Луѓето се зависни од готвена храна!

Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Ne komentiram za nekoi mislenja na odredeni lugje, zatoa sto i do utre da zboram ke si jadat toa sto ke si jadat a ednostavno ne razmisluvaat poinau i se tesat deka se ke bide vo red. ok neka bide taka.
Eve jas kako se hranam
Nautro samo svezo isceden sok ili blendiram no sekogas blendiram ili spanak, brokula, kelj, magdonos, celer so nekoe ovosje za da dominira vkusot na ovosjeto , a si gi dobivam site blagodeti od zelenkastite zelencuci.
moram tuka uste ednas da prasam , za kakvi bre bakterii zborite deka ima na rastenijava koga vie jadete meso? Ima li voopsto poloso da sednes i da butas meso koe prvo i osnovno ne si ti dolzen da koles zivotno i da go jades, tebe mesoto ne ti treba da prezivees, tuku covekot stanal rasipan pa pocnal da kole samo zatoa sto vkusot mu se svigja i go nasituva. aj ve molam prestanete so diskusijata za mesoto. Nema nist korisno i ne lugjeto ne se mesojadci po priroda ali nemam veke zivci da objasnuvam nesto sto e tolku ocigledno.

Za rucek jadam oriz, ili hmelj, ilileka, grav ili dr jatkasti i zitni plodovi pomeshani sos evz zelencuk i susam ili naut.

Za vecera samo edna lesna salata i toa nikogas ne jadam posle 8 saat navecer.

Jas garantiram na sekomu deka ke ima podobruvanje vo negoviot zivot, i na duhovno i na psihicko nivo, ke se cuvstvuvate mnogu posmireni, lesni i nema da bidete razdrazlivi.
Sekako ova mora da se kombinira so ne mnogu dolgi prosetki , okolu polovina cas, zatoa sto koga shetate se lachat pozitivni hormoni i dovolno vi e toa za eden skromen i ubav zivot. Epten covkot se razmaznil , i poagja od toa kakov vkusot i dali e bogato i sl a zaborava deka seto toa so tekot na godinite se skladira vo teloto i predizvikuva sekakvi bolesti bilo toa da se vidlivi ili psihicki.

Ne vikaat za djabe japoncite, ako jades meso ti go primas stresot od toa zivotno koga go kolele. Povtorno se vrativ na temata meso a iskreno ne sakam da navlagam vo taa tema, tie sto se naviknale ke jadat ebz razlika sto opcii im se nudat.

Така читале во книги и на интернет.

А јас што читам дека мене месото не ми штети и сите што имаат нулта група и што докторите и во книги и на интернет читам дека не ми штети е неточно. Лажат тие.

Баба ми 60 години пиеше млеко тазе молзено сеееееекој ден по неколку чаши и има болест на коските и недостаток на калциум. И после ќе кажуваат пијте млеко за да не заболите! Кој гарантира дека нема да заболиш?

Никакво правило нема денеска. Може да се храниш од семиња и овошје и пак да се разболиш. Штетен е воздухот што го дишиш, ќе ти кажат дека од тоа е :)
Имаше една статија за баба која откако го прослави 100тиот роденден си запали цигарче.
Болестите се секаде околу нас, никој не гарантира дека здравата исхрана ќе ти го подобри здравјето и ќе имаш долг животен век.

Јас ќе си јадам месо и ќе имам целулит :pos:
Nikoj ne garantira deka ZDRAVATA ishrana ke ti ovozozi dolgovecen zivot? A sto ti garantira, mesoto? Bog da cuva. Ne zboruvaj samo od inat malce prosi ri gi horizontite na razmisluvanje ako imas kapacitet voopsto.
Od site zla na denesnicava i od site otrovi sto ne opkruzuvaat jas biram najmaloto zlo- toa sto ti vikas zdrava hrana.I plus se kosis , vikas toa sto jas go zboram e zdrava hrana, znaci? Toa sto ti go zboris e nezdrava taka? Fala!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ne komentiram za nekoi mislenja na odredeni lugje, zatoa sto i do utre da zboram ke si jadat toa sto ke si jadat a ednostavno ne razmisluvaat poinau i se tesat deka se ke bide vo red. ok neka bide taka.
Eve jas kako se hranam
Nautro samo svezo isceden sok ili blendiram no sekogas blendiram ili spanak, brokula, kelj, magdonos, celer so nekoe ovosje za da dominira vkusot na ovosjeto , a si gi dobivam site blagodeti od zelenkastite zelencuci.
moram tuka uste ednas da prasam , za kakvi bre bakterii zborite deka ima na rastenijava koga vie jadete meso? Ima li voopsto poloso da sednes i da butas meso koe prvo i osnovno ne si ti dolzen da koles zivotno i da go jades, tebe mesoto ne ti treba da prezivees, tuku covekot stanal rasipan pa pocnal da kole samo zatoa sto vkusot mu se svigja i go nasituva. aj ve molam prestanete so diskusijata za mesoto. Nema nist korisno i ne lugjeto ne se mesojadci po priroda ali nemam veke zivci da objasnuvam nesto sto e tolku ocigledno.

Za rucek jadam oriz, ili hmelj, ilileka, grav ili dr jatkasti i zitni plodovi pomeshani sos evz zelencuk i susam ili naut.

Za vecera samo edna lesna salata i toa nikogas ne jadam posle 8 saat navecer.

Jas garantiram na sekomu deka ke ima podobruvanje vo negoviot zivot, i na duhovno i na psihicko nivo, ke se cuvstvuvate mnogu posmireni, lesni i nema da bidete razdrazlivi.
Sekako ova mora da se kombinira so ne mnogu dolgi prosetki , okolu polovina cas, zatoa sto koga shetate se lachat pozitivni hormoni i dovolno vi e toa za eden skromen i ubav zivot. Epten covkot se razmaznil , i poagja od toa kakov vkusot i dali e bogato i sl a zaborava deka seto toa so tekot na godinite se skladira vo teloto i predizvikuva sekakvi bolesti bilo toa da se vidlivi ili psihicki.

Ne vikaat za djabe japoncite, ako jades meso ti go primas stresot od toa zivotno koga go kolele. Povtorno se vrativ na temata meso a iskreno ne sakam da navlagam vo taa tema, tie sto se naviknale ke jadat ebz razlika sto opcii im se nudat.

Nikoj ne garantira deka ZDRAVATA ishrana ke ti ovozozi dolgovecen zivot? A sto ti garantira, mesoto? Bog da cuva. Ne zboruvaj samo od inat malce prosi ri gi horizontite na razmisluvanje ako imas kapacitet voopsto.
Od site zla na denesnicava i od site otrovi sto ne opkruzuvaat jas biram najmaloto zlo- toa sto ti vikas zdrava hrana.I plus se kosis , vikas toa sto jas go zboram e zdrava hrana, znaci? Toa sto ti go zboris e nezdrava taka? Fala!
Никој не гарантира. Месото гарантира дека ќе имаш доволно хемоглобин и железо во крвта кои со јадење трева нема да ги имаш.
Бактериите се од земјата и ѓубривото (кака од крави) кое го користат.
http://www.infoplease.com/ipa/A0762206.html изволи, читај.
Здрава храна е стек со салата. Молим лепо!
Ајде, што продаваш? :smir:
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Nautro samo svezo isceden sok ili blendiram no sekogas blendiram ili spanak, brokula, kelj, magdonos, celer so nekoe ovosje za da dominira vkusot na ovosjeto , a si gi dobivam site blagodeti od zelenkastite zelencuci.

Za rucek jadam oriz, ili hmelj, ilileka, grav ili dr jatkasti i zitni plodovi pomeshani sos evz zelencuk i susam ili naut.

Za vecera samo edna lesna salata i toa nikogas ne jadam posle 8 saat navecer.
Бате, јади што сакаш ти, ама не мора да им солиш памет на другите тука што да јадат. Не велам дека тоа што го сугерираш е лошо, но не е најдобро. Јас лично имам пробано таков начин на живот (не толку екстремен како твојот). На сабајле кога ке станев ми идеше да каснам од перницата од што бев гладен. Па кога ке ми текнеше дека треба да одам на работа и до 12 часот да не јадам... ке полудев. Искрено не знам како успеваш со оваа исхрана ама сигурно немаш работа и седиш дома по цел ден (освен прошетките од половина час што ги спомна, и сигурно дома се враќаш исцрпен). Секоја храна има добри и лоши особини, некои повеќе некои помалку. Ако ја најдеш твојата идеална средина нема да имаш проблем со ниедна храна.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Здрава исхрана, здрава храна...постои режим на исхрана, но не и универзално чудо наречено здрава исхрана. Толку од мене на темава пошто гледам авторот многу се нервира од контрамуабети.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Ajde da rascistime, ne prodavam nisto, samo spodeluvam iskustva. Tolku e toa tesko da se progolta? Nesto sto mene me pravi posreken? a po gnevot i predrasudite sto odredeni lugje gi kazuvaat ovde, ocigledno vie ne rabotite nisto i djabolebarite po cel den.
Jas rabotam od 9 do 5 si nosam so sebe odredeni produkti na rabota i sto e toa tolku cudno. Ko da ja jadam ne znam koi cuda a vsusnost jas sto jadam e sosema normalno i prirodno od se toa sto se nudi po tezgine:) mislam smesno e duri i da se razgovara.
I po stoti pat ne teram nikogo nisto da pravi, samo teram an razmisluvanje za secie dobro. ako vie sakate da go polnite vasiotorganizam so otroi toa si e vasa rabota i vas problem.

Nekoj spomna zelezo? Zelezo ima vo spanak, vo kelj i vo brokula pa taka da ne mora da jades meso.

Ne ja prodavajte vie fintata deka mesoto e korisno, se sto vo mali kolicini vi nudi mesoto go ima kako zamena vo zelencucite.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Ajde da rascistime, ne prodavam nisto, samo spodeluvam iskustva. Tolku e toa tesko da se progolta? Nesto sto mene me pravi posreken? a po gnevot i predrasudite sto odredeni lugje gi kazuvaat ovde, ocigledno vie ne rabotite nisto i djabolebarite po cel den.
Jas rabotam od 9 do 5 si nosam so sebe odredeni produkti na rabota i sto e toa tolku cudno. Ko da ja jadam ne znam koi cuda a vsusnost jas sto jadam e sosema normalno i prirodno od se toa sto se nudi po tezgine:) mislam smesno e duri i da se razgovara.
I po stoti pat ne teram nikogo nisto da pravi, samo teram an razmisluvanje za secie dobro. ako vie sakate da go polnite vasiotorganizam so otroi toa si e vasa rabota i vas problem.

Nekoj spomna zelezo? Zelezo ima vo spanak, vo kelj i vo brokula pa taka da ne mora da jades meso.

Ne ja prodavajte vie fintata deka mesoto e korisno, se sto vo mali kolicini vi nudi mesoto go ima kako zamena vo zelencucite.
Првиот болд: Не значи дека секој ќе се сложи со тебе. А и не мораме ништо да голтаме. Ова е форум и се дебатира.
Болд 2: Очигледно само ти имаш предрасуди кога етикетираш некого како џаболебар.
Болд 3: ти продаваш финти дека месото е штетно.

На крај краева ти ја отвори теммата за сите АМИН да кажат??
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Dosta podolgo vreme veke citam za raw food movement ili jadenje hrana bez da ja varis.
zosto ne treba da ja varis hranata?
Zatoa sto ne samo sto se unistuva se sto e zivo i energetsko vo taa hrana tuku zatoa sto koga jades gotvena hrana vo teloto se proizveduvaat jaglenohidrati koi imaat ista uloga vo teloto kako sekerozata isti molekuli i sl a suhrozata ili sekerot site znaeme se zavisni supstancii , t.e predizvikuvaat zavisnot.

Koga sme se rodile sme se rodile so lazica viljuska i sporet? Ne! sme cicale mleko od dojkata na nasata majka. Taa toa mleko ne go varela, ne go pasterizirala kako sega , toa e cisto nehemisko i nevareno.
Nie sme zavisni od gotvena hrana zatoa sto se lazeme deka taa hrana ne uteshuva. koga ke izedete pukanki, cokolado torti i sl, koi by the way nemaat nisto hranlivo vo niv tuku pravat samo steti na organizmot, sto vsusnost cuvstvuvate? Cuvstvuvate uteha, deka vi e sega dobro , deka se ke bide vo red, znaci vo vasata glava se napravila slika deka taa hrana ke vi donese ubavo ke se cuvstvuvate super.

Majkata priroda se ni dala na dofat. Sto jadele porano lugjeto, da ne jadele hamburgeri slucajno? Zasto sega lugjeto umiraat mladi, so rakovi , i drugi degeneretivni bolesti? Zatoa sto jadat nezdrava hrana polna so pesticidi, hemiski supstancii i stetni sekeri.
Jas veke eden mesec jadam sirova hrana , pa mozebi okolu 90 posto vo tekot na celiot den, lebot go otfrliv kompletno zatoa sto pravi samo steti na mojot organizam a nema nisto korisno vo nego, sekerot i belata sol sto vsusnost se vikaat ubijci kompletno gi otfrliv, sega koristam med i morksa sol kade mineralite se seuste zacuvani a pocnav da jadam mnogu seminja , lesnici, bademi i sl.
Sega se cuvstvuvam lugje predobro, poln so energija a isto taka i trcam. Nikogas nema da se vratam na gotvena hrana barem ne kompletno!
Целосно се согласувам со тебе, тоа е навистина единствена здрава храна само уште и да е органски одгледана. Јасно е дека луѓето заболуваат од тешкиве болести(нејќам името да им го споменам) затоа што нездраво се хранат. Но кажи ми како, со ова темпо на живот, да се хранам само со свежа храна? На работа сум од 8,30 до 4,30 цел Божји ден, со милион сериозни обврски, и психички и физички измалтретирана и кога у ниедно време ќе се приберам да ручам/вечерам само свежа салата? Искрено се трудам да внесувам свежо овошје и тоа го правам, па наутро до кај 14,00 јадам само еден тип овошје, за ручек салата и варен зеленчук без месо, а вечера нема или сирови лешници или бадеми. Месо само за викенд-тоа е заради здравствени причини не заради оскудација...Но кифлички обожавам, понекогаш чоколатце... Што мислиш има ли надеж за мене?
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Целосно се согласувам со тебе, тоа е навистина единствена здрава храна само уште и да е органски одгледана. Јасно е дека луѓето заболуваат од тешкиве болести(нејќам името да им го споменам) затоа што нездраво се хранат. Но кажи ми како, со ова темпо на живот, да се хранам само со свежа храна? На работа сум од 8,30 до 4,30 цел Божји ден, со милион сериозни обврски, и психички и физички измалтретирана и кога у ниедно време ќе се приберам да ручам/вечерам само свежа салата? Искрено се трудам да внесувам свежо овошје и тоа го правам, па наутро до кај 14,00 јадам само еден тип овошје, за ручек салата и варен зеленчук без месо, а вечера нема или сирови лешници или бадеми. Месо само за викенд-тоа е заради здравствени причини не заради оскудација...Но кифлички обожавам, понекогаш чоколатце... Што мислиш има ли надеж за мене?
Prekrasno e koga moze so nekogo ovde covecki da se razgovara. Ke probam da ti pomognam so nekoe od moite iskustva.
Do pred nekoj mesec , bev strven ko sto da ti kazam, trcaj do frizider u niedno vreme, jadi sto bilo, se zdebeliv, me bolese stomakot, bev nervozen i ednostavno se razocarav od toa kakvo stana moeto telo. si rekov eden den dosta e veke!
Frliv cigari, alkohol izbegnuvam (iako ne sum svetec znam da se napijam vino) i se frliv da si go organiziram zivotot i hranata onaka kako sto mislam deka e najdobro.
Bidejki jades sirova hrana t.e ne ja varis i so toa ne gubi od dragocenite sostojki koi gi ima, ti mozes da ajdes se i vo sekoe vreme koga mozes.
Od sabajle napravi litar blendirana meshavina, na pocetokot zemi maaalku zelencuk a poveke ovosje. Bi ti ja preporacal bilo koja kombinacija na celer ili magdonos so mnogu banana mandarina ili jabolko, ke se zacudis kolku e toa vkusno a vo isto vreme polezno. Kako sto odminuva vremeto, pa da recam edna nedela eve ti ke pocnes sam/a da upotrebuvas pomalku ovosja a poveke zelenila, mozes da stavis brokula, ili kelj seedno i obavezno stavi ovosje po tvoj izbor. Jas so edno sise od litro ipol izdrzuvam do 5 t.e eve do 6 dodeka stignam doma. E sega se treba malku predvreme da se planira, ama bidejki koristis nevarena hrana taa ne se rasipuva pa jas si kupuvam za 4/5 dena i si stavam vo frizider i hranata ne se rasipuva. Koga ke dojdam doma, zemam crn leb so seminja sto e onoj no ne mnogu, 2/3 kriski, zemam PASTETA napravena od leneno seme, soncogleed,bademi i semki od tikva i mackam na crniot leb, zaedno so nekoja salata bilo kakva, bi ti preporacal daprobas sega vo zimnovo vreme, cveklo na sitni rezanki, morkov na dolgnavesti rezanki, brokula i karfiol zaedno pomesani so maslinovo maslo, limon i morksa sol, stavi gi 30 min izmasiraj gi so race i za cudo ke OMEKNAT-ke mislis si gi obaril! Samo treba dobra organizacija I PRED SE ZELBA- nisto ne pravime ako od start vikame e ne mozam ova jas ne skaam ova ili sl.
Za blago ima prekrasni recepti na primer zimas bademi orasi lesnici ili dr jatkasti plodovi, pravis od niv ona pandishpan gi prelivas potoa so bilo kakva ovosna blendirana meshavina, najubavi se borovinki ili jagodi sega imas smrznati , ostavi vo frizider da se stvrdne i imas prekrasna blaga uzinka, sto nema voopsto steten seker vo nea, mozes da zablazis so malteks(med od oriz) ili so priroden med i super ke bide!
Samo treba fantazija i zelba, a bi bil najsreken ako nekoj barem 50 posto od svojot zivot konzumira vakva prirodna hrana.
Se sto treba e da se otfrli beliot seker, belata sol, puter, bilo koj mlecen proizvod i dr hemiski obraboteni produkti. Se drugo moze da se napravi i koristi, pa eve da ne bidam tolku strog so razmisluvanjata, pa neka kasne covek i emso, no mora da e belo meso nikako crvenoto, eve pilesko na primer. Jas mozam kompletno da ziveam bez meso iako jadev mnogu porano, sega ako me puke kriza za emso, zemam tempeh ili tofu, i go koristam vo kombinacija so oriz ili pcenka ili heljda ili dr seminja i nemam potreba za meso.
Slobodno prasaj me uste nesto ako te interesira.

I uste nesto da te nateram da razmisluvas: eve vikame site stresen zivot neli? stresen e i toa premnogu. Ti jas bilo koj, lugjeto po osnova ne se sustestva sto treba da dozivuvaat stres, ama ete toa e zivotot moderen e takov turbo se zivee trcas smetki bla bla neli....eve sto pravam jas.....probaj i ti zatoa sto nema drug lek PESACHI!!! nisto drugo ne ti treba sega ke ti objasnam.

Koga peshacish seedno vo koe vreme , teloto laci pozitivni hormoni i se ispolnuvas so ubavi cuvstva iako mozebi fizicki ke se izmoris. Potoa koga ke dojdes doma neli vikas izmoren sum ama UBAVO izmoren- TOA E TOA! a nie sto sme naaucile, nervozen si zemi cokolado, nervozen si napravi pukanki. Zatoa se vrakam na mislata od mojot prv ili vtor post...vo tekot na zivotot nie sme se naviknale da identifikuvame odreden tip hrana so odredeno cuvstvo. Sladoled, pukanki, pica kolku i da se stetni tebe ti asociraat na uteha na ubavo. A za da se cuvstvuvas ubavo ti trebaat samo dobri prijateli okolu tebe, energija koja ke ja dobies preku hranata sto jas ja konzumiram, i prosetki, ubavi prosetki so pravilno disenje i dr aktivnosti.

Eve nekolku recepti od youtube za da vizuelno imate ideja kako se pravat.
Na anghliski se se nadevam deka nema da imate problem da razberete:







ili samo pisete raw food vo search na youtube i ke vidite kolku prekrasni recepti postojan za secie zdravje, za oci, za djigerot, za dobro varenje, za crevata imalugje koi sto frlile naocari, ne odat na lekar, nemale glavobolki so godini...se poradi sirovata hrana!
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Ти благодарам за советот. Пред две години и јас се хранев исто како тебе издржав неколку месеци но ете не најдов целосна подршка од фамилијата. Сопругот јадеше што јадев и јас и потоа се дојадуваше со глупости, а јас имав чувство дека го мачам. Денеска, нормално додека немаше струја и јас не јурцав по куќава да ја средам, седнавме и баш супер си поразговаравме и ете и тој реши да се врати на мојот (твојот) режим на здрава исхрана. Не треба да ти кажувам дека тој период, кога се хранев здраво, имав невидена енергија и внатрешно задоволство дека правам нешто навистина добро за моето здравје. Ти благодарам за советот многу е корисен. Иначе мојот режим беше следниот. Наутро чаша свежо цеден сок, потоа грст бадеми и до ручек 1,5 кг еден тип овошје. За ручек варен зеленчук, салата и растителна супа. За вечера само салата или супа. Секој трет ден до пладне јадев овошје, а попладен зеленчук-сиров. Од утре е нов ден за мене. Поздравче.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Eve me mene pak:) , ovie denovi se cuvstvuvam prekrasno! Za razlika od mnou zimi koga bev celiot pasiven pod stres, neaktiven , aj da receme mrzovolen, ovaa zima sum premnogu aktiven i poln energija! I znam deka e toa samo poradi promenata vo nacinot na ishrana sto ja vovedov.
Denovive jadam isklucivo salati od cveklo, morkov, repka, maslinki, karfiol, zelka , brokula i drug korenast zelencuk. Edno nesto sto se zaprepastiv e toa sto otkako ja izedov salatata , posle 5 minuti teloto tolku mnogu mi se stopli, sto pocnav da ja soblakam oblekata. Epten kul! Otkriv deka ovoj tip na zelencuk vo zima vi go topli teloto taka da nema potreba da jadam zezki supi ili da toplam jadenje. Znaci prirodata si ima resenie za se! Pijam isklucivo filtrirana voda, ili blendiram ovosje so malku zelencuk a pretezno i ovosjeto go jadam, mandarini, jabolka, pomarangji, limon vo salata. Ako premnogu ogladnam si ja jadam pasteta od seminja na kreker ili na integralen leb no ne poveke od 2 kriski dnevno i se e ok. Ne patam po nisto, sto e najinteresno, koga ke pomirisam miris na fast food hrana mi se losi, isto taka, ne sum strven , ne trcam po jadenje vo frizider, samo jadam 3 pati dnevno redovno ne skokam obroci i metabolizmot mi se popravi. Ja obozavam sirovata hrana. Uzivam vo sekoj mig!




Eve uste nekolku linkovi
Posledniot e za covek koj imal visok krven pritisok, pa mu se uramnotezil so ovoj tip ishrana!

Eve i sporedba megju gotvena hrana i sirova hrana!

 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Denovive jadam isklucivo salati od cveklo, morkov, repka, maslinki, karfiol, zelka , brokula i drug korenast zelencuk. Edno nesto sto se zaprepastiv e toa sto otkako ja izedov salatata , posle 5 minuti teloto tolku mnogu mi se stopli, sto pocnav da ja soblakam oblekata. Epten kul!
И мене ми е топло неделава. Вајда дека во зимо е +15 степени.

Иначе ок јадеш храна која по тебе е здрава и убаво за тебе, али те молам не претерувај.
Топло ти било, премногу енергија ... да не ќе се искачиш на Монт Еверест по кратки ракави? Не велам дека нема разлики можеби, ти си знаеш.
Ама ти објаснуваш екстремно. :)
Така да верувам дека повеќето не ти ни веруваат во се што пишуваш, како што јас не верувам. Ептен ги филмаш работиве.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
I sega sto sakas da ti kazam? Deka si mnogu pametna? Sakas aplauz ili sto? Sto da filmam ? Kako se cuvstvuvam? Sto dobivam ako spored tebe se filmam. Bog da cuva! Kazuvam kako e a ti mozebi e podobro da imas seks ponekogas zatoa sto gledam sifrustriranost nekoja kaj tebe? Grda si a?

I te molam ne se ubacuvaj so komentari. ok?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Да :( Грда, дебела од месото, со целулит, со акни на лицето ... и искомплексирана.

Знаеш што е проблемот. Има милион статии дека добро е да се конзумира месо во ограничени количини. Добро е да се јаде леб. Риба да се јаде. Ти не јадеш ни риба така? Каде што пишува дека е добро варена храна да се јаде.
А на овие статии ти сигурно се смееш, претпоставувам бидејќи кога ти спомнав дека месото е добро и дека доктори тоа го кажуваат и истражувачи ти кажа дека тоа го прават за да земат пари. Месото не е добро за исхрана.
Ама ако некој кажува дека семињата, овошје и зеленчук само треба да се јаде, никако готвена храна... е тие точно кажуваат и треба да им веруваме. А никој ни докажал дека подолг ќе е векот на живеење на тие што така се исхрануваат, ни дека штити од канцерогени заболувања како што потспомна. Ти ги преувеличуваш работите, гледано од страна.
Јас можам да отворам тема Месото во исхраната е добро за здравјето. И нормално нема да очекувам да се сложат сите со мене, ама нема ни да си кажувам како од него летам во облаци.
Така да процентот на луѓе кои би се откажале од задоволства како што е готвената храна е премал. Секој сака да си ужива во готвеното јадење. Кои некои сметаат дека ако е квалитетно и во ограничени количини многу добро за организмот.
Јас го сметам за здрава исхрана јадењето овошје и зеленчук, ама твојава исхрана е екстремна за мене. Без риба, без млечни прозиводи, без пилешко месо барем, без зготвена манџа, претерано е a и сметам дека не е добро тоа да не се конзумира. И јас лично не би можела да живеам така, а и многу други :)
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Прашање до авторот:
Дали се добива стрес од зеленчукот кога е берен или кога го сецкаат?
 
T

Tetro

Гостин
добро прашање, и јас имам едно до маестрото:
-дали имаш градина дома, или купуваш по тезги (притоа не знаејки на кој начин е третиран зеленчукот)???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom