Во Струмица ќе се гради плоштад во вредност од четири милиони евра

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Btw...
„Струмица 2014“ како „Скопје 2014“

Изградба на споменици на цар Самуил (998-1014 година), на поранешниот претседател Борис Трајковски, на Тибериј, основачот на Тивериопол (старото име на Струмица), но и на генералот Боро Поцков, целосна реконструкција на стариот театар, кој моментно е руина, дислокација на гробот на Струма од селото Баница во Градскиот парк, изградба на регионален музеј, како и изградба на нов завод-музеј во центарот на градот.

Сите овие зафати се предвидени во новата програма „Струмица 2014“, промовирана завчера од струмичкиот разгранок на ВМРО-ДПМНЕ под ѕвездено небо, на надморска височина од 450 метри, на платото од Царевите кули над Струмица. Програмата треба да се реализира за период од четири години.

Остварувањето на оваа програма го презема комисијата за култура при локалниот разгранок на ВМРО-ДПМНЕ, чиј претседател е режисерот Јани Бојаџи. Според Бојаџи, програмата е реално остварлива, но во неа не се наведени прецизни рокови и финансиска конструкција.

- Ова е само почеток. Ќе предлагаме конкретни проекти, кои ќе бидат понудени на градоначалникот на општината Струмица и од советниците на ВМРО-ДПМНЕ. Ако не бидат прифатени, ќе бидат вметнати во нашата програма за наредните локални избори - вели Славе Гошев, претседател на струмичкиот разгранок на ВМРО-ДПМНЕ.

Според мене е ОК.
Ова како крстот во Скопје по него мини крстови во сите градови.Инаку и јас сум согласен но само сакам како во Скопје и Струмица 2014 да го финансира владата.Може да се вметне и жичара до Цареви Кули.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ова како крстот во Скопје по него мини крстови во сите градови.Инаку и јас сум согласен но само сакам како во Скопје и Струмица 2014 да го финансира владата а не локалната самоупрева.Може да се вметне и жичара до Цареви Кули.
Хехе абе имало идеји и порано да има крстови но само Скопје беше прв кој ја реализира нели (секоја чест, Милениумскиот крст и не е некоја заебанција, мала хехе).

Па колку што сум запознаен, ќе биде финансиран од владата, министерство за култура и општината.

Хехе жичара, спортувајте бе малку, може патеката под Цареви Кули до манастирот Св. Илија да се поплочи, осветли, среди убаво, долу по течението на вирче/рекичата на каскада ли, мало водопадче што беше, скали нешто, клупи а у шема, може да има.

Хехе,
Недостиг на креативност па го крстиле проектот Струмица 2014 иако само допирна точка се четирите споменици (Цар Самоил, ген. Б. Поцков и уште еден споменик на председателот Борис Трајковски само незнам зошто уште еден, и мермерниот споменик на Тибериј), а рестраврацијата на Стариот театар, изградбата на црквата Св. Богородица, изградбата на специлизираниот музеј по повод 1000 годипнината до битката кај Клидион или попознато Беласичката битка, рестраврацијата на повеќе куќи кои се заштитени од Управата за завод за културно наследство итн колку што помнам се поодамнешни планови и проекти кои за жал не се остварија ( а и сега нешто сумљиво ми е...)

П.С. - дислокација на "Гробот на Струма" на место на фонтаната на малиот градски парк, спроти собранието...

!!! ЕПИК ФЕЈЛ ОД НЕВИДЕНИ АСТРОНОМСКИ РАЗМЕРИ !!!
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Хехе абе имало идеји и порано да има крстови но само Скопје беше прв кој ја реализира нели (секоја чест, Милениумскиот крст и не е некоја заебанција, мала хехе).

Па колку што сум запознаен, ќе биде финансиран од владата, министерство за култура и општината.

Хехе жичара, спортувајте бе малку, може патеката под Цареви Кули до манастирот Св. Илија да се поплочи, осветли, среди убаво, долу по течението на вирче/рекичата на каскада ли, мало водопадче што беше, скали нешто, клупи а у шема, може да има.

Хехе,
Недостиг на креативност па го крстиле проектот Струмица 2014 иако само допирна точка се четирите споменици (Цар Самоил, ген. Б. Поцков и уште еден споменик на председателот Борис Трајковски само незнам зошто уште еден, и мермерниот споменик на Тибериј), а рестраврацијата на Стариот театар, изградбата на црквата Св. Богородица, изградбата на специлизираниот музеј по повод 1000 годипнината до битката кај Клидион или попознато Беласичката битка, рестраврацијата на повеќе куќи кои се заштитени од Управата за завод за културно наследство итн колку што помнам се поодамнешни планови и проекти кои за жал не се остварија ( а и сега нешто сумљиво ми е...)

П.С. - дислокација на "Гробот на Струма" на место на фонтаната на малиот градски парк, спроти собранието...

!!! ЕПИК ФЕЈЛ ОД НЕВИДЕНИ АСТРОНОМСКИ РАЗМЕРИ !!!
Се зафркавав за жичара нели во Скопје владата и жичара прави до крстот.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Се зафркавав за жичара нели во Скопје владата и жичара прави до крстот.
Е да, а колку што се сеќавам и главен проект на Бонева и беше жичара до Цареви Кули :pos2:

Како и да е ако си од Струмица дали знаеш каде ќе биде сместен отворениот амфитеатар – Летна Сцена ?
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Е да, а колку што се сеќавам и главен проект на Бонева и беше жичара до Цареви Кули :pos2:

Како и да е ако си од Струмица дали знаеш каде ќе биде сместен отворениот амфитеатар – Летна Сцена ?
Во паркот мислам.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Денеска се распитах повеќе, саат кула ќе било.
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Тешка работа до 11 декември да стигнат да го направат.:toe:
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Покасно ќе завршат, оти покаснo и почнаа да го прават.Требаше да почнат одма после карневало, ама почнаа покасно затва :)
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.456
Поени од реакции
10.153
Таман,10-11 ќе е отвараанто ;)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Плоштадот конечно ќе заличе на нешто... Иначе да, отварањето е во Петок во 17:30.


















 

Kajgana Shop

На врв Bottom