Бог не е креаторот на светот?

O

Omer el Faruk

Гостин
Нептун, кој е според тебе креаторот на светот?

Дај елаборирај го малце ова прашање.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Ај да ви кажам една случка, денеска кога искочив за на факултет, видов нешто интересно па сакав да го споделам со вас, видов една зграда како се градеше сама, видов циглите како сами се наредија, арматура, бетон и се тоа што е потребно за еден објект ,абееее свее сама се градешее...:toe:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ај да ви кажам една случка, денеска кога искочив за на факултет, видов нешто интересно па сакав да го споделам со вас, видов една зграда како се градеше сама, видов циглите како сами се наредија, арматура, бетон и се тоа што е потребно за еден објект ,абееее свее сама се градешее...:toe:
Бачко дај од тоа екстазите да пробам и јас бачко еј.

И што ти е поентата на муабетот ?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Зошто мислиш дека користам екстазија ?!
:pos2::pos2:
Се заебавам. Споредуваш со зграда што сама се гради. Мислиш дека кучето, човекот или мравката сами се создале(некое твое разбирање кон "безбожниците") или пак дека тие се создадени од прав или што и да беше според Куранот.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Нептун, кој е според тебе креаторот на светот?

Дај елаборирај го малце ова прашање.
Некаде во претходните постови јас ставив линк до тема каде имам убаво објаснето кои се моите ставови кон создавањето на универзумот и човештвото (кои секако, како и креационизамот и еволуцијата, не се лишени од дупки), но ајде како и да е, не морам да елаборирам, објаснето е доста детално овде. Ако има работи кои не ти се јасни прашај, ќе се обидам да ти објаснам.

Би требало да го забележиш мојот прв пост таму, доста голем е, мислам дека е петтиот од таму. Имам и други постови натаму во темата, така да прочитај ги и тие пред да поставиш прашања.

Ај да ви кажам една случка, денеска кога искочив за на факултет, видов нешто интересно па сакав да го споделам со вас, видов една зграда како се градеше сама, видов циглите како сами се наредија, арматура, бетон и се тоа што е потребно за еден објект ,абееее свее сама се градешее...:toe:
Каде било тоа? Не сакам да избрзувам со заклучоци и да те етикетирам како некој што користи халуциногени средства, ама ова звучи навистина одлепено. Може да ми објасниш подетално?
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Каде било тоа? Не сакам да избрзувам со заклучоци и да те етикетирам како некој што користи халуциногени средства, ама ова звучи навистина одлепено. Може да ми објасниш подетално?
Ахаа во ред, но пред да почнам да ти објаснувам, би те замолел да ми одговориш на едно прашање, дали е МОЖНО ова што јас го кажував?!
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ахаа во ред, но пред да почнам да ти објаснувам, би те замолел да ми одговориш на едно прашање, дали е МОЖНО ова што јас го кажував?!
Без малце да си поднапиен .... не баш.

Освен ако не сме како во Дубаи. Имаат технологија каде дигалици сами градат некои поедини делови од зградите.

Ама Македонија е светлосни години далеку од технологијата која Дубаи ја има за градење. Така да ... не знам, навистина чудно. Може да ми кажеш каде било ова? Центар? Карпош? Аеродром?
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Некој ми вели да не користам екстазија, другиот пак вели да не користиш халуциногени средства, да не сум пијан, зошто?! зошто реков нешто невозможно, но сепак бравос навистина некој има мозок и го користи во вистинско време... Но ме интересира вие атеисти ,дали сте се прашувале господа, што средства користите !?

Така како што не е можно една проста куќа да се креира сама од себе, така и светот со сите негови убавини не може да се креира сам !
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Некој ми вели да не користам екстазија, другиот пак вели да не користиш халуциногени средства, да не сум пијан, зошто?! зошто реков нешто невозможно, но сепак бравос навистина некој има мозок и го користи во вистинско време... Но ме интересира вие атеисти ,дали сте се прашувале господа, што средства користите !?

Така како што не е можно една проста куќа да се креира сама од себе, така и светот со сите негови убавини не може да се креира сам !
Ако тоа го искористи да постигнеш некоја поента, FAIL. Навистина глупав пример. Убаво е објаснето како светот се има создадено. Не искочил од нечија глава, како што повеќето овде мислат дека се случило.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Ако тоа го искористи да постигнеш некоја поента, FAIL. Навистина глупав пример. Убаво е објаснето како светот се има создадено. Не искочил од нечија глава, како што повеќето овде мислат дека се случило.
Се обидов поконкретно да ти разјаснам...
Но еве мора пак да те пофалам дека навистина го користиш паметот, но не се потрудиш максимално ...
Убаво и ти викаш дека не искочил од нечија глава !!! Туку тоа го може само Едниствениот, Семоќниот, што многу убаво ојаснувал во Неговите Свети Книга!!!

Гледајќи од атеистичка точка, и јас сега имам право да велам дека навистина зградата сама се изгради :)
Ехе , па и мене ми се глупави вашите објаснувања и убедувања...
:helou:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Така како што не е можно една проста куќа да се креира сама од себе, така и светот со сите негови убавини не може да се креира сам !
Кој па вика дека убавините се креирале сами ?
Ехе , па и мене ми се глупави вашите објаснувања и убедувања...
:helou:
Штета што не ги знаеш "нашите" убедувања.
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Ај да ви кажам една случка, денеска кога искочив за на факултет, видов нешто интересно па сакав да го споделам со вас, видов една зграда како се градеше сама, видов циглите како сами се наредија, арматура, бетон и се тоа што е потребно за еден објект ,абееее свее сама се градешее...:toe:
leleee... mozno e mozno...koga sveto sam se sozdal ta za zgrada bilo problem...plus ima cigli, armatura, beton....pa mozat sami...a od nisto sveto sto mozel sam....:toe:

Дали Бог ти дава право да навредуваш други луѓе Деби?

Дали мене "атестичката култура" ми дава право тебе да те вреѓам, зошто си христијанин? Бидејќи истата култура го карактеризирала тоа како неисправно или погрешно.

Секогаш тргнувате од себе. Ај ставете се во нечија друга кожа. покажете малку емпатија, ако ја поседувате секако.

И нешто што најмнгу мразам е некој да прави будала од мене. Истата тема не можам веќе да ја посетувам, немам пристап до истата, затоа морав да копам по твоите мислења, и сеуште се правиш на Тошо што си рекол иако ти поставив цитат од твој пост, твое мислење. можеби не сум многу интелигентен, ама не ме прави ментално ретардиран, те молам. До толку не сум.
.
Aj, citiraj me ti se molam so sto te navrediv? Jas protiv NeptuneGate, ne rekov nisto! Ama otvoreno kazyvam sto kazuva Biblijata za odredeni nesta... a i da si pogoden od toa, togas treba da razmislis, zasto Biblijata rekla protiv tebe.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Ај да ви кажам една случка, денеска кога искочив за на факултет, видов нешто интересно па сакав да го споделам со вас, видов една зграда како се градеше сама, видов циглите како сами се наредија, арматура, бетон и се тоа што е потребно за еден објект ,абееее свее сама се градешее...:toe:
Да бе и јас видов ама една џамија.Циглите како сами се наредија,арматура,бетон и најважното транзистор од кој се слуша до општина Пекинг.:):):)

leleee... mozno e mozno...koga sveto sam se sozdal ta za zgrada bilo problem...plus ima cigli, armatura, beton....pa mozat sami...a od nisto sveto sto mozel sam....
Лелеееееееее можно е можно е.Господ сам се создал па како да не се создаде сама и таа зграда нели?
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Да бе и јас видов ама една џамија.Циглите како сами се наредија,арматура,бетон и најважното транзистор од кој се слуша до општина Пекинг.:):):)
off topic :back:
P.S. Bas mi e drago sto se slusa do Peking :):smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom