Геј парада во Скопје (анкета)

Дали ја поддржувате идејата за одржување геј парада во Скопје?

  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, па з

    Гласови: 25 5,5%
  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, но н

    Гласови: 45 9,9%
  • Не ја поддржувам идејата, но не би се ни спротиставувал доколку се одлучат да ја одржат

    Гласови: 143 31,4%
  • Не, баш напротив, би излегол на „контра-протест“ доколку се одржи парадата

    Гласови: 242 53,2%

  • Вкупно гласачи
    455
Статус
Затворена за нови мислења.

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Не гласав за ништо затоа што нема да се одржи таква парада, пишав и претходно зошто едноставно нема да добијат дозвола за тоа од властите наши и сум прилично сигурен во тоа.

Така да не наседнувајте ова е обична патка.
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
lele lol glasav za 2 a sakav za 3 opcija :D

iskreno i mind my own business , taka da ic ne me zasega dali homoseksualcite ke imaat svoja parada ili ne.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ја сум за една Лезбо парада:pipi:
Me too :pipi:
Иако мислам дека нема да се одржи, само се крева бука околу тоа, ама ќе видиме.
Инаку гласав за второто. Ако баш морам да кажам :)
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Не ја подржувам идејата, но не би се спортивставувал доколку се одлучат да ја одржат.

Како прво, за џабе ке изедат ќутек.
Јас сигурно нема да бидам меѓу тие што ке излезат на контра-протест а уште помалку да земам да ги тепам или да ги гаѓам со камења... ама факт е дека ке има фрки и ке се десат глупости.

Како второ, многу ке ме нак*рчат со тоа што ке го блокираат сообракајот. Незнам колку од вас прошлава недела заглавуваа по саат и пол во сообраќај заради овие кретениве што доаѓаа да ја гледаат воената вежба на АРМ.

Како трето, никогаш не ми станало јасно зошто се одржуваат тие паради. Ако народот не ја прифаќа геј популацијата, тешко дека парадата ке помогне во тоа... баш напротив, повеке ке биде како трн во око на многу луѓе... дури и оние кои воопшто и не се замараат со хомосексуалците и нивното постоење во државава, може многу лесно (и од погрешни причини) да станат противници на идејата за слободно изразување на сексуалната ориентација.

Така да, сите луѓе имаат право да си ја тераат својата работа и да си го живеат својот живот, доколку со тоа не причинуваат штета или прават лошо на другите.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.651
Поени од реакции
70.646
Јасно ми мене зошто сакате лезбо парада, сакате цицки да гледате :)
А кој несака :vozbud:
Инаку гласав за третото. Ваква парада нема ни да се одржи џабе се крева прашина. Ако се одржи ќе ми смета но нема да излезам на контра протест, зашто и не се замарам многу со нив, нека си прават што сакаат, само да им се забрани да посвојуваат деца, затоа што е болно едно дете да израснува во една таква заеница. Ајт навлегов и во тема хомосексуални бракови... толку од мене:helou:
 

ZS_

Член од
26 јули 2008
Мислења
5.156
Поени од реакции
211
Da be ke mi posvoue deca, ke im e.... ke davaat takvi primeri... tek togas ke ima 'bleskava' idnina.

Inaku glasav za cetvrtoto.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Кај нас свеста е далеку од прифаќање на јавно изразени мислења за сексуалната ориентација... Кај нас комшиите уште ѕиркаат кога се прибираш дома а сакаме да зборуваме за геј парада... Мислам дека не сме зрели; јас сум ЗА! Секој има право да си го живее сопствениот живот како што сака!
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
502
Поени од реакции
113
Епа ај место геј парада...нека се организира лезбо парада(не)..! бљакк Најбоље е ништо од ова да не бидне.!:pipi:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Може и само парада, не мора предзнак :)

Кај нас свеста е далеку од прифаќање на јавно изразени мислења за сексуалната ориентација... Кај нас комшиите уште ѕиркаат кога се прибираш дома а сакаме да зборуваме за геј парада...
За тие напредни земји сабајлето слушав податоци -вели дека истите тие земји се со најголем % на разводи. Тие слободни погледи (во Холандија, Шведска...нордиските) на брак, семејство, секс...не се баш секогаш позитивни и напредни, т.е. имаат многу фалинки кои ние одовде не ги ни забележуваме заслепени од нивниот стандард и гдп :smir:
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Sho sakaat neka pravat samo neka ne baraat preku leb pogaca. Prvo nekoj od nivnite baranja kako so e posinuvanje dete se apsurdni. Toa za brakovite neka si se zimaat sekoj so svoeto, sea tesko crkvata da im dozvoli. Demokratija jebiga samo neka mislat so pravat oti zakon moze da se donese i preku nok ama mentalitet na narod tesko da se smeni. Mesto da lobiraat kaj partite da go ubrzat procesot oni na voa ladnovo li mislat da shetaat na kupaki :D
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35
лошо е што многу почнаја да се котат ќе да е модерно да си геј.:pop::pop::pop:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
E tie se za tepanje bogami, aj nekoj so skoro cel zivot e taka so da mu pravis ama ovie se za besenje.
Оваа појава на изигравање вербален ,,казнено поправен воспитувач" е многу распространета во општества на минорни душички, како нашево. Хитлер умре, ама озбилно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom