Груевски: Нема напредок во преговорите за името

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Марсовке не кризирај мори.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
-дефинирај македонец ?
-македонската култура?
-објасни што ге загубиме освен што ќе ни биде рането нашето его?
-објасни тоа што значи за обичниот човек ?
Извини,ама МОЛАМ????????
 
M

marsovka

Гостин
Извини,ама МОЛАМ????????
Што молам убаво прашав дефинирај друже дефинирајте што браните индетитетот прашав прости прашање толку е тешко? Излези надвор и врати се и кажи што си видел живееш овде нели?
Кажете што е толку лошото ? Како се губи индетитетот ? Како парче хартија на кое ќе пишува северна македонија или шо ит ја па знам ќе предизвика катастрофа од епски размери за македонците ?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Марсовка навистина,ама навистина направи си услуга и не пишувај на темава.

Твоево прашање не заслужува одговор.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Озбилно воа Марсовкава да не постоеше ќе требаше да ја измислиме.:pos2:
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
-објасни што ге загубиме освен што ќе ни биде рането нашето его?
-објасни тоа што значи за обичниот човек ?
Македонија=Македонци=Македонско

Поради тоа што имаш очигледна потешкотија да ја прифатиш Македонија како твоја држава и твое обележје ќе мора да ти илустрирам со личен пример.

Како што тебе Марсче би те повредило доколку во сите лични документи, неформална комуникација и слично ти се обраќаат со Буци, така и секој нормален Македонец не сака да биде преименуван.
 
П

Паспарту

Гостин
Што молам убаво прашав дефинирај друже дефинирајте што браните индетитетот прашав прости прашање толку е тешко? Излези надвор и врати се и кажи што си видел живееш овде нели?
Кажете што е толку лошото ? Како се губи индетитетот ? Како парче хартија на кое ќе пишува северна македонија или шо ит ја па знам ќе предизвика катастрофа од епски размери за македонците ?
А што им менува на гејциве и на таквите безрбетници како тебе тоа што на пасош, лична карта и други документи би пишувало Македонија наместо Северна Македонија?

Исто како сега наместо со марсовке да ти се обратам со КАЈ СИ БЕ КУРВИШТЕ, ШТО ПРАВИШ? Ќе те повреди ова или пак сеедно ти е? Ако ти е сеедно тогаш дефинитивно има нешто труло во државата Македонија...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Етнички македонец е секој оној што себе си се чувствува само како и се идентификува само како етнички македонец.

Македонска култура претставува сите традиции и обичаи како и јазик кој се говори од страна на сите тие што себе си се чувствуваат како етнички македонци.

Ќе изгубиме дел од нашите човекови права, егото зависи од човек до човек и тоа каде е неговото его;
За обичниот човек тоа ќе значи дека нема повеќе да биде обичен туку ќе биде подреден во однос на сите други луѓе во светот кои ја имаат слободата и да се идентификуваат како сакаат.

За визната либерализација забрзаа прво пради политичко тактирање и обезбедување понатаможна голем доверба во ЕУ, второ можеби се надеваат дека младите ќе излезат надвор и ќе ги согледаат „европските“ и дека можеби полесно ќе бидат заведени за откажување од етничката припадност, но како еден од многуте кои и пред либерализацијата кој излегол надвор самоќе ти кажам дека таквите надежи се јалови бидејќи токму младите што ќе се прошетаат низ еу ќе разбеерата точно што претставува еу и колку е вистинитто тоа што им се сервира по наштие медиуми и ќе разберата дека не вреди откажување од човековите права за пристап во ЕУ.

Да Етничкиот состав не само во нашата држава туку во сите држави е во постојана динамична форма на менување, тоа е еколошко популациски процес, од кој не секогаш знаеме како ќе заврши.

Тоа колку ќе не чини како држава е една работа, прашањето е колку народот кој живее во оваа држава смета дека нешто вреди или не, значи дали повеќе вреди да си културно потчинет и обесправен а за сметка на тоа да имаш понов и фенси модел на МП3 плеер и дали ќе можеш еднаш- двапати во годината да отидеш на одмор негде на море, и обратно.

Нажалост тука кај што сум сега не мам можноста да јадам македонски јадења, иако често им спремам на луѓето тука македонски специјалитети и им нудам македонско вино, македонска народна носија не носам, бидејќи ни еден купш луѓе не носат звонарки или пак еден куп јапонци не носат кимона.

Јас лично не верувам во бога ама на себе секогаш го иам ланчето со крст како обележје за тоа дека православната македонска црква играла и игра многу битна улога во македонската култура. Оваа тема е тука за да согледаат случувањата и состојбите во светот, на кој припаѓаме и ние, ти може си Марс затоа те буни ова.

И секој човек има различни вредности во животот и не значи дека моите односно твоите се правилни, ама тоа што е битно е кои се вредностите кои ги има мнозинското население.

Не знам за тебе ама јас можам да ти гарантирам дека кај нас се создава една погрешна илузија за квалитетот на живот по евентуалното влегување во ЕУ бидејќи лично веќе 5 години живеам во Германија и по многу разговори и разглабања со многу германци, и точно прикажување на ситуацијата, самите германци почнуваат да ме прашуваат: Па зошто морате во ЕУ? алаудирајќи дека ако тие би биле во нашата ситација не би сакале во ЕУ воколку им е побарано тоа што нам ни е побарано.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Сега принтскрин и трк во штаб да презентираш кои му*а ги имаш. Дојде ни го плесна во лице, онака машки и замина. Мило ми е што се најдовте со Марсовка. Поубаво и од шпанска серија ми дојде,сеа уште да испадне оти и Хозе Мануел ви е заеднички роднина и ќе можам мирно да спијам.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Оnoj koj ima kriza na sopstven identitet bara drugite da mu objasnat sto znaci da si pripadnik na sopstven narod.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.766
Поени од реакции
12.117
Сега принтскрин и трк во штаб да презентираш кои му*а ги имаш.Дојде ни го плесна во лице,онака машки и замина.Мило ми е што се најдовте со Марсовка.Поубаво и од шпанска серија ми дојде,сеа уште да испадне оти и Хозе мануел ви е заеднички роднина и ќе можам мирно да спијам.
Не изигравам храброст и не сум член на партија...политиката не ја сакам...само сакам достоинствен живот и култура...марсовка имаше поента!
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Koe dostoinstvo be so smeneto ime i identitet???

Gledas li dostoinstvo vo toa.?
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
Не изигравам храброст и не сум член на партија...политиката не ја сакам...само сакам достоинствен живот и култура...марсовка имаше поента!
Што е достоинствено во тоа да не дадеш отпор на фашистичките барања на една држава која сака нас Македонците да не снема од планетава?

Достоинствено е да се бориш, а не да се предадеш.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
-дефинирај македонец ?
-македонската култура?
-објасни што ге загубиме освен што ќе ни биде рането нашето его?
-објасни тоа што значи за обичниот човек ?

-дали знаеш зошто воопшто забрзаа со визна либерализација?
-дали си свесен дека етничкиот состав менува на оваа држава ?
-дали си свесен дека иако можеме да играме на време ќе не чини многу повеќе ко држава?
-и колку често консумираш македонски јадења и дали носиш традиционална македонска носија ?:pipi:
-дали редовно се молиш на бога ?
- и што бара политчка тема у свет и случувања ???
Типкава откачи пак :pos2:
Добро бе девојче, си размислила ли некогаш за професионална помош ? Ќе пробаш ли да отпатуваш некаде по 19 Дек. ?
Се надевам ќе немаш пристап на интернет страните со МК и во МК.
Чудесен свет! :toe:

Те молам остави ги нека лаат овие таканаречени големи Македонци, тие не мислат воопшто, и позади нивниот голем патриотизам и македонштина се крие ГОЛЕМ кукавичлук...сите се напродажба само прашање е кој е најевтин, не можеш да очекуваш да ти одговорат на прашањата затоа што и никогаш не си ги поставиле...марсовке мило ми е што гледам дека сеуште има разумни и културни луѓе како тебе, секоја чест...поздрав до тебе!!!!!!!
Гледам дека претходно се познавате со Марсовка , а овде ги испорбувате своите артистички способности.
Абе копиљ еден, каков Македонец си ти ? ГОЛЕМ ? Ти не си за продавање , си за без пари , или ? Што е пак за вас културните и напредни Македонци (ако се нарекувате така) , што е за вас Македонец, што е за вас грк и што воопшто вие подразбирате под националност, Татковина, дом и пристоен живот!
Некој да те ебе во гс а да не врискаш многу за да не ги разбудиш комшиите ?
Вие сте изроди невидени. Се надевам барем мајка ти и татко ти се горди на тебе ако не останатите МАКЕДОНСКИ РОДИТЕЛИ.
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
Извадок од резолуцијата 2625 на Обединети Нации

http://www.hku.edu/law/conlawhk/conlaw/outline/Outline4/2625.htm

The principle of sovereign equality of States

All States enjoy sovereign equality. They have equal rights and duties and are equal members of the international community, notwithstanding differences of an economic, social, political or other nature.
In particular, sovereign equality includes the following elements:
(a) States are judicially equal;
(b) Each State enjoys the rights inherent in full sovereignty;
(c) Each State has the duty to respect the personality of other States;
(d) The territorial integrity and political independence of the State are inviolable;
(e) Each State has the right freely to choose and develop its political, social, economic and cultural systems;
(f) Each State has the duty to comply fully and in good faith with its international obligations and to live in peace with other States.
Во случајот со нашата земја многу членови од оваа резолуција се повредени.

За нас најдобро во овој случај е да одиме на правна разврска во меѓународниот суд во Хаг на незаконското зачленување на Македонија во ОН. Македонија беше зачленета во ОН, без притоа да и биде дадено правото сама да избере име и со тоа таа не еднаква со останатите држави.

Ако ве интересира повеќе за историјата и комплексноста на овој спор прочитајте на:

http://euba.edu.mk/mak/Za%20Imeto.pdf
 

Kajgana Shop

На врв Bottom