Луѓето се зависни од готвена храна!

Член од
22 април 2005
Мислења
1.334
Поени од реакции
504
Me nemase dolgo vreme, obvrski navamu natamu, gradina nemam tuka vo sk posto ziveam vo stan a gradina imam vo selo kade sto odgleduvam koga mozam i kolku mozam. Poentata deka se sto e na pazar e zatrueno e nelogicna i smesna. Ako nisto drugo makedonija ima pocva sto e apsolutno pogodna za sekakvi kulturi a i ke si baras organska hrana koja mozebi e poskapa no ne e bez hemikalii i aditivi.
Pa sega, site lugje imaat sens za toa sto treba da jadat neli? Normalno deka marulata sega ne ti ni doagja da ja poglednes a kamoli da ja jades. Jadete se sto e vo sezona i ne ja varete hranata!

I na gospogjicata ke i odgovoram pogore, da se mi e jasno mene toa sto ti go zboruvas, no nikade nema da mi najdes statija kade sto se kazuva deka mesoto ima nesto sto e zdravo a pritoa nisto drugo na planetava go nema toa.
Znaci mojata poenta ne e da jas te ubeduvam tebe da ne koristis meso....tuku deka toa sto tebe te ucele deka ima nekoi beneficii e cist marketing, zatoa sto se sto sodrzi mesoto GO IMA I VO zelencukot i zelenite plodovi, a pritoa ne vnesuvas ni holesterol, ni stetni masti , taka da osven vkusot sto pak ke dovede do mojata konstatacija deka gotvenata ai pecenata hrana predizvikuva zavisnost, togas sto drugo te drzi tolku do mesoto? Ajde za voda da svatam ama meso?
Realno zavisnosta e tuka toa sto tbe te vlece kon mesoto, socijalnite opkruzuvanja i sl, tesko e da sednes na amsa, ti da jades salati ili seminja a da gledas drugi kako se ligavat nad meso neli? No mene koga mi se slucuva e obratno, jas jadam moi ajdenja a site trcaat da probaat od moeto jadenje a ne jas od nivnoto:)))
p.s Mene srceto mi se ispolni koga moite dve vnuki sto se tipicni tinegjerki znaci bureci, pizi i sl, odvaj cekaat da dojdat kaj mene i da ja probaat salatata od brokula, kelj, magdonos kromidmaslinki cveklo i morkov, a be prsti lizat, sto mene mi pokazuva deka covek samo treba da e otvoren kon predizvicite a na krajot na kraistata vie se vrakate kon prirodata na toj nacin, dajte ostavete bre toa industrisko gjubre sto se bogatat na vas grb i zdravje!

10 najlosi jadenja sto postojat!

top 10 najlosi pijalaci.

Eve sto sme nie programirani da pieme i jademe neli! steta za narodov sto e tolku naiven i dozvolil da mu perat mozok a poleka ni go unistuvaat zdravjeto.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Нема чварки,сирење и медовина у видеата.

НАВАЛИ НАРОДЕ!
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.334
Поени од реакции
504
Conspiracy theory a? Se sto tvojot mal mozok ne moze da svati e conspiracy theory?
Toa sto jas go zboram za da pomognam na lugjeto da svatat kade im e lekot e conspiracy theory? Te zalam be sutrak, 20 godini imas a veke si mizerija! Ispran mozok! steta!
 
P

Princ

Гостин
Знаев дека не ќе да е на арно толку здрава храна :/
Мислам, прочитај си го речникот уште еднаш. Сигурно тоа брокулите се криви, влијаат на нервоза.
Овој пат нема да преземам мерки против тебе, ама понатаму ќе мораш да внимаваш на речник. Ова е форум, на форум СЕКОГАШ има спротивставени мислења, бидејќи е -> форум.
Во секој случај, пристојноста мора да се запази. Или не си за во друштвово.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.334
Поени од реакции
504
Pa forum ne postoi za da se ima razlicni mislenja samo zaradi toa da se ima razlicni mislenja! Ocigledno i ne mozes konstruktiven muabet tuka da pravis zatoa sto doagjaat nekoi sto provociraat kolku samo da provociraat zatoa sto nema drugo sto da pravat vo zivotot.
Toa ne e moj problem, jas ke pisuvam za toa sto mislam deka e vredno da se zboruva a bi gi zamolil site nedoklakani voopsto da ne komentiraat i zosto doagjaat voopsto na mojava tema? Fala.
 
S

smart ass

Гостин
А знае ли поставувачот на темата ндека уствари после откривњето на огнот т.е тогашните наши предци инстиктивно се плашеле ко животиња, и бегале па затоа што јаделе сурова храна вилицата им била каде што ни се денес ушите...епа кога сме еволуирале т.е научиле да го користиме оганот и да готвиме....тогаш поради променетите околности покрај во дигестивниот тракт имаме и кај главата т.е вилицата се смалила...а за сметка на тоа добил мозокот и како резултат на тоа денеска го имаме слаткар,тони правосмукалка..аа да и америчките комеди каде секогаш АМА СЕКОГАШ клошарот ја фаќа најјаката типка...абе не е така бее:tapp::tapp:

Башка у класот покрај "јакитe" типки" имаме и "слаби'' каде едната е слаба оти надминува 90 килограма,а другата оти има фаца како диференцијал а третата има влакна како маж,а четвртата уствари е.....пиштолџија.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
Pa forum ne postoi za da se ima razlicni mislenja samo zaradi toa da se ima razlicni mislenja! Ocigledno i ne mozes konstruktiven muabet tuka da pravis zatoa sto doagjaat nekoi sto provociraat kolku samo da provociraat zatoa sto nema drugo sto da pravat vo zivotot.
Toa ne e moj problem, jas ke pisuvam za toa sto mislam deka e vredno da se zboruva a bi gi zamolil site nedoklakani voopsto da ne komentiraat i zosto doagjaat voopsto na mojava tema? Fala.
Здраво, јас сум релативно нова во исхрана со сурова храна...но ме интересира дали е подобро да се инвестира во подобар блендер или соковник...ме интересира дали знаесх дали во блендер може да се ставаат и ситни овошја со семчиња како што се: капини на пример...
Поздрав до тебе и уживај си во твојот живот...се надевам дека на темава конечно ќе почнат да се пренесуваат и позитивни искуства а не само критики од луѓе кои никогаш не се обиделе да ги почуствуваат позитивните страни на овој начин на живот...ама јасно е дека одсекогаш сме биле спремни повеќе за критика одколку за пофалба на некое "поразлично" размислување ;)
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Стилот на живот што се заговара овде е полезен само за луѓе на кои исхраната им е единствената работа во животот...
Џвак, џвак, еј супер ми е...
Вака не сум се изморил никад у живот.
 
B

Bafra

Гостин
Здраво, јас сум релативно нова во исхрана со сурова храна...но ме интересира дали е подобро да се инвестира во подобар блендер или соковник...ме интересира дали знаесх дали во блендер може да се ставаат и ситни овошја со семчиња како што се: капини на пример...
Поздрав до тебе и уживај си во твојот живот...се надевам дека на темава конечно ќе почнат да се пренесуваат и позитивни искуства а не само критики од луѓе кои никогаш не се обиделе да ги почуствуваат позитивните страни на овој начин на живот...ама јасно е дека одсекогаш сме биле спремни повеќе за критика одколку за пофалба на некое "поразлично" размислување ;)
Се зависи од твоите потреби, некои луѓе имаат потреба (здравствен проблем) да конзумираат само свеж сок па за нив е подобро поскап соковник. Имаш "masticating" и centrifugal како на топ шоп или Бош. Тој првиот вид ти е повеќе за лисјсет зеленчук тука имаш карактеристики и цени (http://www.ukjuicers.com/) .
Мое искуство: купи си и блендер (зашто на цревата им требаат влакната) и соковник (немора од скапите) јас во обичен блендер (незнам ни дали може да се нарече блендер :P) ставам малини (чувам замрзнати од летоска) капини банана малце јогурт и нема проблем а сок од цвекло,морков,целер (и тие зелените стебленца без лисја ставај ги) и јаболко. Внимавај со соковникот да не користиш само овошје па да ти рипне шеќерот :) Има по интернет рецепти за сокови . Едно од правилата е да правиш сок од Зеленчук (додаваш јаболко за вкус и блажина) а овошјата во блендер.

@SMART ASS
А ти друже од каде знаеш за нашите предци , како изгледале и дали се плашеле , или тоа што ти го сервирале на школо/факултет/телевизија!!! Интернетов додека не ни го ограничиле искористете го.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Веќе почнаа Шеф и компанија да се раѓаат на секој метар. Али најдобра готвена храна има кај Окта бензинската во Карпош. И доста ефтино е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom