Тоше Проески

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Мене ова во врска со манастирот ми личи на манипулација со народот, нормално искористувајќи го името на Тоше максимално. Тоше го градел манастирот со негови пари, за да го најде мирот таму, додека е жив.
Ама Тоше умре. Зошто да се даваат пари за манастир од почит кон човек кој го нашол вечниот мир, кога со тие пари може да се усреќи некој жив. И онаа реченица „Да го исполниме сонот на Тоше„..... не знам... додека беше жив не изгледаше дека тоа му е сонот....барем мене не ми изгледаше така..
До некаде се согласувам,шо и глуп да е чоек,ќе сфати дека не е можно сите пари да отидат на доизградба на манастирот,кој и онака е скоро готов.
Кај ќе им ојт душата незнам та на ЕВН,та на организаториве кои глумат моралисти,па еве ја исполнуваме желбата на Тоше и толкава голема сума на пари САМО за осветлување на манастирот?

@bold: После толку хуманитарни концерти,после толку донирани пари на болници,училишта,семејства,деца со посебни потреби etc. нели е малку себично да речиме дека не требаше манастирот да се доизгради?
После толку направени дела за народот уште Евреи ќе глумиме.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
На некој начин разочарана сум од организацијата на концертот. Можеше да биде далеку од подобар, далеку поемоционален, зашто сите знаеме колку ни значи Тоше.

Криво ми е што повеќето пејачи што ги изведоја песните се хрвати, срби... а македонци 2-3, зашто не би било обратно, зарем ако ова беше концерт за некој хрват ќе присуствуваше некој македонец да пее или пак да биде водител?! И ние имаме добри водители и колку толку добри пејачи што можеше/требаше да учествуваат во сево ова.

Песните нови, како може публиката да ги пее тие песни кога не ги знае? Можеше едноставно да си има промоција на тие песни се тоа е ок, но концертот според мене треба да биде место каде ќе се пеат неговите песни, каде публиката ќе ги слуша и пее неговите песни и тоа ќе бидат 2-3часа посветени само за него...

Како и да е, што и да се направи секогаш најважното нешто ќе ни недостасува...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не отидов од неколку причини, сепак донирав од мобилен и не сакам да правам теории на заговор. Публиката е онаа која ќе го сака и ќе го продолжува споменот за Тоше и тој секогаш ќе живее преку спомените и неговите песни. Желбата ќе му се исполни. Сонот ќе му се исполни. Тоа е битно. Ако некој манипулира тоа нека му служи на чест. И баш ми е мило што се работи за манастирот кој Тоше помагаше да се изгради со толку љубов, тоа му беше сон. И баш ми мило што се помогна за тоа, знаејќи колкав верник беше.
Можеби очекував малку побогата програма, но ок, тоа е што е. Дефинитивно многу потресително беше кога ечеше Тајно моја, а за Игри без граници не спомнувам веќе, само првиот такт кога почна тоа беше наежување до коска. И изведбата на Кристијан и другарчињата беше исто многу тешко за гледање...
Сите гости ги претставија достоинствено песните, мене лично најмногу ми се допаѓаат “А можевме“ што ја пееше Елена Ристевска и “Буди добра према себи“ што ја пееше Бојан Маровиќ ми е апсолутен хит, цело време ми се врти дома. “Још увејк сањам да смо заједно“ е исто добра песна, навистина. Спотот за Guilty некако ме потресе, можда дека ми е омилена од англискиот албум, а и мислам дека е солидно направен, навистина.

Сепак, и покрај се... и покрај сиот напор, труд што е вложен за концертов и овој и оној од лани... кој многу вреди... сепак - никогаш, ништо нема да биде исто. Никогаш.

Има огромна дупка, празнина која никогаш нема да биде пополнета.

П.С Едно прашање, чисто информативно ме интересира, ќе бидат препеани песните на македонски јазик?
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Промашена локација и дата. Требаше да се повтори тоа од градски, сега со нова трибина и зголемен капацитет ќе беше супер да се слушнат 40 000+ луѓе како ги пејат песните на Тошка. Ама што е тука е, лицемери колку сакаш, алчни луѓе имаме за извоз, а гледам дури ни се ни увезуваат од горе кои ликот на Тоше го користат за самопромоција.

-Аха да, уште нешто, тоа со "Среќен Роденден" и сл. не требало воопшто - НА ПОЧИНАТ ЧОВЕК НЕ СЕ ЧЕСТИТА РОДЕНДЕН, туку само се слави денот на кој е роден!

Факт е дека Тоше ни отиде и ниту еден концерт или лик не може да го замени, се надевам дека средствата од концертот ќе завршат таму за каде што се наменети...
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
Не отидов од неколку причини, сепак донирав од мобилен и не сакам да правам теории на заговор. Публиката е онаа која ќе го сака и ќе го продолжува споменот за Тоше и тој секогаш ќе живее преку спомените и неговите песни. Желбата ќе му се исполни. Сонот ќе му се исполни. Тоа е битно. Ако некој манипулира тоа нека му служи на чест. И баш ми е мило што се работи за манастирот кој Тоше помагаше да се изгради со толку љубов, тоа му беше сон. И баш ми мило што се помогна за тоа, знаејќи колкав верник беше.
Можеби очекував малку побогата програма, но ок, тоа е што е. Дефинитивно многу потресително беше кога ечеше Тајно моја, а за Игри без граници не спомнувам веќе, само првиот такт кога почна тоа беше наежување до коска. И изведбата на Кристијан и другарчињата беше исто многу тешко за гледање...
Сите гости ги претставија достоинствено песните, мене лично најмногу ми се допаѓаат “А можевме“ што ја пееше Елена Ристевска и “Буди добра према себи“ што ја пееше Бојан Маровиќ ми е апсолутен хит, цело време ми се врти дома. “Још увејк сањам да смо заједно“ е исто добра песна, навистина. Спотот за Guilty некако ме потресе, можда дека ми е омилена од англискиот албум, а и мислам дека е солидно направен, навистина.

Сепак, и покрај се... и покрај сиот напор, труд што е вложен за концертов и овој и оној од лани... кој многу вреди... сепак - никогаш, ништо нема да биде исто. Никогаш.

Има огромна дупка, празнина која никогаш нема да биде пополнета.

П.С Едно прашање, чисто информативно ме интересира, ќе бидат препеани песните на македонски јазик?
NE.I pesnite na Elena i Kaliopi se na srpsko-hrvatski na albumot za nemakedonskiot pazar A mogli smo i Zauvijek
 
В

викацот

Гостин
епа дојде редот и на мене
гледам повеќето се бунат зашто пари се зимале за осветлување на манастирот,а евн биле спонзори
епа вака евн се спонзори и тие ги имаат платено трошоците околу целиот концерт
што мислите вие дека сите што беа на концертот и што на стапија на сцената дека се од македонија
имаше од србија,хрватска.Кој ги плаќал парите за авионски билет,за сместување во Скопје,за храна.
како втор и јас бев на концертот
дека траеше кратко,траеше
ама незнам дали некој очекуваше и подолго
цело време беше најавувано дека ке се пеат само новите песни и некои од постарите кои му биле мили на тоше
се испеаа цреша,игри без граници,тајно моја
како трето
незнам од кај го ивадија обезбедувањето ама стварно беа нешто невидено
како што седев на главен влез и чекав друштвото да дојде они не пуштаа без карти
ама по некоја среќа до обезбедувањето имаше еден сељак кој изиграваше ментален и се правдаше дека им прави друштво
и додека некои на влез молеа да ги пуштат без карти бидфејки дошле од тетово,гостивар,штип,струмица
тој паметниот сељак од страна собираше народ и ги лажеше
бев сигурен и сега сум сигурен дека ако го претресоа човекот ке најдеа преку 3000 денари,може и повеќе
им наплаќаше на луѓето по 400-500 деанри од човек
истиот тој сељак знаече дека после 30 минути откога започна концертот вратите беа отворени заа сите тој беше упорен и продолжи со крадењето од народот
па каков хуманитарен концерт е тоа ако го лажеш народот
мислам дека да беа малце повеќе попаметни ке ги пуштеа луѓето без карти или барем кеим кажеа дека неможат дфа влезат а не да ги крадат ко да се странци
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
267
Поени од реакции
4
Го гледав концертот на ТВ. Како што слушнав, Игор кажа дека ЕВН ќе ги дополни сите пари за осветлувањето на црквата. Покрај тоа, ЕВН го спонзорираше концертот.

Донекаде е добро што народот ќе помогне да се изгради тој храм. Нема да биде на ЕВН, туку на тие што го почитуваа и сакаа Тоше.

За тоа што не се сите пеачи македонци, јас тоа го гледам од маркетинг причини. Тие пеачи се познати во своите држави така што песните на тоше ќе добијат поголема димензија и полесно ќе бидат прифатени во овие држави. Тоа и беше дел од делото на тоше, да ги спојува луѓето и да премостува граници.

За тоа што луѓето не ги познаваа песните, тие беа достапни на mmm.com.mk скоро цела недела пред концертот. Јас ги имав преслушано и ми беа познати за време на концертот. Единствено поинаку што би направил е што би објавувал песни дел по дел, а не вака наеднаш сите песни и нови спотови.

Игор можеше да биде малце по емотивен но сепак, мислам дека поентата на концертот беше да биде славење на ликот на тоше. Ако се слави роденден тогаш тоа е весела прилика.

А местото и датумот, фамилијата на Тоше сакала да се слави овој датум, и мора да го почитуваме тоа.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Беше на овој датум бидејќи ги немаа средено песниве во октомври.
Интересно е што некои фанови имаа направено плакат "Се гледаме на 05.10.2010 на ГРАДСКИ". Се надевам ке ни ја исполнат желбата :)

Концертов беше многу подобро технички направен, доликуваше за концерт за почит на една личност што премногу ни значеше.
Беше мирно и пристојно без лигавења и замарања...но треба концерт кај што ние ке ги знаеме песните и ке пееме.
На Тајно Моја беше и повеќе од прекрасно!

 
Член од
13 септември 2007
Мислења
267
Поени од реакции
4
Нина Бадриќ
Албумот на Тоше не го вадам од плеер

„Беше навистина тешко да се отпее песната. Затоа влегов во студио и ја отпеав само два пати, не си дозволив да ја пеам повеќе од десет минути. И си реков себеси: оваа песна мора да се пее со срце и никако поинаку. Мислам дека тешко кој било друг би ја отпеал оваа песна на поинаков начин. Неверојатно е како се совпаднаа работите, чувствувам како песната навистина да била напишана токму за мене“, ни изјави хрватската пејачка Нина Бадриќ, која на албумот „Тоше и пријателите“ ја пее песната „Знам те ја“. „И да бидам искрена докрај, новиот албум на Тоше деновиве не го вадам од плеерот и нонстоп го преслушувам. Мојата порака до обожавателите на Тоше е следнава: она што го избраа одамна – него, го избраа најдоброто, а она што е нивна мисија и задача е никогаш да не дозволат да се заборави, да го бранат и да го штитат неговото име, песни, музика и срце“.

Бадриќ вели дека доаѓа со задоволство во Македонија, но дека е лута самата на себе зошто досега не направила концерт за македонската публика. „Еве, пред вас давам свечено ветување дека оваа година ќе го направам тоа. Мора, конечно, да се случи и тој мој прв концерт што едвај го чекам“, вели Бадриќ. (К.Ш.)
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Не најдов посоодветен збор ама ќе кажам..и покрај техничката подготовка концертот беше беден:toe:Преубави дела на Тоше претворени во маркетинг со кој таканаречените балкански ѕвезди се промовираат и си го шират успехот??Сметам дека Македонија требаше да подготви нешто поубаво..и на најубаво можен начин да се прослави роденденот на Тоше..Сакам да прокоментирам и за Хрватска...Секоја чест за откупената ѕвезда..Тоа е веќе нешто сосема друго..Нешто што ќе трае и вечно ќе го движи споменот на Тоше..,а не овој маркетиншки концерт..кој за кратко време ќе се заборави..Нареден пат,Македонија мисли си...xDДостојно да му го прославиме денот на раѓање...и да направиме нешто подобро од еден кретенски концерт...за делото на Тоше да блесне во секоја смисла(my opinion):pipi:
 
P

PewDiePie

Гостин
Тапа беше,како прво му слават роденден на мртов човек што по мене е необјасниво,цинично,морбидно :jaj: второ тие 9.000 луѓе таму што беа пола од нив беа отидени затоа што е фенси да кажеш дека си бил на концертот за Тоше(тоа мајка им и татко им да умрат нема да ги жалат 3 години,па Тоше ќе го жалеле..) трето тие пеачите што пееа во негова чест,од каде бе сега сите испаднаа пријатели со Тоше???? Па тоа Жељко Јоксимович што му ја направи "Чија си" што беа на Евровизија заедно не дојде да пее затоа што има ПОЧИТ кон мртов човек,па лиглено Бојан Јелена Томашевиќ компанија и незнам уште кои други ќе пеат,што не дојдоа "класа" пеачите како Дино Мерлин,Хари Мата Хари,Жељко Јоксимовиќ да пеат ама нив не им треба лична промоција на концерт за Тоше затоа што се доволно познати и имаат осет.Башка за другата година може нема ни да има концерт ќе речат тие од фондацијата(глупи дегени што можеа концертот да го направат во Октомври на ГРАДСКИ а не да цркаат луѓе од ладно на сред Јануари:tapp:) желбата на Тоше е остварена манастирот е направен бла бла и толку ќе биде ќе вадат јубилеи 5-10-15 год.Се на се можеше многу подобро да биде направен концертот ама ете тоа е.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Тапа беше,како прво му слават роденден на мртов човек што по мене е необјасниво,цинично,морбидно :jaj: второ тие 9.000 луѓе таму што беа пола од нив беа отидени затоа што е фенси да кажеш дека си бил на концертот за Тоше(тоа мајка им и татко им да умрат нема да ги жалат 3 години,па Тоше ќе го жалеле..) трето тие пеачите што пееа во негова чест,од каде бе сега сите испаднаа пријатели со Тоше???? Па тоа Жељко Јоксимович што му ја направи "Чија си" што беа на Евровизија заедно не дојде да пее затоа што има ПОЧИТ кон мртов човек,па лиглено Бојан Јелена Томашевиќ компанија и незнам уште кои други ќе пеат,што не дојдоа "класа" пеачите како Дино Мерлин,Хари Мата Хари,Жељко Јоксимовиќ да пеат ама нив не им треба лична промоција на концерт за Тоше затоа што се доволно познати и имаат осет.Башка за другата година може нема ни да има концерт ќе речат тие од фондацијата(глупи дегени што можеа концертот да го направат во Октомври на ГРАДСКИ а не да цркаат луѓе од ладно на сред Јануари:tapp:) желбата на Тоше е остварена манастирот е направен бла бла и толку ќе биде ќе вадат јубилеи 5-10-15 год.Се на се можеше многу подобро да биде направен концертот ама ете тоа е.
Како прво не му го славеа роденденот, туку денот на неговото раѓање. Во ниеден момент не рекоа среќен роденден, многу нормално зашто ни е среќен ни е роденден. А друг поим е денот на неговото раѓање.
Второ Жејко Јоксимович е лигле поголемо од сите други зашто ОДБИЛ песна. А добил покана за концертот и ја одбил истата со изјава дека Тоше не би сакал тој да пее негова песна?!? Мислам глупост жива. Жејко секогаш пее свои песна па моја претпоставка е дека под честа му е да пее туѓа песна.
А и не верувам дека под класата се Аки, Борис Новкович, Тони Цетински, Калиопи и Нина Бадрич. Па и Елена не е класа пејач ама песната и е најубава! Така да кој колку му бил пријател е сосема друга приказна и не можеме да се замараме со такви глупости и да наоѓаме мани на тоа.

Како и да е ниеден концерт нема да биде добар. Зашто го нема битниот, главниот човек.
Пријатели, непријатели, лиглиња, сцена, песните итн се се споредна работа.
 
P

PewDiePie

Гостин
Како прво не му го славеа роденденот, туку денот на неговото раѓање. Во ниеден момент не рекоа среќен роденден, многу нормално зашто ни е среќен ни е роденден. А друг поим е денот на неговото раѓање.
Второ Жејко Јоксимович е лигле поголемо од сите други зашто ОДБИЛ песна. А добил покана за концертот и ја одбил истата со изјава дека Тоше не би сакал тој да пее негова песна?!? Мислам глупост жива. Жејко секогаш пее свои песна па моја претпоставка е дека под честа му е да пее туѓа песна.
Па може Тоше навистина не би сакал Жељко да пее негова песна бе?? Што има лошо во тоа што искрено си кажал човекот,подобро така да бидеш искрен и кажеш што како,одколку да се фолираш и преправаш дека си се знае со Тоше 100 години!!!
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Па може Тоше навистина не би сакал Жељко да пее негова песна бе?? Што има лошо во тоа што искрено си кажал човекот,подобро така да бидеш искрен и кажеш што како,одколку да се фолираш и преправаш дека си се знае со Тоше 100 години!!!
Извинете што се умешувам во темава,ама морам да му реплицирам на овој...

Како тоа Тоше не би сакал Жељко да пее негова песна,објасни малце ???
А ако пееше на концертот негова песна,ке му направеше само чест на Тоше,што секој пејач би го направил без разлика дали е Жељко,Саша Матич или Шако Полумента,се сфакаме ???
Честа да му ги испејат песните беа тие,а веруј дека имало и други што чекале да бидат повикани и со цело срце би ја прифатиле таа покана,а не некој Жељко не прифатил покана трте-мрте.Изгледа не ја прифатил пошо и починат Тоше,лесна му земја е пославен од него,што Жељко нема да го постигне ни да има 10 животи :wink:

Инаку во врска со темава,јас не бев на концертот,не можам да отидам на концерт на починат човек,едноставно премногу жал ми беше и седев дома го гледав малце концертот :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom