Животот е мојот филм - Кампања на Владата на Р. Македонија

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
За марихуаната да, а за другите ај те молам кажи ни што е тоа толку БАЈАГИ утнато?
Дејството на хероинот. Хероинот е down дрога, а овие се тотално хиперактивни.
Кокаинот. Дечкото, на крај, коа шмрка, доаѓа на работа цел изгубен, и му тече крв од нос.. А реалноста е дека илјадници луѓе во сиромашните земји џвакаат кока листови затоа што им дава енергија да работат по 15 часа дневно, за да можат да прехранат семејство...
Екстазито е топ филмот, јес да е малце преувеличен, али, одличен е...
Маријаната, ете, зборевме :)
 
H

HCL

Гостин
Дејството на хероинот. Хероинот е down дрога, а овие се тотално хиперактивни.
Мислиш за кога девојката хистериша? Хистериша од што не е на хероин во моментот.

Кокаинот. Дечкото, на крај, коа шмрка, доаѓа на работа цел изгубен, и му тече крв од нос.. А реалноста е дека илјадници луѓе во сиромашните земји џвакаат кока листови затоа што им дава енергија да работат по 15 часа дневно, за да можат да прехранат семејство...
Пруф ор диднт хапен. Мене ми делува дека дечкото пие овердоуз, кој што да, не значи дека тек така ќе умреш ама крвта од носот е погодена. Мене по утнатото ми е тоа како успева тој толку многу да се снабди со кокаин, ќе банкротираше од толку.
 
S

smart ass

Гостин
Работава е кој си ja има мувата на капата вика иш.
Припадниците на алтернативата се најдоа на тапет па побрзаа да ја дискредитираат кампањата.
Од петте клипа најдоа да го коментираат тој со марихуаната.
Точно е дека приказната во клипот е хиперболизирана и изгледа наивно но тоа е споредно битна е пораката која клипот ја праќа на младата генерација.

Што сакате да направи владата кампања со наслов:
"Ролај фиш биди кул"?

п.с Секоја чест на Quasar Film продакшан филигрански се изработени клиповите!
Хехх...го спомнав и тој со екстази...не може од една табла да дојде до таква депресија ЕПТЕЕН ХИПЕРБОЛИЗИРАНООО...

Исто и за коката,крајно непрофесионално-му даваат за прв пат скоро грам...ќе го убие на лице место...инфаркт

Плус младите се загрозени од коката и фрлаат пари-не некој си 30 годишен бизнисмен(ретки се)...поарно ќе беше...дечкото да заврши со стерилност и импотенција од коката...наместо глупиот пример...демек не можеше да презентира(у мисла му беше коката...ццц)..

за хероинот...таман е..

Мене ми делува дека дечкото пие овердоуз, кој што да, не значи дека тек така ќе умреш ама крвта од носот е погодена. Мене по утнатото ми е тоа како успева тој толку многу да се снабди со кокаин, ќе банкротираше од толку.
Да има ретки случаи9 на крварење оод носот.

Како успеал...не е малолетник
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Не поддржувам вакви кампањи, или како сакате наречете ги. Жива глупост се, со нив само ги прикриваат перените пари. Но, сум против дрога и не сакам никој да користи (тука секако не ја сметам и марихуаната). Зошто тие пари што се даваат за вакви глупости, не се тргнат (како што рече марсовка) за центри за рехабилитација. Рекламите се направени со пари од граѓаните, значи ние плаќаме за нив, а не се вистинити. Не лажат со наши пари. Секој граѓанин плаќа данок за државата каде што живее и државата е должна да го заштити, да спречи секаков влез на тие дроги. А, факт е дека дрога имало и ќе има, дека замешани од поодамна се влијателни луѓе со разработена стратегија на внесување на таа дрога во државата и нејзино продавање. Од една страна дозволуваат тоа срање да се внесува, од друга прават реклами.

GoD.HateUSaLL убаво ви кажа дека ваков вид на пропаганда нема да функционира кај нас и да се постигне посакуваниот ефект, оти смешно влијаат овие рекламите. Треба реално отсликување на ситуациите, да се претстават фактите, те лоши, те добри. Го спомнаа и Requiem for a dreem, го имам одамна гледано и имаше 100% подобар ефект од овие рекламите. И ај сега кажете ми зашто ги трошат парите.

Да иако нели по последни истражувања бла бла марата била помалку штетна од цигарите и алкохолот, сепак за мене е дрога и сепак е на список на опојни дроги. Не те прави криминалец, но може да те направи ако претераш со конзумирањето и се префрлиш на појака дрога. Марата многу често е отскочна даска кон појаки дроги. Али сигурно има конзумирачи на мара на кои тоа им е секојдневие а марата не е бесплатна па крадат најпрво од дома, потоа може и од улица, а и има случаи на сообраќајни несреќни каде виновникот се докажало дека конзумирал мара.

Како и да е реков дека како што се клиповите (множина:)) има слични примери и во реалноста. Најмногу се претерало на клипот за марихуана, а таа сепак е најконзумираната дрога и мора да се прикаже поекстремно малку за младината да научи да рече НЕ.
Инаку, од вакви муабети косата ми се крева. И да речеш дека марата е дрога кое може да те направи криминалец, да крадеш од дома пари, или пак не знам каков си зависник, или да те поттикне да пробаш нешто повеќе е неписменост, неинформираност. Не знам како, ама ги прифаќате сите нови истражувања кои ви одговараат, а кога ќе ви речат дека алкохолот и цигарите се поштетни од марухуаната, не ви се слуша.

Се на се, не пробувајте ништо од дрогите, ама информирајте се малку, научете нешто повеќе, да не ви се случи она што го кажа GoD.
Коа збор - два не се доволни, треба да се објасни малце повеќе, зашо милион паметни фаци на форум ги има што знаат нешто за дрогата колку шо знае баба ми.
А баш таквите, неедуцирани фаци, шо сега спамираат "НИКАД НЕ БИ ПРОБАЛ ТАКВО СРАЊЕ!" стануваат џанаци пошо се неписмени.
Поздрав и имајте убав живот :smir:
 
H

HCL

Гостин
Знам дека малку го тупам човекот, и не е баш 100% поврзано со темата, но ако имате време, погледнете ги клиповиве:


ПС: I'm not a chicken, you're a turkey!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Рекламите се направени со пари од граѓаните, значи ние плаќаме за нив, а не се вистинити. Не лажат со наши пари. Секој граѓанин плаќа данок за државата каде што живее и државата е должна да го заштити, да спречи секаков влез на тие дроги. А, факт е дека дрога имало и ќе има, дека замешани од поодамна се влијателни луѓе со разработена стратегија на внесување на таа дрога во државата и нејзино продавање. Од една страна дозволуваат тоа срање да се внесува, од друга прават реклами.
Државата ја одржува цената на дрогата...им овозможува на дилерите и оние кои ги штитат нив да профитираат...кампањите и центрите за одвикнување од зависности се само димна завеса....ништо повеќе...
Тука е и социјалната улога на дрогата и другите психоактивни супстанци како издувен вентил на голем процент од популацијата...така да за некакви `резултати` и `борба` против дрогата е излишно да се замара некој...секаде е исто...колку повеќе `борба` и `акција` против дрогата (законодавна,медуимска или било каква) толку повеќе наркомани...:jaj:

Инаку....држава со најголем број наркоси во светот...Исламска република ИРАН:vozbud:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Инаку....држава со најголем број наркоси во светот...Исламска република ИРАН:vozbud:
Сериозно ова ?

Инаку не ме чуди. Што повеќе забрана и борба, толку поголем профит и вмешаност на криминалците...или државата.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Сериозно ова ?

Инаку не ме чуди. Што повеќе забрана и борба, толку поголем профит и вмешаност на криминалците...или државата.
Според ООН...

http://www.iranfocus.com/en/special-wire/iran-tops-world-drug-addiction-rate-list-report-03805.html

70 милиони население....11 милиони наркоси...а имаат закон за смртна казна за поседување и продавање дрога...

Уште еден успешен пример за борба против дрогата...:vozbud::vozbud::vozbud:

"I believe this is the policy of the state, to make all the youth addicted", said Hamid Motalebi, 22, a police officer on duty in a south Tehran park almost overrun by junkies sleeping on the grass or staggering like zombies.:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Според ООН...

http://www.iranfocus.com/en/special-wire/iran-tops-world-drug-addiction-rate-list-report-03805.html

70 милиони население....11 милиони наркоси...а имаат закон за смртна казна за поседување и продавање дрога...

Уште еден успешен пример за борба против дрогата...:vozbud::vozbud::vozbud:

"I believe this is the policy of the state, to make all the youth addicted", said Hamid Motalebi, 22, a police officer on duty in a south Tehran park almost overrun by junkies sleeping on the grass or staggering like zombies.:pos2::pos2::pos2:
Еве некои од статистиките(години 15-64)...
Канада: 0,21-0,42%
УСА- 0,58%
Колумбија- 0,10
Мексико- 0,10
Бразил- 0,50
Кина- 0,19-0,31
Афганистан- 1,40
Иран- 1,50-3,20%
Пакистан- 0,70
Индија- 0,43%
Русија- 1,64%
Словенија- 0,53
Норвешка- 0,33
Холандија- 0,31
Италија- 0,79
Грција- 0,28%
Германија- 0, 14- 0,29
Франција- 0,42- 0,51
Албанија- 0,45
Босна и Х.- 0,30
Македонија- 0,50%
Бугарија- 0,38-0,61
Хрватска- 0,36
...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
шознам... мене кампањава ми се свиѓа.. е се глеам постови за травава била преувеличена за хероинот ваква за екстазите таква за ова онаква.. ен е битно тоа толку у некои погледи.. според мене бље е да има некаква отколку никаква реклама...
само не сум приметил дали на ТВ ги гледате рекламиве.. јас искрено никад неам фатено реклама на ТВ против дрога а посебно овие...

и уз спат.. мислам дека клиповиве шо се како кампања мн покорисно би било кога би се емитувале по школите ( и основни и средни ) па не е лоша работа и некој час два да одвојат за дискусија која дрога како праи зашо праи... мислам дека така повеќе би се кренала свеста... ја на пример сум имал прилика да пробам и трава и кока и екстази и мн др дроги ама ете не сум земал ништо и фала богу нишо не ми фали до сеа
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
со кој пари ?
со тие шо досега можеше некој да си ги пикни в`џеб
не се прајте будали со сила

смешно му е ова на одродените
ќе страдаат нивните деца и внуци
и уште то ни фали
накотени одр
 

Madness

12.12.2009
Член од
6 септември 2008
Мислења
344
Поени од реакции
28
Зошто вакви без успешни кампањи?Кој си сака ќе си биде на дрога,ти ако сакаш тупи му го по цел ден.Глупости живи се ова.Не подржуем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom