Naruto

Член од
29 јуни 2010
Мислења
40
Поени од реакции
1
затоа што има на форумов некој кој го глеаат само анимето и не сакаат да читаат спојлери за случките што се понатаму
Па баш заради тоа тие што го следат знаат што се случува и што има да се дискутира за тоа воопшто.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Па баш заради тоа тие што го следат знаат што се случува и што има да се дискутира за тоа воопшто.
клавам спојлери дека дискутирам за настани кој сеуште не се видени во анимето, што значи дека се спојлери
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
40
Поени од реакции
1
клавам спојлери дека дискутирам за настани кој сеуште не се видени во анимето, што значи дека се спојлери
Знам зошто служат спојлерите, него мене не ми е јасно што целта дискусија е спојлери само, тие што го гледаат знаат и ќе дознаат што ќе се случи во анимето и зошто воопшто се дискутира за тоа, а тие што не го гледаат или не стасале да го гледаат сигурно нема да ги читаат спојлерите.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
omilen link konohamaru :) eve i zosto :D a vo komentarite citam ''Even the legendary Juriya was never that lucky'' :pos2:
Inace moja licno omilena bitka mi bese elder chiyo and sakura VS sasori :)
Inaku uste 1 posledno prasanje :D
zosto tsunade ke bite otstraneta od funkcijata hokage ?
i koga sme veke kaj mangata daj mi te molam link da ja prelistam koga ke imam slobodno vreme. :)
затоа што е во кома, и нема да се разбуди долго време,самитот на 5те села ќе биде за брзо време и коноха реши да бара замена за тцунаде


--- надополнето ---

Знам зошто служат спојлерите, него мене не ми е јасно што целта дискусија е спојлери само, тие што го гледаат знаат и ќе дознаат што ќе се случи во анимето и зошто воопшто се дискутира за тоа, а тие што не го гледаат или не стасале да го гледаат сигурно нема да ги читаат спојлерите.
не е целата дискусија спојлери, спојлери клаваме само кога дискутираме за мангата т.е кога дискутираме за работи кои анимето сеуште не ги адаптирал случките, јбг незнам зошто ти објаснувам кога знаеш зошто служат спојлерите.

иначе еве ви сајт за читање на мангата
www.mangastream.com
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Inace moja licno omilena bitka mi bese elder chiyo and sakura VS sasori :)
:aplauz:
Инаку, наидов на оваа слика.

Баш ме интересира дали е фан-мејд, или е од некои од тие филмовите?
Немам гледано ниту еден од нив, можеби овие денови и ќе гледам.
Има некој гледано нешто од нив?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
:aplauz:
Инаку, наидов на оваа слика.

Баш ме интересира дали е фан-мејд, или е од некои од тие филмовите?
Немам гледано ниту еден од нив, можеби овие денови и ќе гледам.
Има некој гледано нешто од нив?
за жал немам видено ваква слика нкаде по шипуден филмовите, најверојатно е фан артворк,

thats by 69 ruma whos given legit spoilers for weeks.

Revealing that she was jinchuriki, Kushina goes into the story.
She tells that she was chosen to be the second jinchuriki and taken to konoha. Naruto is furious as to why his mum from another country had to be a jinchuriki.

Although different countries, hi no kuni(the country of fire) and uzu no kuni (the country of whirl) had an intimate relationship and the senju clan and the uzumaki clan from uzu shio were distantly related by blood.
Having many with strong life force uzushio country was also called the land of longevity and there was a clan that was pretty rough and good at fuin jyutus.
The 4 sho fuin on naruto was originally based on a jyutsu of uzu no kuni and who taught it to minato was me--- says kushina.

The mark on the back of the costume konoha shinobis wear is the mark of uzu no kuni, adapted as the sign of amity between the two nations.
It was a country feared for the fuuin techniques, marked, and destroyed. The holdovers have disguised the identity and been scattered--Kushina continues.

But but why it had to be my mum? asks naruto.
kushina explains that among the uzushio villagers she was special with the chakra that could hold 9b in check. Beside the jinchuriki previous to her was also a kunoichi(female ninjya) from uzushio, which was customary. "she was mito uzumaki who got married the first hokage. So me too had determined to be a hokages wife"

After asking naruto if he heard of the battle between hashirama and madara, kushina tells naruto that mito sealed 9b inside of herself with a fuin jyutsu and became a jinchuriki to reinforce hashirama who'd gained 9b after the battle.
Kushina continues that she was brought in as a new container when mitos days were numbered.
"then u were treated like some bloody object!" naruto's enraged. Kushina replies that she herself didn't know when she came to konoha and was shocked to hear that too. It was a top secret only several higher-ups including the third knew. Even the 3 nins were out of the loop.
"But when i was almost crushed down by the pressure and loneliness, mito kindly told me this" says kushina.
to Naruto whos like "?" kushina tells "she said 'we came here as containers of 9b but first of all find love to put into the container so that you can still be happy even when you are to live as a jinchuriki.' So that i lived a happy life."
For the last line, Naruto cant help but sheds tears.

Naruto in tears asks kushina “"i hear madara was behind the incident 16 years ago. how come mum had 9b?"
"so, minato didn't have time(to tell you) did he?' understanding that minato didn't get to tell the details, kushina starts to tell naruto about it too.
"It was madara who made the attack but untill the last moment i had it. but somehow the guy knew the only occasion when the seal would weaken and he was watching for it and seized it."
"Whats that(the occasion)? Asks Naruto. "the child birth" answers
kushina.
During the 10 months (of pregnancy) from the conception to the delivery, the energy of seal shifts to the baby and in proportion to that, the seal itself gets weak.

---the flashback of the 10th of October, 16 yrs ago.

(more to come)
 
P

PewDiePie

Гостин
:aplauz:
Инаку, наидов на оваа слика.

Баш ме интересира дали е фан-мејд, или е од некои од тие филмовите?
Немам гледано ниту еден од нив, можеби овие денови и ќе гледам.
Има некој гледано нешто од нив?
Фан мејд
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
досега 6 пати го прочитав чаптерот, мадара е мадафака и лажго. имаше многу информации и остава простор за големи шпекулации до другата недела. неколку прашање ми се неразјаснети, како мадара успеа да ја доснае локацијата и точното време за пораѓањето?
дали микото(мајка му на сасуке) му кажа на мадара, дали вистина учиха кланот го планирал нападот со кјубито??
иначе незнам зошто кишимото толку му го грди имиџот на АНБУ, немам видено еддна успешна мисија да имаат извршено, зар анбу не треба да биде специјална тактичка единица составена од џоунини со јаки вештини. само умираат без да пружат никаков отпор, ме фаќа нервоза за вакви детали :nerv:. фацата а минато беше непроценлива, ми личеше на тошо од к-15 кога ќе снима во породилно :pos: тотално беше изгубен
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Потполно се согласувам за АНБУ, како изгубени германци се.
И сега баш ги изгледав првите епизоди од шипуден повторно (Шо да се праи, омилен арк) , како Деидара и Сасори влегоа во Сенд - Вилаџ, сите ги испотепаа, лејм стварно.

А, мангата и јас мислам дека Микото му кажала нешто на Мадара, дали да заштити нешто или ватевр, не мислам дека Киши тука така ја стави во мангата, сепак убаво е што ја покажа и неа.

Да одговорам на претходното прашање, 4тиот хокаге не е жив, тој се појавува во СВЕСТА на наруто ( тамо е и лисицата ) поради тоа што Наруто за малце и ќе ја ослободеше.

Јас одам да гледам аниме, бидејки тотално заборавив дека е денес :D
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
По глупо анимирана епизода немало во цел серијал.
Прво том и џери моментот мислам беше - лисицата константно го ака Пејн со карпа по гла дури овој не е закопан вземја. И нормално како и кај том и џери, на Пејн ништо не му е. Па после тупанот од лисицата - прима тупан од лисицата и се понаша како да му рекле добар ден. Ако ви текнува Орочимару беше раскинат на пола само од еден допир. И од кај извај вода со удар во земјата? Баш сеа ќе проверам дали тоа го има во мангата или е најглупиот филер шо постој. Можи да има уште некој глупости незнам, не ја догледав докрај. Не вреди.
 
P

PewDiePie

Гостин
Тепачката беше срање ама крајот вредеше,верувај.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
По глупо анимирана епизода немало во цел серијал.
Прво том и џери моментот мислам беше - лисицата константно го ака Пејн со карпа по гла дури овој не е закопан вземја. И нормално како и кај том и џери, на Пејн ништо не му е. Па после тупанот од лисицата - прима тупан од лисицата и се понаша како да му рекле добар ден. Ако ви текнува Орочимару беше раскинат на пола само од еден допир. И од кај извај вода со удар во земјата? Баш сеа ќе проверам дали тоа го има во мангата или е најглупиот филер шо постој. Можи да има уште некој глупости незнам, не ја догледав докрај. Не вреди.
првите 5-6 минути од епизодата си помислив оваа епизода е фан мејд, искрено да ми беше прва гледана епизода од наруто ќе решев ок, супер е ама анимацијата не е во стилот на наруто, малце се потсетив со епизодите кога наруто се бореше со саске, имаше малку сличност во анимирањето
вториот дел од епизодата ми беше епик лично за мене, морници дури и ме полазеа. делот со луни тунс комплетно се сложувам со плукс, стварно непотребен, исто така и пеин изгледаше како на ролери на моменти,
се на се 7.5/10 за епизодата.
очекувам вакви промени во анимирањето дека секоја епизода ја анимира различна екипа :toe:

--- надополнето ---

заборајв да ја пофалам музиката, мислам дека во последната четвртина имаше неслушната досега трака, добро беше склопено со развојот на настаните

--- надополнето ---


сликава кажува се :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom