Животот е мојот филм - Кампања на Владата на Р. Македонија

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
т.

Се додека дрогата се експонира во јавност како нешто лошо, забрането, кое убива, процентот на нарко-зависници ќе биде зголемен. Кога ќе се легализираат, барем лесните дроги, нема да ги има толку многу.
Па дрогата Е нешто лошо, дрогата УБИВА. Нормално дека е забранета и така треба да биде. Јас кога ќе имам мое дете, не сакам да има лесен пристап до такви деструктивни дебилни работи. Лесна/тешка, сепак Е дрога.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.750
Поени од реакции
12.063
Е браво за констатацијава. Да, дрогата е лош филм, дрогата може да ти го уништи животот, а дождот не може да ти го уништи животот, може само денот.

Зависи, ако се поројни дождови може и животот да ти го уништи.

Кампањата за марихуаната навистина не држи никаква вода, глупости над глупостите, апсурд невиден, невистина најголема....за другите не коментирам мада и за екстазите е троа глупичка...
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
ми треба спонзор и одредена актерска екипа,за "Партијата-Е лош филм":toe:
Партија,:nenene: Благодарам
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Xak
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Па дрогата Е нешто лошо, дрогата УБИВА. Нормално дека е забранета и така треба да биде. Јас кога ќе имам мое дете, не сакам да има лесен пристап до такви деструктивни дебилни работи. Лесна/тешка, сепак Е дрога.
Е, супер пример.
Кога ќе имаш дете.

Ако цел живот му стоиш над глава со муабетот "дрогата е штетна, дрогата е лоша, од дрога се умира, немој да земаш дрога, зошто таа е штетна, води кон зависност, забранета е" мислиш дека на истото тоа дете кое е младо и неискусно нема да му стане интересно и нема да пројави интерес да види што е толку штетно и забрането?

Тоа е и причината зошто има се повеќе и повеќе наркомани. Зошто владата мисли дека со ваква кампања ќе постигне нешто. Нема. Само ќе ги поттикне младите да земат дрога за да видат што е толку штетно и од што се умира, затоа што куриозитетот е човечка особина.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Да бидеме реални, кампањата е добра, многу добра но е задоцнета. Такви кампањи требаше да се прават во 90-тите кога дрогата беше во експанзија на овие простори и кога многу малку се знаеше за последиците од нејзиното конзумирање. Во денешно време го нема посакуваниот ефект затоа што уште во основно наголемо се збори за негативните последици од дрогата, за разлика од порано.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Е, супер пример.
Кога ќе имаш дете.

Ако цел живот му стоиш над глава со муабетот "дрогата е штетна, дрогата е лоша, од дрога се умира, немој да земаш дрога, зошто таа е штетна, води кон зависност, забранета е" мислиш дека на истото тоа дете кое е младо и неискусно нема да му стане интересно и нема да пројави интерес да види што е толку штетно и забрането?

.
Мајка ми ми го има зборено истото што го имаш напишано во она што го болдирав, па НИКОГАШ не сум посегнала, ниту ми се јавила желба да посегнам по дрога од било каков тип, напротив алергична сум на самата помисла, а не пак скраја да е да добијам желба да пробам.

Ако на детето од мало му се посочи дека тоа е штетно, на убав начин нормално, тоа ќе знае дека тоа не треба да го користи.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Мајка ми ми го има зборено истото што го имаш напишано во она што го болдирав, па НИКОГАШ не сум посегнала, ниту ми се јавила желба да посегнам по дрога од било каков тип, напротив алергична сум на самата помисла, а не пак скраја да е да добијам желба да пробам.

Ако на детето од мало му се посочи дека тоа е штетно, на убав начин нормално, тоа ќе знае дека тоа не треба да го користи.
Родителот треба да направи пред се,објективен муабет со своето дете во зависност од возраста и да му објасни како стојат работите: дека марихуаната не тера кон зависност ако се остане само на тоа, дека кокаинот тера кон зависност и дека ако се брца у вена ќе си го уништи животот. Треба да му објасни какви видови на дрога има, како изгледаат и кои се последиците од секоја. И откако ќе го направи тој муабет да му каже дека изборот е негов.

Толку е тешко? Моите ми го направија тој муабет кога имав само 4 години. Сфатив дека марихуаната не е штетна. И еве, пробав. Не сум јас наркоман, ниту пак се сметам за таква. Моите мислиш дека незнаат? Секој родител знае што прави неговото дете. Само што, не ми серат затоа што знаат дека сум доволно совесна да не се навлечам на нешто друго.

Тоа е она што треба да го направи секој родител додека владата дава милиони на лоши пропаганди и е зафатена со изградба на споменици наместо да смисли стратегија за намалување на процентот на наркомани.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Уште кога излезе рекламава, без да ја гледам (поточно, и сега ја немам гледано) констатирав дека секоја реклама, колку и да е анти-реклама, е добра реклама. Нешто слично како оние антиполитички кампањи кои си ги прават спротивставените партии една на друга и по еден месец, рејтингот им е подигнат.

Се додека дрогата се експонира во јавност како нешто лошо, забрането, кое убива, процентот на нарко-зависници ќе биде зголемен. Кога ќе се легализираат, барем лесните дроги, нема да ги има толку многу.
Која е лесна, а која тешка дрога?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Родителот треба да направи пред се,објективен муабет со своето дете во зависност од возраста и да му објасни како стојат работите: дека марихуаната не тера кон зависност ако се остане само на тоа, дека кокаинот тера кон зависност и дека ако се брца у вена ќе си го уништи животот. Треба да му објасни какви видови на дрога има, како изгледаат и кои се последиците од секоја. И откако ќе го направи тој муабет да му каже дека изборот е негов.

Толку е тешко? Моите ми го направија тој муабет кога имав само 4 години. Сфатив дека марихуаната не е штетна. И еве, пробав. Не сум јас наркоман, ниту пак се сметам за таква. Моите мислиш дека незнаат? Секој родител знае што прави неговото дете. Само што, не ми серат затоа што знаат дека сум доволно совесна да не се навлечам на нешто друго.
.
Е па секој родител различно воспитува. Мене ме воспитале дека секоја дрога е штетна и јас никогаш ништо немам пробано. Не е само воспитувањето на мајка ми. И меѓу принципите кои сама сум си ги поставила во животот, дрогата е ставена на листата на работи кои никогаш нема да ги направам и пробам (вклучувајќи ја и марихуаната). И ми се гади и ми се повраќа на самата помисла на марихуана и остали “kewl“ ствари.
И? Што сега? Ниту се осеќам дека сум пропуштила нешто, баш напротив сум горда на сама себе.

Секој со своето.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Не велам дека е лоша реализацијата, туку замислата. Кампањава и филмчињата се толку кул изработени, што стварно може да натера млад човек да проба дрога. Сериозно, требале по чкарт, по ефтино и по страшно да ја направат. Според мене најдобра анти-дрога кампања беше една во 90-тите, со еден гаден костур и игла во рака, проследена со мрачно музиче во позадина... Вистински хорор филм. А ова, милина да ти е да пробаш.

Патем, темава веќе постоеше. Ја споив со претходната.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Мислев на марихуаната, како лесна дрога.
Не знам, кое е мерилото за некоја дрога да се нарече лесна. На времето кога цигарата беше класифицирана во опијати, као нешто лесно... па сега еве читаме што се може да стори цигарата и дали е лесна за одвикнување.
Заради тоа ме интересираше што значи зборот лесна дрога. По што е марихуаната лесна, а другите се тешки дроги...која би била границата и кој ја определува...и зошто воопшто да се користи било каква дрога.
 
M

marsovka

Гостин
Која е лесна, а која тешка дрога?
Би вовела поинаква дефиниција и категоризација за дрогите

- дроги кои не предизвикуваат физичка зависност ниту пак се штетни по здравјето повеќе од цигарите
- дроги кои не предизвикуваат физичка зависност но се штетни повеќе од цигарите
- дроги кои предизвикуваат зависност и се штетни по здравјето

П.С. не ми кенчете ама штетни се, има дроги помалце опасни од јаболките прскани со пестициди кои ги јадете ок?! Се што консумираме носи ризик и прави некаква штета па дури и ебаниот воздух.

Ако сакате здрав живот купете си ебано стаклено ѕвоно
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Поголема дрога од секојдневното перење на мозок нема. Сви се дрогирамо моментално во МК!
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Е па секој родител различно воспитува. Мене ме воспитале дека секоја дрога е штетна и јас никогаш ништо немам пробано. Не е само воспитувањето на мајка ми. И меѓу принципите кои сама сум си ги поставила во животот, дрогата е ставена на листата на работи кои никогаш нема да ги направам и пробам (вклучувајќи ја и марихуаната). И ми се гади и ми се повраќа на самата помисла на марихуана и остали “kewl“ ствари.
И? Што сега? Ниту се осеќам дека сум пропуштила нешто, баш напротив сум горда на сама себе.

Секој со своето.

Не се ни сомневам дека си била погрешно воспитана. Секој родител има свои методи на воспитување.

Но, за да го избегнам влијанието на стереотипните сфаќања на родителите кое дејствува врз моето дете, истото ќе биде воспитувано така што ќе му бидат презентирани сите видови на дрога и ќе знае што за него ќе претставува штетно а што не. Затоа што не секоја дрога е иста и не од секоја дрога се умира.

Како и што кажа, секој со своето.

Не знам, кое е мерилото за некоја дрога да се нарече лесна. На времето кога цигарата беше класифицирана во опијати, као нешто лесно... па сега еве читаме што се може да стори цигарата и дали е лесна за одвикнување.
Заради тоа ме интересираше што значи зборот лесна дрога. По што е марихуаната лесна, а другите се тешки дроги...која би била границата и кој ја определува...и зошто воопшто да се користи било каква дрога.
Марихуаната не води кон зависност.
Хероинот води кон зависност.

Од повремено конзумирање марихуана не се умира.
Од хероин се умира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom