Луѓето се зависни од готвена храна!

Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Dosta podolgo vreme veke citam za raw food movement ili jadenje hrana bez da ja varis.
zosto ne treba da ja varis hranata?
Zatoa sto ne samo sto se unistuva se sto e zivo i energetsko vo taa hrana tuku zatoa sto koga jades gotvena hrana vo teloto se proizveduvaat jaglenohidrati koi imaat ista uloga vo teloto kako sekerozata isti molekuli i sl a suhrozata ili sekerot site znaeme se zavisni supstancii , t.e predizvikuvaat zavisnot.

Koga sme se rodile sme se rodile so lazica viljuska i sporet? Ne! sme cicale mleko od dojkata na nasata majka. Taa toa mleko ne go varela, ne go pasterizirala kako sega , toa e cisto nehemisko i nevareno.
Nie sme zavisni od gotvena hrana zatoa sto se lazeme deka taa hrana ne uteshuva. koga ke izedete pukanki, cokolado torti i sl, koi by the way nemaat nisto hranlivo vo niv tuku pravat samo steti na organizmot, sto vsusnost cuvstvuvate? Cuvstvuvate uteha, deka vi e sega dobro , deka se ke bide vo red, znaci vo vasata glava se napravila slika deka taa hrana ke vi donese ubavo ke se cuvstvuvate super.

Majkata priroda se ni dala na dofat. Sto jadele porano lugjeto, da ne jadele hamburgeri slucajno? Zasto sega lugjeto umiraat mladi, so rakovi , i drugi degeneretivni bolesti? Zatoa sto jadat nezdrava hrana polna so pesticidi, hemiski supstancii i stetni sekeri.
Jas veke eden mesec jadam sirova hrana , pa mozebi okolu 90 posto vo tekot na celiot den, lebot go otfrliv kompletno zatoa sto pravi samo steti na mojot organizam a nema nisto korisno vo nego, sekerot i belata sol sto vsusnost se vikaat ubijci kompletno gi otfrliv, sega koristam med i morksa sol kade mineralite se seuste zacuvani a pocnav da jadam mnogu seminja , lesnici, bademi i sl.
Sega se cuvstvuvam lugje predobro, poln so energija a isto taka i trcam. Nikogas nema da se vratam na gotvena hrana barem ne kompletno!
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Кажувај си вакви приказни, ако полесно заспиваш навечер.

Збориш негативно за јагленохидрати, кои се потребни за телото да добие енергија. Јаглено хидратите брзо се варат и релативно брзо се претвораат во енергија, за разлика од протеините, кои се потребни за рамномерно добивање на енергија во подолг период..

Sto jadele porano lugjeto, da ne jadele hamburgeri slucajno? Zasto sega lugjeto umiraat mladi, so rakovi , i drugi degeneretivni bolesti?
Да де, и тогаш очекуваниот век на траењето на лугето бил 30 години.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Ajde eve imas usta, kazi sto mu e potrebno na covekot da jade?

Jaglenohidrati ke si dobies preku zelenite zelencuci, marula, kelj, spanak, brokula, ali psoto ocigledno gnetes bureci, ovoj koncept i ne ti e voopsto poznat.
 
T

Tetro

Гостин
Ajde eve imas usta, kazi sto mu e potrebno na covekot da jade?

Jaglenohidrati ke si dobies preku zelenite zelencuci, marula, kelj, spanak, brokula, ali psoto ocigledno gnetes bureci, ovoj koncept i ne ti e voopsto poznat.
природната е здрава храна, тоа не значи дека и готвените јадења се штетни.

и совети за тебе: живеј како сакаш, јади што сакаш (што мислиш дека е добро за тебе), само не забегувај многу. И да, секако, најди си партнер/ка, ќе имаш со кого да се дружиш, ми изгледаш осамен/а.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Of majko, nedozreano sustestvo....
Imam partner, ne deka treba da ti objasnuvam , jadam toa sto sakam, a na krajot na kristata ako ne ti cini muabetov sto voopsto go teras so mene? Koj e tuka osamen?
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
После откако ке јадеш,не чуствуваш ли глад?
Како живееш без ич леб,само со семиња и салата?
И колку си тежок?:toe:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Normalno deka cuvstvuvam glad, ama ke trknam i ke izedam ili nekoe ovosje ili nekoj zelencuk. Toa sto cuvstvuvame glad e poradi toa sto teloto koga jadete zelencuk i ovosje se regenerira t.e se osloboduva od toksini i mu treba da se navikne, no po edna nedela veke ne cuvstvuvam takov glad kako sto cuvstvuvav na pocetokot. Nauciv i neko trikovi, na primer kupuvam nori algi koi se kako kocka ke stavam morkov marula malku oriz integralen sekako, avokado i drugi zelencuci ke svitkam da lici na burito, ili na sendvic i vizuelno mislam deka jadam sendvic. Toa ke me najade za pola den i veke vecerta se zasituvam so salata golema koja ja jadam so blendiran sok ovosje, probajte da napravite pomarangja so banana , nema nisto poubavo!

Sega vo zimno vreme koga teloto treba da bide mirno , t.e koga treba da odmara, nie ne ni treba da go zasituvame. Lugjeto tuka pravat ogromna greska. Ke se napukaat jadenje vo dekemvri/januari/fevruari, se toa pravi toksini vo teloto i mnogu tesko diseme i ne boli stomak, zatoa i se debeleeme. Sega na teloto mu e dovolno da jade juzno ovosje, znaci , limon, pomarangja, citroni, kivi i sl a za rucek mozete da si pravite nesto od cveklo, morkov , kelj, zelka, karfiol i sl, samo treba malku fantazija za da si napravite interesno ajdenje sto vizuelno ke ve zadovoli, vkusot na taa hrana e milion pati podobar od onoj na vareniata hrana. p.s inaku imam 75kg, no da napomenam jas ne jadam vakva hrana za da oslabam, tuku toa e zivoten stil. Ne jadam zivotinski preparati zatoa sto ne sakam da ubivaat zivotni posto smetam deka covekot po osnova i ne e mesojadec, a se drugo hemisko okolu mene ednostavno go proshishuvam koga sum vo supermarket:))
 
B

black angel

Гостин
Normalno deka cuvstvuvam glad, ama ke trknam i ke izedam ili nekoe ovosje ili nekoj zelencuk. Toa sto cuvstvuvame glad e poradi toa sto teloto koga jadete zelencuk i ovosje se regenerira t.e se osloboduva od toksini i mu treba da se navikne, no po edna nedela veke ne cuvstvuvam takov glad kako sto cuvstvuvav na pocetokot. Nauciv i neko trikovi, na primer kupuvam nori algi koi se kako kocka ke stavam morkov marula malku oriz integralen sekako, avokado i drugi zelencuci ke svitkam da lici na burito, ili na sendvic i vizuelno mislam deka jadam sendvic. Toa ke me najade za pola den i veke vecerta se zasituvam so salata golema koja ja jadam so blendiran sok ovosje, probajte da napravite pomarangja so banana , nema nisto poubavo!

Sega vo zimno vreme koga teloto treba da bide mirno , t.e koga treba da odmara, nie ne ni treba da go zasituvame. Lugjeto tuka pravat ogromna greska. Ke se napukaat jadenje vo dekemvri/januari/fevruari, se toa pravi toksini vo teloto i mnogu tesko diseme i ne boli stomak, zatoa i se debeleeme. Sega na teloto mu e dovolno da jade juzno ovosje, znaci , limon, pomarangja, citroni, kivi i sl a za rucek mozete da si pravite nesto od cveklo, morkov , kelj, zelka, karfiol i sl, samo treba malku fantazija za da si napravite interesno ajdenje sto vizuelno ke ve zadovoli, vkusot na taa hrana e milion pati podobar od onoj na vareniata hrana. p.s inaku imam 75kg, no da napomenam jas ne jadam vakva hrana za da oslabam, tuku toa e zivoten stil. Ne jadam zivotinski preparati zatoa sto ne sakam da ubivaat zivotni posto smetam deka covekot po osnova i ne e mesojadec, a se drugo hemisko okolu mene ednostavno go proshishuvam koga sum vo supermarket:))

според тебе ние треба да гладуваме буквално и да јадеме треви?па фала богу и во тоа месо има нешто што е потребно за човековиот организам не само да се претовуваш со зеленчуци мислејќи дека којзнае колку здрав ке бидеш а ако претераш со тоа само моеш лошо на себеси да си направиш!а ако не си знаел со самото готвење на храната се уништуваат милиони бактерии
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Да не се викаат кувари?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
Sme cicale mleko od dojkata na nasata majka. Taa toa mleko ne go varela, ne go pasterizirala kako sega , toa e cisto nehemisko i nevareno.
Храната мајката што ја јаде е термички и физички обработена плус се вршат разни процеси во нејзиниот организам пред да истото премине кај бебето. Пробал некој да даде мед или зелка на бебе? :) Ќе се подуе како жаба.

Sto jadele porano lugjeto, da ne jadele hamburgeri slucajno?
Дали порано навистина јаделе трева? Биле ловци пред се, јаделе хххх-сауруси, секакви животни, а притоа и корења, лисја, плодови.
Проблем е што ние претеруваме, а слабо трошиме што би рекле...едноличноста на исхраната (како што велиш само растителна) и слабата подвижност е онаа која штети.
А тука голема улога игра и сиромаштијата односно, стандардот, навиките, поднебјето...на населението.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Јас вака да се исхранувам .... ќе умрам за 1 недела.
Па после зашо млада сум умрела? Зашто не сум јадела готвена храна! :icon_lol:

Не постои правило. Може некој да јаде брза исхрана и самиот организам да ја прифаќа, да живее така со готвено, месишта, пици, хамбургери 101 година.
Може некој внимава цел живот јаде овошје, зеленчук, риба и пак да фати некоја болест. Или едноставно ќе излезеш од дома и ќе те акне кола.
Семиња бе? Бљааааак!

Јас со нулта група уживам во месото. Се прејадувам месо. И ни ми штети ни ме дебелее. И за среќа си имам супер крв.
Да јадам така ќе станам ем анорексична ем слабокрвна. Ќе се уништам самата.

Секој организам си прима различен вид храна, ако ти е убаво така да се храниш во ред, мене ми е убаво со готвена храна и ќе јадам и ќе се убивам од јадење свинско, телешко, пилешко, ќе јадам салати, риби готвени и полнети, ќе јадам леб и пецива и пици мммм ... и среќна ќе сум. Знам дека барем јадам убаво и вкусно.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Јас вака да се исхранувам .... ќе умрам за 1 недела.
Напротив, така ќе добиеш живот. Многу поучен е постот на поставувачот на темава.


Може некој да јаде брза исхрана и самиот организам да ја прифаќа, да живее така со готвено, месишта, пици, хамбургери 101 година.
Не е точно, се што наброја, посебно ако се јаде во големи количества, е штетно за здравјето.


Семиња бе? Бљааааак!
Многу се корисни за организмот, а доколку се мешаат со зачини - вкусни. Не биди предодредена негативно, посебно бидејќи се храниме за да го развиваме и закрепнуваме телото.


Јас со нулта група уживам во месото. Се прејадувам месо.И ни ми штети ни ме дебелее
Секое прејадување без разлика на крвната група му штети на телото и тоа многу! Најдолговечните луѓе на земјава, тие на јапонскиот остров Окинава, имаат поговорка која секој човек ја кажува гласно пред да јаде: 80% полн стомак! Имаме и ние, “кога ти е најслатко, престани’’! Тоа е суштината на здравата исхрана.

Не знам дали поставувачот на темава е машко или женско, нејсе......ако си машко, би ти препорачал да јадеш месо (риба) одвреме навреме.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Не знам дали поставувачот на темава е машко или женско, нејсе......ако си машко, би ти препорачал да јадеш месо (риба) одвреме навреме.
А ако е женско не? Не гледам логика во ова :toe:
Иначе, да, здрава е неготвена храна, ама кај одредени видови храна со готвењето всушност се активираат хранливите состојки. А и термичката обработка е неопходна за уништување на мал милион бактерии и црви кои може да го загрозат животот.
Клучот за здрава исхрана е во умереноста, не во јадењето трева.
Постојат типови храна кои треба да ги избегнуваме, и оние кои треба да ги фаворизираме, но никогаш не сум се согласувала со радикалните концепти за исхрана, ниту сум верувала дека магично може да излечат или да спречат болест.
Пред се', нутриционистите истакнуваат дека најпогодна исхрана е онаа која ја има во поднебјето каде што живееш. За јапонците тоа се алгите, за македонците тоа што го има кај нас.
Се' додека не се претерува со маснотии, шеќери или било која состојка, ќе бидеш здрав, полн енергија и сила. Зеленчук, овошје, месо, млеко, јајца, сирење, маслиново масло, храна подготвена на пареа, печена, варена, свежа салата, од време на време и по нешто "нездраво" и voila-здрави сме :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom