Дали навистина Библијата е Божјо Слово?

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Библијата ја напишал човекот... Тоа е учењето кое Исус го проповедал помеѓу луѓето, па за да некако се пренесе и учењето заедно со Неговиот живот, напишана е библијата.
Не за џабе во неа си стои, според Евангелието на Матеј или на Марко, Павле или Лука.
Секако, ова е новиот завет. Истото е и со стариот. Никаде не пишува дека Бога се симнал да напише книга според која ќе се водиме. Напишана е од луѓе кои биле водени од Бога.
Mислам дека темава е кој е авторот на библијата не кој го правел физичкиот дел - пишувањето :)
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Не беа апостоли оние на Исус учениците?
Стариот завет јас колку што знам е пред Исус и пред апостолите. Така да тие луѓе кои го пишувале стариот завет сигурно не се апостоли.
Човекот збори за списи и евангелија што се уништени или не вклучени во Библијата затоа што не биле доволно добри да влезат во финалната Библија.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Mислам дека темава е кој е авторот на библијата не кој го правел физичкиот дел - пишувањето :)
Па ко ќе видиш, за новиот завет си кажав дека го имаат луѓе напишано според нечие учење... Не е тоа автор? А и за стариот исто.

Човекот збори за списи и евангелија што се уништени или не вклучени во Библијата затоа што не биле доволно добри да влезат во финалната Библија.
Ама сепак се и тие од човек напишани.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ама сепак се и тие од човек напишани.
Па што ако се од човек напишано кога е тоа Божји збор, Божје сведоштво. Кој е човекот да гласа и одредува кој дел од Божјиот збор ќе влезе во книга или не ?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не беа апостоли оние на Исус учениците?
Стариот завет јас колку што знам е пред Исус и пред апостолите. Така да тие луѓе кои го пишувале стариот завет сигурно не се апостоли.
Пардон, зборев за Новиот завет!

Стариот, в ред.

И, ако сакаме да бидеме искрени.

Верниците, само треба да речат дека тоа е божје слово, пренесено преку чудесие и чудни патишта, вдахнато преку божјиот дух во оние опулени, за да биде човекот узнаен.

Толку. Понатамошна полемика е излишна. Се друго е шпекулација која не може да се докаже.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Библијата ја напишал човекот... Тоа е учењето кое Исус го проповедал помеѓу луѓето, па за да некако се пренесе и учењето заедно со Неговиот живот, напишана е библијата.
Не за џабе во неа си стои, според Евангелието на Матеј или на Марко, Павле или Лука.
Секако, ова е новиот завет. Истото е и со стариот. Никаде не пишува дека Бога се симнал да напише книга според која ќе се водиме. Напишана е од луѓе кои биле водени од Бога.
Е нели Бог му ги даде на Мојсеј заповедите? Стариот завет е наишан од Бог според преданието!
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
Toa да ама Библијата дава упатства и начела некој буквално прави една реорганизација на мислте на човекот влијаела со векови и сеуште влијае и има пораки во неја за верниците кои треба да се следат ако сето тоа е еден фалсификат тоа би било лошо нели милиони измамени ке бидат мислејки дека тоа било книга божја сеа да се најде нејзината афнтичност и веродостојност тоа е нас што не интересира ако мислам дека е само книга божја и се трудам да верувам во тоа некако не ме теши .
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Нема ништо лошо во Библијата и во право си треба да се применува
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Нема ништо лошо во Библијата и во право си треба да се применува
Има интересни текстови за жените во Библијата.
Како треба да молчат и да го гледаат сопругот како бог, па дка се нечисти после породување.........
Па како треба да се каменуваат деца кои не почитуваат родители, па како треба да се убијат прељубници па колку пари треба да се плати ако силуваш девица... мислам 50 сребреници беа... и не е скапо... па како се убиваат хомосексуалци.... па да се убиваат оние кои работаат во саботи...
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Само заповедите, не и преданијата!



Во што?
Вториот дел од решеницата се однесува на размислувањето на Дуленце

Има интересни текстови за жените во Библијата.
Како треба да молчат и да го гледаат сопругот како бог, па дка се нечисти после породување.........
Па како треба да се каменуваат деца кои не почитуваат родители, па како треба да се убијат прељубници па колку пари треба да се плати ако силуваш девица... мислам 50 сребреници беа... и не е скапо... па како се убиваат хомосексуалци.... па да се убиваат оние кои работаат во саботи...
хахаха ке ме умреш бе лепотане
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
Слабо ја читаме и дебатираме малце е апсурдно и има ако ја прочиташ цела места каде вели дека Мојсеевиот закон не важи целиот во денешно време на пример во тоа време принесувале жртви паленици после се ослободени од тоа и слични работи Мене ме збунува тој дел реков толку многу војни толку многу убиства и затоа не ми ја фаќа окото.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Слабо ја читаме и дебатираме малце е апсурдно и има ако ја прочиташ цела места каде вели дека Мојсеевиот закон не важи целиот во денешно време на пример во тоа време принесувале жртви паленици после се ослободени од тоа и слични работи Мене ме збунува тој дел реков толку многу војни толку многу убиства и затоа не ми ја фаќа окото.
Е тука доаѓа новиот завет и Христовото учење кое забранува жртвување.
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
е па тоа викам и не пишува дека жената треба мажот да го гледа како Бог туку дека треба да го почитува длабоко а мажот да ја сака како себе што се сака
е ова го докажува и природата на жената и е лесно да сака таа сака само да почитува значи да го смета мажот за храбар да се потпира на него да му верува токму тие особини ја прават жената да се осека како жена а мажот како маж
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.783
Поени од реакции
12.151











Site koi ve interesira verodostojnosta na biblijata, prikaznata za isus, voskresnuvanjeto, trite kralevi,itn, itn......poglednete go klipcevo ne e dolgo....ocekuvam komentari...pozzzzz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom