сок вода и алхохол и 2 саата после ручек исто така ништо да не се пие.За ручек можете што сакате да ручате но да не се меша месо-компири, месо-ориз, ориз-компири значи да се јаде една сорта на јадење без мешање со многу многу салата(по избор) во 6 саат 1 чаша вода и суво овошје(никако свежо овошје после ручекот)Вечерата трае до 10 саат смее да се јаде суво овшје, супи, пуканки, салати.и после спиење.
ВАЖНО:
Тие што боледуваат од некакви наследни болести од некој член од фамилијата или пак мигрена, болки во грбот кичмата треба да избегнуваат да јадат бели работи или пак доколку некој и дува бело:pipi:Се шалам...Треба да избегнуваат сол, шеќер, млеко(Ако пиете веќе млеко треба да е соја или оризово млеко), брашно и други бели ствари.И секако да не се јаде благо или леб.И ако имате криза за благо можете да јадете овошје од конзерви(ананас, праски, јабуки)верувајте многу се повкусни од чоколадо и се поблаги.
Епа извенете ако ви одземав време:icon_lol:Ако нешто не ви е јасно ПМ.:helou:
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Јас пред 2 години бев таканаречено "гуде" така ме викаа:pos:Али нормално сеа сум слаб па ги заебавам..Али ајде тебе да ти помогнам...Јас јаворов сируп пиев со вода без лимун во филџан за кафе ке ставиш пола вода пола сирупот и пиеш секое сабајле, нормално лимун немаш количина тоа ваљда по желба се става...Иначе оваад иета ја практикував 2-3 недели и не ми помогна многу, една другарка ми даде една книга и се си пишуваше убаво за диетата па ај да ја споделам со вас ако ви затреба.
Секое сабајле 1-2 јабуки кисели да се изедат и еден портокал исцеден малку вода...тоа накај 9-10 саат околу 12 саат суво овошје(грозје, банани, смокви, сливи итн) во 2 саат колку сакаш овошје неограничено али банана во денот максимум 1-2 не знам зашто али така требало.:wink:Во 4 саат ручек по желба но нормално без леб и додека да јадете никако да се пие сок вода и алхохол и 2 саата после ручек исто така ништо да не се пие.За ручек можете што сакате да ручате но да не се меша месо-компири, месо-ориз, ориз-компири значи да се јаде една сорта на јадење без мешање со многу многу салата(по избор) во 6 саат 1 чаша вода и суво овошје(никако свежо овошје после ручекот)Вечерата трае до 10 саат смее да се јаде суво овшје, супи, пуканки, салати.и после спиење.
ВАЖНО:
Тие што боледуваат од некакви наследни болести од некој член од фамилијата или пак мигрена, болки во грбот кичмата треба да избегнуваат да јадат бели работи или пак доколку некој и дува бело:pipi:Се шалам...Треба да избегнуваат сол, шеќер, млеко(Ако пиете веќе млеко треба да е соја или оризово млеко), брашно и други бели ствари.И секако да не се јаде благо или леб.И ако имате криза за благо можете да јадете овошје од конзерви(ананас, праски, јабуки)верувајте многу се повкусни од чоколадо и се поблаги.
Епа извенете ако ви одземав време:icon_lol:Ако нешто не ви е јасно ПМ.:helou:
Fala mnogu :helou:
 

MK_Devojce

I simply don't care...
Член од
2 август 2009
Мислења
468
Поени од реакции
162
Одамна е ова . Ќе се најади , па нема ни 5 минути после оброкот , иде у WC , глаата у шолја , прстот у грло и се што има јадење иде down the drain .. Коа видеш на крај тоа исто ти се фаќа ко да не си ставил ништо у уста in the first place .. И коа ова ќе стане хронично резултира со анорексија и девојки кои личат на чачкалки ..
Тоа прераснува во тешка психичка болест наречена Булимија:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
5.204
Поени од реакции
953
остај секакви сокови.. пиј само вода и прави го следново..
Првиот ден - 25 стомачни(пред вежбање загреј се убаво и после вежбање истегни се убаво за да избегнеш воспаление на мускули), мала пауза од 15-20 минути и уште 25 стомачни.. пофторно истегнисе
Втор ден - и да ти се воспалени мускулите повтори го она од првиот ден
Трет ден - накачи на 35 стомачни во серија и повторно по пауза уште 35
Четврт ден - повторување..
Петти ден - 50 стомачни
Шести и Седми повторување..
Значи си стигнал за една недела по 50 стомачни во серија односно 2 серии што значи 100 стомачни на ден..
Втората недела само повторувај го ова а последните 2 дена додај и уште една серија од 50 стомачни.. Овие серии немора да ти се една по друга.. Можеш да имаш и 3-4 часа одмор.. битно да ги напраиш..
Ако можеш уз ова и да трчаш по малце топ ке биде..
Јади си нормално све, доручек, ручек, вечера абе се шо ти се јаде, само пази со некој висококалорични јадења како торти.. Касни умерено а не многу.. И не заборавај.. Вода :) Мораш да ги оставиш соковите и да пиеш сок еднаш у 4-5 дена, а да си цедиш свеж лимон без шекер можеш секој ден.. Би требало да има резултати по две недели и тоа добри ..
ке пробам да се придржувам:smir:
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
87
Поени од реакции
44
Predlog za slabeenje:
1. Jadete samo salata od 3-5 pati na den
2. Nikogas ne jadete pred da spiete.
3. Trcajte 3-4 pati nedelno po 30 min najmalku.

Izgubiv 7 kg na ova za 45 dena.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Predlog za slabeenje:
1. Jadete samo salata od 3-5 pati na den
2. Nikogas ne jadete pred da spiete.
3. Trcajte 3-4 pati nedelno po 30 min najmalku.

Izgubiv 7 kg na ova za 45 dena.
Не те разбрав на ова 'само'.
Само салата да јадиш 45 дена или колку и да е??

Пилешки стек печен на скара со малку масло или нешо морски плодови да јадиш или каква и да е риба е здраво и хранливо,а нон-стоп само салата не е баш многу добро.
Исто така добро е да се внесува леб по едно парче,барем еднаш во денот(иако јас не јадам веќе месец и нешо).

Со премногу строги диети и истоштување на организмот не добиваш нишо друго освен нарушено здравје.

И јас така, не јади ова,не јади она.. еве пак на реферуми завршив,а страв ми е пак да ја испитам и крвта. И лоша навика ми е шо можам да јадам само два пати во денот и ту помалку,па сеа бројам ѕвезди и дење :)
 

veles...

предизвик
Член од
11 ноември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
4
уф темава ме погоди башка па и професија без еден испит..:) инаку и јас сум еден од оноие кој е сколон кон дебелеење а и голем гурман кој не може да одолее на јадење..:) сите оние диети препишани од оној доктор,овој и слично фрлете ги повода...!!! затоа што резултати секако ке има видливи со некое кило помалку...!!! мегу тоа следи Coming back со дупло килограми на вас и кога ке видите работата клавче...... не се практикува секаква диета затоа ке посетите НУТРИЦИОНИСТ и според вашата висина ,тежина базаален метаболизам и да не навлегувам подетално ке ви скрои одлична диета со хранење здраво и нормално без гладување.... не си го уништувајте организмот со оние цедени лимони мешани со вода и ии слични диети затоа что секако дека ке има последици.....проверено..:)
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
179
Поени од реакции
18
Јас го направив следново:
1.Секое сабајле 100 стомачни, 20 склека..
2.Вода во големи количини за растворање на мастите.. (сокови никако)
3.Јадење без ЛЕБ.. (може двопек)
4.На школо на голем одмор не јади брза грана или некои мрсни пецива.. може ѓеврек или Bake Rolls..
5.Јадење после 8 никако, освен за некои частенки славење и сл. (во случај ако ти се јаде многу една салата од марула со краставички..)

за месец дена изгубив 12kg..
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
ја сом све таман, само иам стомак малце.. и у последно време го растам. ..
па совет каква храна да одбегнувам и какви мерки да превземам за негово намалување.. ? :back:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
ја сом све таман, само иам стомак малце.. и у последно време го растам. ..
па совет каква храна да одбегнувам и какви мерки да превземам за негово намалување.. ? :back:
За тебе имам два совета. Не јади благо после ручек вечера (под благо мислам чоколадо и сл. или чипсови) и одбегнувај пржена храна.

Втор совет е за начин на исхрана тоа ест одбегнувај да јадеш четири часа пред спиење.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
не мора само диети еве ви и вежба

Најдобра вежба за задникот

Потпрете се на лактовите и колената, кои се раширени во линија со рамењата. Стегнете ги мускулите. Едната нога свиткајте ја и подигнувајте ја нагоре и спуштајте ја.
Повторете ја постапката 15 пати.
Јаболка, круша, плочест или округол - основниот облик на задникот е генетски предодреден. Истото важи и за особините на масното ткиво.
Но сепак, со вежбање и малку повеќе труд секој задник може да стане поцврст и затегнат.
:smir:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Predlog za slabeenje:
1. Jadete samo salata od 3-5 pati na den
2. Nikogas ne jadete pred da spiete.
3. Trcajte 3-4 pati nedelno po 30 min najmalku.

Izgubiv 7 kg na ova za 45 dena.
Дообар! 30 минути можеш да трчаш до клинички и таму да си останеш...


...Можам да ти дадам диета со месни производи и да изгубиш x3 од твоите фиктивни 7 килограми и крвна слика да ти биде 140+ хемоглобин, зошто ако ја држам таа тоја диета и да проверам крв ќе ме пратат во уницеф.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom