Дали навистина Библијата е Божјо Слово?

Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Site koi ve interesira verodostojnosta na biblijata, prikaznata za isus, voskresnuvanjeto, trite kralevi,itn, itn......poglednete go klipcevo ne e dolgo....ocekuvam komentari...pozzzzz
Аман со ова клипче, зарем не ви здосади веќе, или пак сеуште мислите дека е „хит“? Јас повеќе би го сместил во онаа „Секое чудо за три дена“ :)
Немам време да коментирам на клипчево, но доколку некој го интересира и е засегнат по оваа проблематика, може да прочита повеќе на:
http://thedevineevidence.com/jesus_similarities.html
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Аман со ова клипче, зарем не ви здосади веќе, или пак сеуште мислите дека е „хит“? Јас повеќе би го сместил во онаа „Секое чудо за три дена“ :)
Немам време да коментирам на клипчево, но доколку некој го интересира и е засегнат по оваа проблематика, може да прочита повеќе на:
http://thedevineevidence.com/jesus_similarities.html
Нема врска ова. Сатаната ги прави поврзувањата со други божества, грешките во Библијата, контрадикторностите. Лукавиот сака да не измами.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кој верува во Божјото постоење, верува и во постењето на демонот. А демонот, не џабе е наречен и „лукав„, а неговите капацитети се неспоредливо поголеми од човековите, а со тоа и неговата способност за непрекидно изнаоѓање нови и нови начини за да го покаже своето непостоење. А ти, читни троа и запознај се со начините на кои лукавиот не мајтапи па може нешто и ќе ти се разјасни.

Поставувањето паралели помеѓу троичноста Божја со разно-разни тројства од одамна непостоечки или паганско-неопагански народи и цивилизации, претставува уште еден производ од демонската лукавштина, со која демонот сака да не (раз)удеби во изворноста на учењето за Света Троица а особено за Христа Богочовекот. Како се ближи крајот од Светот и второто Христово пришествие, вакви „..клипчиња...„ и „..документарци...„ ќе се произведуват и пушатаат во „промет„ во се поголема количина, аналогно на растот на неверието кај „модерните„ луѓе.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Поставувањето паралели помеѓу троичноста Божја со разно-разни тројства од одамна непостоечки или паганско-неопагански народи и цивилизации, претставува уште еден производ од демонската лукавштина, со која демонот сака да не (раз)удеби во изворноста на учењето за Света Троица а особено за Христа Богочовекот. Како се ближи крајот од Светот и второто Христово пришествие, вакви „..клипчиња...„ и „..документарци...„ ќе се произведуват и пушатаат во „промет„ во се поголема количина, аналогно на растот на неверието кај „модерните„ луѓе.
Не Мики. Јас мислам дека ова горе е производ на лукави луѓе(лажговци) што користат научни вистини и си ги филуваат со извртувања на зборови и лаги за нормално да се затскрие намерата. Уствари не знам дали е затскривање ако веруваш во тоа.
Devine(ваљда мислеле на Divine) Evidence бе. Насловот на сајтот е парадокс за почеток.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ребел, каква врска имаат „научните„ (т.е. „квази и надри научните„) „вистини„, лиферувани и користени за верско-религиозни теми и категории? Која е таа „научна„ вистина, која воспоставува релација меѓу некое си таму паганско-незнабожечко фантазирање за троичноста од некој си таму бог-идол со Едниот и Троичен Бог?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ребел, каква врска имаат „научните„ (т.е. „квази и надри научните„) „вистини„, лиферувани и користени за верско-религиозни теми и категории? Која е таа „научна„ вистина, која воспоставува релација меѓу некое си таму паганско-незнабожечко фантазирање за троичноста од некој си таму бог-идол со Едниот и Троичен Бог?
Може ти се смеат тука некои членови, ама мене најискрено ми се допаѓа твојата директност и непоколебливост.

Без пастирање "научни докази", без некои извртени ретардирани филозофии си го кажуваш твојот став. Има моменти кога те почитувам :)

Инаку што со врската ? Епа некој ако веќе воскреснал, имал родител Бог, бил полубог... троедин Бог, воскреснал, зборувал со богови итн. значи тука имаме веќе видена ситуација. Ама кој на што верува.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Може ти се смеат тука некои членови, ама мене најискрено ми се допаѓа твојата директност и непоколебливост.

Без пастирање "научни докази", без некои извртени ретардирани филозофии си го кажуваш твојот став. Има моменти кога те почитувам :)

Ребел, моето учество на форумов не е со цел да ме сакаат, туку да посведочам за својот Бог и вера. А Вистината ретко кој ја прифаќа, оти Вистината ја „гаѓа„ човековата суетност и гордост, па така не ме чуди што добар дел од членството на форумов ме исмејува. Па и Христа Го исмејуваа, а Он им ја говореше Вистината...

Сепак, не добив одговор.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ребел, моето учество на форумов не е со цел да ме сакаат, туку да посведочам за својот Бог и вера. А Вистината ретко кој ја прифаќа, оти Вистината ја „гаѓа„ човековата суетност и гордост, па така не ме чуди што добар дел од членството на форумов ме исмејува. Па и Христа Го исмејуваа, а Он им ја говореше Вистината...

Сепак, не добив одговор.
Абе Мики ако имало низ историјата луѓе родени од кал, воскреснувани луѓе, враќани од мртвите, интервенција на Богови, разговор на смртници со виши сили, чуда, синови и ќерки на богови итн итн. значи се репризира историјата само во различни региони.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.783
Поени од реакции
12.151
Аман со ова клипче, зарем не ви здосади веќе, или пак сеуште мислите дека е „хит“? Јас повеќе би го сместил во онаа „Секое чудо за три дена“ :)
Немам време да коментирам на клипчево, но доколку некој го интересира и е засегнат по оваа проблематика, може да прочита повеќе на:
http://thedevineevidence.com/jesus_similarities.html
Izvinenie za klipceto, ne znaev deka poiveke pati bilo na forumot ama interesno im e napraveno vo sekoj slucaj...
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Абе Мики ако имало низ историјата луѓе родени од кал, воскреснувани луѓе, враќани од мртвите, интервенција на Богови, разговор на смртници со виши сили, чуда, синови и ќерки на богови итн итн. значи се репризира историјата само во различни региони.
Ова како онаа приказната со кожната болест.Цел свет е болен од кожна болест па кога им викаш дека можат да имаат здрава кожа ти викаат кој се родил со здрава кожа ти нормален ли си.Ете исто така и светот во кој живееме.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Izvinenie za klipceto, ne znaev deka poiveke pati bilo na forumot ama interesno im e napraveno vo sekoj slucaj...
Не е интересно, бидејќи голем дел од клипот е невистинит и погрешен. Zeitgeist лицемерно користи методи позајмени од масовната религија за да продаде некоја друга евтина приказна.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.783
Поени од реакции
12.151
Не е интересно, бидејќи голем дел од клипот е невистинит и погрешен. Zeitgeist лицемерно користи методи позајмени од масовната религија за да продаде некоја друга евтина приказна.
Невистинит и погрешен? Ако е така со сите тие споредби-докажани-тогаш библијата е научна фантастика!
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Невистинит и погрешен? Ако е така со сите тие споредби-докажани-тогаш библијата е научна фантастика!
Имаш тука една мала семантичка разлика.
Ако веруваш на Библијата тогаш си религиозен.
Ако веруваш на Zeitgeist тогаш си необразован идиот.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Имаш тука една мала семантичка разлика.
Ако веруваш на Библијата тогаш си религиозен.
Ако веруваш на Zeitgeist тогаш си необразован идиот.
На кој делови конкретно мислиш? За двете прашувам.

Мислам, ваљда не веруваш ти у цела библија и ваљда не не веруваш во цел Zeitgeist? Или тоа баш викаш?
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
Кој верува во Божјото постоење, верува и во постењето на демонот. А демонот, не џабе е наречен и „лукав„, а неговите капацитети се неспоредливо поголеми од човековите, а со тоа и неговата способност за непрекидно изнаоѓање нови и нови начини за да го покаже своето непостоење. А ти, читни троа и запознај се со начините на кои лукавиот не мајтапи па може нешто и ќе ти се разјасни.

Поставувањето паралели помеѓу троичноста Божја со разно-разни тројства од одамна непостоечки или паганско-неопагански народи и цивилизации, претставува уште еден производ од демонската лукавштина, со која демонот сака да не (раз)удеби во изворноста на учењето за Света Троица а особено за Христа Богочовекот. Како се ближи крајот од Светот и второто Христово пришествие, вакви „..клипчиња...„ и „..документарци...„ ќе се произведуват и пушатаат во „промет„ во се поголема количина, аналогно на растот на неверието кај „модерните„ луѓе.

Ти го гледам топикот Дали мислиш дека Исус и Бог Се едно исто ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom